Japanissa valmistettu auto, ostaisitko?

Kaikki kampe missä lukee Made in Japan, ei kiinnosta. Ydinvoimalat ovat olleet rikos maapalloamme kohtaan.
Valehtelu säteily ym. tiedoitteessa vuosikymmenet.
861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ahneushan se sitä tettää, että turvamääräykset tuppaa unohtuu. Ihmetelyttää vaan miten lepsusti suomenkin pressa ja hallitus suhtautuu maapallon saastuttamiseen.

Äänestä

Japanissa käytössä olevat ydinvoimalat ovat Yhdysvaltalaisen GE yhtymän suunnittelemia. 1960 luvulla. Viimeiset tuon tyyppiset voimalat on rakemnnettu n. 30 vuotta sitten.

Äänestä

Kauppasaartoon vaan kunnes voimalat on takastettu oikeesti ja romut suljettu.

Äänestä

ydinvoimalat siirrettävä valtion haltuun, risikit pienenevät koska yksityisen yhtiön ainoa tavoite on saada maksimitulos minimipanostuksella. Vaikka olen patamusta porvari niin sähkönjakelu ja siirto olisi sosialisoitava. Sähkö on nykyään ehkä tärkein tuote jonka pohjalle koko infrastruktuur perustuu. Hyvä infrastruktuuri antaa muille yrityksille mahdollisuuden toimia kilpailukykyisesti maailamanmarkkinoilla Sen sijaan toivoisin kilpailua Apteekkeihin, takseihin ja oikeata kilpailua ruuan vähittäismyyntiin, nyt on S-ryhmä käytännössä saanut kaikki parhaat liikepaikat.

Nykyään sähköverkkomme todella haavaoittuva koska ei ole huoltomiehiä sähkönsiirtoverkoilla kun on "tuottamattomina" irtisanottu.
Viime kesän pikku tuulet näytti millä tasolla maamme sähköverkko on.

Äänestä

Osta sitten jenkkiauto. Koko ydinvoima on peräisin heidän keksimästään massatuhoasesta. USA:ssa on myös täsmälleen yhtä huonolaatuisia ydinvoimaloita kuin japseilla, ja sielläkin jo Harrisburgissa on ollut katastrofi. Täpäriä pelastumisia joista ollaan hipihiljaa, on taatusti ollut paljon.

Lisäksi vain ja ainoastaan jenkkejä saa kiittää ydituhoaseiden keksimisen myötä aiheuttetusta totaalisen tuhon uhasta koko pallolle. Nyt valtavia ydinasearsenaaleja on jo joka puolella maailmaa, ja on vain ajan kysymys koska joku sellainen saa ne haltuunsa joka haluaa tuhota koko saastaisen pallon päästääkseen meidät kaikki paratiisin ja tullakseen itse jumalansa sankariksi. USA on kuitenkin juuri se maa joka on vastuussa maailman tuhoutumisesta silloin kun se tapahtuu. Ja periaatteessa yksi merkitävä osatekijä tässäkin ydinvoimalaonnettomuudessa. Siksi en ikinä osta amerikkalaista autoa tai mitään muutakaan jenkeissä valmistettua.

Äänestä
  • Onneksi on Venäjä!

    Me venäjämieliset iiroilijat ostamme venäläisiä autoja, jos niitä suinkin on saatavilla.
    Huhut kertovat, että sekä ironmike-SSillä että Kairaruttusella on Lada kulkupelinään.

    Kuinka monta venäläistä ydinvoimalaa on hajonnut Venäjän maaperällä?
    Vastaus on 0 kpl !!!

    Lisäksi venäläiset nuoret naiset ovat kauniita, ja sikäläisistä matkustajakoneista saa hyvää ruokaa, Njam,njam!

    Äänestä

  • Iiro-fani kirjoitti:

    Onneksi on Venäjä!

    Me venäjämieliset iiroilijat ostamme venäläisiä autoja, jos niitä suinkin on saatavilla.
    Huhut kertovat, että sekä ironmike-SSillä että Kairaruttusella on Lada kulkupelinään.

    Kuinka monta venäläistä ydinvoimalaa on hajonnut Venäjän maaperällä?
    Vastaus on 0 kpl !!!

    Lisäksi venäläiset nuoret naiset ovat kauniita, ja sikäläisistä matkustajakoneista saa hyvää ruokaa, Njam,njam!

    Sinun tekstisi on huumeessa kirjoitettu, tai olet mielisairas.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


henk.koht.päätös kirjoitti:

Kaikki kampe missä lukee Made in Japan, ei kiinnosta. Ydinvoimalat ovat olleet rikos maapalloamme kohtaan.
Valehtelu säteily ym. tiedoitteessa vuosikymmenet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu