Pysykää sisällä seuraava viikko.
Tuulee suoraan Japanista eli pohjoisesta-
Säätiedotus
762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mielestäni, ei ole merkitystä sillä mistäpäin tänne tuulee, vaan minne päin tuulee Japanissa.
tuulee suomeen päin eli phjoiseen, ja pohjooisesta tuulee meille Suomeen.
http://www.findis.org/globe_finland_center.jpg
Homasin, että Japani ei ole vieläkään siirtynyt Pohjoiseen. Näyttää olevan entisellä paikallaan, eli Idässä.
Idässä, tai Itä-koillisessa, näkyy olevan.
Jos Japanista tuulee pohjiseen, se menee paska Kanadaan.
siis POHJOISEEN
Tervehdys,
se on kyllä varsin jännä juttu, että Japanin hallitus kytki säteilymittarit pois päältä ja STUK myös sulki sivunsa.
Teksti-tv:ssä on ilmeisesti väärää tietoa antava kuva, mikä päivittyy kerran päivässä. Tällä tavoin estetään tehokkaasti ihmisiä näkemästä paikalliset säteilylaskeuman, tämä valtio on ihmiselämälle uhka!
Islannissa mitattiin virallisesti ensimmäiset säteilyhiukkaset 21. päivä. Suomessa on mitattu säteilynousu jo useita päiviä sitten yksityisten henkilöiden toimesta.
On muuten jännä tää juttu, kun ekaksi STUK väittää, että ydinvoimalat ei räjähdä: tämä on "estetty fysiikan lakien avulla".
Nyt kun Japanissa räjähti useit kertoja ydinvoimalassa, niin nyt väitetään, että "säteilylaskeuma ei ole terveydelle vaarallista".
Sitten kun ihmiset alkaa kuolemaan ja saamaan syöpiä, niin mitä sitten väitetään?
ydinvoiman kannattajat voisivat muuttaa noiden ydinvoimaloiden viereen itse asumaan, vaikka asia ei kuitenkaan ole niinkään yksinkertainen:
ydinvoimalat tekevät väkivaltaa meitä kaikkia kohtaan, joten niitä ei tule sallia: jokaisella ihmisellä on oikeus puolustaa itseään esim. sulkemalla maastamme nämä ydinpommit yhteistuumin: tekemällä tiesulun, mikä estää näiden helvetinkoneiden toiminnan.
Ne voivat minä tahansa hetkenä nääs räjähtää taivaan tuuliin, aivan kuten Japanissa on ollut todella suuri uhka kokoajan, että tapahtuu ketjureaktio ja ydinvoimalat räjäyttävät toinen toisensa.
Tshernobylin voimalan päälle kaadettu hätäbetoni on alkanut murentumaan, se voi laukaista vielä pahemman onnettomuuden siellä: vaarallisena tuo ydinvoimala siis pysyy vielä tuhansia vuosia, myös Japanissa nuo voimalat, vaikka haudattaisiin betonilla, voivat siis tuhansien vuosienkin päästä vielä räjähtää..
Ilman ydinvoimaa ei ole ydinonnettomuuksia: ydinvoima ei ole turvallista eikä saasteetonta. Ydinvoimaloista purkautuu jatkuvalla syötöllä mm. plutoniumia ympäristöön, siis silloinkin kun ne toimivat moitteetomasti. Tässä on usean sadan tutkimuksen avulla osoitettu tämä asia, mitä hallituksemme on vuosikausia piilotellut:
http://www.frankmckinnon.com/plutonium.htm
"Jo mikrogramma plutoniumia keuhkoissa voi aiheuttaa syövän ja tennispallon kokoisesta kappaleesta voi rakentaa ydinaseen."
Mikrogramma on gramman MILJOONASOSA, 50 sentin kolikko painaa muutaman gramman.
Suomen ainoa julkaisu, joka kertoo karun totuuden Japanin tilanteesta: Suomessa on säteilyvaara!
http://sirhenriristi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/64948-koska-tama-hulluus-loppuu
- Kiltamestari