40 miljoonan punnan taulu kirpparilta?

http://uutiset.msn.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Sadan punnan kirpputorilöydön arvo saattaakin olla 40 miljoonaa /1135264905961

Northamptonilaiselta kirpputorilta Britanniasta vaivaisella sadalla punnalla ostettu taulu saattaakin olla aito, 40 miljoonan punnan arvoinen Paul Cézannen maalaus, kertoo Daily mail -lehti verkkosivuillaan.

Kauniiden kehystensä vuoksi taulun vuonna 2007 ostanut kolmekymppinen kirpputorin asiakas huomasi vasta vuosia myöhemmin pölyyntyneen taulun kulmassa mielenkiintoisen signeerauksen. Nyt taulun omistaja odottaa tietoa siitä, varmistuuko maalaus ranskalaisen taiteilijan taidonnäytteeksi.


Meilläpäin vastaava uutinen kuuluisi: 100 euron arvoinen lypsyjakkara ostettiin kirpputorilta eurolla.
557463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Äläs nyt. Korkeavuorenkadulla olevalla kirpputorilla oli Marskin suuri salikalusto myynnissä ihan pilkkahintaan. Eräs museoviraston virkamies huomasi sen ja se kalusto takavarikoitiin Tänään se on mustion linnassa omalla paikallaan.

Äänestä
  • miten sitä ihmisten omaisuutta tuolleen voi vain takavarikoida? häh?
    vai oliko ne varastettu?

    Äänestä

pitää varmaan itekki alkaa erehtyä ostelee sit tauluja :D..

Äänestä

Mitä näitä suomalaisia kirpputoreja oon kiertänyt, niin pikemminkin tyyli on 1 euron arvoinen kiinalainen hilavitkutin myytiin 5 eurolla

Äänestä

suomessa jopparit pilanneet kirppikset. Myytiin aikanaan halvalla vanhaa tavaraa pois. Johan iski jopparit heti apajille, ja yrittivät tehdä diiliä. Toiset taas kantaa uutta tallinan krääsää kirppiksille myyntiin.
Suomalaiset vaan ei osaa mitään hoitaa oikein.

Äänestä

tapaus menisi näin:

Asiakas osti 40 eurolla nätin näköisen taulun.

Lähemmin tarkastellessa taulu osoittautui ranskalaisen taiteilijan aidoksi maalaukseksi. Hinnaltaan noin 40 000 000 euroa.

Museovirasto haki taulun pois.

Äänestä
  • Heh, aika osuvasti kirjoitettu.

    Ei tarvi olla edes miljoona-arvoinen juttu, niin yrittävät jo samaa
    perustuen kulttuuriperintöön ja muuhun bla bla blaaahan. Muutaman
    tonnin arvoinen matrikkelitaiteijan tekemä teos riittää moiseen, vaikka
    teos olisi ostettu nk. itsepalvelukirppikseltä ja kassan kuitti todentaa
    rehellisen kaupankäynnin toteutuneen.
    No, ainahan voi ilmoittaa että on myynyt "esineen" eteenpäin, tai on
    antanut sen lahjaksi jollekin, mitä ei enää "känniltään" muista.Kun
    eivät sitä löydäkään niin sitten kyllä naurattaa. :))
    Kato, rehellisyys perii maan ja röyhkeys rahat, niin se menee.

    Äänestä

Eniten ärsyttää nuo uuden kiinakaman myyjät..ei sellanen kuulu kirpputorille..yrittävät vielä kaikenlisäks yleensä kunnon kiskurihintoja saada. Tämä on todella yleistä Joensuun kirpputoreilla! Tilaavat tyyliin ebaysta ja heittävät helpon rahan toivossa kirpparin myyntiloosiin tyrkylle vähintään tuplahinnalla.

Ite olenkin päättänyt keskittyä laatuun ja hyvin tehtyyn tavaraan jos mitä hankintoja tarvitsen, koskee myös tauluja :) Näin en elätä ainakaan kaikenmaailman bulvaaneja..

Äänestä
  • Sano sille Torimyyjä Hartikaiselle että pysyy vaan niissä perunoiden kauppaamisessa. On siihen oikeen sopiva älynsä puolesta. Kun se ei vaan pistä näppejään muihin asioihin, niin kaikki on hyvin myös Joensuun torilla:)
    Tai sano että pistää kiinteistöhuolto Hartikaisen pystyyn. Lähtee taas muija lätkimään:)

    Äänestä

Helppoa rahaa eikä tarvii veroja sun muuta maksella.

Äänestä

Kesähuutokaupoista täälläkin onnistuu joskus saamaan jotain halvalla. Viime kesänä huusin mm. turun sinapin laseja 30 kpl, jotka maksoi yhteensä 3€. Huutelivat huutokaupassa vaan, että täytyy ne ensin pestäkin. Todellinen arvo laseilla taitaa tällä hetkellä olla jotain 50 kertainen.

Äänestä

Olen kierrellyt kirppareita yli 20 vuotta ja olen itse vasta 30 vuotias. Kirpparit ovat siis iso osa elämääni.
Kirpparinhenki on täysin muuttunut. Jopparit ovat Valtterin kirpparilla jo 7 aikaa viikonloppu aamuisin ja tonkivat myyjien kasseista tavaraa. Useimmiten jobbarit ovat ulkomaalaisia ja käyttäytyvät todella törkeästi !!! He kyselevät koruja, hajuvesiä, Arabian astioita, elektroniikkaa ja urheilu vaatteita, joita myyvät tupla tai tripla hinnalla eteenpäin.
Viime viikonloppuna eräs myyjä sanoi, että häneltä oli varastettu matkalaukullinen tavaraa!!! Olen ollut silminnäkijä eräälle varastami tapaukselle. Varas oli ulkomaalainen mies. Olen myös nähnyt tapauksia joissa ostaja tarjoaa pienempää summaa kuin myyjä on pyytänyt, eli he itse hinnoittelevat tuotteet. He kyselevät hajuvesiä ja jos myyjä sanoo niitä jossain olevan niin siihen he jäävät kyttäämään, kunnes myyjä alkaa etsimään niitä. Olen vuosien aikana nähnyt ja kuullut vaikka mitä liittyen kirpputoreihin ja jobbareihin, niin törkeätä käyttäytymistä myyjiä kohtaan. Jobbarit hyökkäävät kuin hyeenat raadon kimppuun. Myyjät annan teille vinkin. Sanokaa rokareille, että myynti alkaa kello 9.00, älkääkä antako heidän kajota kasseihin joissa kirppistavat ovat.

Äänestä
  • sitä, kun ostaja tarjoaa vähemmän kuin mitä myyjä pyytää, kutsutaan tinkimiseksi.

    Äänestä

  • käyn itsekkin myymässä lasten pieniä vaatteita...myyrmäkihallissa
    Aloitan myynnin vasta sitten kun se oikeasti alkaa ja
    merkki-ja parhaat vaatteet pidän mahdollisimman kauan ns
    piilossa.laatikonkaivajille sanon suoraan että otan ne kyllä itse esille.
    Olen ehkä tyly mutta......myyn mieluusti sille joka sitä oikeasti tarvitsee

    Äänestä

  • Eikö näille ennakkoon kaivelijoille voisi aina heittää mojovan lisähinnan, kerta ovat niin tavaran tarpeessa?

    Äänestä

Älkäähän hyvät ihmiset lototko, käykää kirpputoreilla! :D

Äänestä

Ostin kirpparilta Turussa öljyväri taulun ja maksoin kaksi euroa.Tarjottu on 800e. Taulus singeeraus ja kehyksen alla vuosiluku. Taululla ikää 151vuotta. Todella hyvä löytö.Olen aikaisemminkin tehnyt taululöydön mutta sitä en ole arvioittanut mutta on ikää noin 80v. myyjä oli just tuomassa tavaraa myyntiin ja tiedustelin taulun historian, hän kertoi historian.

Äänestä

Ostin kirpparilta puseron 5 eurolla, möin sen huutonetissä satasella. Merkkivaate.

Äänestä

hei mut suomessahan on et 1 euron tavara myydään 100 lla eurolla kirpputorilla ,, täällä oli pikku hiomakoneita jotka kaupassa ovat uusina 15 euroo niin samat oli kirppiksellä yli 45 euroo vaikkakin , olivat uusia ,,mitenhän jos liike tietäs joka myy näitä

Äänestä
  • voi mennä toisinkin, kerran näin kirpparilla linttaan astutut kuraiset monot jotka oli ko suoraan 70-luvulta hinta vaivaset 15 egua!!

    Äänestä

  • Jeh! Ja kaiken huippu ovat ne, jo hieman tummanpuhuvat ja omien sanojensa mukaan "hersyvät" 45 naiset, jotka ajavat allit hyllyen hihattomissa t-paidoissaan mustaa perusmallin farmari-Audia ja myyvät kirppareilla Halpa-Hallista ostamiaan 2,5e t-paitoja 6 eurolla.

    Olen kerran omin silmin nähnyt tällaisen "tapauksen", joka pysähtyi porukoitteni kotipaikkakunnalla kadulle talon eteen, poisti autossaan noista ostamistaan t-paidoista hintalaput, heitti ne kadulle ja kurvasi saman tien pois paikalta (viemään paidat kirpparille).

    Ei saatana, jo on touhua.

    Äänestä

Onnittelut ostajalle hyvistä kaupoista. Eipä käy kateeksi.
Toivottavasti ostaja saa pitää fyrkat itsellänsä, ettei valtiollinen
monipoli takavarikoi "syytä epäillä" periaatteella.
Aikoinaan joku osti kuuleman mukaan Lahdesta kirpparilta
erään upseerin kunniamerkit, parilla kymmenellä markalla.
Nykyään merkkien varovainen hinta-arvio Holmastolla oli
n. 2500 öröä, eli sai tyyppi hyvät kaupat...jos on totta.
Onnea hänellekin.

Äänestä

80 prosenttia näistä kuuluisuuksien tauluista on väärennöksiä, mutta hyviä väärennöksiä eikä se haittaa jos ei alkuperäinen ole maalannut.

Äänestä

mitä enemmän maksat, sitä arvokkaampi se on

Äänestä

Minkä tahansa saa kaupaksi kun laittaa tarpeeksi hintaa. Jos kukaan muu ei osta niin venäläiset rikkaat ostaa kaiken sen mihin muilla ei ole varaa. Ne voivat olla vaikka vanhat paskaiset kalsarit hintaan 100 000 €.

Äänestä
  • jos Picasso olisi maalannut paskaiset kalsarit niin sen taulun hinta olisi ehkä 50 miljoonaa.

    Äänestä

etsivä löytää..itse ostin pari vuotta sitten 2 €:llä arabian muumimukin jonka arvo esim. nettihuutokaupassa on nyt noin 150 - 200 €..

Äänestä
  • ni ni nii hieno löytö! :) itekki oon vuosii toivonu et löytäs jonku muumi aiheise mukin tai lautase kirpparilt mut ei vaa oo osunu kohdal mut jos vaik joskus viäl :)

    Äänestä

"etsivä löytää..itse ostin pari vuotta sitten 2 €:llä arabian muumimukin jonka arvo esim. nettihuutokaupassa on nyt noin 150 - 200 €.. "

no sitä juuri, muumi muki 2 eurolla ja kerroin sata, lypsyjakkara eurolla ja kerroin sata.

Äänestä

Setäni osti ruotsalaiselta kirpputorilta vaatimattoman näköisen vanhalle posliinivadille maalatun "maisemajutskan".Maksoi siitä 20kr.Antoi sen lahjaksi mulle.
Aloin tutkaileen sen singneerausta.Singneerausta oli tosi vaikea tulkita,mutta yhden asian sain siitä selville.Vuosiluvun:1704.Enempää en ole viittinyt asiaan edes puuttua.:-)

Äänestä

Ostin vanhan rahan eurolla, sittemin paljastui että se on joku vnha kultaduploni, varovainen nykyarvio 100 000 €, hyvät kaupat tein.

Äänestä
  • ..saahan sitä puhua..

    Äänestä

jee jee juu nii varmaa ostitki jee jee jepu jee

Äänestä

onkohan tällaisissa tapauksissa alkuperäisellä (kirppis)myyjällä jälkeenpäin mitään oikeuksia saada korvauksia, jos tietämättään myy jotain noin arvokasta?
Vai onko peli niin raakaa että kun kerran myy niin se on mennyttä ...?

Äänestä
  • Ainahan myyjä voi tulla toisiin aatoksiin, kuitenkin "peli" on kova
    mutta rehellinen. Ostin pari vuotta sitten muutaman "rintamerkin"
    aika hyvään hintaan kirpparimyyjältä, jolla on myös osto/myyntiliike.
    Muutaman viikon kuluttua alkoi äijä kysellä, että oli myynyt merkit
    mulle liian "halvalla" ja rupesi vinkumaan lisähintaa.
    Kysyin yksiselitteisesti, että maksoinko kaupanteon yhteydessä
    sen hinnan, minkä hän oli merkeille määritellyt? Hän myönsi
    asian, kuitenkin tuolla mmmm...mutta mentaliteetilla. Yksinkertaisesti
    sanottuna: Myyjän kannattaa tutustua siihen mitä myy, tai ennen myyntiin laittoa kysellä ja etsiä esim. täältä netistä hintahaarukkaa myymälleen
    tavaralle.
    Jälkipuheet on turhia ja pääsääntöisesti kirppareilla myydään kuitenkin
    käytettyä tavaraa. Löytyy myös uutta, mutta harvemmin "aidoilta"
    kirppahenkisiltä ihmisiltä. Trokarit ovat oma lukunsa ja usein puhuvat
    myös aksentilla.
    Lyhyenä vastauksena kysymykseesi: Peli on raakaa, pulinat pois.

    Äänestä

ja toinen kysymys, miten verottaja suhtautuu tällaiseen tapaukseen?
Tuotahan voisi käyttää veronkiertoon. Jos miljonääri haluaa lahjoittaa jollekin valtavan summan rahaa ilman veroja niin se voisi myydä "tietämättään" kalliin taulun parilla kolikolla :D hmm vai iskeekö se verottaja sitten siihen taulun ostajaan? Eikö mun idea toimikaan sitten ... :(

Äänestä
  • Yksityishenkilön harjoittama kirpputorikauppa, eli käytetyn tavaran
    Yksityismyynti ilman, että se voidaan todistaa ammattimaiseksi
    liikkeenharjoittamistoimeksi, on ainakin vielä verovapaata toimintaa.
    Miksi verottaja "puuttuisi" kirpparikauppaan?? Pieniä ovat silakat Joulukaloiksi.
    Jos itselleni kävisi moinen tuuri, olisin ihan hissun kissun ja laittaisin
    ammattimeklarin/agentin kautta esim. taulun myyntiin anonyyminä.
    Ammattimeklareilla/agenteilla kun on vaitiolovelvollisuus, kuka heidän
    palveluitaan käyttää. Tietääkseni he eivät ole ainakaan vielä rikkoneet,
    vaitiolovelvollisuuttaan taide/antiikkikaupoissa. Eivätkä riko, koska jos
    näin tekisivät, menisi heiltä hyvät provikat sekä asiakassuhteet pois.
    Luottamus on bisneksessä, niin pienessä kuin suuressa, avainasia.
    Niin, ja vielä tarkennuksena siihen, että mihin tulevat "voitot"?
    No onneksi EU:kin alueella on pankkeja, jotka huolehtivat asiakkaiden
    tarpeista. En mä moisia voittoja Suomeen tulouttaisi.

    Äänestä

Jallivaara


vihjaa vähän missä niitä pankkeja on..?

Äänestä
  • Keski-Eurooppa, Etelä-Amerikka.....tietänet kyllä.
    Niissä kylläkin tuo tilinavausmaksu on sitä luokkaa,
    että täytyisi todella "löytää" tuommoinen 40 mlj:n
    kohde, ennen kuin tuohon kannattaa ryhtyä.

    Viime keväänä tuli mm. ihan oikea dokumentti, ei
    sensaatiohakuinen p....dokkari, mm. Itävaltalaisesta
    pankista. Yksityisen tilin avausmaksu ja systeemit
    rekisteröinteineen kustansivat 30.000 örkkiä ja
    hyväksyttävä ensitalletus ei alle 500 tonnia, siis euroissa.

    Toisinsanoen, paikkoja löytynee kyllä mutta kenellä sitten
    oikeasti noihin varaa. No, jotkut lätkäpelaajat, nfl-futaajat,
    jotkut formulatyypit sekä muut ökyrikkaat.

    Äänestä

  • Jallivaara kirjoitti:

    Keski-Eurooppa, Etelä-Amerikka.....tietänet kyllä.
    Niissä kylläkin tuo tilinavausmaksu on sitä luokkaa,
    että täytyisi todella "löytää" tuommoinen 40 mlj:n
    kohde, ennen kuin tuohon kannattaa ryhtyä.

    Viime keväänä tuli mm. ihan oikea dokumentti, ei
    sensaatiohakuinen p....dokkari, mm. Itävaltalaisesta
    pankista. Yksityisen tilin avausmaksu ja systeemit
    rekisteröinteineen kustansivat 30.000 örkkiä ja
    hyväksyttävä ensitalletus ei alle 500 tonnia, siis euroissa.

    Toisinsanoen, paikkoja löytynee kyllä mutta kenellä sitten
    oikeasti noihin varaa. No, jotkut lätkäpelaajat, nfl-futaajat,
    jotkut formulatyypit sekä muut ökyrikkaat.

    Lisäisin listaan vielä Hollannin Antillit (Curacáo) :)

    Äänestä

Hämeenkyrön kirppis on täynnä joppareita. Eka ne näkee huutokaupoissa ja seuraavana päivänä tavarat kirpparilla, hintaa on yön aikana tullut paljon.
Siellä ne parveilee päivät pitkät.

Nykyään kaikilla kirpputoreilla kierrän pöydät jossa käytetty hinnoittelijaa, kauniit pöytäliinat ja looseissa matot jne. Kyllä joppareiden pöydät erottaa.

Ja olen samaan kiinnittänyt huomioo, kun tavallinen myyjä tuo tavaraa, ollaan kuin hyeenat kimpussa ja väkisin tongitaat kasseja ja laatikoita.

Äänestä
  • Siis kuinkahan erotat pöydät, missä käytetty hinnoittelijaa??
    Näkeekö sen sitten kaukaa? Eikö tavallinen taaplari saisi
    sitten käyttää hinnoittelijaa tai etsiä myytäville kohteille parasta
    hintaa?
    Etkö itse sitten myisi, jos edellisenä viikonloppuna löytäisit,
    jostakin vaikka Kukkapuron tuolin 2 eurolla, huutokauppa tai
    kirppis, ja seuraavana viikonloppuna myisit itse sen 20 eurolla??
    Kyllä mun täytyy tunnustaa köyhyyteni, mutta viimeisen 20 vuoden
    aikana, jos kaikki kamat olisin pitänyt itselläni mitä eri paikoista
    on joskus sattunut löytämään, niin pitäisi olla Tempen tulot, että
    pystyisi rakentamaan riittävän ison kartanon kaikelle tavaralle.

    Mitä kirjoitit noista kassien ja laatikoiden tonkijoista, se pitää
    kyllä paikkansa. Sama homma tulee esiin, kun laittaa ilmon lehteen,
    että pitää ns. kotikirppiksen jossakin alkaen klo. .... Niin ennen alkua
    "nopeimmat" trokarit jo paukuttavat ovea tarkastaakseen/ostaakseen
    parhaat päältä, enne muita. Sitten oikein suuttuvat, kun ilmoittaa
    heille yksiselitteisesti: myynti alkaa ilmoitettuna aikana, joten ole
    hyvä ja odota. Toki iloisesti hymyillen :)

    Äänestä

  • Jallivaara kirjoitti:

    Siis kuinkahan erotat pöydät, missä käytetty hinnoittelijaa??
    Näkeekö sen sitten kaukaa? Eikö tavallinen taaplari saisi
    sitten käyttää hinnoittelijaa tai etsiä myytäville kohteille parasta
    hintaa?
    Etkö itse sitten myisi, jos edellisenä viikonloppuna löytäisit,
    jostakin vaikka Kukkapuron tuolin 2 eurolla, huutokauppa tai
    kirppis, ja seuraavana viikonloppuna myisit itse sen 20 eurolla??
    Kyllä mun täytyy tunnustaa köyhyyteni, mutta viimeisen 20 vuoden
    aikana, jos kaikki kamat olisin pitänyt itselläni mitä eri paikoista
    on joskus sattunut löytämään, niin pitäisi olla Tempen tulot, että
    pystyisi rakentamaan riittävän ison kartanon kaikelle tavaralle.

    Mitä kirjoitit noista kassien ja laatikoiden tonkijoista, se pitää
    kyllä paikkansa. Sama homma tulee esiin, kun laittaa ilmon lehteen,
    että pitää ns. kotikirppiksen jossakin alkaen klo. .... Niin ennen alkua
    "nopeimmat" trokarit jo paukuttavat ovea tarkastaakseen/ostaakseen
    parhaat päältä, enne muita. Sitten oikein suuttuvat, kun ilmoittaa
    heille yksiselitteisesti: myynti alkaa ilmoitettuna aikana, joten ole
    hyvä ja odota. Toki iloisesti hymyillen :)

    Yleensä jopparit käyttää hinnoittelijaa, aikas harvalla tavallisella "kevätsiivoojalla" sellaista on. Joppareilla kun pöytä pursuaa yli, toisin kun tavallisilla myyjillä.
    Kyllä minäkin olen tehnyt todellisia löytöjä ja myynyt eteenpäin.
    Mutta minä en todellakaan etsi kirpputoreilta jäälleenmyytävää tai tee kirppuritoimintaa "työkseni". Pöytä vain joskus.
    Mutta esim.Hämeenkyrössä samat jopparit on kaikissa huutokaupoissa ja aina kirppiksellä. Tiedän yhtienkin pitäneen pöytäänsä vähintään 6v ja joka huutokaupassa ovat ja aina kirppiksellä kun nään.
    Jopa kirpputorin yhdellä myyjällä 2 eri pöytää...
    Yhden vanhemman naisen olen nähnyt monilla kirppiksillä, kaikissa niissä pöytä. Sama rutiini tulla kärryn kanssa, kerätä kaikkea siihen ja viedä eri kirpputoreille myyntiin.
    Todellinen kirpputori meininki jäänyt unholaan.

    Äänestä

  • kyllästynyt82 kirjoitti:

    Yleensä jopparit käyttää hinnoittelijaa, aikas harvalla tavallisella "kevätsiivoojalla" sellaista on. Joppareilla kun pöytä pursuaa yli, toisin kun tavallisilla myyjillä.
    Kyllä minäkin olen tehnyt todellisia löytöjä ja myynyt eteenpäin.
    Mutta minä en todellakaan etsi kirpputoreilta jäälleenmyytävää tai tee kirppuritoimintaa "työkseni". Pöytä vain joskus.
    Mutta esim.Hämeenkyrössä samat jopparit on kaikissa huutokaupoissa ja aina kirppiksellä. Tiedän yhtienkin pitäneen pöytäänsä vähintään 6v ja joka huutokaupassa ovat ja aina kirppiksellä kun nään.
    Jopa kirpputorin yhdellä myyjällä 2 eri pöytää...
    Yhden vanhemman naisen olen nähnyt monilla kirppiksillä, kaikissa niissä pöytä. Sama rutiini tulla kärryn kanssa, kerätä kaikkea siihen ja viedä eri kirpputoreille myyntiin.
    Todellinen kirpputori meininki jäänyt unholaan.

    Myönnän, totta puhut.

    Taitaa olla joka kirppiksellä omat "vakionsa". Tuo sama pätee myös
    Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan kirppiksiin. Toisten kohdalla tuota
    voisi jo pitää ammattimaisena toimintana, mutta jokainen taaplaa
    tyylillään.
    Parhaimmat naurut saa, jos viittii tehdä seuraavan. Kun tuommoinen
    "ammattimyyjä" myy korotetuilla hinnoilla tavaraa, niin voihan sitä
    aina hieman kuuluvammalla äänellä kysyä, että onkos nää samoi
    kamoi mitä eilen myytiin huutokaupassa, sieltä ne sai alle puoleen
    hintaan. Jos ei muuta, niin kiusa se on pienikin kiusa :)) Kaikkein
    hauskaa on kun myyjä kenties hermostuu ja alkaa punoittaa ihan
    "sikana".
    En tiedä, kauanko olet kirppareita ja huutiksia kiertänyt, mutta kyllä
    parinkymmenen vuoden aikana jonkinlainen hintatietous iskostuu
    mieleen. MItä mistäkin kannattaa maksaa. Sekin voi herättää epäilyksiä,
    mikäli myyjä tietää tavaran todellisen arvon ja sitten myy sitä n. 2 prosentin
    hintaan sen arvosta. Mutta jokainen tekee tavarallaan mitä haluaa.
    Myy tai vie vaikka dyykkiasemalle, jokaisen oma asia.

    Äänestä

  • Jallivaara kirjoitti:

    Myönnän, totta puhut.

    Taitaa olla joka kirppiksellä omat "vakionsa". Tuo sama pätee myös
    Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan kirppiksiin. Toisten kohdalla tuota
    voisi jo pitää ammattimaisena toimintana, mutta jokainen taaplaa
    tyylillään.
    Parhaimmat naurut saa, jos viittii tehdä seuraavan. Kun tuommoinen
    "ammattimyyjä" myy korotetuilla hinnoilla tavaraa, niin voihan sitä
    aina hieman kuuluvammalla äänellä kysyä, että onkos nää samoi
    kamoi mitä eilen myytiin huutokaupassa, sieltä ne sai alle puoleen
    hintaan. Jos ei muuta, niin kiusa se on pienikin kiusa :)) Kaikkein
    hauskaa on kun myyjä kenties hermostuu ja alkaa punoittaa ihan
    "sikana".
    En tiedä, kauanko olet kirppareita ja huutiksia kiertänyt, mutta kyllä
    parinkymmenen vuoden aikana jonkinlainen hintatietous iskostuu
    mieleen. MItä mistäkin kannattaa maksaa. Sekin voi herättää epäilyksiä,
    mikäli myyjä tietää tavaran todellisen arvon ja sitten myy sitä n. 2 prosentin
    hintaan sen arvosta. Mutta jokainen tekee tavarallaan mitä haluaa.
    Myy tai vie vaikka dyykkiasemalle, jokaisen oma asia.

    Kyllä tyyliini kuuluu miehelle sanoa, tää sama makso tuolla pöydäs/siellä kirppiksellä sen ja sen verta. Tai huuto.netis se makso huomattavasti vähemmän jne.
    Yksi entinen ystäväni oli kirpputorilla myyjänä jossain, kun ihmiset luopuivat pöydästään ja halusivat jättää myymättä jääneet tavaransa, ystäväni keräsi omistajalta salaa parhaat päältä muualle myyntiin. Paikan omistaja myi jääneet tavarat eri pöydässä paikassaan.
    Kyllä mä olen aikas hintatietoinen kun liikun, mut jos jotain spesiaalii löytyy, eihän hinnalla niin väljä ole. Tosin olen monia tuotteita hylänny, koska hinta on jo naurettava. Aina saa pyytää, hullu joka maksaa :D

    Äänestä

vai niin

Äänestä

vai niin

Äänestä

vai niin

Äänestä

vai n iin

Äänestä

9 vuotta ei paljon naurata!

Äänestä

Oli jobbareita tai ei, niin kaikki tuntuvat käyvän ahkerasti kirpputorien kihtovassa maailmassa.

Äänestä

Minulla on kirjahyllyssä kirjekuoressa maalaus jonka mukana on taiteentuntijan todistus: vincent va cogh. Kuka ostais vaikkas nyt miljuunalla...?

Äänestä

Mua kyllä suututtaa kun jobbarit ovat saaneet Valtterin kirpparilta vakio paikat. Kiertävät aamulla rohmuten kermat päältä ja laittavat omaan pöytään myyntiin. Eräällä naisella on jokaisella itsepalvelu kirpputorilla pöytä, jossa on leluja myytävänä. Tunnistan aina myyjän tavarat. Ne ovat laitettu muovipussiin, hälytrttyjä ja kunnon hinnalla varustettuja. Tällä myyjällä on Valtterissa myös oma pöytä. Tavaraa on miltei kattoon asti ja lisää vaan kerää. Valtteri voisi irtisanoa kaikkien vakio jobbareiden paikat, jotta "tavalliset" myyjät pääsisivät myymään. En koskaan osta jobbareilta mitään en edes katso heidän pöytiinsä !!!!!

Äänestä

Ostin tietsikan näytönohjaimen kirppikseltä, maksoi 30€. Kotona testailin eikä toiminu vaikka hintalapussa luvattiin.Kahden viikon kuluttua laitoin hintalapun takaisin ja vein samalle pöydälle mistä otinkin enkä puhunut kellekkään mitään. Teinkö rikoksen?

Äänestä
  • Teknisesti ottaen kyllä. Laitoit toimimattoman tavaran kiertoon, tietäen
    siitä, eli tarkoituksellinen haitanteko ja epärehellinen toiminta.
    Noin lievästi lakitermejä lainaten. Olisit myös voinut kysyä myyjältä,
    miksi myi romun? Oliko ohjain käytetty vain "muoveissa"? Eli myikö
    myyjä uutta vai vanhaa? Mikäli uusi, voinet näyttää toteen että myyjä
    myynyt toimimattoman laitteen tietämättään, koska pakettia ei avattu.
    Jos taas käytetty ohjain, voi myyjä aina sanoa että hänellä se toimi,
    ei voi korvata tuotetta, koska ostaja on voinut omalla toiminnallaan
    rikkoa sen.
    Lienee joka tapauksessa "hävisit" tuon 30 euroa, ja mahdollisesti
    aiheutit toiminnallasi mielipahaa seuraavalle ostajalle? Mitä itse
    ajattelet, toimitko vastuuntuntoisesti vai et?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kulttuurin mekka kirjoitti:

http://uutiset.msn.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Sadan punnan kirpputorilöydön arvo saattaakin olla 40 miljoonaa /1135264905961

Northamptonilaiselta kirpputorilta Britanniasta vaivaisella sadalla punnalla ostettu taulu saattaakin olla aito, 40 miljoonan punnan arvoinen Paul Cézannen maalaus, kertoo Daily mail -lehti verkkosivuillaan.

Kauniiden kehystensä vuoksi taulun vuonna 2007 ostanut kolmekymppinen kirpputorin asiakas huomasi vasta vuosia myöhemmin pölyyntyneen taulun kulmassa mielenkiintoisen signeerauksen. Nyt taulun omistaja odottaa tietoa siitä, varmistuuko maalaus ranskalaisen taiteilijan taidonnäytteeksi.


Meilläpäin vastaava uutinen kuuluisi: 100 euron arvoinen lypsyjakkara ostettiin kirpputorilta eurolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu