Puna-armeijalla oli valmius Puolan miehitykseen

Ainakin Helsingin Sanomien nettisivuilla on uutinen, joka kertoo Puolassa oman armeijan suorittaman oman maansa miehityksen määränneen Wojcieh Jaruzelskin sairastavan syöpää. Siitä on aikaa suunnilleen kolme vuosikymmentä. Hiukan halveeraavasti HS kirjoittaa: "Jaruzelski on myöhemmin selittänyt, että sotatilan julistamisella estettiin neuvostomiehitys".

Muistelen minäkin seurailleeni noina aikoina ajankohtaisia tapahtumia. Silloin sain tilanteesta samanlaisen kuvan kuin minkä Jaruzelski on kertonut "selityksenä" käyttääkseni HS:n terminologiaa. Tiettävästi Puna-armeija oli Puolan itärajalla täydessä valmiudessa tehtävänään Puolan miehitys. Muitten naapurimaitten asevoimista en tiedä eli mahtoivatko myös Tsekkoslovakia ja DDR:n armeijat olla miehitysvalmiudessa?

Käsittääkseni Jaruzelskin kertoma on kelvollinen tapahtumien kuvaus. Ellei Puolan oma armeija olisi kerinnyt nopeaan toimintaan, niin Puna-armeija olisi vyörynyt Puolaan muutamassa päivässä. Luonnollisesti H-hetki oli Puolan armeijan tiedossa.

6

91

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin on

      Puolan armeijan olisi silloin pitänyt taistella vastaan! Aseita olisi jaettu kansalle, sissisotaa. Tuskin olisi Neuvostoliitto uskaltanut hyökätä jos vastassa olisi ollut satoja tuhansia sotilaita ja ties kuinka paljon aseistautuneita siviilejä. Olivat silloin jo Afganistanissa, ei heillä ollut resursseja vielä isompaa kahinaan.

      • hui hil saul präj jä

        Hui sentään. Varmasti paskat housussa pelkäsivät polakkeja jotka eivät uskaltautuneet Afganistaniin ja taistelivat niin urheasti unkarilaisten kanssa 1956. ha ha ha...


    • pyörässä puolia

      Myös sellainen selitys oli silloin, että Puolan lainsäädännössä ei ollut meikäläistä vastaavaa poikkustilalakia, joten sotatila oli ainoa mahdollisuus.

      • Erittäin vaikea tilanne Jaruzelskin kannalta. Tarjolla oli pelkkiä huonoja vaihtoehtoja. Mahtaneeko ajan oloon vuosikymmenien myötä päästä esille myös neutraalisti Jaruzelskiin suhtautuva historian kirjoitus? En voi ola ihmettelemättä häneen suhtautumista meillä Suomessa. Meillä on tullut ikään kuin muodiksi hutkia Jaruzelskia oikein olan takaa ja tuomita hänet kelvottomaksi oman maansa miehittäjäksi. Antaako Jaruzelskin mollaaminen jotain itsetuntoa hivelevää nautintoa meillä Suomessa? Saattaisiko Jaruzelskin arvioimiseksi sopia hypoteesi: "Ikävä homma, mutta jouduttiin tekemään, koska muut vaihtoehdot olivat vielä kehnompia". Tuloksena oli joka tapauksessa asetelma, jossa Puna-armeija ei Puolaa miehittänyt ja samalla Puolassa vältyttiin myös mahdolliselta aseelliselta konfliktilta Puna-armeijan kanssa.


      • Kadar janosi
        Leiriniekka kirjoitti:

        Erittäin vaikea tilanne Jaruzelskin kannalta. Tarjolla oli pelkkiä huonoja vaihtoehtoja. Mahtaneeko ajan oloon vuosikymmenien myötä päästä esille myös neutraalisti Jaruzelskiin suhtautuva historian kirjoitus? En voi ola ihmettelemättä häneen suhtautumista meillä Suomessa. Meillä on tullut ikään kuin muodiksi hutkia Jaruzelskia oikein olan takaa ja tuomita hänet kelvottomaksi oman maansa miehittäjäksi. Antaako Jaruzelskin mollaaminen jotain itsetuntoa hivelevää nautintoa meillä Suomessa? Saattaisiko Jaruzelskin arvioimiseksi sopia hypoteesi: "Ikävä homma, mutta jouduttiin tekemään, koska muut vaihtoehdot olivat vielä kehnompia". Tuloksena oli joka tapauksessa asetelma, jossa Puna-armeija ei Puolaa miehittänyt ja samalla Puolassa vältyttiin myös mahdolliselta aseelliselta konfliktilta Puna-armeijan kanssa.

        Ehkä arviot johtuvat Unkarin tilanteesta. Kommunistinen roskaläjä mikä roskaläjä. Oman maansa petturi kuten vaikkapa Gylling tai Kuusinen.


    • expensive boot

      Puna-Armeija oli Afganistanissa. Tottakai polaki silloin haluaa sooloilla kun ei ole riskiä että Iivana tulee päälle tosissaan kaikella voimallaan Tsetsenia tyylillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe