Uskovaisten yhteisö

HR

Maailma on menossa aika pelottavaan suuntaan. Yhdistetään me uskovaiset voimavaramme. Vaihtoehtona www.yhteisoasuminen.ehdolla.fi

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoittaa että on aika herätä rukoilemaan hengessä ja totuudessa. Tulee aika -- ja se on jo nyt -- jolloin kaikki oikeat rukoilijat rukoilevat Isää hengessä ja totuudessa. Sellaisia rukoilijoita Isä tahtoo. Joh 4:23

    • 211220

      Tuo yhteisöasuminen ei onnistu, sillä vain muutama tunti yhdessä ja riitaa tulee.
      Riitaa tulee kaikista, tavoista ja varsinkin hengellisen puolen taivastelut.
      Löytyy huru-ukkoja, ja muita vinskahtaneita.

    • ihmismieleen on

      sellainen, jossa toiset tahtoo hallita ja toiset itselleen kuningasta haluavat.

      Jumalan valtakunnassa on vain yksi kuningasten Kunigas, ja uskovat ovat keskenään veljiä ja sisaria ja samoin Jeesuskin on ilmoittanut sitä omilleen olevansa, vaikka myös Vapahtaja ja Pelastaja.

      Vain Pyhässä Hengessä voi ihmiset olla yhtä Jeesuksessa, ja suokoon Isä Jeesuksen kautta sitä Yhdessä Hengessä kastetta, jotta voidaan Herraa rakastaa ja lähimmäisien parasta tehden vaeltaa.

    • Ei yhteisöasuja

      En todellakaan vaihda yksin asumistani yhteisöasumiseen! Mikä vapaus, kun ei tarvitse keneltäkään kysellä saanko tehdä sitä tai taätä, saanko mennä sinne tai tanne. Mitä saan lukea ja tvstä katsoa. Tuollainen yhteisöasuminen saisi riidat lietsotuksi alle minuutin ja sellainen ei ole miunun juttuni!

    • Tuttu huijaus

      Tampereella oli 80-luvulla pariskunta joka keräsi vanhuksien rahat maanpäällisen paratiisin rakentamiseksi. He saivat perustettua oman yhteisönsä Keski-Suomeen. He saivat myös uskovista puoli-ilmaista työvoimaa omaan yritykseensä.

      Koivuniemen uskonlahkon tultua julkisuuteen, ihmiset ovat varovaisempia yhteisöuskontoja kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe