Oletko valmis maksamaan tekijänoikeusveroa työsuhdeautossasi matkustamisesta?
Pieni lainaus...
SABAM:in näkemyksen mukaan rekan ohjaamo on näiden kuskien työpaikka, jonka takia heiltä voidaan kerätä radion kautta toistettavan musiikin kuuntelusta tekijänoikeuskorvauksia samalla tavoin kuin muilta työpaikoilta.
Tekijänoikeusjärjestön tulkinta tilanteesta ei ollut luonnollisesti kaikki ihmisten mieleen, ja jopa muutamat poliitikot ovat tyrmänneet idean täysin. Maggie De Blockin mukaan radio on kuskeille ensisijaisesti turvallisuutta parantava laite, jonka takia olisi epäloogista maksaa sen kuuntelusta korvauksia
Piraattien agenda alkaa herättämään monien äänestäjien huomiota kiristyviin immateriaaliveroihin. Kun yksityisille on annettu vapaus verottaa, niin kunka siihen voisi tulla rajoja? Työryhmät pohtivat uusia aluevaltauksia ja bonuksia saa sellaiset jotka niitä keksivät. Maksajina olemme aina me vaikka emme edes käyttäisi mitään heidän palvelujaan.
http://petrilagus.puheenvuoro.uusisuomi.fi/67055-tekijanoikeusjarjesto-vaatii-tekijanoikeuskorvauksia-rekkakuskeilta
Tuleeko työsuhde autoihin tekijänoikeusvero
Petri Lagus
1
123
Vastaukset
- Auton omistaja
Mun mielestäni on ehdottomasti kohtuullista, että siitä pitää maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161