Ansiokkaat adventismipalstan tohtorit mm. Kai Arasola Helmisen suvun armosta joutuu myös eläkepäivinään tekemään työtä adventismin eteen vaikka olisi ansainnut pitkän raskaan Thaimaan työrupeaman jälkeen sapattivuodet sapattilepoineen ja ansaitulla eläkkeellä.
Eikös asia ole niin että sapattia voi viettää lepopäivänä ja olla Jeesuksen Kristuksen kanssa yhteydessä olematta adventtikirkon organisaation maksumiehenä ja Kain sponsorina?
Eikös asia ole niin että sapattia voi viettää lepopäivänä ja olla Jeesuksen Kristuksen kanssa yhteydessä olematta adventtikirkon organisaation maksumiehenä ja Kain sponsorina?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Erittäin hienoa, että mies elää kutsumuksensa mukaa Herran elopellolla.
Näin moni saarnaaja eri hengellisissä yhteisöissä toimivat kentällä.
Kun Herra kutsuu työhönsä, sitä toimitaan, vanhuuteen asti.
Katsokaapa Hilja Aaltosta, vielä 100 vuotiaana sairasvuoteellaan ottaa ihmisiä vastaan ja rukoilee heidän puolestaan.
Mutta taas aloittaja, joka ei tunne sanaa pelastus, herjaa mitä kerkiää sylkensä nielemisen välissä tekemään.
Kyykäärme kuvaa Raamatussa viekkautta johon ihmiset lankeavat.
Kyykäärmeen siköitä on seurakunnissa jotka myyskentelevät halpaa armoa ja harjoittavat taitavaa eksytystoimintaa.
Kyykäärmeet tekeytyvät kristityiksi ja he hallitsevat Raamatun paremmin kuin maallikot.
Ps. 140:3
(140:4) He hiovat kielensä niinkuin käärmeet, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla. Sela.
Jes. 11:8
Imeväinen leikittelee kyykäärmeen kololla, ja vieroitettu kurottaa kätensä myrkkyliskon luolaan.
Matt. 3:7
Mutta nähdessään paljon fariseuksia ja saddukeuksia tulevan kasteelle hän sanoi heille: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on neuvonut teitä pakenemaan tulevaista vihaa?
Betel - kirjanoppineiden lempikirkko Turussa
Milloin lopetatte adventistit synnin tekemisen Betelissä?
Aam. 4:4
Menkää Beeteliin ja tehkää syntiä.....
Lopunajassa jäännösadventistit itkevät Betelissä
Tuom. 21:2
Ja kansa tuli Beeteliin, ja he istuivat siellä aina iltaan asti Jumalan edessä, korottivat äänensä ja itkivät katkerasti
Beetel joutuu tuhon omaksi
Aam. 5:5
Älkää etsikö Beeteliä ....... ja Beetel joutuu tuhon omaksi.
vihanlietsontasi on turmiosi.
Kuinka adventisti- ja jehovalaispapit pääsisitte helvetin tuomiota pakoon - lopunajan jäännösseurakunnassa?
Matt. 23:33
Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Room. 3:13
Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;
Tekstit ovat peilikuva tasan sinusta itsestäsi.
Montako vuotta PYH! olet ollut adventisti ja millaisia vastuullisia tehtäviä sinulle on annettu 7. päivän adventtikirkossa?
Luulen, että jehovalaisetkin pääsevät ennemmin perille, kun täällä päivittäin pilkkaa kurkkusuorana huutavat bushmannit.
Thaimaassa syödään inhottavia ja myös käärmeitä.
Niin syödään ja saattaapi osa olla buddha-jumalan hengille ruuaksi alunperin
laitettua. Mutta jos joku jumalaton thaimaalainen kutsuu evankelistan kotiinsa,
niin evankeliumin tähden ei pidä loukata, vaan syödä Herraa kiittäen. Se saattaapi avata ovet Herran sanan julistamiselle siihen kotiin kokoontuneelle väelle.
1. Kor. 10:27
Jos joku, joka ei usko, kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen,
niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan, kyselemättä mitään omantunnon tähden.
Thaimaassa, etenkin Phuketissa on niin paljon suomalaisia turisteja, että
siellä voipi evankeliumi meikäläisiäkin tavoittaa.
Teologiantohtori Kai toimi Aasiassa Ellen White säätiön johtajana.
Luulen että adventistikirjanoppineet Amerikassa ovat säätiöineet profeettansa?
Myös lapsille profetianhenkeä
http://api.ning.com/files/BoJG6y*I3ihByMyQ*bIbuY8PyoXAvEA8YUiLG7mt10McDvkSrWPjS**FPB0N70hJTQ0lFkRVJgT8vwfGBZRwu6lBhP6pbSQR/vez_header5.jpg
Anttia ei parane Thaimaaseen laskea sillä seksiturismi aiheuttaa Antille 'lieviä' kiusauksia.
Thaimaa on jokaisen lähetyssaarnaajan unelmapaikka (ei kai se lähetyssaarnaaja asento ole tuulesta temmattu?)
Kai saa itse vastata kuinka monta suomalaista kääntyi hänen avullaan Thaimaassa adventismiin kun hän toimi siellä lähetyssaarnaajana?
Oikeastaan suosittelisin Anttia lähettämään Thaimaaseen lähetyssaarnaajaksi.
"YK:n pari vuotta vanhan arvion mukaan maailmassa on noin 2,5 miljoonaa seksityöläistä, joista 80 prosenttia on naisia.
Varovaisen laskelman mukaan prostituution ympärillä liikkuu rahaa vuosittain jopa 20,5 miljardia euroa.
Ympäri maailmaa reissaavat suomalaiset turistit ja työmatkalaiset ovat osa globaalia seksibisnestä.
Iltalehti selvitti kesällä 2008 Taloustutkimuksen avulla suomalaisten suhtautumista maksulliseen seksiin. Niistä vastaajista, jotka ilmoittivat ostaneensa seksiä viimeisen 10 vuoden aikana, 71 prosenttia ilmoitti tehneensä sen ulkomailla".
THAI
Phuket on Thaimaan suosituin lomakohde. On velvollisuus myös viedä
evankeliumia sinne, eikä vain tuoda arveluttavia tuliaisia sieltä paratiisista.
http://www.thaimaaopas.fi/
Kasvissyöjällä ei ole helppoa Thaimaassa, luvatussa ötökkäruoan maassa:
http://www.thaimaaopas.fi/349/kasvissyojan-vinkit-thaimaan-matkalle/
Parasta Thaimaassa on tämä raamatullinen puoli ruokakulttuurissa:
http://www.thaimaaopas.fi/249/nain-syot-heinasirkkoja/
3. Moos. 11:22
Näistä saatte syödä kaikkia heinäsirkka-, hepokatti-, kenttäsirkka- ja kulkusirkkalajeja.
Mark.1:6
Johanneksella oli yllään kamelinkarvavaate ja vyötäisillään nahkavyö,
ja hänen ruokanaan olivat heinäsirkat ja villimehiläisten hunaja.
Oletko papukaija, joka on opetellut yhden rimpsun jota hokee koko ajan???
Adventismin tasoa (PYH!) kehoittaisin nostaamaan.
Miksi ette erota PYH!-adventistia?
Niinhän se on. Ja melko sekavassa mielentilassa aloittaja kirjoitti, kuten esim:
// työrupeaman jälkeen sapattivuodet sapattilepoineen ja ansaitulla eläkkeellä. //
Mutta uuden liiton aikaanhan meillä pitäisi olla sapatti sydämessä niin juhlana
kuin arkenakin. Eikä sapattivuosi oikein kuvaa eläkepäiviä, sillä sapattina pidättäydytään eritoten omista askareista ja harrastuksista.
Viikkosapatti on rytmitetty lepopäivä työviikkojen välissä.
Tuosta juonesta on mahdoton saada kiinni, tuosta että mitä aloittaja tarkoitti
käärmemiestestillä. Semmoinen maku siitä jäi, että hänen mukaansa ei
eläkeiässä saisi enää hyvää tehdä.
KÄÄRMETESTI ANTILLE
"Eikös asia ole niin että sapattia voi viettää lepopäivänä ja olla Jeesuksen Kristuksen kanssa yhteydessä olematta adventtikirkon organisaation maksumiehenä ja Kain sponsorina?"
Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;
Ei tuo ole käärmetesti. Paitsi jos sinä olet käärme.
No niinhän teidän kurkkunne tosiaan on.
Mitä sulla PYH!-adventistiketale on muuta sanottavaa kuin......PYH!
En tiedä mitä horisette,mutta täällä mainittu Kai A on yksi niistä harvoista adventisteista jota minä kunnioita,olkoonpa etten ole kaikista asioista hänen kanssaan samaa mieltä,niin kuin en yleensäkään adventistien opinkappaleista.
Miksi kunnioitan?
Siksi että hän kommentoi kantansa sivistyneesti ja maltillisesti.
Joten antakaa nyt olla,isot ihmiset.(toivottavasti)
Lukijat päätelkööt itsenäisesti Kain opetuksesta, onko Kai käärmemies vaiko
hengenmies. Minä en voi välttyä ajatukselta, että on vahva hengenmies ...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9769644
Kai ei ole palkkapaimen ollut, sen näkee siitäkin, että vielä eläkkeellä ollessa
häärii täysin voimin evankeliumin ja ihmisten hyväksi ! Ymmärtää sapatinkin.