Ihmisen annetaan nykyäänkin vielä hyvin helposti ja suorastaan yllyttäen ja pahojen ihmisten suosionosoitotusten pauhun kuuluessa "langeta" synteihin ja epäuskon valitsemiseen elämänasenteeksi ja kyynisyyden valitsemiseen jonkinlaiseksi kaikkien asenteiden hallitsijaksi. Ja siirtymisen Jumalan tahdon noudattamisesta ihmisten suosioon. Mutta vaikka saisikin katoavaisten ja kuoievaisten ihmisten suosion taakseen sillä, että "lankeaa", mitä se on siihen verrattuna että tietää ja voi vielä uskoa tehneensä iankaikkisen Luojan ja Isän eli Jumalan Tahdon? Se on kuin tyhjää - ei mitään, siihen verrattuna. Miksi vaihtaisitte Jumalan tiedot nykyajan maailman satanistisiin tietoihin ja miksi vaihtaisitte toisaalta OIKEAT tiedot Jumalan luomakunnasta valhetietoihin, jotka eivät loppuun asti kestä. En sano, että kaikki maailman tiedot olisivat väärin, itse olen nähnyt totuudeksi useimmat matematiikan, kemian ja fysiikan tiedot, eikä minunkaan ole niitä tietojani tarvinnut ihan kokonaan unohtaa ja "hyljätä".
Nykyään ihmisille SUOSITELLAAN esim. sellaista ateismia, jossa väitetään, ettei Jumalaa olisi missään asiassa koskaan ollut olemassa, vaan että SIINÄ Jumalaan uskomisessa olisi ollut kyse vain ihmisten pettämisestä! Mitenkähän käy kun totuus paljastuu? Tuplapetoksella itseään ja muita kietoneet, mikä on kohtalonsa? Voivatko he SYYTTÄÄ siitä muutakuin itseään? Saatanaa yms., kyllä tietysti mutta mitä SE hyödyyttää sillä Hänkin on silloin VAIN kanssaan Helvetissä. Voivathan he siellä sitäkin yrittää jotenkin "rangaista", ja niinkin tietysti käy.
JOS olisi niin että usko Jumalaan olisi jotenkin UUSI ja kummallisen inhimillisen teorian kautta syntynyt uskonto, olisi tuo heidän epäilyksenä aiheellinen ja voitaisiin asettaa vastakkain usko Jumalaan ja usko johonkin muuhun tai suorastaan pelkkä epäusko suhteessa kaikkeen tietoon ja puheeseenkin. Näin ei ole, vaan ihmiselle jo ALUSTA saakka annettiin tieto ja usko siihen ensimmäiseen Isään ja Äitiin, siis Jumalaan.
Se että joitakin nykyaikaisenTIEDON linnakkeita on pidetty ateismin varjolla VAIN JUMALATTOMINA, se antaa Jumalattomuuden valinneille ihmisille mahdollisuuden turvautua sellaisiin teoriohin ja sellaisiin auktorittetteihin? Mutta hekin(ne aukotriteetit) ovat VAIN kuolleet, mitä hyötyä heistä olisi meille enää... Ja mitä hyötyä on valita KUOLLUT OLEMATON JUMALA elävän Jumalan sijaan, joka Hädässä meitä kuulee? Jumalasta Jeesus sanoi: Minä olen Aabahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala, ja Hänelle hekin ovat ELÄVIÄ! Emme tarkotin tiedä, mikä on se olemassaolo, joka ENNEN VIIMEISTÄ TUOMIOTA meille annetaan kuolemaan jälkeen, mutta se voi olla esim. aktiivista olemassaoloa mm. jälkeläistemme mielissä, ja astraalinen maailma on aivan todellinen todellisuus,kuten se "unituonela" ja Haades ja Manala, jonne KYLLÄ KAIKKI kuolleet joutuvat, ainakin joksikin aikaa, ennen sitä "viimeistä tuomiota".
Emmekä todellisuudessa tiedä, tapahtuuko oikeasti IDÄN uskontojen piirissä jonkinlaista INKARNAATIOTA, ja olisko se vallalla myös lännessä, vaikkapa lännen KIRKON oppi ei sitä asiaa tunnusta, eikä ole yrittänyt sitä selittää ja sovittaa oppeihinsa. Itselleni on samantekevää se, minkälainen on olemassaoloni Kuoleman jälkeen, kunhan se ei olisi mitään LIIAN nopeasti suurella tuskalla ja kivulla tuhottavaa olemassaoloa. Ja Jeesus lupaa VOITTAJILLEEN olemisen jonain temppelinsä pylväinä. Itse apostolinsa Johannes sanoi apostolien(kuten itsenesä) olevan silloin Jerusalemin kaupungin muurin peruskiviä. Jos meidänkin olemassaolomme voisi olla kuolemamme jälkeen KIVENÄ olemista, pitäsikö SIIHEN olla "pettynyt"? Toisaalta olisin kyllä, mutta miten muutakaan voimme uskoa kohdallemme ylettömän nautintomme jälkeen TÄSSÄ elämässä? Se on PYSYVÄ tunne, eikä liikaa "aisteja", joten tavallaan ihan onnellinen sielu on varmaan kievelläkin? Ja enemmän MASSAAHAN on kaupungin peruskivillä kuin ihmisellä, joten kyllä se olisi jossain mielessä suurempaakin "olemassaoloa". Mutta miten olisi selitettävissä se, että Jeesus itse olisi samana vielä elossa tuona aikana? Itse en sitä ajatusta hyväksy, vaan hän olisi vain siirtänyt henkeään muihin TUON ajan ihmisiin, ja itse on siis jonkinlainen LAMPPU tuossa kaupungissa, eikä enää fyysinen ruumis, siitä tulemme KYLLÄ kuolemassamme kuolemaan pois ja lopullisestikin... En täysin tiedä, onko kyse vain "symboleista"; ja todellisuudessa esim. apostolitkin olisivat vielä olemasa kaikkine muistoneenkin, mutta sellaisesta EI Raamattu todista.
Jos HELPON Jumaluuden todistuksen haluatte lopuksi, eikä tällä kertaa sitä "JUMISEVA ALA" - todistusta, niin miettikää Raamatussa Jehovan(tai Jahveen) nimeä: se tarkoittaa: MINÄ OLEN! Siis jokainen yksiköllinen MINUUS olisi persoonallisesti Jumalan Ilmentymä, ja sehän tietysti kosksisi jopa ELÄIMIÄ vaikka niilä tuskin on äännähdystä, jolla tarkoittaisivat sitä MINUAAN, mutta lukumääriä ne osaavat nähdyistä asioista laskea - aivan kuin ihmisetkin!
Vertailua KAHDEN asian "nautinnollisuudesta".
Pakstori
0
107
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128