Dieselvero / Käyttövoimavero

Koska alkaa juoksemaan? Silloin kun haen suomalaiset kilvet? Voinko ajella tarrakilvet "loppuun" (3kk) ja sitten vasta hakea suomikilvet? Tietty maksan autoveron ajallaan kun päätös tulee ja autokin on jo leimattu.
2164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paperikilpien voimassaolo lakkaa autoveron eräåäivänä. Lue se itse sieltä veropäätöksen takaa. Sen jälkeen sinun on rekiteröitävä auto Suomen kilpiin ja käyttömaksut ja verot alkaa "juosta" valtion pohjattomaan kassaan. Jos et näin toimi, ajat rekiteröimättömällä autolla. Seuraus on mikä on, jos poliisi setä sattuu huomaamaan/tietämään asian.

Äänestä

Tietääkseni verot alkaa juoksemaan siitä päivästä alkaen kun alkaa havittelemaan jonkin ritsan tuontia, mielestäni se kyllä aivan oikeinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Diisseltuonti kirjoitti:

Koska alkaa juoksemaan? Silloin kun haen suomalaiset kilvet? Voinko ajella tarrakilvet "loppuun" (3kk) ja sitten vasta hakea suomikilvet? Tietty maksan autoveron ajallaan kun päätös tulee ja autokin on jo leimattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu