Televisiomaksua on maksettava aina kun voi vastaanottaa ja seurata televisiolähetystä. Telehallintokeskus voi määrätä tarkastajia valvomaan säädösten noudattamista.
Perustuslain 10 §:ssä säädetty jokaiselle kotirauha. Tv-lupatarkastajakaan ei saa tunkeutua kotiin ilman asukkaan suostumusta.
Jos asukas ei halua päästää tarkastajaa asuntoon, tarkastaja voi pyytää virka-apua poliisilta (valtion televisio- ja radiorahastosta annettu laki 10 ja 37 §). Kuitenkaan poliisillakaan ei ole oikeutta tunkeutua asuntoon ilman kotietsintälupaa, joka voidaan myöntää vain rikosta epäiltäessä.
Nyt annetun päätöksen mukaan tv-lupatarkastaja ei saa tunkeutua tyhjillään olevaan asuntoonkaan ilman lupaa.
Perustuslain 10 §:ssä säädetty jokaiselle kotirauha. Tv-lupatarkastajakaan ei saa tunkeutua kotiin ilman asukkaan suostumusta.
Jos asukas ei halua päästää tarkastajaa asuntoon, tarkastaja voi pyytää virka-apua poliisilta (valtion televisio- ja radiorahastosta annettu laki 10 ja 37 §). Kuitenkaan poliisillakaan ei ole oikeutta tunkeutua asuntoon ilman kotietsintälupaa, joka voidaan myöntää vain rikosta epäiltäessä.
Nyt annetun päätöksen mukaan tv-lupatarkastaja ei saa tunkeutua tyhjillään olevaan asuntoonkaan ilman lupaa.
Vastaukset 42
Vanhimmat
En todellakaan päästä.
-127330
-127330
En minäkään, sillä lupamaksut ovat mielestäni kohtuuttomia. Systeemi pitäisi muuttaa siten, että asiakas maksaa vain kanavista mitä katsoo. Nuo nykyiset ylen kanavat ovat vähiten katsottuja ja maksullisia!
Älä horise joutavia. Ylen kanavat ovat ylivoimaisesti eniten katsottuja. Tutki hieman asioita, ennenkuin tuollaisia täällä toitotat? Mututuntumalla ei paljoa kannata arvailla..
Tiedätkös paljonko maksukanavat tulisivat maksamaan katselijalleen, jos YLE maksu poistettaisiin? Mietis, kuka omistaa lähes kaiken välitystekniikan suomessa? Sateliittikanaviako aiot pelkästään seurata? (-,o)
Kyllä televisiolupa pitää maksaa jos sitä tuijottaa. Vaikkei sinulla näkyisi kuin maksulliset taivaskanavat niin pitää maksaa. Maksu koskee kaikkia kanavia.
En maksa tv lupaa huonon ohjelma tarjonna takia,muahaaaaaaaaaaaaaaah muahaaah haaaaaaaaaaaaaaah!
Onko ne lopettanut sulta pikkukakkosen :)
Ole mitään vikaa
Tv-maksut digiaikana
Analogiset televisiolähetykset päättyivät antennitalouksissa 31.8.2007 ja kaapeliverkossa 29.2.2008. Tv-maksuvelvollisuus jatkuu tämän jälkeen, jos seuraa televisiolähetyksiä esimerkiksi:
* digitelevisiolla tai televisiolla johon on liitetty digisovitin
* satelliittivastaanottimella
* kännykkätelevisiolla (DVB-H)
* internetin kautta vastaanotetut televisiokanavat
Miten muistelin että ainakin kaavailtiin, että lupamaksu tulisi jokaiseen talouteen riippumatta oliko töllöä vai ei, eri nimikkeellä vain, muistanko omiani
Riippuu millä asialla se käy. Lupa on täällä aina maksettu joten sitä tarkastamaan ei varmaan tule.
No en ole kuullut ikinä että tv-lupa tarkastaja olisi piipahtanut sokeria lainaamassa :) Toki varmaan sekin on mahdollista
Noo, kerta se olisi ensimmäinenkin. Raportoin jos näin käy.
Mutta ymmärtääkseni eivät vieraile asunnoissa missä lupa on maksettu.
Kannatan kyllä Ylen verorahoitusta tai kaikille tulevaa mediamaksua, sen verran vapaamatkustajia täälläkin tuntuu olevan, minun maksuni alenisivat kun lusmut saataisiin kuriin.
Ensi vuoden alussa pitäisi tulla:
Pääministeri Matti Vanhanen on ehdottanut että mediamaksun voi välttää todistamalla kirjallisesti että ei käytä välineitä joista voidaan lähettää yleisradion ohjelmaa.
Hallituspuolueiden edustajat päättivät, että maksua aletaan periä vuoden 2012 alusta lähtien. Lisäksi maksun nimi vaihdettiin "Yleisradiomaksuksi".
No en sitten ihan omiani muistanut.
Päästäisinhän minä lupatarkastajan kotiini, muttei ne tule :((
Näkevät että tästä osoitteesta on lupamaksut maksettuna.
Silti pidän hyvänä sitä ettei lupatarkastaja saa väkisin tunkeutua kenenkään kotiin.Luokitellankohan se epäillyksi rikokseksi se jos epäillään luvatonta television katselemista
No en varmasti päästä. Tuossa muutama vuosi sitten asuessani rivitalossa, tuli siinä sitten joku vanhempi äijänkäppyrä rimputtaan ovikelloa ja kyseli, että taidan olla hiljattain muuttanut asumaan kyseiseen kämppään. Vastasin myöntävästi ja samalla hän yritti siinä yli mun olan vilkuilla asuntoon sisään. Siirryin sitä mukaa hänen eteensä, ettei hän nähnyt. Sitten vasta välähti, että sehän on tv-lupatarkastaja. Samassa hän alkoikin tiedustelemaan, onko tv-lupa-asia hoidettu kuntoon, jolloin aloin vetään ulko-ovea kiinni. Hän työnsi jalkansa oven väliin ja mä potkin sen jalan pois siitä ja sain lopulta oven kiinni. Hän jäi huutelemaan ja soitteleen ovikelloa sekä hakkasi ovea, mutta en avannu ovea. :D
Jestas sentään....
Tuo olis kyllä pitänyt nähdä :)
Yrittikö uudelleen, tai tuliko postissa kysely?
Seuraavana iltana kävi, mutta en avannu ovea. Todennäköisesti yritti vielä seuraavallakin viikolla, enkä taaskaan avannu ovea. Pari lomaketta tuli postitse täytettäväksi, mutta enpä täytelly. :D
Enpä ole koskaan kyseiseen "virkamieheen" törmäännyt, mutta enpä olisi uskonut että noin agressiivisesti hoitavat hommiaan
Eikös ne lupatarkastajat ole lähes poikkeuksetta eläkkeellä olevia poliiseja tai muuten vain tuhnuja poliiseja.
Oikein harmittaa kun koskaan tuollainen säälittävä pelle kuin tv lupatarkastaja ei ole tullut rimputtamaan ovikelloa ;)
Olisi mukava sanoa sellaiselle ettei sillä tosiaankaan ole mitään asiaa mun asuntooni koska minullakaan ei ole mitään tarvista päästä sen asuntoon.
Aina vain "ihmettelen" että miksi ihmeessä ne luvan maksaneet lampaat eivät ole innostuneita siitä että se tv lupa laitettaisiin maksukortin taakse?
Maksukortin lunastamalla saisi katsella ylen "huikeaa" ohjelmatarjontaa eikä tarvitsisi pelätä että joku katselisi "siivellä" ylen kanavia!
Kylmä faktahan on se että kun ylen ei tarvitse panostaa ohjelmien laatuun koska rahat se saa lupamaksuista ja valtion kassasta jokatapauksessa niin ylen luukulle saataisiin naulata ristilaudoitus jos sen pitäisi tulla toimeen niiden muutaman sadan lunastetun maksukortin turvin. Eihän kukaan vähänkään järjissään oleva maksaisi satoja euroja tyhjästä ja tyhjän uusinnoista!
Älä viitsi uikuttaa. "ylen huikeaa tarjontaa", voi tuutelis sentään? Kyllä sinunlaisesi loiset saadaan kuriin, kun tulee tv-maksun mukana tulee kortti, jolla vasta lähetykset näkyvät.(tulossa 2012 alusta) Sitten voit miettiä, miten hoidat sen salakatselemisesi?
Sinä ja kaikki muut lusmut, jotka ette maksa tv-maksua olette siivestäjiä, koska kuitenkin satavarmasti katselette telkkaria. Nostatte meidän muiden maksuja, kuten hyvin tiedätte!
Tv-lupatarkastaja Risto Rasinen paljastaa Ylen haastattelussa, miten maksun kiertävä kärähtää helposti tarkastustilanteessa.
Useimmiten jo ovenavaajan eleet paljastavat, onko taloudessa tv-vastaanotin vai ei.
Tv-lupatarkastajalla ei ole oikeutta mennä sisälle asuntoon ilman asunnon omistajan lupaa. Jos on kuitenkin epäilys siitä, että asunnossa on käytössä oleva vastaanotin, on asukkaalla selontekovelvollisuus.
- Jos asukas ei anna selvittää, onko asunnossa lähetyksen vastaanottoon sopiva laite, saatetaan hänelle antaa maksu joka tapauksessa, kertoo Rasinen.
Lex Nokia antaa isännöitsijöille oikeuden päästää tv-lupatarkastajat yleisavaimella yksityisasuntoon
Etelä-Suomen Sanomat kertoo verkkosivullaan , että taloyhtiön isännöitsijä saa päästää tv-luvan tarkastajan asuntoon sisään vara-avaimella, vaikka asukas ei ole kotona. Taustalla on vast'ikään eduskunnan vahvistama kiistelyä herättänyt Lex Nokia -laki.
- Viestintäviraston yhteistyö isännöitsijöiden kanssa mahdollistui, kun Lex Nokia vahvistettiin ja tele- ja sähköpostiurkinta tuli mahdolliseksi myös taloyhtiöissä ja opiskelija-asuntoloissa, kertoo tarkastusosaston apulaisesimies Viestintävirastosta.
Vrasto turvautuu isännöitsijöiden apuun "harkiten", eli ainoastaan sen jälkeen, kun on varmistuttu, että asunnossa on todellakin luvaton televisio.
Television käytön tarkkailu onnistuu viranomaisilta nykyisin aiempaa helpommin, koska kalliimmissa digiboksien malleissa on lähetinominaisuus.
Viestintäviraston tarkastusosaston apulaisesimies kertoo Etelä-Suomen Sanomissa, että päätös kiristää tv-lupien valvontaa johtuu osittain Yleisradion tiukasta taloustilanteesta. Uusilla lupamaksutuloilla halutaan paikata Ylen miltei kahden miljoonan euron budjettivajetta.
Jo vain, mutta eipä ole näkyny, kait johtuu siitä kun maksu on maksettuna.
Nyt vaan piilopirtillekkin pitää maksaa oma lupa, jahka siellä telkku on, sillä nykyisin ei menekkään yhdellä luvalla, jos on kaksi asunto ja molemmissa oma televisio.
Jos kaikki maksaisivat oman osuutensa lupamaksusta, ei mekään, jotka maksetaan lupamaksu, jouduttas niin helkkarinmoista määrää siitä maksamaan. Nythän se on jonki verran yli 230 €, mutta eipä tarvii pelätä kun ovikello soi ;o).
Pitäisi olla näkemässä ilmeet kun jättäisi eteiseen vain lapun:
HUOM!
Ethän hipelöi kannabiskasvien kukintoja, ne eivät ole vielä valmiita
T:vuokralainen
Hiukka TIETOA asiasta:
Kun televisioluvan tarkastaja ilmestyy kotiovelle, tarkastajan valtuudet astua kynnyksen yli ovat monelle epäselviä. MTV3 Uutiset kysyi Viestintäviraston tv-maksujohtaja Anssi Laaksolta kymmenen kysymystä tarkastajien toiminnasta.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/03/1304008/saako-ikkunasta-vilkuilla-tai-kynnyksen-yli-tunkea---10-kysymysta-tv-tarkastuksista
Yhden ainoa kerran on lupatarkastaja käynyt. Olipa valinnut sopivan ajankin, silloin oli Suomi- Ruotsi jääkiekko-ottelu menossa. Lupa-asiat on kuitenkin kunnossa, että olisi voinut tulla kyselemään luvasta milloin vain.
mitenkäs se tarkastaja tyhjillään olevaan asuntoon tunkeutuu ,. sehän on murto se ., olisihan se kumma kun tarkastajat liikkuisivat sorkkaraudan kanssa ,.
Toisena pointtina tuli mieleen, ettei tyhjillään olevassa asunnossa ole varmaankaan telkkaria? ;-))
Nyt annetun päätöksen mukaan tv-lupatarkastaja ei saa tunkeutua tyhjillään olevaan asuntoonkaan ilman lupaa.
ei kukaan muukaan saa ,. ihmeellinen uutinen ,.
grafologiaa.
Up
Ei ne meille tule, koska maksut on maksettu. En ole loinen toisten kustannuksella, kuten niin moni teistä vastanneista. Olette luusereita, koska siivestätte meitä tv-maksun maksaneita.
joka televisiota katsoo, maksais lupansa, niin ei meidän maksajienkaan lupamaksu olis sillon tuota luokkaa mitä se nyt on! Eipä ole vierailleet, eikä vieraile. Jättäsivät sen yhden kaljafarmaribäkin ostamatta kerrankaan kuukaudessa, niin ei tarviis kylmä rinki persereiän ympärillä kyttiä ovisilmästa että kuka tulee.
jäi sanomatta että nykyisin lupamaksu on 244,90 €, elikkä päivää kohti 0,67. Ei tuo nyt niin mahdoton ole maksettavaksi.
No, tässä uutisessa kerrotaan asiasta, kun tarkastaja oli mennyt luvatta sisälle..
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011040413488606_uu.shtml
Tuossa viitisen vuotta sitten ovikello soi kerrostalokämppäni ovella ja menin avaamaan. Siellä oli tv-lupatarkastaja ja kyseli luvan perään. Sanoin, että en omista televisiota. Tarkastaja kysyi saisiko tulla sisälle toteamaan tilanteen. Sanoin, jotta kyllä se käy päinsä mutta kengat ja kaikki vaatteet pitää jättää siihen käytävään ja sisällä pitää kontata ja vain mattoja pitkin. No tarkastaja totteli kiltisti ja konttaili sisällä alasti tovin todeten, että eihän täällä mitään televisiota ole. Minä totesin siihen, että niinhän minä jo aivan aluksi sanoin. Siinä miehen virkaintoisesti kontatessa alasti ympäri huoneistoa minä otin valokuvia digikameralla. Sanoin hänen poistuessaan, että kuvat julkaistaan nettissä ulkomaisilla pornosivuilla. Ei ole sen jälkeen tarkastajia näkynyt eikä postiakaan asiaan liittyen tullut.
no ei tietenkään koska sinulla ei televisiota ollut
ei kai lupatarkastaja kuluta aikaansa televisiottomaan asuntoon?
Ei mun tarvi, koska ei se tuu meille, kun ollaan maksettu TV-lupamaksu.
Nii yksinkertaista.