Otsikostani selvinneekin vaivani kaksi tärkeintä tekijää.
Olen 19-vuotias naisenalku, jota on lapsuudesta asti vaivannu hengenahdistus aina matapaineisella säällä. Sateet, ukkoskuurot sun muut pystyn melkeinpä ennustamaan kyseisen vaivan alkaessa. Toistaiseksi vaiva on ollut vaaraton ja olen pystynyt toimimaan lähes normaalisti - toki pientä päänsärkyä ja väsymystä on ilmaantunut hapenpuutteen seurauksena.
Olen kuitenkin alkanut miettiä onko muita tämän vaivan omaavia? Onko vaiva pahentunut iän myötä? Esimerkiksi tänään olen koko päivän saanut haukkoa henkeäni ja elää pienen päänsäryn ja väsymyksen kanssa, kun on satanut jotain lumen tapaista. Tuntuu, kuin keuhkoissa olisi jonkinlainen kansi, joka päästää vain pienen osan ilmaa sinne. Hengenahdistus ilmenee myös haukotteluna, mutta en saa ikään kuin haukoteltua "loppuun". En siis saa vedettyä keuhkojani täyteen ilmaa, kuten normaalisti, vaan tämä 'kansi' tulee vastaan juuri ennen, kuin haukotuksen kuuluisi loppua. Toisin sanoen haukottelen ja haukon henkeäni jatkuvasti, kun yritän saada tätä kantta aukemaan ja saavuttaa sitä rentoutunutta tilaa, kun keuhkot ovat täynnä happea.
En tupakoi, ylipainoa ei ole ja liikun säännöllisesti. Astmaa en sairasta (vai onko tämä jokin astaman oire?) enkä ole pahemmin allerginenkaan. Pientä allergiaa huomaan iän mukana ilmentyneen, koskien mm. banaania ja ananasta, joten enköhän jollekin niiden kanssa ristiin korreloivalle siitepölyllekin sitten varmaan ole allerginen. Oireet eivät kuitenkaan ole pahoja. Hengenahdistusta ilmenee siis tosiaan vain matalapaineen alla. Lääkäriin en ole vaivani kanssa viitsinyt hakeutua, koska se ei toistaiseksi ole radikaalisti häirinnyt elämääni.
Onko tällainen pienehkö mutta kiusallinen vaiva tuttu myös jollekin muulle?
Matalapaine ja hengenahdistus
Mandy05
1
1511
Vastaukset
- Anonyymi
Hei
Minulla ollut koko elämän tuo ihan täysin sama vaiva.Olen käynyt useilla eri lääkäreillä,eikä sille ole löytynyt seltystä Olen nyt 58v ja ei ainakaan pahentunut iän myötä.Jotenkin tuntuu,että kun tilanne on ns.päällä niin se tavallaan ruokkii itseään,kun haukkoja henkeä ja huohottaa niin hiilidioksidia poistuu enemmän kuin tarpeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1049334
- 474529
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021966Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421881- 241610
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131361Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381287Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893