On tää yhtä pelleilyä heidän kanssaan, miksei heitä vaan lempata vittuun koko maasta.
Heidän elättämisensä tai asuttamisensa EI KUULU MEILLE!!!.
Heidän elättämisensä tai asuttamisensa EI KUULU MEILLE!!!.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Se linkki unohtui.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/03/1304763/romanit-palaavat-jalleen-kalasatamaan
Kyllä se nyt vaan kuuluu, ollaan EU:ssa.
Ja jos on vara tukea pankkeja niin on vara tukea muutamaa romaniaki.
...että meillä ei ole oikeasti varaa tukea pankkeja eikä edes romaneja
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/67353-pankkikriisia-peitellaan
No eipä kuulu.
Direktiivin mukaan jokainen saa matkustaa toiseen EU-maahan etsimään työtä OMALLA KUSTANNUKSELLAAN.
Ja kun nämä rikolliset eivät ole tulleet tänne työtä etsimään, vaan ryöstelemään ja muihin rikollisiin puuhin, heidät pitää poistaa maasta välittömästi. Omalla kustannuksellaan tai Romanian lähetystön.
On se kumma, ettei media ole hakenut lähetystön kantaa näihin rikollisiin mustalaisiin, jotka tietääkseni ovat Romanian kansalaisia?
Ja onpa hyvä signaali romanialaisille mafiosoille, että täällä hyysätään rikollisia ja maksetaan heidän asumisensa. Jokaiselle vaan 50 euroa päivässä vuokraa, niin eivätköhän lähde muualle.
Mutta nämä meidän virkamiehet ovat varsinaisia nössöjä, he NEUVOTTELEVAT näiden rikollisten kanssa. Järkyttävää.
Romanian lähetystö on oikea paikka oman maan kansalaisille.
Kyllä sieltä pitäisi löytyä solidaarisuutta ja teetä näille oman maan kansalaisille,
jotak rampoina ja rutiköyhinä kykenevät matkustamaan Suomeen saakka ihan vaan kerjäämään.
Ja kohta pitäs elättää koko suku ?
nauraa meille ja päättäjiemme saamattomuudelle.
Eikö nyt pitäisi järjestää kokouksia ja keskustella asiasta?
EHKÄ ROMANEJA EI HUVITA ASUA SPURGUJEN KANSSA ja mihinkäas he saisivat vaununsa sijoitettua. SE VAUNUSUMINEN on KAIKKIKAIKESSA näille romaneille niinkuin joillekin suomalaisillekin(tosi karavaanarit). Siinä(vaunussa asuminen) on "sitä jotakin", jota harva ymmärtää. Niin, ja ovathan he silloin omillaan kun oma vaununsa katto on pään päällä. Kysehän on nyt pikku palstasta, jossa vaunu voisi olla.
Tasapuolisuuden nimissä, tulisi suomalaisille suoda samainen mahdollisuus asua vaunuissa ja samoilla tuilla kuin romanitkin.
Varastetuissa vaunuissa kuten viime vuonna?!
ottakaa kovalla kädellä oman käden oikeus käyttöön ja vähän 'susikoiria' mukaan ääntä pitämään. nehän pelkää koiria. EI KAI NE MINNEEN LÄHDE JOS PORUKKA EI MILLÄÄNLAILLA OSOITA ETTEIVÄT OLE TERVETULLEITA.
Tämä on ilmeisesti niitä EU-ssa olemisen etuja joista meille jatkuvasti jaksetaan hallituksen osalta jauhaa.
Meidän kansalaisten mielipiteet ei paljon paina, olimmepa asioista mitä mieltä hyvänsä.