Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta?
Jordaniasta on löydetty 70 kirjaa, joiden uskotaan sisältävän tietoa siitä, miten kristinusko syntyi.
Pohjois-Jordaniasta on löydetty kirjoja, joiden uskotaan sisältävän uutta tietoa kristinuskon alkuajoista, uutisoi brittiläinen BBC News tiistaina.
BBC:n mukaan luolasta löydettyt kirjojen historia saattaa ylettyä jopa 2000 vuoden päähän ja ne saattavat muokata käsitystämme Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta ja kristinuskon syntyhistoriasta.
Kirjat löydettiin vuosien 2005 ja 2007 välisenä aikana.
Jordanian muinaisesinelaitoksen johtaja Ziad al-Saad sanoo BBC:lle, että kirjat ovat mahdollisesti Jeesuksen seuraajien kirjoittamia.
- Nämä löydöt saattavat olla merkittävämpiä kuin Kuolleenmeren kääröjen löytyminen, johtaja suitsuttaa.
Tutkijat tarkistavat parhaillaan löydösten aitoutta ja alkuperää. Vastausta etsitään myös kysymykseen, ovatko kirjat todella kristittyjen kirjoittamia.
- Ensimmäiset tiedot ovat hyvin rohkaisevia. Näyttää siltä, että olemme tekemässä tärkeää ja erittäin merkittävää löytöä. Ehkäpä argelogian historian tärkeintä löytöä, al-Saad sanoo.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta/art-1288379387023.html
Mielenkiintoisia aikoja eletään!
Uskon että löydöt tulevat tukemaan Uuden Testamentin kirjoituksia.
Jordaniasta on löydetty 70 kirjaa, joiden uskotaan sisältävän tietoa siitä, miten kristinusko syntyi.
Pohjois-Jordaniasta on löydetty kirjoja, joiden uskotaan sisältävän uutta tietoa kristinuskon alkuajoista, uutisoi brittiläinen BBC News tiistaina.
BBC:n mukaan luolasta löydettyt kirjojen historia saattaa ylettyä jopa 2000 vuoden päähän ja ne saattavat muokata käsitystämme Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta ja kristinuskon syntyhistoriasta.
Kirjat löydettiin vuosien 2005 ja 2007 välisenä aikana.
Jordanian muinaisesinelaitoksen johtaja Ziad al-Saad sanoo BBC:lle, että kirjat ovat mahdollisesti Jeesuksen seuraajien kirjoittamia.
- Nämä löydöt saattavat olla merkittävämpiä kuin Kuolleenmeren kääröjen löytyminen, johtaja suitsuttaa.
Tutkijat tarkistavat parhaillaan löydösten aitoutta ja alkuperää. Vastausta etsitään myös kysymykseen, ovatko kirjat todella kristittyjen kirjoittamia.
- Ensimmäiset tiedot ovat hyvin rohkaisevia. Näyttää siltä, että olemme tekemässä tärkeää ja erittäin merkittävää löytöä. Ehkäpä argelogian historian tärkeintä löytöä, al-Saad sanoo.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta/art-1288379387023.html
Mielenkiintoisia aikoja eletään!
Uskon että löydöt tulevat tukemaan Uuden Testamentin kirjoituksia.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kristinuskohan on plagiaatio Egyptin mytologiasta.
Katso keskustelu "yleistä kristinuskosta" osastolta.
Mitä tahansa tekstejä löydetäänkin uskovaiset vertaavat luotettavuutta vain UT:n
kirjoituksiin.
Monia kirjoituksia joita Nikean kokous ei UT:n hyväksynyt,niiden hallussapito oli
kielletty kuoleman uhalla. Eräs ehkä tärkein oli Barnabaan evankeliumi.
Ihan villi heitto. Entä jos uusissa löydöissä lukee näin:
"emme tiedä minne veisimme Jeesuksen ruumiin nyt, sillä jos käy ilmi että Jeesus ei ole noussut kuolleista, olemme menetettyjä lopullisesti Rooman vallan alle. Meidän täytyy keksiä lopullinen sijoituspaikka Jeesuksen ruumille. Meidän tulisi myös löytää henkilö joka on Jeesuksen näköinen, jotta ihmiset luulisivat Jeesuksen nousseen ylös. Tiedän että tehtävä on hankala, sillä erityisesti Tuomasta eli Didymusta on vaikea huijata, mutta meidän on tehtävä kaikkemme päästäksemme Rooman vallan alta."
no toi oli villi arvaus....
Kääröissä voi toisaalta lukea samaa kuin Matteuksen, Luukaksen, Johanneksen ja Markuksen Evankeliossa ja kristinusko sen kun vain vahvistuu.
nämä opetuslapset menivät iloisin mielin kidutettaviksi ja kärsimään hirveän marttyyrikuoleman keksimänsä muka-ylösnousseen Jeesuksen puolesta. Sen pituinen se. Näinkö meinaat, että homma eteni? He nimittäin kokivat marttyyrikuoleman eivätkä tinkineet yhtään puheistaan. Luuletko, että pokka olsi pitänyt, jos koko juttu olisi ollut keksittyä?
Jos Jeesus ei olisi noussut kuolleista, kristinusko olisi kuollut ja jäänyt historiaan yhtenä joskus olleena ja menneenä uskonnollisena villityksenä. Siinä tapauksessa Jeesus olisi historian kirjoissa esitetty uskonnolliseksi huijariksi ja villitsijäksi. Nyt Hän on kuitenkin kaikkien ihmisten Vapahtaja joka pelastaa joka päivä ihmisiä ympäri maapalloa. Jos Jeesus olisi ollut tällainen huijari, kristinusko olisi kuollut viimeistään viimeisen apostolin kuolemassa.
1. Vielä ei ole mitään tietoa siitä, mitä kirjat sisältävät. Ei edes siitä, missä ne nyt ovat, sillä ne ovat löytäjänsä, beduiinin, hallussa jossain päin Lähi-itää.
2. Vielä ei ole mitään tietoa siitä, ovatko ne kristittyjen, juutalaisten vai gnostilaisten kirjoittamia.
Hallelujaa, miksi nyt vasta niistä puhutaan, useita vuosia jälkeenpäin? Onko otettu aikalisä, että voidaan vääristää niiden kirjoitukisia, vaikka aivan sama mitä niissä on, Raamattu vaan EI voi raueta tyhjiin! Tämäkin tapaus vaan todistaa, miten Saatana yrittää villitä uskovaisetkin epäuskon suohon, koska se paholainen tietää, että sillä on vähän aikaa.
* Ei kaikkia pidä ottaa todesta, onhan sitä kaikenmaailman kirjoittajia ollut Mooseksesta lähtien, ja on iät ja ajat yritetty veittää Raamattu. Mutta eipä vaan vesity, koska Jumala pitää Sanastaan vaarin, ettei pininkään piirto sitä joudu häviöön !
Ei Raamatun kirjoituksia ole Mooseksen aikana kirjoitettu ja juutalaisilla ei Raamattua olekaan.
Roomalaiset kirjoittivat Raamatun ja muodostui katolinen kirkko.
1500-luvulla Luther teki sitten uuden version Raamatusta ja sitä Lutherin Raamattua helluntailaisetkin lukee.
Se miksi ei ole julkaistu kait johtuu että ovat halunneet varmistua niiden aitoudesta.
Mikäli nuo kirjoitukset ovat aitoja, jopa apostolien ajalta, niin sehän on sensaatio!
Eihän ne Raamatun Totuutta tule mitenkään muuttamaan vaan vahvistamaan sitä.
70 kirjaa tietoa elämästä Jeesuksen ajalta yhteiskunnasta, alkuseurakunnasta, puhumattakaan elämästä yleensä sen ajan Israelissa on valtava löytö!
Toivottavasti tutkijat julkaisivat jotain tietoa noista kirjoista, tai ainakin sen tiedon ovatko ne aitoja.
Järisyttävä löytö: Uutta tietoa Jeesuksesta?
Jordaniasta tehty 70 pienen kirjan löytö voi tutkijoiden mukaan mullistaa kristinuskon historian.
Kirjoissa voi olla aikaisinta tunnettua kristinuskon kirjallista aineistoa. Löytöä kuvaillaan vähintään yhtä merkittäväksi kuin Kuolleenmeren kääröjen löytymistä. Kristinuskon aivan alkuajoista tiedetään erittäin vähän.
BBC:n mukaan kirjat voivat muuttaa käsitystämme siitä, miten Jeesus ristiinnaulittiin ja miten kristinusko syntyi.
Kysymys kuuluu BBC:n mukaan, ovatko kirjat todella kristittyjen tekemiä. Niiden arvioidaan syntyneen ensimmäisellä vuosisadalla. Kirjat löydettiin muutama vuosi sitten syrjäisestä laaksosta Pohjois-Jordaniasta.
Kirjoissa on vahvoja viitteitä, jotka liittävät ne kristinuskoon. Sheffieldin yliopiston Vanhan Testamentin tutkija, emeritusprofessori Philip Davies sanoo, että kristinuskosta kertoo kirjojen kuva Jerusalemista. Siinä on kuvattuna ilmeisesti Jeesuksen hauta sekä T:n muotoinen risti, jollaisia roomalaiset käyttivät ristiinnaulitsemisissa.
Kuvia kirjoista BBC:n sivuilla täällä.
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/110762-jarisyttava-loyto-uutta-tietoa-jeesuksesta
Saas nähdä...
eli... ainoa tapa millä tavalla tämä muuttaa kristinuskoa, on että risteistä täytyy ottaa yläosa pois niin että niistä tulee T-kirjaimen muotoisia. Vastaavasti satanistejen risteistä tullee tän näköisiä: _|_
Olis siinäkin näky: Kirkkojemme katolla on T-kirkain. hmm..
No justiinsa!Arvasin että näistä tulee puhetta!
Onko ihan pakko etsiä uskolleen tuollaisista tehoja!
Heikoissa kantimissa on,toden totta.
Sama asia kun entiset veljet Larsmon lähetyskodissa
"fiksasivat"enkelin juopon saarnaajan kuvaan!
Valhetta ja tyhmää toiveajattelua.
Kultistin n.s.uskosta joka usein valitettavasti rakentuu pelkkään huijaukseen!
Jeesus olisi oikein minut identifioida? Järjestellä Taivaallisia, osani olisi Taivaallinen, voisimme arvailla kieliriitojen jäävän Jumalasuhteessa historiaan ja avaruudenoloisia niin me tieteessä nimenneinä, 20120228 ...........
Jeesus oloisista pienoisista ihmisistä puheenollen, aidoissa israelilaisissa oloissa Jeesus pitää majaa, olisiko kenkään Häntä nähneenä vaiennut israelin matkastaan ja kyselee mahdollisia seuraamuksia tunnossaan, Jeesus Elää ............ Jumala ja Raha ja Lääkäri laajemman asiakirjaa ainestoa, kehoitan viettää rentoutuvan ja uskollisen rukous on asiakirjan. SUOMESSA ja POHJOLASSA
Tässä olemme kaikki maapallon hallinnollisesta järjestelystä kieltäytyneinä, Juutalaiset alkuperää huomiotta, heillä menee yli ymmärryksen, tämä heidän geneettinen ja Pyhä. Henki yhteys, tai he vain nauraa ja pilkkaa ja ivaa maapallollista mahdollista tulevaisuus on uskomme määrä, liiallisen ongelma on meidän hoideltavissa, siksi Herralle tekstistä puheenollen rukousta, jotten ylitä sitä ja mitä olen minä, asioissaan meidän ajalla profetoivat ja Jumalan puheita viestivät saa olla vihan vallassa, Saatanakin maan päällä Enkeleineen ja Jumala Vihassaan, Jeesus Juutalaisille ilmiömäisyyttään Mooses ja Vanha testamentti ja raamattukirjallisuus Maailmalle Pelastumiseksi ja Armoihin Ottamiseksi (uusi testamentti-apostolien teot) .................. Rukoillaan. Rukoillaan. Rukoillaan. Kiinostavinta olisi Jeesuksen Elävän ja tekevän minulle parhaimman valintaa aamuisin ja eri vuorokauden aikaan ja valintaa, pyytää vaikka anomisen ja myrkkytuotannon mailmaan evankeliumin tosi tarkoitusta, alkoholia ei tupakkaa ei itsetyydytystä ei ihmisille ...................................................
Kirjallisuuden Uusi Testamentti ja Vanha Tesamentti vahvistaa kielitieteellisen aineiston yhtäpitävyyttä A-O linja Jeesuksessa Kristuksessa .................................. YLIPÄÄSEMÄTÖN, valitse Jeesus ymmärrys, älyä ja viisaus tietoa oloissa maapallollinen! Raamattua esillä ja avoinna mahdollistaa hyvää pyrkiä Terveys on minulle oleskella ja Jumala. Henki. Todistus kuolleena elävänä siirtyneenä eläväisenä Jeesus leiriin suuntaa mahdollisia ..............................................................
Kysymyksiä? Kysymyksiä? Kysymyksiä? Kysymyksiä? Kysymyksiä? Kysymyksiä? -
Israelilaisia Israelin maahan palaamaan näyttääkin Jeesus ilmiömäiseltä, ilmiömäisine aikaansaannoksineen, havainnoiltani heräilen nämä tässä asioineena, Jumalan Viisaus kattaa osani osaltani osaani, niin yksimielisyyttä? Suomalaisia esiintymiä Jumala tutkimuksen suhteen ei voi olla olemassa, kiinnostavaa missä ................................................................................................................