Yksi Nostradamuksen ennustus toteutumassa

Yksi Nostradamuksen ennustus toteutumassa:

Centurio VIII säe:56
Heikko joukko pitää maassa valtaa.
Korkeilta paikoilla olevat päästävät kauheita huutoja,
Iso joukko äärimmäisestä kulmasta aiheuttaa vaivaa,
Aivan läheltä D:nebroa löytyvät kirjoitukset.


Centurio I säe 25:
Kadonnut löydetty, kätkössä pitkät vuosisadat,
Paimenta (Pasteur) kunnioitetaan puolijumalana;
Kun kuu saa tehdyksi pitkän kierroksensa.
Toiset tuulet riistävät hänen kunniansa


http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta/art-1288379387023.html

Jännityksellä odotan mitä tuleman pitää.
433464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta?

Jordaniasta on löydetty 70 kirjaa, joiden uskotaan sisältävän tietoa siitä, miten kristinusko syntyi.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta/art-1288379387023.html

Äänestä

Tuo viimeinen rivi voidaan kääntää myös siten, että alku liittyy edelliseen lauseeseen ja tuo "vaiva" tapahtuu Dnebron lähellä. Sitten kirjoitukset löytyvät.

Dnebro saattaa tarkoittaa Edinburghia, jonka lähistöllä käytiin 1650 Englannin sisällissotaan liittyvä Dunbarin taistelu, jossa Cromwell pääsi heikommasta armeijastaan huolimatta voitolle ja kaappasi itselleen sota-arkiston paperit.

Hieman hämärä ennustus ja tulkinta epävarma.

Äänestä
  • Dnebro = Dnepr, joki Itä-Euroopassa.

    Äänestä

Miksi en ymmärtänyt? valaiskaa.
Haluan tietää enemmän.

Äänestä

Ruosteisia metallilevyjä on löytynyt. So what? Mitään tietoja niiden sisällöstä ei kuitenkaan ole annettu. On vain heitelty otsikoita ilmaan tyyliin: muuttuuko käsitys kristinuskosta? Propagandamaista uutisointia siis. No varmaan käsitys kristinuskosta muuttuu ainakin niillä, jotka eivät ole koskaan olleetkaan uskossa, eivätkä koskaan haluakaan tulla uskoon, eivätkä millään tavalla haluakaan uskoa koko kristinuskoon. Siihen nyt ei tarvita muuta kuin esim. tuollaisia ruosteisia levyjä maajussin pellolta, kun jo uskosta osattomien egoa alkaa hivellä ajatus kristinuskon luhistumisesta tai jostain muusta vastaavasta.

Äänestä
  • No Raamatun aikana ei käytetty metallilevy.Vaan kirjoitukset olivat nahalle kirjoitettu.Lisäksi juutalaiset olivat niin tarkkoja,mikäli viimeinen kirjain meni pieleen.Niin nahka poltettiin ja alettiin alusta.

    Äänestä

Niinno... Eivät ne todisteet Jeesuksen yms olemassaolosta tähänkään saakka ole olleet tuon kummempia. Eli ei mitään uutta, taaskaan.

Äänestä

  • Raamatun aikaan käytettiin kivitauluja ja myös pronssista tehtyjä levyjä.

    Raamattu on ristiriitainen Jeesuksen kasvatti-isän Joosefin suhteen. On olemassa 3-4 pääsiäisen aikaan tuomittua Jeesusta.

    Jerusalemissa tapettu Jeesus oli nimeltään Jeesus Bar Abbas. Hänen äitinsä oli Maria, jonka kanssa jumala eli paikallishallitsija makasi tytön ollessa Raamatun mukaan 12 vuotias. Markuksen evankeliumissa on ainoana maininta Jeesuksen isästä, kun Jeesus sanoo: "Abba, isäni!"

    Maria naitettiin Joosefille, jonka isän nimi oli Jaakob, Matt. 1:15-16 kuten sama isä oli myös Jeesuksen isän Abba jumalan eli kuvernöörin isä. Joosef asui Beetlehemissä, joka sijaitsi 10 km etelään Jerusalemista ollen puuseppä ja leski. Hänellä oli pojat Juudas, Justus, Jaakob ja Simon sekä 2 tytärtä Assia ja Lyydia. Joosef oli 46 v. ja Maria 12 v. heidän mennessään yhteen. Maria synnytti tallissa.

    Toisessa Beetlehemissä, mikä sijaitsi Galileassa, asui kirvesmies ja puuseppä Joosef, jonka isä oli Eeli, Luuk 3:23. Hänellä oli tytöt Miriam ja Martta sekä pojat Jeshus, Jaakob sekä Tuomas ja Juudas Didymos eli kaksospojat.

    Jeesus Bar Abbaksella oli kaikki 3 sen ajan ylintä virkaa eli hän oli ylipappi, hänet kirkastettiin eli kruunattiin kuvernööriksi eli paikallisjumalaksi sekä hänellä oli kolmantena profeetan virka. Häntä ei RISTIINNAULITTU, koska juutalaislait kielsivät sen Israelissa, vaan hänet ruoskittiin hengiltä pääsiäisen noin v. 33. Galilean Beetlehemissä syntynyt Jeesus ruoskittiin hengiltä.

    Jeesus Kristus eli Jesus Chrestus ristiinnaulittiin v. 52 jaa. (v. 49 jKr.), jolloin tapahtui 5,6 Richterin asteikon maanjäristys Roomassa ja useita kuoli. Roomassa oli 3 tunnin pimennys, josta Raamattu kertoo. Täysin mahdottomana on pidetty Rooman keisari Claudiuksen keskustelua ristiinnaulitsemisesta Jeesuksen sekä virkamiesten että Pontius Pilatuksen kanssa, mutta ristiinnualitsemisen tapahtuessa Roomassa, asia on tosi.

    Ristiinnaulitseminen kesti 300-luvulle asti Roomassa, mutta juutalaiset olivat vapautettu tästä julmasta tuomiotavasta heidän omien uskonnollisten tapojensa ja lakiensa mukaisesti Eooman valtakunnan keisarien määräyksillä.

    Josephus kirjoitti teksteihinsä ensimmäisellä vuosisadalla:
    Roomassa oli mies, joka oli Juutalainen, joka oli ajettu pois omasta maastaan syytteiden mukaisesti. Hän rikkoi juutalaisten lakeja ja häntä syytettiin irstailusta. Hän oli kaikin puolin paha mies ja häntä pelättiin. Herodes Antipas karkotti hänet. Hän siis eli Roomassa ja rabbina opetti juutalaissiirtolaisten keskuudessa Mooseksen lakeja. Hän korjautti Isiksen temppelin ja palkkasi sinne kolme muuta miestä, ja laittoi heihin oman merkin itsensä kanssa kumppanuuden merkiksi.

    Jeesus oli viisas mies, jos häntä oli luvallista kutsua edes mieheksi, sillä hän teki upeita tekoja ja hän oli opettaja opettaen totuuden iloa. Hän veti luokseen niin moniasiirtolaisjuutalaisia sekä pakanoita. Hän oli Kristus (Chrestus). Pilatus tuomitsi hänet ristille tärkeiden miesten kehotuksesta. Monet, jotka rakastivat häntä, eivät aluksi hylänneet häntä. Ja kristittyjen heimo, joka sai nimensä häneltä, ei ole kuollut sukupuuttoon tänäkin päivänä.

    Tarina jatkuu Paulina Fulvialla, joka oli senaatin jäsen Saturninuksen viaton ja hyveellinen vaimo, jolta Jeesus Kristus kumppaneineen huijasi rahaa Isis temppelin tarpeisiin ja kunnostukseen.

    Josefun kirjoittaa: Samoihin aikoihin tapahtui myös ikävä onnettomuus Roomassa Jesus Chrestuksen johtamassa Isis temppelissä, joka saattoi siirtolaisjuutalaiset hämminkiin.

    Paulina Fulvian mies Saturninus valitti Jeesuksen toimista itse keisari Tiberiukselle, jolloin Tiberius Claudius määräsi tutkimaan asian perusteellisesti pappien keskuudessa, ja määräsi heidät ristiinnaulittavaksi. Hän myös tuhosi Isiksen temppelin, ja antoi patsaat heitettiin Tiber-jokeen. Tämä tilanne oli Isis temppelissä Roomassa ja koski Jeesusta pappeineen. Olen nyt kertonut, mitä on tapahtui juutalaissiirtolaisten keskuuudessa Roomassa, kuten olen aiemmin sanonut teille haluni kertoa tästä.

    Keisari Claudius määräsi, että kaikki juutalaiset on karkotetettava pois Roomasta, jolloin konsuli luetteli neljätuhatta miesten nimeä, jotka olivat siirtynee kristittyjen lahkoon ja lähetti heidät Sardiniaan. Näin nämä juutalaiset joutuivat kärsimään näiden neljän pappismiehen takia.

    Chrestusta koskeva tapahtuma on kirjattu Claudiuksen antamiin säädöksiin 18:2: "Juutalaisten aiheuttaessa jatkuvasti häiriöitä, joihin heitä yllyttää Chrestus, minä Rooman keisari Claudius karkotan heidät Roomasta.” Juutalaisia vainottiin eritoten Roomassa v. 41-48 välillä ja uskonnolliset toimitukset oli kielletty, jolloin kristittyjen lahkon jäsenet piiloutuivat katakombeihin pitämään siellä kulttiseremonioitaan, rikkomaan hautojen sinettejä sekä syömään ruumiita uhrimenoissaan.

    Äänestä

Äläs nyt... on liikaa ihmisiä, jotka on nähneet Jeesuksen omin silmin. Ja pyydän anteeksi, että joudun tämän nyt paljastamaan, mutta joukossa on ateistejakin. Siis entisiä ateisteja. Heille on ihan sama, miten heidän kokemustaan koitetaan vesittää. Luulo kun ei ole koskaan tiedon väärrtti.

Äänestä
  • "Heille on ihan sama, miten heidän kokemustaan koitetaan vesittää. Luulo kun ei ole koskaan tiedon väärrtti."

    Tuo on totta. Täälläkinhän kirjoittelee eräs nimeltämainitsematon Y-kirjaimesta pitävä herrashenkilö, joka näki Jeesuksen bussipysäkillä Helsingissä. Uskottavahan se on kun sanotaan :)

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    "Heille on ihan sama, miten heidän kokemustaan koitetaan vesittää. Luulo kun ei ole koskaan tiedon väärrtti."

    Tuo on totta. Täälläkinhän kirjoittelee eräs nimeltämainitsematon Y-kirjaimesta pitävä herrashenkilö, joka näki Jeesuksen bussipysäkillä Helsingissä. Uskottavahan se on kun sanotaan :)

    Tai hän oli bussipysäkillä, kun näki Jeesuksen hengessään tms. En ainakaan muista tällaista otsikkoa nähneeni lehdessä, joten ilmeisesti Jeesus ei ihan fyysisesti vieressä seissyt, jos vain Y-kirjaimesta pitävä hänet näki. Voi kumpa te skeptikot kuuntelisitte oikeitten ihmisten oikeita kertomuksia näistä kohtaamisista, on siinä heilläkin sukat vähän aikaa pyörineet jalassa...

    Äänestä

  • Äläs nyt... on liikaa ihmisiä, jotka on nähneet profeetta Muhamedin omin silmin. Ja pyydän anteeksi, että joudun tämän nyt paljastamaan, mutta joukossa on kristittyjäkin. Siis entisiä krisitittyjä. Heille on ihan sama, miten heidän kokemustaan koitetaan vesittää. Luulo kun ei ole koskaan tiedon väärrtti.

    Äänestä

  • Noo noo kirjoitti:

    Äläs nyt... on liikaa ihmisiä, jotka on nähneet profeetta Muhamedin omin silmin. Ja pyydän anteeksi, että joudun tämän nyt paljastamaan, mutta joukossa on kristittyjäkin. Siis entisiä krisitittyjä. Heille on ihan sama, miten heidän kokemustaan koitetaan vesittää. Luulo kun ei ole koskaan tiedon väärrtti.

    Mutta miksei kristityt olisi voineet nähdä Muhamedia? Onhan Muhamed tiettävästi todistettavasti elänyt maan päällä.

    Äänestä

  • Niiiiiiin.... kirjoitti:

    Tai hän oli bussipysäkillä, kun näki Jeesuksen hengessään tms. En ainakaan muista tällaista otsikkoa nähneeni lehdessä, joten ilmeisesti Jeesus ei ihan fyysisesti vieressä seissyt, jos vain Y-kirjaimesta pitävä hänet näki. Voi kumpa te skeptikot kuuntelisitte oikeitten ihmisten oikeita kertomuksia näistä kohtaamisista, on siinä heilläkin sukat vähän aikaa pyörineet jalassa...

    Kyllä niitä on kuunneltu ja luettu. Jopa liikaa. Mutta mikäpä minä olen kiistämään, mitä itse kukainenkin "näkee" bussipysäkeillä tai missään muuallakaan. Päänsisäisäiset näyt ovat vähän kuin musiikkimaku. Jokaisella omansa.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Hallusinaatio

    Äänestä

  • periaatteessa olet oikeassa.Mikä näkee mitäkin.Jotkut kerkuvat enkeleistä.Ei enkeleillä ole mitään arvoa,koska Raamattu ilmoitta,että he ovat palvelukseen lähetettyjä,niitä varten,jotka saavat totuuden periä.Nykyajan uskovaiset ovat niin kiinni profetioissa-vaikka ne lähtisivät isästä perkeeleestä,niin uskotaan.Vaikka Raamattu juuri esim.Jeesuksen suulla ilmoittaa,että lopussa on eksytys.Sitähän saatana itsekin pyrki Jeesusta eksyttään.Vei korkealle vuorelle,jos kumarrat minulle,niin tämän kaiken annan sinulle,sillä minulle tämä kaikki on annettu.Väisty minun edestäni saatana.Epäilettekö että tämä henki on kuollut.Ei vaan se elää varsinkin,ns.seurakuntien keskellä paksusti.Koska Jeesus sanoi,että lopulla ilmestyvät eksyttäjät,jotka haluavat valitutkin eksyttää.Mikäli armolahjoja anot,ensimmäinen on henkien erottamisen armolahja.Tietenkin näin kauan,kun on tuttkinut ne kasvavat samalla mitalla.Minua ei puolisydäminen kristitty pysty eksyttämään.Näin on.Amen

    Äänestä

Jos joku on hyödytöntä kamaa, niin nuo Nostradamuksen kootut runoelmat. Kukaan ei ole niitä vieläkään selvittänyt, ja ties montako selityskirjaa niistä on jo kirjoitettu, kaikki yhtä päin honkia. Itseltäkin yksi Nostardamuksen runoteoksen selitysrunoteos löytyy, missä on joka ikinen vuosiluku sun muu tieto mennyt tähän vuoteen saakka totaalisesti pieleen. Mutta toisen kautta, Nostardamus onkin niitä profeettoja, jotka lisäsivät ennustuksiinsa, ettei yhdenkään näistä ennustuksista ole pakko tapahtua. Hyvin kyllä sen ennusti, ettei mitään välttämättä tapahdu, mitä hän on ennustanut!

Äänestä

Hitto.... en oo nähny mitään... Mites nyt suu pannaan?
MIKSI KAIKKI ENNSUTUKSET PITÄÄ OLLA HANKALASTI KIRJOITETTU?
KAMALA VAIVA SAADA SELVÄÄ JA TULKITA NIITÄ OIKEIN.
EI OLE OIKEIN USKOTTAVAA.
Edgar Caysy ennusteli 60 luvulla nykyaikaisesti vaikka mitä.
No ovatko toteutuneet hänen ennustuksensa?
EIVÄT !

Äänestä

Centurio I säe 25:
Kadonnut löydetty, kätkössä pitkät vuosisadat,
Paimenta (Pasteur) kunnioitetaan puolijumalana;
Kun kuu saa tehdyksi pitkän kierroksensa.
Toiset tuulet riistävät hänen kunniansa

no eipä tarvitse tätä ainakaan odottaa, kun kuun pitkä kierros päättyi myöhäiskeskiajan kosmokonseptissa lähteestä riippuen vuonna 1880-1881. Mitä Pasteureita juuri tuona hetkellä' tunnettiinkin, yksi heistä oli pastöroidusta maidostakin tuttu Louis Pasteur.

Äänestä
  • no kyllähän Pasteuria kunnioitetaan vieläkin.

    Äänestä

Alun linkki, toivottavasti toimivana:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta/art-1288379387023.html


Läheinen sukulaiseni sanoi 32 vuotta sitten:
"Sanokkeei minun sanonneen, jotta tuta eei mäne veiittä vuotta,
ennen kun on Jeesuksen tulemus!" = 5 vuotta maailman loppuun.
Niillä ohjeilla ei tulevaisuutta rakenneta. Säikyttely ja valmius ovat eri asiat.

Kristinusko muuttuu. Luottamus Vapahtajaan ei katoa.
Voimme vaikuttaa elinympäristöömme, myös parempaan suuntaan.
Yllätyksien aikatauluja aavistaa ja hyödyntää harva.
Näitä "sanaristikoita" on monenlaisia. Hyödyllisempiä kuin urheilutulokset.
Totuuden etsintä on hyvästä.

Äänestä

Mistäs noi nostradamuksen säkeet on? Harmi kun niitä tulee vähän väliä mutta kukaan ei kerro missä niitä on enemmän.

Äänestä

Kysäseppä mitä sammakkomies yläsavosta tulevaisuudesta kertoo sään ohella

Äänestä

Koko nostradamusjuttu on täyttä huuhaata.

Äänestä
  • Jos jotain kiinnostaa Nostradmuksen "ennustukset",niin kirjastoista ne löytyvät suomennettuina.

    Nykyisten käsitysten mukaan Nostradamus ei ennustanut tulevaisuutta sanan varsinaisessa merkityksessä.

    Nostradamuksen käsityksen mukaan kaikki tapahtuu sykleissä.Eli mitä on aiemmin tapahtunut historiassa,se tulee toistumaan myös tulevaisuudessa.

    Nostradamus vain siirsi jo aiempia historian tapahtumia myös tulevaisuudessa,tavalla tai toisella,ehkä tapahtuviksi.

    Nostradamus sekoitti nelisäkeissään keskenään ranskan,italian ja latinan kieltä sekä käytti runsaasti anagarammeja koska hän ei "nähnyt" tulevaisuuteen.

    Tästä syystä hänen ennustuksensa ovat hämäriä ja monella tavalla tulkittavia.

    Lisäksi on otettava huomioon se,että vuosien saatossa,kun alkuperäisiä tekstejä kopioitiin sekä kirjoittamalla että kirjapainoissa,pelkästään yhdenkin heittomerkin puuttuminen muutti säkeiden tulkintoja.

    Nostradamuksen "ennustuksia" ei siis kannata ottaa vakavasti.

    Äänestä

  • Toinen realisti. kirjoitti:

    Jos jotain kiinnostaa Nostradmuksen "ennustukset",niin kirjastoista ne löytyvät suomennettuina.

    Nykyisten käsitysten mukaan Nostradamus ei ennustanut tulevaisuutta sanan varsinaisessa merkityksessä.

    Nostradamuksen käsityksen mukaan kaikki tapahtuu sykleissä.Eli mitä on aiemmin tapahtunut historiassa,se tulee toistumaan myös tulevaisuudessa.

    Nostradamus vain siirsi jo aiempia historian tapahtumia myös tulevaisuudessa,tavalla tai toisella,ehkä tapahtuviksi.

    Nostradamus sekoitti nelisäkeissään keskenään ranskan,italian ja latinan kieltä sekä käytti runsaasti anagarammeja koska hän ei "nähnyt" tulevaisuuteen.

    Tästä syystä hänen ennustuksensa ovat hämäriä ja monella tavalla tulkittavia.

    Lisäksi on otettava huomioon se,että vuosien saatossa,kun alkuperäisiä tekstejä kopioitiin sekä kirjoittamalla että kirjapainoissa,pelkästään yhdenkin heittomerkin puuttuminen muutti säkeiden tulkintoja.

    Nostradamuksen "ennustuksia" ei siis kannata ottaa vakavasti.

    Realistien väittämiä ei voi ottaa vakavasti. Tyhjän saa pyytämättäkin.

    Äänestä

  • Toinen realisti. kirjoitti:

    Jos jotain kiinnostaa Nostradmuksen "ennustukset",niin kirjastoista ne löytyvät suomennettuina.

    Nykyisten käsitysten mukaan Nostradamus ei ennustanut tulevaisuutta sanan varsinaisessa merkityksessä.

    Nostradamuksen käsityksen mukaan kaikki tapahtuu sykleissä.Eli mitä on aiemmin tapahtunut historiassa,se tulee toistumaan myös tulevaisuudessa.

    Nostradamus vain siirsi jo aiempia historian tapahtumia myös tulevaisuudessa,tavalla tai toisella,ehkä tapahtuviksi.

    Nostradamus sekoitti nelisäkeissään keskenään ranskan,italian ja latinan kieltä sekä käytti runsaasti anagarammeja koska hän ei "nähnyt" tulevaisuuteen.

    Tästä syystä hänen ennustuksensa ovat hämäriä ja monella tavalla tulkittavia.

    Lisäksi on otettava huomioon se,että vuosien saatossa,kun alkuperäisiä tekstejä kopioitiin sekä kirjoittamalla että kirjapainoissa,pelkästään yhdenkin heittomerkin puuttuminen muutti säkeiden tulkintoja.

    Nostradamuksen "ennustuksia" ei siis kannata ottaa vakavasti.

    Saattaa olla niinkin, että Nostradamuksen "ennustukset" ovatkin itse asiassa kabbalistisia vihkimyskaavoja. Nissä on paljon alkemiaa ja astrologiaa.

    Äänestä

voi perseet teidän kans!

Äänestä

Astrologian merkkejäkin on hyvä seurata, niin teki Abrahamkin ja
Kristuskin kehotti seuraamaan Auringossa ja Kuussa ilmi tulevia
merkkejä.

Kuinka moni katsoi merkkiä Auringon Ympärillä 20.04.11 Klo 13.14,
olisi nähnyt totuuden ympyrän, johon meidät asetetaan vakaalla
voimalla.

Nostradamuksen ilmoittama ns maailman lopun tälläisessä
nykyisessä muodossaan ja tavoissaan osuu oikeaan.

Äänestä
  • Nostradamus sanoi aikoinaan,että hänen "ennustuksensa" ulottuvat vuoteen 3025 asti,jonka jälkeen vuosisatojen kiertokulku uusitaan.

    Tässä on vielä aikaa jäljellä..

    Tämä "totuuden ympyrä" Auringon ympärillä oli/on Halo,eli normaali optinen luonnonilmiö,joka voi syntyä myös Kuun ympärille.

    Tällainen on,varsinkin keväkuukausina,ollut aina ylenen ilmiö.

    Äänestä

Kaikki se mihin itse uskoo, on totta. Mitä muuta todellista kenelläkään on kuin omaa uskonsa?

Äänestä

Luin tän ketjun ja sain käsityksen et Nostradamus on ennustaja, ei todellakaan mikään profeetta.
Ois kiva saada tietää joku kirja mis ois noita ennustuksia (ilman että joku on jo ne selittänyt) Haluisin lukea ja tehdä omat johtopäätökseni.

Ja itse uskon ainakin Jeesukseen, sillä pakkohan jonkun on ne vertauskuvat ja vuorisaarnat ollu kirjottaa. Ihmiset ottaa kaiken liian kirjaimellisesti eikä osaa tulkita raamattua lasten silmin ja mielin. Ja miks aina Jeesus nostetaan tapetille?? Uskotteko muihin Apostoleihin, Johannes Kastajaan, Paavaliin?? Jos olette lukenu sen Raamatun niin huomaatte että siellä on viisaita miehiä kirjotuksien takana.

Ja tuolla sanottiin jo se yks piirre kuinka profetoidaan. Ensin pitää tietää historia, sit nykyhetki, ja sen lisäks hankkia tietoviisautta yleisestiottaen, nii joissai tapauksis voi arvata tulevan tapahtuman. Mutta uskon että todellinen profetia on Jumalan ilmoitus, jonka se suo valituille ja harvoille. Siks onkin mielenkiintoa lukea Nostradamuksen ennustukset ja tehdä niistä omat mielikuvat ettei lue jonkun valmiiksi kryptaamaa tekstiä, sillon ei tutustu Nostradamukseen, vaan siihen arvostelijan mielipiteeseen.
Tämmönen katselmus tähän väliin, viestiketju on vanha mutta ei se haittaa, haluisin vaan tietää saisko niitä Nostradamuksen alkuperäsiä runoja mistä??

Kiitos

Äänestä

Haista hapankaalia. Mitään vanhoja eksyttäjän ketjuja nostat, ikään kuin olisi tähän päivään sopivia. Tämä ei todellakaan kuulu tänne. Etsi hyvä, yksinkertainen ihminen niitä googlesta.

Äänestä

Nostaradamus oli omien sanojensa mukaan "selvännäkijä", mutta koska homma oli vaarallista tuolloin, piti kaikki ennustukset tulla "taivaasta"

Runot todella ovat hämäriä. Vielä moni 1500-1600 luvun ennustus on aika hyvin osunut, mutta on todella vaikea löyttää mm 1900 luvun tapahtumia runoista.

Yksi mielenkiintoisimia on kuuluisa 10/72 nelisäe, jossa annetaan vuosi ja kuukausi, mutta tulkinta on vaikea. Tuolloin tuli Venäjälle uusi pääministeri, josta myöhemmin alkoi rakentua yksinvaltias. Jotkut ovat sitä mieltä, ettei 10/72 ennustus ole lainkaan toteutunut.

Muutama runo näyttäisi viittaavan ydinvoimaloiden onnettomuuksiin. Tosin Fukushimaa tai Tsernobyliä ei oikein suoraa tahdo runoista löytyä.

Kirjastosta löytyy varmaan suomenkielinen Norstradamus kokoelma.

Äänestä
  • Kyllä tuo Nostradmuksen "ennustusten" suomenkielinen painos kirjahyllyssäni pölyttyy.

    Ja nimen omaan pölyttyy koska Nostradamus oli pelkkä höpöennnustaja jonka "ennustuksista" ei Erkkikään ota selvää!

    Äänestä

No joo, Nostradamus edellyttäisi melkoista kielenhallintaa ja todella pitkää syventymistä. Itse olen kohta 30 vuotta tutkimut aihetta, ekä ole merkittävästi edennyt. Tulkitsijoita on todella paljon ja osa kuuluisuuksia, mutta toisen käden tulkinta on monesti subjektiivinen.

Tyypillisesti tehdään se virhe, että ryhdytään sovittamaan ennustuksia omaan aikaan ja itselle tärkeisiin tapahtumiin. Tämä leimaaa suurinta osaa tulkinnoista.

Nostaradamus näki jotakin tulevaisuudesta - se on selvä. Ja hänen omien sanojensa mukaan noita tahallaan hämärrettyjä nelisäkeitä pystytään vielä joskus tulevaisuudessa tulkitsemaan. Veikkaisin, että sekin on aika on kokolailla lähellä.

Äänestä
  • Nostradamuksen (1503-1566) hämäriä ennustuksia ovat eräät,vuosisadasta toiseen jo yli 400 vuoden ajan,yrittäneet tulkita kuka mitenkin.

    Seuraavienkaan vuosisatojen aikana ei kukaan pysty näitä tarkoituksella hämäriksi kirjoitettuja nelisäkeitä tulkitsemaan.

    Nostaradmus käytti vaikeaselkoista kieltä jonka perustana oli ranska höystettynä italian,kreikan,espanjan,heprean ja latinan sanoilla.

    Sitä paitsi Nostradamus oli astrologi ja hän uskoi historian tapahtumien toistuvan myöhemmin eli hän vain siirsi historian tapahtumia myös tulevaisuudessa toistuviksi.

    Äänestä

Nostradamus kirjoitti paljon ja monitulkintaisesti. Hän tiesi että sokeakin kana jyvän löytää ja jotkut runot menevät nappiin ihan jo todennäköisyyslaskennan perusteella kun annetaan aikaa vuosituhansia

Äänestä

Luultavasti D:nebro tarkoittaa Hebronia vanhaa isrelilaista kaupunkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Odottelja kirjoitti:

Yksi Nostradamuksen ennustus toteutumassa:

Centurio VIII säe:56
Heikko joukko pitää maassa valtaa.
Korkeilta paikoilla olevat päästävät kauheita huutoja,
Iso joukko äärimmäisestä kulmasta aiheuttaa vaivaa,
Aivan läheltä D:nebroa löytyvät kirjoitukset.


Centurio I säe 25:
Kadonnut löydetty, kätkössä pitkät vuosisadat,
Paimenta (Pasteur) kunnioitetaan puolijumalana;
Kun kuu saa tehdyksi pitkän kierroksensa.
Toiset tuulet riistävät hänen kunniansa


http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Hämmentävä löytö! Muuttuuko käsitys kristinuskosta/art-1288379387023.html

Jännityksellä odotan mitä tuleman pitää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu