Tiedätkö edes, mitä luterilainen kirkko opettaa kasteesta?

kysyvä ei tieltä eksy

Tiedätkö edes, mitä luterilainen kirkko opettaa kasteesta?

Lyhennettyjä katkelmia kirkon julkaisuista:

Katekismus, sivu 86. Kasteessa " annetaan kaikki anteeksi ja puetaan Kristuksen puhtauteen. Pyhä Henki synnyttää meidät uudesti ja lahjoittaa meille uskon, jolla voimme tarttua kasteen lupauksiin".
Sivu 88. "Kerran saatu kaste kantaa läpi koko elämän". "Kun turvaamme kasteen armoon, meidän ei tarvitse omin voimin tehdä parannusta". "Kaste antaa meille rohkeuden sekä elää että kuolla".

Jokamiehen uskonoppi, sivu 64. "Kastehan portti Jumalan valtakuntaan".

Aikuiskatekismus, sivut 28, 29. "Kaste on elämämme tärkein tapahtuma". "Missään muussa elämäni vaiheessa Jumalan pelastava armo ei tule näin sataprosenttisesti ilmi kuin pyhän kasteen sakramentissa".

Olet kastettu, sivu 15. "Raamattu on täynnä kastevettä".

Sydämen puhetta, sivu 173. " kaste on pelastuksen perusta ja hengellisen elämän lähtökohta".

Antakaa lasten tulla, sivu 91. "Kristityn koko elämä on kasteen armossa olemista, jatkuvaa paluuta kasteeseen, kunnes kerran kirkkaudessa ". Sivu 101. "Kaikki Jumalan lahjat omistettiin meille kasteessa".



Luterilaisen kirkon kasteopetus maassamme vallitsevassa asemassa

Luterilainen kirkko on viime aikoina voimakkaasti korostanut lapsikastetta eri yhteyksissä. Siitä puhutaan lähes kaikissa tilanteissa, jumalanpalvelus- ym. tilaisuuksissa, radion aamu- ja iltahartauksissa ja hautaustilaisuuksissa. Kouluissa annettava opetus, johon osallistuvat yleensä myös ns. vapaiden suuntien kotien lapset, on luterilaisen tunnustuksen mukaista. Helluntaiherätyksen piirissä uskovien kasteesta on puhuttu viime aikoina hyvin harvoin. On pyritty yhteistyöhön luterilaisen kirkon kanssa ja vältetty puhumista tästä asiasta, jotta olisimme tulleet hyväksytyiksi luterilaisen kirkon taholta. Yhteiskristillinen toiminta ja ekumenia ovat edellyttäneet myös vaikenemista uskovien kasteesta. Tämä kaikki on vahvistanut vain luterilaisen kirkon asemaa maassamme. Oppi raamatullisesta kasteesta on hämärtynyt oman herätysliikkeemme sisällä ja myös sen ulkopuolella. Ja näin se opetus, jota saadaan luterilaisen kirkon taholta otetaan vastaan täytenä totuutena. Monille ihmisille ovat luterilaisen kirkon oppikäsitykset tulleet niin tutuiksi ja uskottaviksi, että he uskovat perustuvan sen kaikilta osin Raamattuun.


Luterilaisen kirkon lapsikasteen perusteita

Luterilainen kirkko on ottanut lapsikasteoppinsa tueksi suuren joukon sellaisia oppeja ja väittämiä, jotka ovat Raamatulle täysin vieraita jo kastetavasta alkaen. Näihin kuuluvat esimerkiksi seuraavat opit: perisynnistä, armovälineistä, kasteen armosta, kasteen sakramentista, hätäkasteesta, kummeista, kasteenliiton uudistamisesta, kasteen evankeliumista, ennättävästä armosta, lapsen uskosta, armovälineistä, ja siitä että kaste on Jumalan teko.



Oppi perisynnistä

Raamatussa ei esiinny sanaa perisynti. Tämä sana on tullut kirkolliseen käsitteeseen jo hyvin varhain, ja on peräisin katolisesta kirkosta. Perisyntiopin pohjalta kirkkoisä Augustinus (k. 430) loi lapsikasteelle teologisen perustan. Imeväisikäisten lasten kastamista ei pidetty tähän saakka edes tarpeellisena sen perusteella, että vallitsevana oppina oli tällöin uskovien vanhempien lasten synnittömyys. Kastaminen katsottiin tarpeelliseksi vasta sen jälkeen, kun lapsi alkoi tietoisesti tehdä syntiä.

Perisyntinä pidetään ihmisen luontaista taipumusta syntiin. Jeesuksellakin ollessaan täällä maan oli turmeltuneelta ihmissuvulta peritty ruumis. Tästä huolimatta Hän eli synnittömän elämän. Hän alisti tämän turmeltuneen lihan olemaan kuuliainen Isälle. "Sillä ei meillä ole sellainen ylimmäinen pappi, joka ei voi sääliä meidän heikkouksiamme, vaan joka on ollut kaikessa kiusattu samalla lailla kuin mekin, kuitenkin ilman syntiä" (Hepr. 4:15).

Jumala ei ole epäoikeudenmukainen. Hän ei voi tuomita lasta hänen vanhempiensa tekemien syntien perusteella. Jeesus sanoi: Matt. 16:27. "Sillä Ihmisen Poika on tuleva Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen tekojensa mukaan". Ilm. 20:12 Johannes ilmoittaa: "Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan". Vertaa Ilm. 20:13 ja 22:12. 1 Piet. 1:17, 2 Kor. 11:15.


Jo vanhassa testamentissa on sanottu, ettei Jumala rankaise lapsia heidän isiensä syntien johdosta (Hes. 18:19-20). "Poika ei kanna isän syntivelkaa, eikä isä kanna pojan syntivelkaa. Vanhurskaan ylitse on tuleva hänen vanhurskautensa, ja jumalattoman ylitse on tuleva hänen jumalattomuutensa. Ja vielä te kysytte: 'Minkä tähden ei poika kanna isän syntivelkaa?' Kun poika on tehnyt oikeuden ja vanhurskauden, noudattanut kaikkia minun käskyjäni ja tehnyt niitten mukaan, hän totisesti saa elää. Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava". (Vertaa, 2 Aik. 6:23, 30, 1 Kun. 8:32 ja 39). Tässä ei ole kysymyksessä ajallinen kuolema synnin palkkana, vaan Jumalan tuomio ruumiillisen kuoleman jälkeen omien syntien vuoksi.


Pienten sylilasten kastaminen on turhaa, koska kaste ei poista syntejä, joka on lihan saastaa, vaan: "Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta" (1. Piet. 3:21). Kaste on hyvän omantunnon liitto Jumalan kanssa, (vanha kirkkoraamattu) jota kysymyksessä oleva sana kreikankielisessä alkukielessä voi myös tarkoittaa. Sylilapsi ei voi pyytää hyvää omaatuntoa tai tehdä hyvän omantunnon liittoa Jumalan kanssa.


Synti ei tule perintönä vanhemmilta lapsille, mutta taipumus synnin tekemiseen tulee. Taipumus synnin tekemiseen ei ole syntiä. Tätä asiaa voisi verrata perinnölliseen taipumukseen saada jokin tauti. Monilla ihmisillä on perintötekijöissä, geeneissä taipumus saada tauti, joka usein puhkeaa vasta myöhemmällä iällä, joskus jo varsin nuorena. Taipumus saada jokin tauti, ei ole sama kuin olla sairas. Joissakin suvuissa eräät sairaudet esiintyvät joskus myös piilevinä ja puhkeavat vasta, jos elinympäristö tai elämäntavat altistavat taudin puhkeamiseen. Jos Adamin ja Eevan syntiinlankeemuksen seurauksena tullut taipumus syntiin olisi syntiä, niin kuin luterilainen kirkko opettaa, sitä on mahdotonta saada pois kastamalla, koska kaste ilman uskoa ei pese pois syntiä ja poista lihan saastaa eli syntiä.


Jeesus sovitti syntimme Golgatalla. "Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan" (2. Kor. 5:19). Sovituksen sanan täytyy ottaa ihmisen itse vastaan henkilökohtaisesti. Ei sovituksen sanan julistamista tarvittaisi, jos syntien sovitus olisi automaatio. Jumala Kristuksessa sovitti maailman, ja Jeesus antoi seuraajilleen tehtäväksi julistaa tätä sovituksen sanaa. Kaikki eivät ota sitä vastaan: "Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä (Joh.1:12). Julistettu sanoma sovituksesta ei hyödytä sitä, joka ei ota sitä vastaan. Hepr. 4:2. sanottu: "Sillä hyvä sanoma on julistettu meille niin kuin heillekin; mutta heidän kuulemansa sana ei heitä hyödyttänyt, koska se ei uskossa sulautunut niihin, jotka sen kuulivat". Edellä olevat viittaukset Raamatusta, osoittavat selvästi sen, että sovitus on otettava vastaan itse henkilökohtaisesti, kuulemalla ja uskomalla sen, muuten siitä ei voida tulla osallisiksi.


Kastamalla pieni lapsi, joka ei ole vielä tietoinen koko tapahtumasta, ei voi ottaa sovitusta vastaan. Hän ei voi pyytää hyvää omaatuntoa tai tehdä hyvän omantunnon liittoa Jumalan kanssa. Hän ei voi uskoa, eikä uskoa saada häneen millään toimituksilla, ei ristin merkillä eikä päätä kastelemalla. Kaikki tällaiset yritykset ovat järjen- ja myös Raamatun vastaisia ja viittaavat pakanallisiin rituaaleihin.


Uskon vastaanottaminen on ihmisen tietoisen tahdon varassa. Jeesus sanoi: Matt. 23:37: "Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt, kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi, niin kuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle! Mutta te ette ole tahtoneet". Pelastus on lahja, joka otetaan vastaan uskon kautta. "Ja Henki ja morsian sanovat: "Tule!" Ja joka kuulee, sanokoon: "Tule!" Ja joka janoaa, tulkoon, ja joka tahtoo, ottakoon elämän vettä lahjaksi"(Ilm. 22:17). Pieni sylivauva ei osaa tahtoa ja ottaa tätä lahjaa vastaan, se on mahdottomuus siinä iässä.


Ef. 2:1 sanotaan: "Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne. Miten tämä Raamatun kohta voidaan sovittaa pieneen vauvaikäiseen lapseen, joka on uinuvassa viattomuuden tilassa. Lapsi tulee vastuuseen teoistaan vasta sen jälkeen, kun hän alkaa tehdä syntiä tietoisesti ja ymmärtää hyvän ja pahan.


Lapsikasteen puoltajat vetoavat usein siihen, kun Jeesus siunasi lapsia. "Mutta Jeesus kutsui lapset tykönsä ja sanoi: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta" (Luuk. 18:16). He ottavat tämän jakeen asiayhteydestään eivätkä huomioi lainkaan edellistä 15 jaetta. Opetuslapset nuhtelivat tuojia ja yrittivät estää lapsia tulemasta Jeesuksen siunattaviksi. Silloin Jeesus lausui sanat, jotka osoittavat että heidän on taivasten valtakunta. Jeesus ei ollut heitä vielä siunannut. Jeesus sanoi nämä sanat jo silloin, kun lapsia oltiin vasta tuomassa Hänen siunattavakseen. Jeesus siunasi lapset, Hän ei kastanut heitä, eikä käskenyt kastaa heitä.


Jeesus oli aloittanut kastamistoiminnan jo ennen taivaaseen nousemistaan. Hän oli opetuslapsineen saarnannut ja kastanut jopa jo useampiakin kuin Johannes, ilmenee Joh. 4:1 "Kun nyt Herra sai tietää fariseusten kuulleen, että Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes - vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa. Mark. 16:15:ssa Jeesus antoi seuraajilleen käskyn jatkaa tätä toimintaa. "Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille. Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.


Kastaminen edellyttää opetuslapseksi tulemista. Pienestä sylivauvasta ei voi tulle opetuslasta eikä hänelle voida saarnata. Jeesus sanoi: Matt. 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen". Hän käski tehdä heidät ensin opetuslapseksi ja sitten kastaa heidät. Opetuslapseksi tuleminen edellyttää kuulemista ja sanan vastaan ottamista. Room. 10:17 mukaan: "Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta". Usko ei tule kastamalla. Lutherille tämä oli vaikea asia, koska hän ei tahtonut hyväksyä katolisen kirkon lapsikasteoppia, jonka teologiaan kuului sellainen käsitys, että sakramentit antavat armon sen vastaanottajalle "tehdyn teon perusteella" (ex opere operato). Lutherin käsitys oli, ettei sakramentti voi vanhurskauttaa ketään, vaan ainoastaan usko. Lopulta Luther päättyi periaatteessa samaan käytäntöön asiassa, vain sillä erotuksella, että lapsi saa uskon häntä kastettaessa.


Oppi kasteen armosta

Raamatussa ei ole mainintaa, kasteen armo, eikä siellä puhuta missään paikassa kasteen armosta, Jumalan armosta sen sijaan kyllä. "Armosta te olette pelastetut uskon kautta. Se on Jumalan lahja. Ef.2:8-9. "Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, jonka kautta myös olemme uskossa saaneet pääsyn tähän armoon, jossa me nyt olemme, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo" (Room. 5:1-2).


"Kasteen armo" on nukuttanut ihmisiä väärään rauhaan. Monet ihmiset elävät Jeesuksen ristin vihollisina, huolimatta siitä, että heidät on lapsena kastettu. Käytäntö on osoittanut selvästi, ettei kastamalla voida tehdä ihmisistä Jumalaan uskovia, sillä saadaan aikaan vain kastettua pakanuutta.


Apostoli Paavali (ja myös toiset apostolit) ei julistanut ihmisille "kasteen armoa", vaan hän julisti heille pelastusta Jeesuksessa Kristuksessa., Hän sanoi: "Vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille, joka on vastoin sitä, mitä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu" (Gal. 1:8).



Kaste on Jumalan teko

Luterilainen kirkko väittää, että kaste on Jumalan armotyö, joka ei riipu meidän uskostamme. Raamatussa kastetta ei ole sanottu Jumalan teoksi tai armotyöksi. Päinvastoin, kasteen ottaminen on jätetty ihmisen omaksi työksi ja tehtäväksi. Ap. t. 22:16 sanotaan: "Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi". Jeesus sanoi: Mark. 16:16: "Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen". Apostolit toimivat tällä tavalla, ilmenee esimerkiksi Ap. t. 2:41. "Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua" sekä Ap. t. 18:8. "Mutta synagogan esimies Krispus ja koko hänen perhekuntansa uskoivat Herraan; ja myöskin monet korinttolaiset, jotka olivat kuulemassa, uskoivat, ja heidät kastettiin". Näissä raamatunkohdissa mainitaan, että he uskoivat, ja heidät kastettiin heidän henkilökohtaisen uskonsa perusteella. Raamatussa ei ole missään kohdassa mainintaa siitä, että kaste on Jumalan teko. Jeesus sanoi Jumalan teoksi sen, että "Se on Jumalan teko, että te uskotte Häneen, jonka Jumala on lähettänyt" (Joh.6:29). Siis usko Jeesukseen Kristukseen on Jumalan teko.


Kasteesta oma evankeliumi

Koska lapsikastetta eikä kasteen evankeliumia löydy Raamatusta, on kirkon täytynyt tehdä lapsikastetta varten oma evankeliumi. Sanonta: "kasteen evankeliumi" löytyy monista luterilaisen kirkon opettajien kirjoista mm. Fredrik Wislöffin kirjasta, "Kirkon armovälineet" ja piispa E.G. Gulinin kirjasta, "Kasteen evankeliumi".


Oppi kasteen sakramentista

Raamatussa ei esiinny sanaa sakramentti. Koko sana on vieras Raamatulle. Sakramenttioppi on peräisin roomalaiskatolisesta kirkosta, jossa on seitsemän eri sakramenttia. Nämä ovat kaste, konfirmaatio, ehtoollinen, rippi, viimeinen voitelu, pappisvihkimys ja avioliitto. Luterilaisessa kirkossa sakramentteja on kaksi: kaste ja ehtoollinen. Sakramentti- sana on saatu latinankielestä ja se vastaa kreikan kielessä sanaa mysteerion. Latinassa sacramentun alkuaan valaa tarkoittanut sana, joka on otettu myöhemmin kirkolliseen käyttöön tarkoitetaan "pyhiä armovälineitä", joita hoitaa ja ylläpitää pappis- eli saarnaviranhoitajat.



Oppi armovälineistä

Sana armonväline on termi, jota ei löydy myöskään Raamatusta. Luterilaisessa kielenkäytössä armonvälineinä pidetään sakramentteja: kastetta ja ehtoollista ja sanaa, jotka välittävät Jumalan armoa. Opetus armovälineistä liittyy edellä mainittuun sakramenttioppiin.



Oppi kummeista

Raamatussa ei ole mainintaa kummeista. Oppi kummeista on peräisin katolisesta kirkosta. Kummeja oli jo myös valdolaisliikkeessä keskiajalla. Vanhassa katekismuksessa olleen kastekaavan mukaan kummit vastasivat lapsen puolesta lasta kastettaessa. Kun kummeilta kysyttiin, luovutko pois perkeleestä, kummit vastasivat, että luovun. Kummien tehtävänä on kirkollisen tradition mukaan toimia kasteen todistajina ja heidän pitäisi osallistua myös lapsen kasvatukseen. Käytännössä tällä ei ole yleensä kasvatuksen kannalta merkitystä.



Oppi ennättävästä armosta

Pyrittäessä etsimään tukea sylilasten kastamiselle, on luotu oma terminologinen sanasto, johon kuuluu oppi myös ennättävästä armosta. Raamattu ei tunne tällaista oppia kasteen ollessa kysymyksessä. Ennättävällä armolla tarkoitetaan kasteessa saatavaa armoa jo ennen ihmisen tietoista armon vastaanottamista.



Oppi kasteen liiton uudistamisesta

Kasteenliiton uudistaminen on oppi, jota ei löydy Raamatusta. Tämä oppi liittyy konfirmaatioon ja rippikouluun. Rippikoulu päättyy konfirmaatioon, jonka yhteydessä konfirmoitavilta kysytään, tahtovatko he seurata Jeesusta, jolloin he vastaavat yhdessä sanan "tahdon". Tiedämme käytännöstä sen, ettei tämä ole totta, vain harvat sanovat sen koko sydämestään. On helppoa sanoa yhdessä koko joukon kanssa sana, "tahdon" ajattelematta sen sisältöä, ja sitä mihin se velvoittaa. Se on vain tapa, joka kuuluu tähän seremoniaan. Kasteenliiton tarkoituksena on ollut antaa lapsille mahdollisuus, jotka ovat "kastettu" vaivaiässä, tehdä jälkikäteen uskon ratkaisu, jonka olisi pitänyt Raamatun mukaan tehdä jo ennen kastetta. Tästä nurinpäisestä opista on seurauksena kastettua pakanuutta.



Oppi hätäkasteesta

Hätäkaste suoritetaan lapselle, jonka pelätään kuolevan ennen varsinaisen kasteen toimittamista. Raamattu ei tunne hätäkastetta. Tämä on kirkollinen traditio ja oppi, joka lähtee siitä käsityksestä, että kastamaton lapsi ei pelastu vaan joutuu kadotukseen.



Oppi uudestisyntymisestä kasteessa

Luterilainen kirkko opettaa virallisesti siten, että lapsi syntyy uudesti kasteessa. Kirkon herätysliikkeet opettavat tämän asian jossain määrin eri tavalla. Lapsesta tulee kasteen jälkeen uudestisyntynyt Jumalan lapsi. Tämän opin mukaan kaikki lapsena kastetut ovat uudestisyntyneitä Jumalan lapsia. Lapsi ottaa vastaan kasteessa Jumalan armon ja uudestisyntyy.


Jos ihmiset uudestisyntyisivät kasteessa, olisivat kaikki ihmiset, jotka ovat lapsena kastettuja uudestisyntyneitä Jumalan lapsia. Käytännössä näin ei ole. Miten uudestisyntyneet Jumalan lapset olisivat voineet tehdä sellaisia tekoja, joita esim. saksalaiset tekivät toisen maailmansodan aikana. Jatkuvasti saamme lukea tiedotusvälineistä päivittäin, mitä nämä "uudestisyntyneet" ihmiset tekevät: tappavat, ryöstävät, varastavat, raiskaavat ym. Täytyy vain ihmetellä sitä kuinka ihmiset voivat olla niin sokeita, että uskovat tällaisen valheen.


Jumalan sanan mukaan ihminen uudestisyntyy Jumalan sanan kautta (1. Piet. 1:23) "te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta". Jaakob kirjoittaa tästä myöskin, ja sanoo, että Hän synnytti meidät totuuden Sanalla. (Jaak.1:18). "Tahtonsa mukaan hän synnytti meidät totuuden sanalla, ollaksemme hänen luotujensa esikoiset". Jeesus sanoi, että joka ei synny vedestä ja Hengestä ei voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan. (Joh. 3:5-8) "Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan. Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki. Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä. Tuuli puhaltaa, missä tahtoo, ja sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä, mistä se tulee ja minne se menee; niin on jokaisen, joka on Hengestä syntynyt." Jeesus korosti tässä erikoisesti Hengestä syntymistä samoin kuin myöhemminkin, (Joh. 6: 63). "Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä". Jumalan sanassa on Henki, joka uudestisynnyttää ihmisen. Tämä tapahtuu, kun ihminen ottaa vastaan Jumalan sanan, Hän synnyttää silloin ihmisen uudesti sanansa kautta. Hän tekee tämän armosta, kuten apostoli Paavali Tit. 3:5. Toteaa: "pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta". Syntymisen jälkeen tulee ottaa vastaan kaste, uudestisyntymisen pesu, ja hänestä tulee Jumalan lapsi. Ennen syntymistä ei ole mahdollista luonnollistakaan lasta pestä. Ensin täytyy syntyä, jotta voidaan pestä.



Oppi lapsen uskosta

Luther ei voinut hyväksyä katolisen kirkon lapsikastetta. Hän ei halunnut kuitenkaan luopua siitä, niin hänen täytyi saada sille jokin muu perusta, ja se oli lapsen oma usko. Lapsen uskosta piti laatia oma teoria, jotta tämä katolilaisuudesta peräisin oleva oppi olisi voitu säilyttää. Luther selvitti asian siten, että kasteessa jo pienelle lapselle lahjoitetaan "vuodatettu usko", joka kirkon rukouksen kautta "muuttaa, puhdistaa ja uudistaa lapsen".


Luther toteaa: "Meidän kantamme tähän asiaan on, että kasteessa lapset itse uskovat, ja että heillä on oma usko. Juuri sen Jumala heissä vaikuttaa, kun kummit kristillisen kirkon uskossa rukoilevat heidän puolestaan ja tuovat heidät kasteelle", (Kaste ja Usko, Martti Luther, suom. Eero Huovinen sivu 18).



Kastetapa

Luterilaisen kirkon kastetapa on epäraamatullinen. Kastaminen ja kasteleminen ovat täysin eri toimituksia. Kastaminen merkitsee kastamista, upottamista veteen. Veteen upottaminen oli katolisessakin kirkossa yleisin kastamistapa aina kolmannelletoista vuosisadalle asti, jolloin roomalaiskatolinen kirkko siirtyi valelemiseen. Kreikkalaiskatolisessa kirkossa upottaminen on ollut käytössä lähes tähän saakka.


Raamatun mukaan kastaminen tulee toimittaa upottamalla. (Ap.t. 8:38). "Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet". Kaste kuvaa Raamatussa hautaamista. (Room. 6:4). "Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niin kuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman". Uusi Testamentti käyttää kastamisesta sanaa baptizoo, joka merkitsee suomeksi upottaa, painaa veden sisään.



Lapsikasteen alkuperä katolisessa kirkossa

Katolinen kirkko otti lapsikasteen käyttöön, jossa vakiinnutti asemansa uskovien kasteen rinnalla. Katolisen kirkon muodostuessa roomalaiseksi valtiokirkoksi vuonna 380, se merkitsi samalla lapsikasteen tulemista yksinomaiseksi käytännöksi. Tämän seurauksena uskovien kaste kiellettiin lailla vuonna 413 kuolemanrangaistuksen uhalla. Monet uskovat saivat kärsiä tämän lain nojalla marttyyrikuoleman. Luther arvosteli ensin voimakkaasti katolisen kirkon lapsikastetta, mutta ei luopunut siitä, ja sanoi kirjassaan: Galatalaiskirjeen selitys, sivulla 100, saaneensa vanhurskauttamisopin Jumalalta, mutta lapsikasteen paavilta.


Koulutus ei takaa aina oikeaa Raamatun ymmärtämistä

Monilla ihmisillä on sellainen käsitys että Raamattua Jumalan sanaa ymmärtävät vain ne ihmiset, joilla on teologinen koulutus. Koulutus ei takaa Jumalan sanan ymmärtämistä. Teologinen koulutus yliopistossa ei perustu Raamatun opetuksen osalta yksinomaan kristinuskon peruskirjaan, Raamattuun. Koska teologia on oppi Jumalasta, sen pitäisi perustua Raamattuun joka sisältää tiedon Jumalasta, eikä kenenkään ihmisen tulkintaan. Lutherin lisäksi on paljon muitakin Raamatun tulkitsijoita. Lutherin aikakaudella Saksassa oli toinenkin uskonpuhdistaja, hän oli teologian tohtori ja yliopiston professori Balthasar Hubmaier. Hän oli uskonpuhdistuksesta toista mieltä kuin Luther. Hän vaati lapsikasteen hylkäämistä Raamatun vastaisena ja palaamista takaisin apostoliseen oppiin. Miksi juuri Luther olisi se henkilö, jonka tulkinta kristinuskosta ja Jumalasta voi olla vain pohjana tieteelliseen opetukseen Jumalasta? Tämän perusteella voidaan kysyä: Onko opetus teologisessa tiedekunnassa tiedettä samalla tavalla kuin muut tieteenalat, koska opetuksen perustana ovat Lutherin käsitykset ja tulkinnat, joista monet ovat peräisin roomalaiskatolisesta kirkosta. Koska teologiseen koulutukseen voivat hakeutua ketkä tahansa yliopistolliseen koulutukseen vaadittavan peruskoulutuksen saaneet, on kouluttaminen tällä tavalla lisäksi ristiriidassa Jumalan sanan kanssa. Koulukseen voivat hakeutua vaikka ateistit, ja muut sellaiset henkilöt, jotka eivät ole Raamatun mukaan edes kelvollisia Jumalan valtakunnan työhön. Raamatun mukaan henkilökohtaisesti uskossa olevatkaan eivät kaikki ole sopivia tähän työhön. Tehtävä on kutsumustyö joka edellyttää myös riittävän pitkää uskossa oloaikaa. 1.Tim.3:6 mukaan: "Älköön hän olko äsken kääntynyt, ettei hän paisuisi ja joutuisi perkeleen tuomion alaiseksi".



Miksi Raamatun sanaa opetetaan ja ymmärretään toisin kuin se on kirjoitettu

Miten voi olla mahdollista että ihmiset, jotka ovat opiskelleet teologiaa ja lukeneet Raamattua voivat olla niin sokeita, etteivät näe ja ymmärrä sitä harhaa mikä liittyy lapsikasteoppiin. Vai onko niin, että ihmiset voidaan manipuloida opetuksella siten, ettei he eivät näe totuutta asiassa. Onko tässä käynyt niin kuin jo Adolf Hitler totesi: Valhe muuttuu totuudeksi, jos sitä riittävän usein ja paljon toistetaan.


Ihmetellä täytyy myös sitä, miksi eivät myöskään historialliset faktat vaikuta Raamatun oikeaan opettamiseen ja ymmärtämiseen. Selityksenä tähän voi olla se, että ihmiset jotka tietävät totuuden, mutta opettavat vastoin sitä tekevät näin, saadakseen siitä kunniaa ja arvonantoa kirkon tai ihmisten taholta. Taloudelliset syyt ja arvostettu asema yhteiskunnassa ovat myös niitä tekijöitä, joiden vuoksi voidaan tinkiä totuudesta. Vapaista suunnista loikanneilla teologeilla syynä voivat olla katkeruus omaa hengellistä kotia tai siellä olevia henkilöitä kohtaan tai vain halu näyttää tietävänsä asioista muita enemmän.

Joillekin ihmisille lapsikaste on myös arvovaltakysymys. On vaikea myöntää itselleen ja muille, että koulutus jonka on saanut, on ollut väärää. Kysymyksessä voi olla myös hengellinen sokeus ymmärtää Jumalan sanaa. Vain Jumalan Henki johtaa koko totuuteen. Jeesus sanoi: "Katso siis, ettei valo, joka sinussa on, ole pimeyttä" (Luuk. 11: 35). Ja samasta asiasta Matt. 6:23: "Mutta jos silmäsi on viallinen, niin koko ruumiisi on pimeä. Jos siis se valo, joka sinussa on, on pimeyttä, kuinka suuri onkaan pimeys".

Tiedä, että lapsikaste EI ole mikää kaste, vaan pakanallinen kasteluriitti ja taikameno, jolla kirkko saa pirun kierosti ihmiset kirkon jäseniksi ja veronmaksajiksi!

156

1773

    Vastaukset

    • luterilainen

      "Olet kastettu, sivu 15. "Raamattu on täynnä kastevettä"."
      Tuohon yllämainittuun lauseeseen vedoten totean, että niinpä niin kasteen yhteydessä meidät otetaan kristillisen yhteisön jäseniksi ja saamme näin ollen kasteen yhä uudestaan ja uudestaan raamattua lukemalla.
      Meille on sylivauvoina tai ainakin viimeistään rippikoulussa "lyöty" tuo raamattu käteen ja sitä voi sitten myöhemmässä elämän vaiheessa lukea ja sitä kautta syntyä uudelleen Jumalan lapseksi.
      Näin ajatellen olemme jo lapsikasteessa päässeet armon piiriin ja meitä johdatetaan kohti Jumalan sanaa.

      • Erkki

        Mistä lapsikaste voi olla kotoisin, jos Raamattu ei sitä ollenkaan tunne?

        Tähän saamme vastauksen professori R. M. Petersenin teoksesta "Tanskan pakanuuden ajan historia", sivulta 336:

        "Myös pakanuuden aikana oli useitten vanhempien kansanheimojen tapana heti syntymän jälkeen valaa lapsi vedellä eli kuten sitä nimitettiin kastella sitä, jolla se ikäänkuin vihittiin elämälle, otettiin sukuunsa ja pyhitettiin paikkakunnan suojelusjumalille. Tähän rituaaliin liittyi myös nimen antaminen."


        Islannin historian kirjoittaja, Jansson toteaa
        "Islannin kulta-aika"-teoksessa sivulla 365:

        "Heti syntymän jälkeen valeltiin vettä lapsen ylitse ja sille annettiin nimi. Loitsurunoista selviää, että vanhimpana aikana lapsen isä valoi lasta vedellä jaantoi sille nimen."

        Ja kun nyt tekee yhteenvedon kaikesta siitä, mitä lähinnä teologit ja papisto koettavat ohi Raamatun sisällyttää kasteeseen, ja lukee edellä olevat tiedemiesten lausunnot pakanallisista toimituksista, niin ei voi olla havaitsematta, mikä läheinen yhteys on lapsikasteella ja pakanallisilla menoilla. Niissä on silmiinpistävä yhdenmukaisuus. Veden
        pirskotus/valelu/kasteluriitti vauvojen päälle on pakanallinen pakanoiden pakanariitti.


        Vastoin epäraamatullista lapsikastekäytäntöä on
        ev.lut.kirkossa ollut toki Raamatun mukaista lapsikasteluopin epäraamatulliseksi osoittamistakin.

        Arkkipiispa (ev.lut.kirkossa) Aleksi Lehtonen korosti "Kirkon pyhät toimitukset"-kirjassaan (sivulla 93):

        "Lapsikastetta ei missään Uuden Testamentin kohdassa mainita. Suoranaisia todistuksia siitä, että lapsikaste olisi ollut käytännössä alkuseurakunnassa, puuttuu."

        Rovasti (ev.lut.kirkossa) Urho Muroma toteaa "Herää Valvomaan" -lehdessä tammikuussa 1932:

        "Helvettiä lapsikasteopilla täytetään! ... Raamatussa ei kerrota mitään lapsikasteesta; siis Raamattuun vedoten emme voi siitä asiasta sanoa mitään."

        Arkkipiispa (ev.lut.kirkossa) Erkki Kaila toteaa
        "Roomalaiskirje"-kirjassaan (sivulla 81):

        "Kun muistamme, että alkukristillinen kaste tapahtui upottamalla, niin ymmärrämme, että se jo ulkonaisestikuvasi kuolemista."

        Piispa (ev.lut.kirkossa) E. Gulin toteaa teoksessaan "Raamatullinen Tietokirja" (osa II palsta 123):

        "UT:n aikana kastamistapana oli upottaa kastettava kokonaan virtaavaan veteen, mikä vertauskuvana ilmensi vanhan ihmisen hukuttamista ja uuden sijalle tulemista."

        Kohdassa "KASTE" piispa Gulin korostaa:

        "Uusi Testamentti ei missään erityisesti esitä kastetun lapsia. Voipa vielä Paavalin tulkita nimenomaan siten, ettei hän tunne lapsikasteen käyttöä."

        Kirkkoisä Tertullianus tunnetaan mitä kiivaimmaksi lapsikasteen vastustajaksi. Jos lapsikastelu olisi ollut yleinen apostoleilta peritty kastekäytäntö, kuinka sitä vielä kaksisataa vuotta myöhemmin olisi
        vastustettu? Raamatusta ei sitä löydy eikä Raamatulla voi puolustaa LAPSIKASTETTA!

        Ja jos Luther ei sano saaneensa lapsikastetta Jumalalta, vaan paavilta! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100), niin miksi vielä sinä tahtoisit eksyttää harhaisten ev.lut.piispojen johdolla ihmisiä pakanalliseen lapsikasteluoppiin ja järjestelmään?

        Tämä kysymys on oikeutettu! Kysymys tulee esittää
        Suomen ev.lut.papeille ja teologeille ja muille
        järjestelmän mukaisesti epäraamatullista lapsikastetelua käyttäville, koska he ovat hirvittävässä vastuussa Jumalan ja ihmisten edessä viimeisellä tuomiolla!

        Kumpi saa nyt ratkaista suhteesi kastekysymykseen, Raamattu vai ihmismielipiteet?

        Muista, että Jumalaa tulee kuulla enemmän kuin ihmisiä! Näin sanoo Raamattu! "Tahtonsa mukaan HÄN synnytti meidät TOTUUDEN SANALLA!" (Jaak.1:18, vrt. Gal. 3:9, 26, Joh. 3:16, Ef. 2:8, 1 Kor. 4:15) EI SIIS KASTEVEDELLÄ! (Joh. 1:12,13) "MUTTA KAIKILLE, JOTKA OTTIVAT HÄNET VASTAAN, HÄN ANTOI OIKEUDEN TULLA JUMALAN LAPSIKSI, NIILLE, JOTKA USKOVAT HÄNEN NIMEENSÄ."

        Vanhempien motiivit saada vastasyntyneelle imeväiselleen kirkon jäsenyys kirkon epäraamatullisen valelurituaalin kautta on tunnetusti erittäin pakanallinen.

        Yhteiskunnallisen syrjinnän pelosta vanhemmat ajattelevat, että valelurituaalin suorittamatta jättäminen aiheuttaisi heidän
        "vauvalleen" myöhemmin jotakin vahinkoa, siksi he haluavat suorittaa vauvalleen valelurituaalin.

        He tekevät sen yleisen pakanallisen ja lihallisen mielipiteen painostuksesta, koska he ajattelevat, että "kaikkihan niin tekevät ja ettei myöhemmin tulisi jotakin vahinkoa, jos kasteluriittiä ei heti suoritettaisi, ja koskaan ei voi tietää, mitä hyvää siitä voi koitua ja ei kai siitä mitään vahinkoakaan voi olla". Heillä on siis täysin EPÄRAAMATULLISIA taikauskoisia KÄSITYKSIÄ tuosta kirkonepäraamatullisesta valeluriitistä.

        Koko niin kutsuttu "lapsikastesakramentti" perustuu siis kokonaan taikauskoisiin ja maagisiin pakanallisiin uskomuksiin. Tuollaiset syyt, jotka ovat perin epäraamatullisia ja taikauskoisia, perustuvat yleiseen pakanalliseen ja primitiiviseen suojelumotiiviin.

        Sakramenttikirkko on ylläpitänyt tämän varjolla sakramenttimagiaa läpi vuosisatojen vaikka Raamattu ei sellaista tue. Raamatusta ei löydy 'sakramentti' sanaa. Minkäänlaista sakramenttia ei löydy Raamatusta, mutta mystinen sakramenttikirkkojärjestelmä on pettänyt ihmisiä, että mystisesti sakramentit vaikuttavat taianomaisesti suoritettuina taikatoimituksina ja muodostavat taikakeinon ihmisten "pelastamiseksi, uudesti synnyttämiseksi" jonkinlaisen papin toimittaman maagisen taikatempun kautta, jossa epäraamatullinen "pelastava ja uudestisynnyttävä
        maaginen sakramentti" tungetaan ihmiseen.

        Tässä epäraamatullisessa sakramenttijärjestelmässä epäraamatulliset sakramentit välittävät "pelastuksen ja uudestisyntymisen" ja ovat vain toimivia ja riippuvaisia pappiensa kautta ja hallinnassa ja heidän suorittaminaan, mistä he myös saavat palkkansa.

        Sakramentit tarjoavat pappien käytettäväksi maagisen ja mystisen taikakeinon järjestellä maagisilla taikasakramenttitempuillaan ihmisten "pelastusta ja uudestisyntymistä". Vain papit osaavat ja saavat käyttää taikasakramentteja ja hallitsevat niidenavulla ihmisiä. Papit nojaavat sakramenttikirkkojärjestelmän taikakeinoihin tässä. Sakramenttimagian hallitseva papisto ylläpitää taikatemppujärjestelmää, joka syrjäyttää
        persoonallisen Jumala-suhteen sydämen asiana.

        Arkkipiispa Jukka Paarma ilmoitti kirkon virallisimman ja tuoreimman kannan Kotimaa-lehdessä toukokuussa 2001, että kun kuulut kirkkoon ja olet lapsikastettu ja konfirmoitu, niin kaikki on hyvin. Tähän täytyy todeta, että kaikki on silloin vain kirkolle hyvin. Nimittäin vaikka lapsikastetta EI löydy Raamatusta, niin lapsikasteen avulla kirkko saa jäsenensä ja kirkollisveron maksajansa.

        Miksi lapsikasteoppijärjestelmä vaatii vastasyntyneet pienet lapset, vauvat kasteltaviksi, sillä se ei ole raamatullinen kaste?

        Onko kysymys vain ihmisten ottamisesta järjestelmän orjuuteen heti heidän
        syntymänsä jälkeen? Sinun on ratkaistava tämä kysymys omassa sydämessäsi.

        Kun sinä olit vauva, pieni lapsi, sinut kirkon mukaan kastettiin. Kastettiinko sinut todella vai pirskoteltiinko tai valeltiinko päällesi vain vähän vettä? Kaikki riippuu siitä, kumpaa näkökantaa uskot - Jumalan Sanaa vai ihmisten traditioita? Pidä ihmeessä mielessä Jeesuksen sanat oman aikansa uskonnollisille johtajille:

        "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne." Mark. 7:9.

        Kirkollisveron kiltisti maksavat pysyvät järjestelmän antaman väärän opetuksen vuoksi järjestelmässä aina kuolemaansa asti. Ja näin koko järjestelmä pysyy pystyssä. Kysymys on siis rahasta.

        Jos kirkkojärjestelmä luopuisi lapsikasteesta, niin se romahtaisi, siksi kirkkojärjestelmä ei luovu lapsikasterituaalista. Koska siis kirkkojärjestelmä saa jäsenensä yksinomaan lapsikasteen avulla, ymmärtää jokainen hyvin, että tuo järjestelmä seisoo tai kaatuu
        lapsikasteen mukana. Jokaisen on helppo tehdä johtopäätöksensä siitä, koska lapsikastetta kynsin ja hampain pidetään "kirkon pyhänä toimituksena", vaikka sitä ei puolla Raamattu eikä historia alkukristillisenä apostolisena tapana.

        Valitettavaa "kirkollisessa lapsikasterituaalissa" on nimenomaan se, että lapsikasteen avulla komistuneet jäsentilastot ovat usein vain kääntymättömien vauvana kasteltujen luetteloita, kun imeväisikäisiä on "valeltu vedellä", siis lue tarkasti: kasteltu.

        Kirkon jäsenrekisteriin kuuluvia ei siis ole raamatullisesti kastettu vaan heidät on pakanaalisesti kasteltu, koska Raamatussa kaste merkitsee uskoon tulleille Kristuksen omaksi tunnustautumista siten sinetöiden ja vahvistaen opetuslapseutensa Jumalan ja ihmisten edessä.


      • Anonyymi
        Erkki kirjoitti:

        Mistä lapsikaste voi olla kotoisin, jos Raamattu ei sitä ollenkaan tunne?

        Tähän saamme vastauksen professori R. M. Petersenin teoksesta "Tanskan pakanuuden ajan historia", sivulta 336:

        "Myös pakanuuden aikana oli useitten vanhempien kansanheimojen tapana heti syntymän jälkeen valaa lapsi vedellä eli kuten sitä nimitettiin kastella sitä, jolla se ikäänkuin vihittiin elämälle, otettiin sukuunsa ja pyhitettiin paikkakunnan suojelusjumalille. Tähän rituaaliin liittyi myös nimen antaminen."


        Islannin historian kirjoittaja, Jansson toteaa
        "Islannin kulta-aika"-teoksessa sivulla 365:

        "Heti syntymän jälkeen valeltiin vettä lapsen ylitse ja sille annettiin nimi. Loitsurunoista selviää, että vanhimpana aikana lapsen isä valoi lasta vedellä jaantoi sille nimen."

        Ja kun nyt tekee yhteenvedon kaikesta siitä, mitä lähinnä teologit ja papisto koettavat ohi Raamatun sisällyttää kasteeseen, ja lukee edellä olevat tiedemiesten lausunnot pakanallisista toimituksista, niin ei voi olla havaitsematta, mikä läheinen yhteys on lapsikasteella ja pakanallisilla menoilla. Niissä on silmiinpistävä yhdenmukaisuus. Veden
        pirskotus/valelu/kasteluriitti vauvojen päälle on pakanallinen pakanoiden pakanariitti.


        Vastoin epäraamatullista lapsikastekäytäntöä on
        ev.lut.kirkossa ollut toki Raamatun mukaista lapsikasteluopin epäraamatulliseksi osoittamistakin.

        Arkkipiispa (ev.lut.kirkossa) Aleksi Lehtonen korosti "Kirkon pyhät toimitukset"-kirjassaan (sivulla 93):

        "Lapsikastetta ei missään Uuden Testamentin kohdassa mainita. Suoranaisia todistuksia siitä, että lapsikaste olisi ollut käytännössä alkuseurakunnassa, puuttuu."

        Rovasti (ev.lut.kirkossa) Urho Muroma toteaa "Herää Valvomaan" -lehdessä tammikuussa 1932:

        "Helvettiä lapsikasteopilla täytetään! ... Raamatussa ei kerrota mitään lapsikasteesta; siis Raamattuun vedoten emme voi siitä asiasta sanoa mitään."

        Arkkipiispa (ev.lut.kirkossa) Erkki Kaila toteaa
        "Roomalaiskirje"-kirjassaan (sivulla 81):

        "Kun muistamme, että alkukristillinen kaste tapahtui upottamalla, niin ymmärrämme, että se jo ulkonaisestikuvasi kuolemista."

        Piispa (ev.lut.kirkossa) E. Gulin toteaa teoksessaan "Raamatullinen Tietokirja" (osa II palsta 123):

        "UT:n aikana kastamistapana oli upottaa kastettava kokonaan virtaavaan veteen, mikä vertauskuvana ilmensi vanhan ihmisen hukuttamista ja uuden sijalle tulemista."

        Kohdassa "KASTE" piispa Gulin korostaa:

        "Uusi Testamentti ei missään erityisesti esitä kastetun lapsia. Voipa vielä Paavalin tulkita nimenomaan siten, ettei hän tunne lapsikasteen käyttöä."

        Kirkkoisä Tertullianus tunnetaan mitä kiivaimmaksi lapsikasteen vastustajaksi. Jos lapsikastelu olisi ollut yleinen apostoleilta peritty kastekäytäntö, kuinka sitä vielä kaksisataa vuotta myöhemmin olisi
        vastustettu? Raamatusta ei sitä löydy eikä Raamatulla voi puolustaa LAPSIKASTETTA!

        Ja jos Luther ei sano saaneensa lapsikastetta Jumalalta, vaan paavilta! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100), niin miksi vielä sinä tahtoisit eksyttää harhaisten ev.lut.piispojen johdolla ihmisiä pakanalliseen lapsikasteluoppiin ja järjestelmään?

        Tämä kysymys on oikeutettu! Kysymys tulee esittää
        Suomen ev.lut.papeille ja teologeille ja muille
        järjestelmän mukaisesti epäraamatullista lapsikastetelua käyttäville, koska he ovat hirvittävässä vastuussa Jumalan ja ihmisten edessä viimeisellä tuomiolla!

        Kumpi saa nyt ratkaista suhteesi kastekysymykseen, Raamattu vai ihmismielipiteet?

        Muista, että Jumalaa tulee kuulla enemmän kuin ihmisiä! Näin sanoo Raamattu! "Tahtonsa mukaan HÄN synnytti meidät TOTUUDEN SANALLA!" (Jaak.1:18, vrt. Gal. 3:9, 26, Joh. 3:16, Ef. 2:8, 1 Kor. 4:15) EI SIIS KASTEVEDELLÄ! (Joh. 1:12,13) "MUTTA KAIKILLE, JOTKA OTTIVAT HÄNET VASTAAN, HÄN ANTOI OIKEUDEN TULLA JUMALAN LAPSIKSI, NIILLE, JOTKA USKOVAT HÄNEN NIMEENSÄ."

        Vanhempien motiivit saada vastasyntyneelle imeväiselleen kirkon jäsenyys kirkon epäraamatullisen valelurituaalin kautta on tunnetusti erittäin pakanallinen.

        Yhteiskunnallisen syrjinnän pelosta vanhemmat ajattelevat, että valelurituaalin suorittamatta jättäminen aiheuttaisi heidän
        "vauvalleen" myöhemmin jotakin vahinkoa, siksi he haluavat suorittaa vauvalleen valelurituaalin.

        He tekevät sen yleisen pakanallisen ja lihallisen mielipiteen painostuksesta, koska he ajattelevat, että "kaikkihan niin tekevät ja ettei myöhemmin tulisi jotakin vahinkoa, jos kasteluriittiä ei heti suoritettaisi, ja koskaan ei voi tietää, mitä hyvää siitä voi koitua ja ei kai siitä mitään vahinkoakaan voi olla". Heillä on siis täysin EPÄRAAMATULLISIA taikauskoisia KÄSITYKSIÄ tuosta kirkonepäraamatullisesta valeluriitistä.

        Koko niin kutsuttu "lapsikastesakramentti" perustuu siis kokonaan taikauskoisiin ja maagisiin pakanallisiin uskomuksiin. Tuollaiset syyt, jotka ovat perin epäraamatullisia ja taikauskoisia, perustuvat yleiseen pakanalliseen ja primitiiviseen suojelumotiiviin.

        Sakramenttikirkko on ylläpitänyt tämän varjolla sakramenttimagiaa läpi vuosisatojen vaikka Raamattu ei sellaista tue. Raamatusta ei löydy 'sakramentti' sanaa. Minkäänlaista sakramenttia ei löydy Raamatusta, mutta mystinen sakramenttikirkkojärjestelmä on pettänyt ihmisiä, että mystisesti sakramentit vaikuttavat taianomaisesti suoritettuina taikatoimituksina ja muodostavat taikakeinon ihmisten "pelastamiseksi, uudesti synnyttämiseksi" jonkinlaisen papin toimittaman maagisen taikatempun kautta, jossa epäraamatullinen "pelastava ja uudestisynnyttävä
        maaginen sakramentti" tungetaan ihmiseen.

        Tässä epäraamatullisessa sakramenttijärjestelmässä epäraamatulliset sakramentit välittävät "pelastuksen ja uudestisyntymisen" ja ovat vain toimivia ja riippuvaisia pappiensa kautta ja hallinnassa ja heidän suorittaminaan, mistä he myös saavat palkkansa.

        Sakramentit tarjoavat pappien käytettäväksi maagisen ja mystisen taikakeinon järjestellä maagisilla taikasakramenttitempuillaan ihmisten "pelastusta ja uudestisyntymistä". Vain papit osaavat ja saavat käyttää taikasakramentteja ja hallitsevat niidenavulla ihmisiä. Papit nojaavat sakramenttikirkkojärjestelmän taikakeinoihin tässä. Sakramenttimagian hallitseva papisto ylläpitää taikatemppujärjestelmää, joka syrjäyttää
        persoonallisen Jumala-suhteen sydämen asiana.

        Arkkipiispa Jukka Paarma ilmoitti kirkon virallisimman ja tuoreimman kannan Kotimaa-lehdessä toukokuussa 2001, että kun kuulut kirkkoon ja olet lapsikastettu ja konfirmoitu, niin kaikki on hyvin. Tähän täytyy todeta, että kaikki on silloin vain kirkolle hyvin. Nimittäin vaikka lapsikastetta EI löydy Raamatusta, niin lapsikasteen avulla kirkko saa jäsenensä ja kirkollisveron maksajansa.

        Miksi lapsikasteoppijärjestelmä vaatii vastasyntyneet pienet lapset, vauvat kasteltaviksi, sillä se ei ole raamatullinen kaste?

        Onko kysymys vain ihmisten ottamisesta järjestelmän orjuuteen heti heidän
        syntymänsä jälkeen? Sinun on ratkaistava tämä kysymys omassa sydämessäsi.

        Kun sinä olit vauva, pieni lapsi, sinut kirkon mukaan kastettiin. Kastettiinko sinut todella vai pirskoteltiinko tai valeltiinko päällesi vain vähän vettä? Kaikki riippuu siitä, kumpaa näkökantaa uskot - Jumalan Sanaa vai ihmisten traditioita? Pidä ihmeessä mielessä Jeesuksen sanat oman aikansa uskonnollisille johtajille:

        "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne." Mark. 7:9.

        Kirkollisveron kiltisti maksavat pysyvät järjestelmän antaman väärän opetuksen vuoksi järjestelmässä aina kuolemaansa asti. Ja näin koko järjestelmä pysyy pystyssä. Kysymys on siis rahasta.

        Jos kirkkojärjestelmä luopuisi lapsikasteesta, niin se romahtaisi, siksi kirkkojärjestelmä ei luovu lapsikasterituaalista. Koska siis kirkkojärjestelmä saa jäsenensä yksinomaan lapsikasteen avulla, ymmärtää jokainen hyvin, että tuo järjestelmä seisoo tai kaatuu
        lapsikasteen mukana. Jokaisen on helppo tehdä johtopäätöksensä siitä, koska lapsikastetta kynsin ja hampain pidetään "kirkon pyhänä toimituksena", vaikka sitä ei puolla Raamattu eikä historia alkukristillisenä apostolisena tapana.

        Valitettavaa "kirkollisessa lapsikasterituaalissa" on nimenomaan se, että lapsikasteen avulla komistuneet jäsentilastot ovat usein vain kääntymättömien vauvana kasteltujen luetteloita, kun imeväisikäisiä on "valeltu vedellä", siis lue tarkasti: kasteltu.

        Kirkon jäsenrekisteriin kuuluvia ei siis ole raamatullisesti kastettu vaan heidät on pakanaalisesti kasteltu, koska Raamatussa kaste merkitsee uskoon tulleille Kristuksen omaksi tunnustautumista siten sinetöiden ja vahvistaen opetuslapseutensa Jumalan ja ihmisten edessä.

        Suoraan Raamatusta se on


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suoraan Raamatusta se on

        Mistä aikuiskaste on kotoisin...?


      • Anonyymi00029
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä aikuiskaste on kotoisin...?

        Samasta paikasta


      • Anonyymi00030

        Näin se on, tuota ei noita hyväksy


      • UUSI
        Erkki kirjoitti:

        Mistä lapsikaste voi olla kotoisin, jos Raamattu ei sitä ollenkaan tunne?

        Tähän saamme vastauksen professori R. M. Petersenin teoksesta "Tanskan pakanuuden ajan historia", sivulta 336:

        "Myös pakanuuden aikana oli useitten vanhempien kansanheimojen tapana heti syntymän jälkeen valaa lapsi vedellä eli kuten sitä nimitettiin kastella sitä, jolla se ikäänkuin vihittiin elämälle, otettiin sukuunsa ja pyhitettiin paikkakunnan suojelusjumalille. Tähän rituaaliin liittyi myös nimen antaminen."


        Islannin historian kirjoittaja, Jansson toteaa
        "Islannin kulta-aika"-teoksessa sivulla 365:

        "Heti syntymän jälkeen valeltiin vettä lapsen ylitse ja sille annettiin nimi. Loitsurunoista selviää, että vanhimpana aikana lapsen isä valoi lasta vedellä jaantoi sille nimen."

        Ja kun nyt tekee yhteenvedon kaikesta siitä, mitä lähinnä teologit ja papisto koettavat ohi Raamatun sisällyttää kasteeseen, ja lukee edellä olevat tiedemiesten lausunnot pakanallisista toimituksista, niin ei voi olla havaitsematta, mikä läheinen yhteys on lapsikasteella ja pakanallisilla menoilla. Niissä on silmiinpistävä yhdenmukaisuus. Veden
        pirskotus/valelu/kasteluriitti vauvojen päälle on pakanallinen pakanoiden pakanariitti.


        Vastoin epäraamatullista lapsikastekäytäntöä on
        ev.lut.kirkossa ollut toki Raamatun mukaista lapsikasteluopin epäraamatulliseksi osoittamistakin.

        Arkkipiispa (ev.lut.kirkossa) Aleksi Lehtonen korosti "Kirkon pyhät toimitukset"-kirjassaan (sivulla 93):

        "Lapsikastetta ei missään Uuden Testamentin kohdassa mainita. Suoranaisia todistuksia siitä, että lapsikaste olisi ollut käytännössä alkuseurakunnassa, puuttuu."

        Rovasti (ev.lut.kirkossa) Urho Muroma toteaa "Herää Valvomaan" -lehdessä tammikuussa 1932:

        "Helvettiä lapsikasteopilla täytetään! ... Raamatussa ei kerrota mitään lapsikasteesta; siis Raamattuun vedoten emme voi siitä asiasta sanoa mitään."

        Arkkipiispa (ev.lut.kirkossa) Erkki Kaila toteaa
        "Roomalaiskirje"-kirjassaan (sivulla 81):

        "Kun muistamme, että alkukristillinen kaste tapahtui upottamalla, niin ymmärrämme, että se jo ulkonaisestikuvasi kuolemista."

        Piispa (ev.lut.kirkossa) E. Gulin toteaa teoksessaan "Raamatullinen Tietokirja" (osa II palsta 123):

        "UT:n aikana kastamistapana oli upottaa kastettava kokonaan virtaavaan veteen, mikä vertauskuvana ilmensi vanhan ihmisen hukuttamista ja uuden sijalle tulemista."

        Kohdassa "KASTE" piispa Gulin korostaa:

        "Uusi Testamentti ei missään erityisesti esitä kastetun lapsia. Voipa vielä Paavalin tulkita nimenomaan siten, ettei hän tunne lapsikasteen käyttöä."

        Kirkkoisä Tertullianus tunnetaan mitä kiivaimmaksi lapsikasteen vastustajaksi. Jos lapsikastelu olisi ollut yleinen apostoleilta peritty kastekäytäntö, kuinka sitä vielä kaksisataa vuotta myöhemmin olisi
        vastustettu? Raamatusta ei sitä löydy eikä Raamatulla voi puolustaa LAPSIKASTETTA!

        Ja jos Luther ei sano saaneensa lapsikastetta Jumalalta, vaan paavilta! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100), niin miksi vielä sinä tahtoisit eksyttää harhaisten ev.lut.piispojen johdolla ihmisiä pakanalliseen lapsikasteluoppiin ja järjestelmään?

        Tämä kysymys on oikeutettu! Kysymys tulee esittää
        Suomen ev.lut.papeille ja teologeille ja muille
        järjestelmän mukaisesti epäraamatullista lapsikastetelua käyttäville, koska he ovat hirvittävässä vastuussa Jumalan ja ihmisten edessä viimeisellä tuomiolla!

        Kumpi saa nyt ratkaista suhteesi kastekysymykseen, Raamattu vai ihmismielipiteet?

        Muista, että Jumalaa tulee kuulla enemmän kuin ihmisiä! Näin sanoo Raamattu! "Tahtonsa mukaan HÄN synnytti meidät TOTUUDEN SANALLA!" (Jaak.1:18, vrt. Gal. 3:9, 26, Joh. 3:16, Ef. 2:8, 1 Kor. 4:15) EI SIIS KASTEVEDELLÄ! (Joh. 1:12,13) "MUTTA KAIKILLE, JOTKA OTTIVAT HÄNET VASTAAN, HÄN ANTOI OIKEUDEN TULLA JUMALAN LAPSIKSI, NIILLE, JOTKA USKOVAT HÄNEN NIMEENSÄ."

        Vanhempien motiivit saada vastasyntyneelle imeväiselleen kirkon jäsenyys kirkon epäraamatullisen valelurituaalin kautta on tunnetusti erittäin pakanallinen.

        Yhteiskunnallisen syrjinnän pelosta vanhemmat ajattelevat, että valelurituaalin suorittamatta jättäminen aiheuttaisi heidän
        "vauvalleen" myöhemmin jotakin vahinkoa, siksi he haluavat suorittaa vauvalleen valelurituaalin.

        He tekevät sen yleisen pakanallisen ja lihallisen mielipiteen painostuksesta, koska he ajattelevat, että "kaikkihan niin tekevät ja ettei myöhemmin tulisi jotakin vahinkoa, jos kasteluriittiä ei heti suoritettaisi, ja koskaan ei voi tietää, mitä hyvää siitä voi koitua ja ei kai siitä mitään vahinkoakaan voi olla". Heillä on siis täysin EPÄRAAMATULLISIA taikauskoisia KÄSITYKSIÄ tuosta kirkonepäraamatullisesta valeluriitistä.

        Koko niin kutsuttu "lapsikastesakramentti" perustuu siis kokonaan taikauskoisiin ja maagisiin pakanallisiin uskomuksiin. Tuollaiset syyt, jotka ovat perin epäraamatullisia ja taikauskoisia, perustuvat yleiseen pakanalliseen ja primitiiviseen suojelumotiiviin.

        Sakramenttikirkko on ylläpitänyt tämän varjolla sakramenttimagiaa läpi vuosisatojen vaikka Raamattu ei sellaista tue. Raamatusta ei löydy 'sakramentti' sanaa. Minkäänlaista sakramenttia ei löydy Raamatusta, mutta mystinen sakramenttikirkkojärjestelmä on pettänyt ihmisiä, että mystisesti sakramentit vaikuttavat taianomaisesti suoritettuina taikatoimituksina ja muodostavat taikakeinon ihmisten "pelastamiseksi, uudesti synnyttämiseksi" jonkinlaisen papin toimittaman maagisen taikatempun kautta, jossa epäraamatullinen "pelastava ja uudestisynnyttävä
        maaginen sakramentti" tungetaan ihmiseen.

        Tässä epäraamatullisessa sakramenttijärjestelmässä epäraamatulliset sakramentit välittävät "pelastuksen ja uudestisyntymisen" ja ovat vain toimivia ja riippuvaisia pappiensa kautta ja hallinnassa ja heidän suorittaminaan, mistä he myös saavat palkkansa.

        Sakramentit tarjoavat pappien käytettäväksi maagisen ja mystisen taikakeinon järjestellä maagisilla taikasakramenttitempuillaan ihmisten "pelastusta ja uudestisyntymistä". Vain papit osaavat ja saavat käyttää taikasakramentteja ja hallitsevat niidenavulla ihmisiä. Papit nojaavat sakramenttikirkkojärjestelmän taikakeinoihin tässä. Sakramenttimagian hallitseva papisto ylläpitää taikatemppujärjestelmää, joka syrjäyttää
        persoonallisen Jumala-suhteen sydämen asiana.

        Arkkipiispa Jukka Paarma ilmoitti kirkon virallisimman ja tuoreimman kannan Kotimaa-lehdessä toukokuussa 2001, että kun kuulut kirkkoon ja olet lapsikastettu ja konfirmoitu, niin kaikki on hyvin. Tähän täytyy todeta, että kaikki on silloin vain kirkolle hyvin. Nimittäin vaikka lapsikastetta EI löydy Raamatusta, niin lapsikasteen avulla kirkko saa jäsenensä ja kirkollisveron maksajansa.

        Miksi lapsikasteoppijärjestelmä vaatii vastasyntyneet pienet lapset, vauvat kasteltaviksi, sillä se ei ole raamatullinen kaste?

        Onko kysymys vain ihmisten ottamisesta järjestelmän orjuuteen heti heidän
        syntymänsä jälkeen? Sinun on ratkaistava tämä kysymys omassa sydämessäsi.

        Kun sinä olit vauva, pieni lapsi, sinut kirkon mukaan kastettiin. Kastettiinko sinut todella vai pirskoteltiinko tai valeltiinko päällesi vain vähän vettä? Kaikki riippuu siitä, kumpaa näkökantaa uskot - Jumalan Sanaa vai ihmisten traditioita? Pidä ihmeessä mielessä Jeesuksen sanat oman aikansa uskonnollisille johtajille:

        "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne." Mark. 7:9.

        Kirkollisveron kiltisti maksavat pysyvät järjestelmän antaman väärän opetuksen vuoksi järjestelmässä aina kuolemaansa asti. Ja näin koko järjestelmä pysyy pystyssä. Kysymys on siis rahasta.

        Jos kirkkojärjestelmä luopuisi lapsikasteesta, niin se romahtaisi, siksi kirkkojärjestelmä ei luovu lapsikasterituaalista. Koska siis kirkkojärjestelmä saa jäsenensä yksinomaan lapsikasteen avulla, ymmärtää jokainen hyvin, että tuo järjestelmä seisoo tai kaatuu
        lapsikasteen mukana. Jokaisen on helppo tehdä johtopäätöksensä siitä, koska lapsikastetta kynsin ja hampain pidetään "kirkon pyhänä toimituksena", vaikka sitä ei puolla Raamattu eikä historia alkukristillisenä apostolisena tapana.

        Valitettavaa "kirkollisessa lapsikasterituaalissa" on nimenomaan se, että lapsikasteen avulla komistuneet jäsentilastot ovat usein vain kääntymättömien vauvana kasteltujen luetteloita, kun imeväisikäisiä on "valeltu vedellä", siis lue tarkasti: kasteltu.

        Kirkon jäsenrekisteriin kuuluvia ei siis ole raamatullisesti kastettu vaan heidät on pakanaalisesti kasteltu, koska Raamatussa kaste merkitsee uskoon tulleille Kristuksen omaksi tunnustautumista siten sinetöiden ja vahvistaen opetuslapseutensa Jumalan ja ihmisten edessä.

        Lapsikatseella Thaimaaseen niin että HEILAHTAA!👀🌴🍌🐵👍


    • Anonyymi

      Olipa mahtavan hyvä tietopaketti totuudesta tämän päivän luulouskoville ynnä muille kirkon opin harhauttamille

      • Anonyymi

        Kaikkea muuta kuin tietopaketti


      • Anonyymi00194
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikkea muuta kuin tietopaketti

        joo harhaisen ihmisen kirjoitus


    • Anonyymi

      Vihaista nuorta ei tarvitse pelätä enää koska pikkaiset abortoitiin jo kohdusta. Joulupukin lahjatavarat riittää hymyn kanssa. Mieluiten pehmeinä.

      • Anonyymi00272

        Vihaista uudestikastajaa on syytä pelätä


      • Anonyymi00400
        Anonyymi00272 kirjoitti:

        Vihaista uudestikastajaa on syytä pelätä

        ja mehän pelkäämme


    • Anonyymi

      ""Kun turvaamme kasteen armoon, meidän ei tarvitse omin voimin tehdä parannusta"."

      Näin luterilainen kirkko käy taistoa kristinuskoa vastaan kun pyrkii kieltämään uskoontulemisen Jeesukseen!!

      Mutta turhaan sillä aina kun Jeesus kutsuu niin myös luterilainen kääntyy Herramme puoleen ja alkaa seurata Häntä ja suurin osa näistä luterilaisista kääntyy vapaiden suuntien puoleen ja menee myös upotuskasteelle kuten Jeesus aikoinaan upotettiin veteen ja nousi sitten sieltä ylös kuten Raamatussa lukee.

      Mutta valitettavasti suuri osa luterilaisista eli noin 95% menee suruttomina helvettiin.

      • Anonyymi

        Ei vaan noin kirkko opettaa raamatullista oppia siitä että usko on välttämätön pelastukseen


      • Anonyymi

        Suurin osa luterilaisista pysyy luterilaisuuden piirissä


    • Anonyymi

      "Perisyntinä pidetään ihmisen luontaista taipumusta syntiin. "

      Taipumus ja kiusaus ei ole vielä synti, synti on teko mitä vauva ei ole vielä tehnyt.

      • Anonyymi

        Ei kyllä vauva ajattele että ihmisiä pitää hillittömästi tappaa. Siten ei millään yllä aikuisen tasolle synnin tekemisessä eikä ajattelemisessa. Siksi kai Jeesus sanoi että taivasten valtakunta on lasten kaltainen. Pitää olla vilpitön ja puhdas mieli kuin lapsella jos haluaa taivaaseen ja se mieli tulee nimeomaan olla aikuisena kun haluaa taivaaseen. Ei se auta jos lapsen on ollut viaton ja vilpitön, niin ei se enää aikuisena kanna mihinkään eikä sen vuoksi saa pahoja ajatuksiaan anteeksi. Kyllä se lapsen kaltaisuus täytyy löytyä aikuisesta.

        Mutta ei se niin mene, olemme pahoja ajatuksen, sanoin ja teoin kuin itse perkele.


      • Anonyymi

        Taipumus on synti joka meissä asuu


      • Anonyymi00084
        Anonyymi kirjoitti:

        Taipumus on synti joka meissä asuu

        Kiusaus ja taipumus ei ole vielä synti sillä tällä hetkelläkin KAIKILLA luterilaisilla on taipumus syntiin eikä se ole mitenkään poistunut vauvojen päälaen valelu-riitin seurauksena vaikka kirkon papit näin vakuuttaa.

        Synti on teko ja lain rikkomusta.


    • Anonyymi

      Ihan kasteesta riittä vain Lutherin sanat Vähä katekismus, liitteet, että kasteella asetetaan Perkele ihmisen kimppuun koko tämän elämän ajaksi.

      Kaste on ilmestyskirja 13 luvun Pedon merkki otassaan, kuningas Salomon tulivuorijumalan merkki, jolle uhrattiin lspsia, joiden hengen säästämisestä Salomo keräsi kansalta kultaa lunastusmaksuina 666 talenttia vuodessa.

      • Anonyymi

        Lisäystä - mitä helkkarin merkitystä on noilla kilometrin mittaisilla litanioilla?! Jo Einstein muinoin sanoi, ellet osaa sanoa asiaasi lyhyesti, et ole ymmärtänyt siitä mitään.


      • Anonyymi

        Tuntuu olevam ilman kastettakin


      • Anonyymi00021
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuntuu olevam ilman kastettakin

        No ei ole, koska kyseessä on juutalaisuuteen perustuva kristinuskon ja islamin Jumala.


      • Anonyymi00751
        UUSI
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        No ei ole, koska kyseessä on juutalaisuuteen perustuva kristinuskon ja islamin Jumala.

        ne on eri jumalia


      • Anonyymi00752
        UUSI
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        No ei ole, koska kyseessä on juutalaisuuteen perustuva kristinuskon ja islamin Jumala.

        Jeesus on kristittyjen Jumala


      • Anonyymi00753
        UUSI
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        No ei ole, koska kyseessä on juutalaisuuteen perustuva kristinuskon ja islamin Jumala.

        rre


    • Anonyymi

      Kuvittelitko Raamatun totuuden kristinuskosta nyt jotenkin muuttuneen, että 1.Kor. 3:13 menet helvettiin, palvomalla Jeesusta kirottuna tosi Jumalana ja uhrina itsesi puolesta?!

      • Anonyymi

        Ei johtonpäätöksen tekemiseen tarvita puolesta tai vastaan yhtä Raamatun jaetta enempää. Paratiisissa/taivaassa nimittäin ei pala tuli.


      • Anonyymi00020

        "Tiedätkö edes, mitä luterilainen kirkko opettaa kasteesta?"

        Lutherilla oli ainakin selvä kanta:
        "- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
        VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        "Tiedätkö edes, mitä luterilainen kirkko opettaa kasteesta?"

        Lutherilla oli ainakin selvä kanta:
        "- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
        VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther

        Kuulostaa ihan Lutherilta - hänhän ymmärsi täysin, että mistä todellisuudessa kristinuskon jumalahuijauksessa oli kyse.


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Kuulostaa ihan Lutherilta - hänhän ymmärsi täysin, että mistä todellisuudessa kristinuskon jumalahuijauksessa oli kyse.

        Ja kirjoitti teoksessaan Sidottu ratkaisuvalta, että Paavali haluaakin meidän olevan ja tekevän kaiken niin, että se on ansainnut vain vihan, eikä mitään armoa.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Ja kirjoitti teoksessaan Sidottu ratkaisuvalta, että Paavali haluaakin meidän olevan ja tekevän kaiken niin, että se on ansainnut vain vihan, eikä mitään armoa.

        Ja onkin mielenkiintoista, että miten uskovaiset, tästä huolimatta, hokevat jostakin keksimäänsä armoa kristinuskossa täälläkin päivät pitkätm


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Kuulostaa ihan Lutherilta - hänhän ymmärsi täysin, että mistä todellisuudessa kristinuskon jumalahuijauksessa oli kyse.

        Olisikohan Luther ollut juovuksissa kirjoittaessa tuollaisen viestin?
        Hänellähän oli tapana aina aamuisin juoda iso tuopillinen olutta, kuten hänen vaimonsa Käthe kertoo.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        "Tiedätkö edes, mitä luterilainen kirkko opettaa kasteesta?"

        Lutherilla oli ainakin selvä kanta:
        "- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
        VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther

        Moneskohan kerta kun kopioit tuon saman viestin


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Olisikohan Luther ollut juovuksissa kirjoittaessa tuollaisen viestin?
        Hänellähän oli tapana aina aamuisin juoda iso tuopillinen olutta, kuten hänen vaimonsa Käthe kertoo.

        Olisiko uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa juovuksissa kun kirjoittaa yöllä?


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Olisiko uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa juovuksissa kun kirjoittaa yöllä?

        noidat liikkuu yöllä


      • Anonyymi00265
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        noidat liikkuu yöllä

        niin tekevät


      • Anonyymi00266
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        noidat liikkuu yöllä

        Navetan katolla niitä tapaa pääsiäisenä.

        Harjottelevat ambomaalle lentoa varten.


      • Anonyymi00269
        Anonyymi00266 kirjoitti:

        Navetan katolla niitä tapaa pääsiäisenä.

        Harjottelevat ambomaalle lentoa varten.

        Enemmän täällä yöllä kirjoittamassa


    • Anonyymi00213

      "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

      Tässä Martti Luther oli oikeassa että vauvojen päälaen valelu on vain Jumalan tahtoa ilveilevä maaginen riitti, mikä ei ole kristinuskoa eikä Jumalan tahto, mutta ...

      Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen.

      Ja noin 95% luterilaista käyttäytyy sen mukaan että se on maaginen rituaali tekemällä kauheita asioita toisilleen osoittaen teoillaan että riitti on ihan turha toimenpide.

      • Anonyymi00260

        Jeesus ja apostolit olivat asiasta toista mieltä


      • Anonyymi00267
        Anonyymi00260 kirjoitti:

        Jeesus ja apostolit olivat asiasta toista mieltä

        Jeesus tosiaan käski parantaa sairaat ja herättää kuolleitakin!


      • Anonyymi00372
        Anonyymi00267 kirjoitti:

        Jeesus tosiaan käski parantaa sairaat ja herättää kuolleitakin!

        Kyllä, ja kastaa ja opettaa


      • Anonyymi00379
        Anonyymi00372 kirjoitti:

        Kyllä, ja kastaa ja opettaa

        sitä ei vaari usko


    • Anonyymi00261

      Kova on uudestikastajien viha lapsien kastetta kohtaan.

      • Anonyymi00262

        Ei vihaa vaan taikauskosta luopuminen kuuluu lukutaidon tuomiin etyihin !

        Myöskään syyliä ei enää pestä pois kivenkoloon jääneellä vedellä, eikä uida alasti ruispellossa juhannusyönä !


      • Anonyymi00263
        Anonyymi00262 kirjoitti:

        Ei vihaa vaan taikauskosta luopuminen kuuluu lukutaidon tuomiin etyihin !

        Myöskään syyliä ei enää pestä pois kivenkoloon jääneellä vedellä, eikä uida alasti ruispellossa juhannusyönä !

        Kasteella ei ole mitään tekemistä taikauskon kanssa


      • Anonyymi00264

        Se on helppo nähdä


      • Anonyymi00268
        Anonyymi00263 kirjoitti:

        Kasteella ei ole mitään tekemistä taikauskon kanssa

        Missä jeesus opettaa hätäkasteita kuka muistaa ?

        Samassa hengessä tehdään 10000 aborttia.

        Kiliseekö tiuku?


      • Anonyymi00270
        Anonyymi00268 kirjoitti:

        Missä jeesus opettaa hätäkasteita kuka muistaa ?

        Samassa hengessä tehdään 10000 aborttia.

        Kiliseekö tiuku?

        Ei Jeesus opeta erikseen mitään hätäkastetta mutta opettaa kastetta


      • Anonyymi00271
        Anonyymi00268 kirjoitti:

        Missä jeesus opettaa hätäkasteita kuka muistaa ?

        Samassa hengessä tehdään 10000 aborttia.

        Kiliseekö tiuku?

        Pedokääkkäkin tullut luterilaisten foorumille


      • Anonyymi00350
        Anonyymi00271 kirjoitti:

        Pedokääkkäkin tullut luterilaisten foorumille

        Kauanko vielä kestää että vauvakasteesi tuottaa hedelmää ja lakkaat nimittelemästä jumalattomilla ja lakia rikkovilla irvailuilla?


      • Anonyymi00359
        Anonyymi00350 kirjoitti:

        Kauanko vielä kestää että vauvakasteesi tuottaa hedelmää ja lakkaat nimittelemästä jumalattomilla ja lakia rikkovilla irvailuilla?

        Tuo nimitys johtuu siitä että SINÄ OLET pedofiili ja sen näkyi taas kun alat puhumaan pikkulapsista


      • Anonyymi00360
        Anonyymi00270 kirjoitti:

        Ei Jeesus opeta erikseen mitään hätäkastetta mutta opettaa kastetta

        Näin se on. Tuotakaan uudestikastajat eivät tajua


      • Anonyymi00362
        Anonyymi00271 kirjoitti:

        Pedokääkkäkin tullut luterilaisten foorumille

        ilmeisesti hellarien oma foorumi on kuollut, ihan kuten hellarien uskokin


      • Anonyymi00363
        Anonyymi00270 kirjoitti:

        Ei Jeesus opeta erikseen mitään hätäkastetta mutta opettaa kastetta

        Jeesus ei opeta mitään kasteita vaan kehottaa evankeliumin julistamiseen ja toimiin sen yhteydessä!

        Mikä siinä kirkkoisien puolipoliittisissa tempuissa on niin rakasta ?
        Miksi et julista anekauppaa !


      • Anonyymi00364
        Anonyymi00350 kirjoitti:

        Kauanko vielä kestää että vauvakasteesi tuottaa hedelmää ja lakkaat nimittelemästä jumalattomilla ja lakia rikkovilla irvailuilla?

        Olen paljon miettinyt mikä on tuo vauvakaste josta jotkut puhuvat. Sitten selvisi täällä että kuulemma minun saamani kaste oli vauvakaste kun minut kastettiin kaksikymppisenä uskoontultuani

        Erikoinen nimitys tuolle


      • Anonyymi00365
        Anonyymi00363 kirjoitti:

        Jeesus ei opeta mitään kasteita vaan kehottaa evankeliumin julistamiseen ja toimiin sen yhteydessä!

        Mikä siinä kirkkoisien puolipoliittisissa tempuissa on niin rakasta ?
        Miksi et julista anekauppaa !

        Jeesus kehottaa myös kastamaan ja opettamaan

        Sinulle Jeesuksen sanat ovat vain kirkkoisiä, mene rääkymään niistä muualle


      • Anonyymi00367
        Anonyymi00364 kirjoitti:

        Olen paljon miettinyt mikä on tuo vauvakaste josta jotkut puhuvat. Sitten selvisi täällä että kuulemma minun saamani kaste oli vauvakaste kun minut kastettiin kaksikymppisenä uskoontultuani

        Erikoinen nimitys tuolle

        helluntailaiset pedot käyttää tuollaista nimitystä


      • Anonyymi00371
        Anonyymi00367 kirjoitti:

        helluntailaiset pedot käyttää tuollaista nimitystä

        erityisesti tuo käkätysmäkätys... toki myös noita


      • Anonyymi00375
        Anonyymi00364 kirjoitti:

        Olen paljon miettinyt mikä on tuo vauvakaste josta jotkut puhuvat. Sitten selvisi täällä että kuulemma minun saamani kaste oli vauvakaste kun minut kastettiin kaksikymppisenä uskoontultuani

        Erikoinen nimitys tuolle

        Ehkä jatkat miettimistä vielä jonkin verran !


      • Anonyymi00378
        Anonyymi00375 kirjoitti:

        Ehkä jatkat miettimistä vielä jonkin verran !

        ei tarvitse, asia on selvä


    • Anonyymi00361

      Menkää ukastajat omille palstoillenne, teidän harhanne on täällä kumottu niin monta kertaa

      • Anonyymi00366

        ei ne pysty kun ne vihaavat niin paljon Raamatun ilmoitusta ja luterilaisia


      • Anonyymi00368

        Helluntaissa noudatetaan apostolista oppia ja toimintaa!

        Mikä siinä on harhaa häh ?

        Luterilaisuus ei täytä mitään raamatun opetusta seurakunnasta, eikä mistään muustakaan.


      • Anonyymi00369
        Anonyymi00368 kirjoitti:

        Helluntaissa noudatetaan apostolista oppia ja toimintaa!

        Mikä siinä on harhaa häh ?

        Luterilaisuus ei täytä mitään raamatun opetusta seurakunnasta, eikä mistään muustakaan.

        Kuinka monta luterilaista kirkkoa on rakennettu siksi että ihmisiä tuli uskoon ja liittyivöt yhteen häh!?

        Luulis lukutaitoisen ja pyörälläkin ajamaan oppineen tajuavan jotain, mutta hidasta on.


      • Anonyymi00370
        Anonyymi00368 kirjoitti:

        Helluntaissa noudatetaan apostolista oppia ja toimintaa!

        Mikä siinä on harhaa häh ?

        Luterilaisuus ei täytä mitään raamatun opetusta seurakunnasta, eikä mistään muustakaan.

        Kaikkea muuta! Helluntailaiset kieltää lähes jokaisen Raamatun kohdan joka käsittele kastetta. Helluntailaisten kastehan ei liity mitenkään syntien anteeksi antamiseen

        Helluntailaisuus ei täytä mitään opetusta seurakunnasta, se on pelkkä rääkyvien pedojen porukka


      • Anonyymi00373
        Anonyymi00366 kirjoitti:

        ei ne pysty kun ne vihaavat niin paljon Raamatun ilmoitusta ja luterilaisia

        Medioista näette kuka vihaa ketäkin, ei siihen enää helluntaita tarvita.


      • Anonyymi00374
        Anonyymi00369 kirjoitti:

        Kuinka monta luterilaista kirkkoa on rakennettu siksi että ihmisiä tuli uskoon ja liittyivöt yhteen häh!?

        Luulis lukutaitoisen ja pyörälläkin ajamaan oppineen tajuavan jotain, mutta hidasta on.

        "Kuinka monta luterilaista kirkkoa on rakennettu siksi että ihmisiä tuli uskoon ja liittyivöt yhteen häh!?"

        Aika suuri määrä, harmittaako se sinua?


      • Anonyymi00376
        Anonyymi00369 kirjoitti:

        Kuinka monta luterilaista kirkkoa on rakennettu siksi että ihmisiä tuli uskoon ja liittyivöt yhteen häh!?

        Luulis lukutaitoisen ja pyörälläkin ajamaan oppineen tajuavan jotain, mutta hidasta on.

        se on katkeroitunut helluntailainen vanhus tullut tänne mollaamaan kaikkea luterilaisuuteen liittyvää, kun helluntailaisten oma oppi on kumottu Raamatun Sanalla

        Niin se viha vain valtaa uudestikastajat


      • Anonyymi00377
        Anonyymi00373 kirjoitti:

        Medioista näette kuka vihaa ketäkin, ei siihen enää helluntaita tarvita.

        ja näistä keskusteluista


      • Anonyymi00380
        Anonyymi00370 kirjoitti:

        Kaikkea muuta! Helluntailaiset kieltää lähes jokaisen Raamatun kohdan joka käsittele kastetta. Helluntailaisten kastehan ei liity mitenkään syntien anteeksi antamiseen

        Helluntailaisuus ei täytä mitään opetusta seurakunnasta, se on pelkkä rääkyvien pedojen porukka

        siksi helluntailaisusu eroaa raamatullisesta kristillisyydestä


      • Anonyymi00381
        Anonyymi00374 kirjoitti:

        "Kuinka monta luterilaista kirkkoa on rakennettu siksi että ihmisiä tuli uskoon ja liittyivöt yhteen häh!?"

        Aika suuri määrä, harmittaako se sinua?

        Hehe kaikkea sitä joutuu lukemaan !

        Pitäskö sinun vähän tutustua luterilaisen kirkon syntyyn suomessa !


      • Anonyymi00383
        Anonyymi00370 kirjoitti:

        Kaikkea muuta! Helluntailaiset kieltää lähes jokaisen Raamatun kohdan joka käsittele kastetta. Helluntailaisten kastehan ei liity mitenkään syntien anteeksi antamiseen

        Helluntailaisuus ei täytä mitään opetusta seurakunnasta, se on pelkkä rääkyvien pedojen porukka

        Nohnoh valehtelu on syntiä !

        Eikö siitä kerrottu rippikoulussa, pitäskö se painaa nuuskapussin kylkeen, miten olisi %


      • Anonyymi00384
        Anonyymi00381 kirjoitti:

        Hehe kaikkea sitä joutuu lukemaan !

        Pitäskö sinun vähän tutustua luterilaisen kirkon syntyyn suomessa !

        JA syntyyn maailmalla: tavoitteemna paluu Raamattuun!

        Sehän ei sinulle kelpaa


      • Anonyymi00385
        Anonyymi00383 kirjoitti:

        Nohnoh valehtelu on syntiä !

        Eikö siitä kerrottu rippikoulussa, pitäskö se painaa nuuskapussin kylkeen, miten olisi %

        Älä sitten valeltehel nuuskaava pedokääkkä


      • Anonyymi00388
        Anonyymi00385 kirjoitti:

        Älä sitten valeltehel nuuskaava pedokääkkä

        onko se taas ollut rippilapsien kimpussa?


      • Anonyymi00391
        Anonyymi00370 kirjoitti:

        Kaikkea muuta! Helluntailaiset kieltää lähes jokaisen Raamatun kohdan joka käsittele kastetta. Helluntailaisten kastehan ei liity mitenkään syntien anteeksi antamiseen

        Helluntailaisuus ei täytä mitään opetusta seurakunnasta, se on pelkkä rääkyvien pedojen porukka

        Kaikki uudestisyntyneet kieltää kaikki huuhaat ja taikauskot talismaaneineen !

        Rääkyviä pedoja ei juuri ole eläintarhoissakaan koska saavat ruokansa ajallaan !


      • Anonyymi00452
        Anonyymi00391 kirjoitti:

        Kaikki uudestisyntyneet kieltää kaikki huuhaat ja taikauskot talismaaneineen !

        Rääkyviä pedoja ei juuri ole eläintarhoissakaan koska saavat ruokansa ajallaan !

        Sinä et olekaan uudestisyntynyt

        Uudestisyntynyt ei ssano kastetta taikauskoksi


      • Anonyymi00453
        Anonyymi00452 kirjoitti:

        Sinä et olekaan uudestisyntynyt

        Uudestisyntynyt ei ssano kastetta taikauskoksi

        Vaaria ei kannata uskoa


      • Anonyymi00454
        Anonyymi00453 kirjoitti:

        Vaaria ei kannata uskoa

        Ei sitä kukaan uskokaan


    • Anonyymi00382

      Luterilaisuus perustuu pitkään aivopesuun johon juoppo kansa mieluusti osallistuu ja vielä maksavat siitä onnellisena.
      Kun pakkovero ja valtion lahjarahat poistetaan kirkko romahtaa seuraavana päivänä.

      Kansa ei tosin huomaa mitään muutosta !

      • Anonyymi00386

        Juopobn lastenraiskaajakääkän juttuja ei usko kukaan

        Onneksi kirkko ei romahda vaikka helluntaipedot sitä toivoo


      • Anonyymi00387

        Helluntailaisuus perustuu pitkään aivopesuun joihin nämä sokeat ja meuiuhkaavat pedot osallistuu ja sitten vainoavat niitä jotka pitäytyvät Raamatum Sanassa

        Noh, Jeesus tullessaan poistaa jokaisen laitoksen joka noin toimii


      • Anonyymi00397
        Anonyymi00387 kirjoitti:

        Helluntailaisuus perustuu pitkään aivopesuun joihin nämä sokeat ja meuiuhkaavat pedot osallistuu ja sitten vainoavat niitä jotka pitäytyvät Raamatum Sanassa

        Noh, Jeesus tullessaan poistaa jokaisen laitoksen joka noin toimii

        silloin vaarikin saa huomata miten asiat on


    • Anonyymi00393

      Jep ja tiedän myös mitä Raamattu opettaa ja hyvin menevät yks yhteen.

      • Anonyymi00394

        toisin kuin monessa muussa puljussa


      • Anonyymi00395

        Luterilainen kirkkokansa ei tiedä pääsääntöisesti mitään raamatusta, koska eivöt sitä avaa elinaikanaan eikä kiinnosta vähän vähää kunhan ovat joukkoon kuulumisen takia mukana.
        Kauneimmat joululaulut ja pakolluset hautajaiset ei tietoa lisää.

        Onko hyvä


      • Anonyymi00396
        Anonyymi00395 kirjoitti:

        Luterilainen kirkkokansa ei tiedä pääsääntöisesti mitään raamatusta, koska eivöt sitä avaa elinaikanaan eikä kiinnosta vähän vähää kunhan ovat joukkoon kuulumisen takia mukana.
        Kauneimmat joululaulut ja pakolluset hautajaiset ei tietoa lisää.

        Onko hyvä

        Helluntailainen tietää vielä vähemmän, eikä ne edes usko siihen

        Helluntailaiset eivät tunne Jeesusta eivätkä hänen persoonaansa

        onko hyvä


      • Anonyymi00398
        Anonyymi00396 kirjoitti:

        Helluntailainen tietää vielä vähemmän, eikä ne edes usko siihen

        Helluntailaiset eivät tunne Jeesusta eivätkä hänen persoonaansa

        onko hyvä

        se on sitä vapaata kristillisyyttää kun ei usko Raamattuun

        vaari ei edes tiedä onko Jeesus syntynt vai luotu... ei siis tunne Jeesusta


      • Anonyymi00399
        Anonyymi00398 kirjoitti:

        se on sitä vapaata kristillisyyttää kun ei usko Raamattuun

        vaari ei edes tiedä onko Jeesus syntynt vai luotu... ei siis tunne Jeesusta

        Jos tuota ei tiedä niin ei tosiaan ole Jeesuksen seuraaja


      • Anonyymi00401
        Anonyymi00399 kirjoitti:

        Jos tuota ei tiedä niin ei tosiaan ole Jeesuksen seuraaja

        "se on katkeroitunut helluntailainen vanhus tullut tänne mollaamaan kaikkea luterilaisuuteen liittyvää"??

        Oliko Luther "helluntailainen vanhus" kun kirjoitti:

        "- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
        VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther


      • Anonyymi00402
        Anonyymi00401 kirjoitti:

        "se on katkeroitunut helluntailainen vanhus tullut tänne mollaamaan kaikkea luterilaisuuteen liittyvää"??

        Oliko Luther "helluntailainen vanhus" kun kirjoitti:

        "- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
        VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther

        "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

        Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

        Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen, sillä noin 95% luterilaista käyttäytyy sen mukaan että se on maaginen rituaali tekemällä kauheita asioita toisilleen osoittaen teoillaan että riitti on ihan turha toimenpide. Luterilaiset omalla käytöksellään osoittavat että vauvakasteella ei ole merkitystä siinä elääkö ihminen Kristuksessa vai ei. He eivät voi elää Kristuksen elämää kuten uskoontulleet elävät. Luterilaiset tekevät valtavan määrän pahaa toisilleen kodeissa, kouluissa, työpaikoilla, liikenteessä, työssä ja busineksessä ja politiikassa ja sodissa erityisesti. He eivät voi olla Kristuksen omia sillä Jeesus ei missään vaiheessa kehoittanut ihmisiä pahantekoon toisiaan vastaan.


      • Anonyymi00403
        Anonyymi00402 kirjoitti:

        "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

        Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

        Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen, sillä noin 95% luterilaista käyttäytyy sen mukaan että se on maaginen rituaali tekemällä kauheita asioita toisilleen osoittaen teoillaan että riitti on ihan turha toimenpide. Luterilaiset omalla käytöksellään osoittavat että vauvakasteella ei ole merkitystä siinä elääkö ihminen Kristuksessa vai ei. He eivät voi elää Kristuksen elämää kuten uskoontulleet elävät. Luterilaiset tekevät valtavan määrän pahaa toisilleen kodeissa, kouluissa, työpaikoilla, liikenteessä, työssä ja busineksessä ja politiikassa ja sodissa erityisesti. He eivät voi olla Kristuksen omia sillä Jeesus ei missään vaiheessa kehoittanut ihmisiä pahantekoon toisiaan vastaan.

        "Luterilainen kirkkokansa ei tiedä pääsääntöisesti mitään raamatusta, koska ..."

        Kirkon antama vihkiraamattukin pölyyntyy jossakin kirjahyllyn sokkeloissa ja otetaan esiin vasta sitten jos ihminen tulee uskoon Jeesukseen ja menee hetikohta vapaisiin suuntiin oikealle kasteelle ja alkaa elää Jeesuksen elämää.


      • Anonyymi00404
        Anonyymi00403 kirjoitti:

        "Luterilainen kirkkokansa ei tiedä pääsääntöisesti mitään raamatusta, koska ..."

        Kirkon antama vihkiraamattukin pölyyntyy jossakin kirjahyllyn sokkeloissa ja otetaan esiin vasta sitten jos ihminen tulee uskoon Jeesukseen ja menee hetikohta vapaisiin suuntiin oikealle kasteelle ja alkaa elää Jeesuksen elämää.

        Tulla "uskoon Jeesukseen" on vanhaa uskoa, se saakin pölyttyä "nyt uskotaan Jeesusta".


      • Anonyymi00405
        Anonyymi00403 kirjoitti:

        "Luterilainen kirkkokansa ei tiedä pääsääntöisesti mitään raamatusta, koska ..."

        Kirkon antama vihkiraamattukin pölyyntyy jossakin kirjahyllyn sokkeloissa ja otetaan esiin vasta sitten jos ihminen tulee uskoon Jeesukseen ja menee hetikohta vapaisiin suuntiin oikealle kasteelle ja alkaa elää Jeesuksen elämää.

        Elää Jeesuksen elämää?! Luoja! Kidutetaanko vapaissa suunnissa kuoliaiksi?


      • Anonyymi00406
        Anonyymi00404 kirjoitti:

        Tulla "uskoon Jeesukseen" on vanhaa uskoa, se saakin pölyttyä "nyt uskotaan Jeesusta".

        "Tulla "uskoon Jeesukseen" on vanhaa uskoa,..."

        Jokaisen ei-uskovan luterilaisen ja ateistin tulee tulla uskoon Jeesukseen sillä vain Jeesuksessa on pelastus ja voima!!!

        "Elää Jeesuksen elämää?! Luoja! Kidutetaanko vapaissa suunnissa kuoliaiksi?"

        Hyvä huomio, sillä tämä maailma yhä kiduttaa Jeesukseen uskovia myös kuoliaiksi ympäri maailmaa ja myös Suomessa henkinen kidutus on valtaisaa kuten tämä foorumi karmealla tavalla tuo esiin.


      • Anonyymi00407
        Anonyymi00402 kirjoitti:

        "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

        Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

        Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen, sillä noin 95% luterilaista käyttäytyy sen mukaan että se on maaginen rituaali tekemällä kauheita asioita toisilleen osoittaen teoillaan että riitti on ihan turha toimenpide. Luterilaiset omalla käytöksellään osoittavat että vauvakasteella ei ole merkitystä siinä elääkö ihminen Kristuksessa vai ei. He eivät voi elää Kristuksen elämää kuten uskoontulleet elävät. Luterilaiset tekevät valtavan määrän pahaa toisilleen kodeissa, kouluissa, työpaikoilla, liikenteessä, työssä ja busineksessä ja politiikassa ja sodissa erityisesti. He eivät voi olla Kristuksen omia sillä Jeesus ei missään vaiheessa kehoittanut ihmisiä pahantekoon toisiaan vastaan.

        Tuo Kristuksen oma löytyy 1.Korinttolaiskirje, luku 3 ja viimmeinen jae "olla Kristuksessa" , mikä on selitys kohtaan 3:11-13 tulenliekkeihin joutumiseen, koska Kristus onkin juutalaisten Jumalan uhri, tästä syystä teknisesti "olla Kristuksessa", myös päätyy itse uhriksi. Raamatussa on upeasti huomioitu jokainen pienikin yksityiskohta.


      • Anonyymi00409
        Anonyymi00407 kirjoitti:

        Tuo Kristuksen oma löytyy 1.Korinttolaiskirje, luku 3 ja viimmeinen jae "olla Kristuksessa" , mikä on selitys kohtaan 3:11-13 tulenliekkeihin joutumiseen, koska Kristus onkin juutalaisten Jumalan uhri, tästä syystä teknisesti "olla Kristuksessa", myös päätyy itse uhriksi. Raamatussa on upeasti huomioitu jokainen pienikin yksityiskohta.

        Jeesuksella ei ole todellisuudessa mitään tekemistä Kristus-nimen kanssa, ne on yhdistetty vain sen vuoksi, että luulette seuraavanne Jeesusta, kun todellisuudessa seuraattekin Kristusta helvettiin Tulivuorijumalan uhreiksi (5.Moos.4:10 alkaen).


      • Anonyymi00410
        Anonyymi00401 kirjoitti:

        "se on katkeroitunut helluntailainen vanhus tullut tänne mollaamaan kaikkea luterilaisuuteen liittyvää"??

        Oliko Luther "helluntailainen vanhus" kun kirjoitti:

        "- Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA, että pienet lapset itse uskovat; (niin minä)
        VAKAASTI NEUVON: niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. Parempi on olla yhtäkään lasta kastamatta, kuin tuolla tavoilla ILVEHTIÄ ja leikitellä Jumalan sanan ja sakramenttien kanssa, ikään kuin Jumala olisi joku narri", (Kaste ja usko. Martti Luther

        Ei kannata kopioida tuota samaa kun sinua ei kukaan usko

        Luther oli lasten kastamisen kannalla


      • Anonyymi00411
        Anonyymi00402 kirjoitti:

        "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

        Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

        Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen, sillä noin 95% luterilaista käyttäytyy sen mukaan että se on maaginen rituaali tekemällä kauheita asioita toisilleen osoittaen teoillaan että riitti on ihan turha toimenpide. Luterilaiset omalla käytöksellään osoittavat että vauvakasteella ei ole merkitystä siinä elääkö ihminen Kristuksessa vai ei. He eivät voi elää Kristuksen elämää kuten uskoontulleet elävät. Luterilaiset tekevät valtavan määrän pahaa toisilleen kodeissa, kouluissa, työpaikoilla, liikenteessä, työssä ja busineksessä ja politiikassa ja sodissa erityisesti. He eivät voi olla Kristuksen omia sillä Jeesus ei missään vaiheessa kehoittanut ihmisiä pahantekoon toisiaan vastaan.

        Katolinen kirkko ei ole keksinyt mitään vauvakastetta vaan se on uudestikastajien keksintö


      • Anonyymi00412
        Anonyymi00403 kirjoitti:

        "Luterilainen kirkkokansa ei tiedä pääsääntöisesti mitään raamatusta, koska ..."

        Kirkon antama vihkiraamattukin pölyyntyy jossakin kirjahyllyn sokkeloissa ja otetaan esiin vasta sitten jos ihminen tulee uskoon Jeesukseen ja menee hetikohta vapaisiin suuntiin oikealle kasteelle ja alkaa elää Jeesuksen elämää.

        Harva menee vapaisiin suntiin, onneksi


      • Anonyymi00417
        Anonyymi00412 kirjoitti:

        Harva menee vapaisiin suntiin, onneksi

        Ei kannatakaan kun siellä pahoinpidellään ihmisiä


      • Anonyymi00418
        Anonyymi00412 kirjoitti:

        Harva menee vapaisiin suntiin, onneksi

        "Harva menee vapaisiin suntiin, onneksi"

        Samaa mieltä aikoinaan oli myös Jeesus että liian harva, vain piskuinen joukko, ottaa vastaan uskon Jeesukseen.


      • Anonyymi00419
        Anonyymi00411 kirjoitti:

        Katolinen kirkko ei ole keksinyt mitään vauvakastetta vaan se on uudestikastajien keksintö

        "Katolinen kirkko ei ole keksinyt mitään vauvakastetta vaan se on uudestikastajien keksintö"

        Noin 300-luvulla katolinen piispa aloitti vauvakasteet minkä jälkeen alkoi kirkkojen rappeutuminen kohti verisiä ja kiduttavia ihmisteurastuksia.


      • Anonyymi00420
        Anonyymi00418 kirjoitti:

        "Harva menee vapaisiin suntiin, onneksi"

        Samaa mieltä aikoinaan oli myös Jeesus että liian harva, vain piskuinen joukko, ottaa vastaan uskon Jeesukseen.

        Kyse on eri asiasta. Harva luterilainen uskova menee vapaisiin suuntiin

        Ei vapaita suuntia ollut Jeesuksen aikana


      • Anonyymi00421
        Anonyymi00419 kirjoitti:

        "Katolinen kirkko ei ole keksinyt mitään vauvakastetta vaan se on uudestikastajien keksintö"

        Noin 300-luvulla katolinen piispa aloitti vauvakasteet minkä jälkeen alkoi kirkkojen rappeutuminen kohti verisiä ja kiduttavia ihmisteurastuksia.

        Tuo on pelkkää satua, mitään tuollaista ei ole tapahtunut. Lapsia on kastettu apostolien ajoista saakka


      • Anonyymi00442
        Anonyymi00420 kirjoitti:

        Kyse on eri asiasta. Harva luterilainen uskova menee vapaisiin suuntiin

        Ei vapaita suuntia ollut Jeesuksen aikana

        Lähes kaikki helluntain ihmiset on entisiä luterilaisia, muutama ateisitikin on saanut silmänsä auki !

        Mutta ei noihin aivopestyihin luttereihin auta vaikka itse jumala tulisi alas heitä opettamaan ei kyllä jumala paiskattaisiin pian tapulista alas !


      • Anonyymi00443
        Anonyymi00421 kirjoitti:

        Tuo on pelkkää satua, mitään tuollaista ei ole tapahtunut. Lapsia on kastettu apostolien ajoista saakka

        Kukaan apostoli ei kasta vauvoja ei hätä eikä kiireettömästi !

        Eikä tehnyt abortteja !


      • Anonyymi00445
        Anonyymi00443 kirjoitti:

        Kukaan apostoli ei kasta vauvoja ei hätä eikä kiireettömästi !

        Eikä tehnyt abortteja !

        Ei kiellä Raamattu sitä. Apostolit kastoi kaiken ikäisiä


      • Anonyymi00446
        Anonyymi00443 kirjoitti:

        Kukaan apostoli ei kasta vauvoja ei hätä eikä kiireettömästi !

        Eikä tehnyt abortteja !

        Miksi et intä että kukaan apostoli ei siunaa vauvoja?


    • Anonyymi00408

      ""niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

      Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

      Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen, sillä ..."

      Nykyajan uskovaiset olemme samassa tilanteessa kuin Martti Luther suhteessa katoliseen kirkkoon, sillä molemmissa tapauksissa käymme taistelua paholaisen riivaamia kirkkolaitoksia vastaan joka totta tosiaan tahtoo tappaa meidät. Lutherin kirkko halusi tappaa oikeasti ja meidät nykyajan uskovat kirkko haluaa tappaa ensin henkisesti ja hengellisesti kuten tämä foorumi rajulla tavalla tuo esiin.

      • Anonyymi00413

        Ei ole mitään kumottavaa vauvakastetta.

        On vain yksi kaste syntien anteeksi antamiseksi.

        Uudestikastajat käyvät taistelua Jeesuksen omia vastaan ja he tahtovat tappaa uskovia kuten täälläkin on t uotu esiin


      • Anonyymi00414
        Anonyymi00413 kirjoitti:

        Ei ole mitään kumottavaa vauvakastetta.

        On vain yksi kaste syntien anteeksi antamiseksi.

        Uudestikastajat käyvät taistelua Jeesuksen omia vastaan ja he tahtovat tappaa uskovia kuten täälläkin on t uotu esiin

        Sinä valehtelet.


      • Anonyymi00415
        Anonyymi00414 kirjoitti:

        Sinä valehtelet.

        Itse valahtelet kuten pedot tekee


      • Anonyymi00423
        Anonyymi00415 kirjoitti:

        Itse valahtelet kuten pedot tekee

        Niin ne tekee noitansa johdolla


      • Anonyymi00708
        UUSI
        Anonyymi00423 kirjoitti:

        Niin ne tekee noitansa johdolla

        yöllä se taas on täällä sata varmasti


    • Anonyymi00416

      Valehtelevat uudestikastajat yrittävät kumota Raamatun Sanan

    • Anonyymi00421

      "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

      Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

      Menisin vielä pitemmälle että tämä valelu-riitti on Jumalan pilkkaa ja ihmisten eksyttämistä väärään autuuteen, sillä noin 95% luterilaista käyttäytymisellään todistaa tämän ja media saa karmeita otsikoita mitä luterilaiset tekee toisilleen työpaikoille, kodeissa ja kouluissa.

      • Anonyymi00424

        Ei ole mitään vauvakastetta mitä kumota

        Luther oli lasten kastamisen kannalla


      • Anonyymi00425

        Uudestikastajat halauvat tappaa uskovia ja 99 % uudestikastajista näyttää tämän

        Eräskin ukastaja on kehitellyt yli 20 haukkumanimea uskovista


      • Anonyymi00447
        Anonyymi00425 kirjoitti:

        Uudestikastajat halauvat tappaa uskovia ja 99 % uudestikastajista näyttää tämän

        Eräskin ukastaja on kehitellyt yli 20 haukkumanimea uskovista

        Voi älyn määrää, eikö kuitenkin joku ottaisi helppoon työhön, eikö kirkon n 30 looshista kukaan palkkaisi vaikka lumen pyyhkimiseen kirkon seinistä !


      • Anonyymi00450
        Anonyymi00447 kirjoitti:

        Voi älyn määrää, eikö kuitenkin joku ottaisi helppoon työhön, eikö kirkon n 30 looshista kukaan palkkaisi vaikka lumen pyyhkimiseen kirkon seinistä !

        Pitääkö helluntaukirkon seinistä pyyhkiä lunta?


      • Anonyymi00681
        UUSI
        Anonyymi00450 kirjoitti:

        Pitääkö helluntaukirkon seinistä pyyhkiä lunta?

        onko vaari sotkenut ne?


    • Anonyymi00426

      Ukastajien harhat on kumottu, jep

    • Anonyymi00427

      Niin, että sitten kastaja/t kilahtavat totuuksien peittelemiseksi. Tuttu taktiikka.

      • Anonyymi00428

        Noin kilometri valheita muutamassa tunnissa. Edelleen Lutherin sanoin juutalaisuudessa - ei eroa kastetavasta - asetetaan Perkele ihmisen kimppuun koko tämän elämän ajaksi.

        Johtuu siitä, että juutalaisuuden kautta kristinuskon Jumala on ilmestyskirjan puhuva Pedon kuva, luku 13, kuningas Salomon Jumala eikä israelilaisen Jeesuksen opettama Israelin Jumala.


      • Anonyymi00429
        Anonyymi00428 kirjoitti:

        Noin kilometri valheita muutamassa tunnissa. Edelleen Lutherin sanoin juutalaisuudessa - ei eroa kastetavasta - asetetaan Perkele ihmisen kimppuun koko tämän elämän ajaksi.

        Johtuu siitä, että juutalaisuuden kautta kristinuskon Jumala on ilmestyskirjan puhuva Pedon kuva, luku 13, kuningas Salomon Jumala eikä israelilaisen Jeesuksen opettama Israelin Jumala.

        Ja tänä Raamatun totuus kattaa ihan kaikki kristinuskon haaratkin.


      • Anonyymi00430
        Anonyymi00428 kirjoitti:

        Noin kilometri valheita muutamassa tunnissa. Edelleen Lutherin sanoin juutalaisuudessa - ei eroa kastetavasta - asetetaan Perkele ihmisen kimppuun koko tämän elämän ajaksi.

        Johtuu siitä, että juutalaisuuden kautta kristinuskon Jumala on ilmestyskirjan puhuva Pedon kuva, luku 13, kuningas Salomon Jumala eikä israelilaisen Jeesuksen opettama Israelin Jumala.

        Turhaan märiset, ei sinua kukaan usko


      • Anonyymi00431
        Anonyymi00429 kirjoitti:

        Ja tänä Raamatun totuus kattaa ihan kaikki kristinuskon haaratkin.

        Kyllä, Raamattua ei ukastajat voi kumota


    • Anonyymi00432

      katsokaa ylös taivaaseen tulevaan Isän oikealle puolen Jeesukseen
      Kolossalaiskirje:
      3:1 Jos te siis olette herätetyt Kristuksen kanssa, niin etsikää sitä, mikä on ylhäällä, jossa Kristus on, istuen Jumalan oikealla puolella.
      3:2 Olkoon mielenne siihen, mikä ylhäällä on, älköön siihen, mikä on maan päällä.

      David ja Mooses olivat molemmat tappajia mutta He ottivat parannuksen vastaan,

      Jeesus on kaiken keskipiste Hän pelastaa ja puhdistaa, ja luo uudeksi luomukseksi.
      en rukoile kastetta!

      Eläkää ja toimikaa Jeesuksessa, se on Pyhää elämää.

      • Anonyymi00436

        Ja 'parannus ' oli edelleenkin syntiopin tieltä kääntyminen Jeesuksen paratiisiin takaisin vievälle tielle.


      • Anonyymi00437

        Eläkää ja toimikaa Jeesuksessa - niinhän Paavali sanoo, ja kuolette samalla kuolemalla.


      • Anonyymi00438
        Anonyymi00437 kirjoitti:

        Eläkää ja toimikaa Jeesuksessa - niinhän Paavali sanoo, ja kuolette samalla kuolemalla.

        Siis kirottuna helvettiin.


      • Anonyymi00570
        Anonyymi00438 kirjoitti:

        Siis kirottuna helvettiin.

        sinnekö se noita on menossa?


    • Anonyymi00433

      "niin pian kuin mahdollista LAKATTAKOON ÄLKÖÖNKÄ kastettako lapsia OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia. "

      Tässä Martti Luther kumoaa katolisen kirkon keksimän vauvakasteen!!

      Hän epäsuoraan siis tuo esiin että vauvavalelu on vain katolisen kirkon keksintö mitä vastaan Luther joutui taistelemaan koko elämänsä ja samalla me nykyajan Jeesukseen uskovat käymme taistoa pahuuden voimia vastaan mitä nykyinen luterilainen kirkko edustaa.

      • Anonyymi00434

        Ei ole mitään kristyttyjä kirkkoja erikseen - kyllä ihan kaikki oikeat kristityt pelastuvat Raamatun mukaan helvettiin.

        Tämä varmistettiin kristinuskon kolminaisuusopilla, kun uhrina on itse Jumala.


      • Anonyymi00435
        Anonyymi00434 kirjoitti:

        Ei ole mitään kristyttyjä kirkkoja erikseen - kyllä ihan kaikki oikeat kristityt pelastuvat Raamatun mukaan helvettiin.

        Tämä varmistettiin kristinuskon kolminaisuusopilla, kun uhrina on itse Jumala.

        Varmistettiin niin, ettei yksikään kyykäärmeen sikiö pääse, jonkin opin kohdan kautta, luikahtamaan pakoon kadotukseen vievältä tieltä.


      • Anonyymi00440
        Anonyymi00435 kirjoitti:

        Varmistettiin niin, ettei yksikään kyykäärmeen sikiö pääse, jonkin opin kohdan kautta, luikahtamaan pakoon kadotukseen vievältä tieltä.

        Ja tämä siivilä on Raamatussa kaikessa älykkyydessään ihan huippua, ei kuten uskovaisten siivilä, mistä menee kamelikin läpi.


    • Anonyymi00439

      Et katso tuloksiin ?
      Mitenkä ristisen tulee elää pyhää elämää
      hedelmistään puut tunnetaan
      mutta te olette jättänyt tutkimisen tähän suuntaan
      etteikä Katsota Jeesukseen täällä vaan riehutte ja räyhätä

      märkä kasteesta? miten kaste sielua puhdistaa Haki se on joka aikaan saa Pyhän elämän, siihen suunnatkaa silloin on yhteys Jeesukseen.

      • Anonyymi00441

        Ei he tutkimistaan ole jättäneet - Paavalin evankeliumi on eri kuin Jeesuksen julistama evankeliumi, Paavalin evankeliumissa oli vain parempi tarjous "yksin uskosta", ei tarvitse ajatella yhtään mitään puun hedelmiä.


      • Anonyymi00448
        Anonyymi00441 kirjoitti:

        Ei he tutkimistaan ole jättäneet - Paavalin evankeliumi on eri kuin Jeesuksen julistama evankeliumi, Paavalin evankeliumissa oli vain parempi tarjous "yksin uskosta", ei tarvitse ajatella yhtään mitään puun hedelmiä.

        Kirkon erikoisyksikkö taistelee hiki päässä rakkaan lutterinsa puolesta !
        Onkohsn heillä tulospalkkaus vai ihanko vaan rento aikapalkkaus hmm.


      • Anonyymi00449
        Anonyymi00448 kirjoitti:

        Kirkon erikoisyksikkö taistelee hiki päässä rakkaan lutterinsa puolesta !
        Onkohsn heillä tulospalkkaus vai ihanko vaan rento aikapalkkaus hmm.

        Pedokääkkää vikisee taas lutterista. Muusta se ei osaakaan puhua


      • Anonyymi00451
        Anonyymi00449 kirjoitti:

        Pedokääkkää vikisee taas lutterista. Muusta se ei osaakaan puhua

        Eikös tuota vanhusta voisi laittaa vaikka pesemään kellarin seiniä niin ei tarvisi täällä itkeä. Kiivailee vain parhamin puolesta


      • Anonyymi00680
        UUSI
        Anonyymi00451 kirjoitti:

        Eikös tuota vanhusta voisi laittaa vaikka pesemään kellarin seiniä niin ei tarvisi täällä itkeä. Kiivailee vain parhamin puolesta

        se on kyllä turhaa


      • Anonyymi00746
        UUSI
        Anonyymi00680 kirjoitti:

        se on kyllä turhaa

        on kun ei Raamattu kelpaa


    • Anonyymi00706
      UUSI

      Aloittaja puhuu täysin omiaan. Kaste on Jumalan teko ja kasteen armo tulee Raamatusta kristallin kirkkaana esille kun kastekohtia lukee.

      Kummijärjestelmä taas on noussut käytännön tarpeista

      • Anonyymi00707
        UUSI

        Mutta nuo aloittajat harhat on kumottu monta kertaa ja uudestikastajat vain jatkavat vinkumistaan asiasta mutta ei auta, ei vaikka vinkuja olisi itse uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa


      • Anonyymi00745
        UUSI
        Anonyymi00707 kirjoitti:

        Mutta nuo aloittajat harhat on kumottu monta kertaa ja uudestikastajat vain jatkavat vinkumistaan asiasta mutta ei auta, ei vaikka vinkuja olisi itse uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa

        Onneksi se noita ei kirjoita tähän keskusteluun enää yhtään viestiä


      • Anonyymi00748
        UUSI
        Anonyymi00745 kirjoitti:

        Onneksi se noita ei kirjoita tähän keskusteluun enää yhtään viestiä

        se on kyllä hyvä


    • Anonyymi00747
      UUSI

      hienoa että luterilainen kasteoppi perustuu Raamattuun ja sekös saa uudestikastajat raivon valtaan.

      • Anonyymi00749
        UUSI

        mutta eipä auta raivoaminen


      • Anonyymi00750
        UUSI
        Anonyymi00749 kirjoitti:

        mutta eipä auta raivoaminen

        ei vaikka raivoajana olisi itse yöllä kirjoittava uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa


    Ketjusta on poistettu 598 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      274
      10106
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      216
      5809
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5336
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4969
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      14
      3242
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      4
      2618
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2509
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2319
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      374
      2129
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      27
      2055
    Aihe