21 § (24.7.1998/563)
Sukupuolisiveellisyyden julkinen loukkaaminen
Joka tekee julkisesti sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan teon siten, että se aiheuttaa pahennusta, on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä rangaistusta, sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkaamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Tällaisen pätkän löysin siis finlexistä. Itse koen ainakin tuollaiset seksuaalisuutta julistavat kulkueet vähintäänkin siveettömiksi, loukkaaviksi ja häiritseviksi.
Sukupuolisiveellisyyden julkinen loukkaaminen
Joka tekee julkisesti sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan teon siten, että se aiheuttaa pahennusta, on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä rangaistusta, sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkaamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Tällaisen pätkän löysin siis finlexistä. Itse koen ainakin tuollaiset seksuaalisuutta julistavat kulkueet vähintäänkin siveettömiksi, loukkaaviksi ja häiritseviksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
En suosittelis sulle ainakaan juristin uraa, urpo.
Niinpä...mutta kukaan ei uskalla tehdä ilmoitustakaan kun on heti "suvaitsematon" ja jopa "rasisti" jos uskaltaa olla erimieltä "maailmanparantajien" kanssa...)
Ei kovin hämmästyttävää, että homoseksuaalisuus rinnastetaan vain seksiin. Kyse on kuitenkin rakkaudesta ja ihastumisesta samaa sukupuolta olevaan. Tietenkin tämä on täysin ylitsepääsemätöntä toisille ymmärtää.
Kysynkin, että pitäisikö mielestäsi kieltää kaikki mitä et ymmärrä tai koet hämmentäväksi?
Vakavammanpuoleista mielisairautta osoittaa homottelu sanoi valtakunnan päälesbo mitä sanoi ja järjesti mitä yhmisoikeusloukkauksia tahansa. Ei mielenvikainen paapomalla parane!
Homoseksuaalisen teon täytyy olla samantapainen kuin heteroseksuaalisen teon minkä katsottaisiin loukkaavan sukupuolisivellisyyttä. Toisin sanoen sukupulielimien paljastaminen, julkinen yhdyntä tai vastaava.
Homo- tai heteroseksuaalien järjestämä kulkue ei tuota määritelmää täytä.
MIKS LENTOKONEEN Wc::SSA NAIDA MELLAKOIDA ON NIIN KIVAA, AINAKIN SUOMALAISISTA, 2 TAPAUSTA JO TÄNÄ VUONNA, LUVALLISTA PIPPURIA TULEE SILMILLE, JOS EI PÄÄSE KUSELLE TAI PAINELEN NAISTEN HUUSIIN
Naiminen pitää ainakin kieltää lentokonessa. Amen piste.
Laithan kirjoitetaan kulloisenkin vallanpitäjän mielen mukaan. Näin on aina ollut ja näin tulee aina olemaan. Millään absoluuttisella oikeudella tai vääryydellä ei ole mitään yhteyttä kulloisiinkin lakeihin. Se yhteys löytyy vain vallanpitäjien omista haluista.
Koska meillä korkeimmaksi nukeksi on nostettu NWO:n sätkynukke joka on aiemman elämäntyönsä tehnyt näitten iljettävyyksien piirissä, meillä koko hallitusvalta on valjastettu tuhoamaan nykyinen yheiskuntajärjestys NWO:n täydelleen valtaansaattamiseksi. Moraalin tuhoaminen on yksi sen työkaluista. Tätä ajaa nykyinen, yhä kiihtyvä homojen ja muitten iljetysten ihannointi. Apuna NWO käyttää Suomessa päähomon johtamia poliisivoimia, oikeuslaitosta ja tarvittaessa sotalaitosta jos kansa nousee massiivisesti tätä menoa vastaan. Sellaista on tämä Suomen "demokratia". Jo nyt ihmisiä katoaa Suomessa kiihtyvällä tahdilla (esim. http://nwohavaintoja.blogspot.com/ ) tai heitä kohtaa joku "onnettomuus" tai he tekevät yllättäen "itsemurhan".
Tiedän, et usko tätä, mutta sellainen on ihmisluonto. Kun jotain riittävän hirveää tapahtuu, ihminen pyrkii pelastamaan henkisen minänsä kieltäytymällä uskomasta sitä mikä tapahtuu. Krapula vain saattaa olla sitten sitä kovempi...
Ihan että "päähomo"... ja kukakohan tääkin saatana saattaisi olla:D
Niin kyllähän se on rasittavaa saada jatkuvasti korvat ja silmät täyteen homoseksuaalisuutta. Eikö tässä maassa saa olla enää rauhassa. Tässä alkaa rauhallinenkin kansalainen kyllästyä tästä jatkuvasta homoilusta.
Oman sukupuolinen kiinostus ei saisi olla nauran tai pilkan kohde. Loukkaaminen julkisella paikalla (esim. Koulussa tai kahvilassa) on kieletty. Se on rikos. Nykyään näistä rikoksista ei oteta vakavasti.
Onko oikein haukkua toista ihmistä vain omasta elämän tavasta? Se olisi sama asia kuin puhuisi äidinkielenä ruotsia suomen siasta.
Homoseksuaalisuusko rakkautta? Tottakai homoseksuaalisesti käyttäytyvä rakastuu ja rakastaa samoin kuin heteroseksuaalisesti käyttäytyvä. Mutta tuo yhdessä kommentissa esitetty näkemys osoittaa miten seksuaalisoitunut tämä aika on. Seksuaalikäyttäytyminen ei ole rakkautta, ei heteroseksuaalinen eikä homoseksuaalinen käyttäytyminen. Rakkaus on sisäinen tunne, päätös, vakaumus. HUOM. Rakkaus ei ole sama asia kuin seksi.
Voimakkaimmat rakkauden tunteet ovat seksittömiä, esim. äidin rakkaus lastaan kohtaan. Ei siinä ole seksiä. Homoseksuaalisen käyttäytymisen puolestapuhujien yksi ongelma on se, että he sotkevat nämä kaksi käsitettä. Heille kiintymys ja rakkaus on seksualisoitunutta. Miten he sitten voivat kokea rakastavansa esim. lapsia olematta pedofiileja? Ehkä tämän kiintymyksen yliseksualisoitumisen takia pedofilia on yleisempään homoseksuaalisesti käyttäytyvien kuin heteroseksuaalisesti käyttäytyvien keskuudessa.
Minä voin kokea miehenä voimakasta kiintymystä toiseen mieheen ja jopa rakkautta häntä kohtaan ilman, että haluasin seksiä hänen kanssaan. Voin miehenä jopa kokea rakkauta naista kohtaan ilman, että haluan seksiä hänen kanssaan.
Itse en näen olevan sellaisia käsityksiä kuin homo tai hetero. On miehiä tai naisia jotka käyttäytyvät heteroseksuaalisesti tai käyttäytyvät homoseksuaalisesti.