ihmiskauppa ja prostituutio

manna gryn

tasa-arvovaalit.fi-sivustolle on kertynyt jo mukavasti teemoitettuja artikkeleita sekä vaaliviestejä :

http://www.tasa-arvovaalit.fi/

viimeisimpänä teemapäivityksenä on ilmestynyt kirjoitus aiheesta "ihmiskauppa ja prostituutio", mikä on sivuston moderniin yleisilmeeseen nähden suoranainen pettymys. kirjoitus nimittäin toistaa jo virheelliseksi todettuja näkökantoja ja koplaa ihmiskaupan ja prostituution samaa merkitseväksi.

sisäasiainministeriön asettaman ihmiskaupanvastaisen työryhmän raportissa ulkomaisen prostituution asema oli pudotettu marginaaliseksi ja varsinaiseksi ihmiskaupaksi tai kiristämisen kaltaiseksi työsyrjinnäksi nostettiin suomessa rakennus- ja ravintola-aloilla esiintyvä "harmaan työvoiman" käyttö.

sivuston omalla facebook-sivustolla artikkeli on saanut jo asianmukaista kritiikkiä ja luultavasti aihetta tullaan käsittelemään vastaisuudessa muussakin sosiaalisessa mediassa hyvinkin kärjistynein argumentein. :)

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • van_hus
    • raha puhuu
      • Ihan eri asia

        Älä vertaa ihanaa lomaromanssia iljettävään naisen ostamiseen.


    • PIIKI LIHASSA

      Joissain länsi-euroopan maissa on niin sanottua laillista prostituutiota joka toimii kaiketi kohtalaisen hyvin. Se tarkoittaa siis käytännössä sitä, että seksipalveluja myyvät naiset harjoittavat ammattiaan siinä missä kaupan myyjä tai hammaslääkäri. Työllä on lain suoja ja saadusta palkasta menee vero. Nämä ovat siis naisia jotka ovat oma-aloitteisesti pistäneet seksipalveluja myyvän yrityksen pystyyn. He päättävät omista työajoistaan, taksoistaan ja valitsevat asiakkaansa. Niin kauan kun toimintaan ei liity esim. pakottamista, alaikäisiä, eläimiä tai muuta rikollista kuten huumeita, se sallitaan. Kyseessä on siis täysin eri asia kuin järjestäytyneen rikollisuuden puitteissa toimiva prostituutio joka on siis rikollista. Siihen juuri liittyy ihmiskauppaa, alaikäisten värväystä seksityöntekijöiksi ja paljon muuta inhottavaa. Siihen pitäisi keskittää poliisien voimavaroja eikä sellaisten naisten vainoamiseen jotka haluavat pyörittää asiallista yritystoimintaa josta ei koidu vahinkoa kellekkään. Väkisinkin tulee mieleen, että osa heistä jotka haluavat nollatoleranssin prostituution suhteen, ovat oikeasti huolissaan ihmisoikeuksista ja osa taas haluaa fasistisen holhous- ja kontrolliyhteiskunnan jossa kaikki nautinnot on kielletty. Ei alkoholia, tupakkaa, karkkia, pikaruokaa, Rock-musiikkia eikä suutelemista ja halailuja julkisilla paikoilla. Seksi sallitaan ainastaan lapsentekotarkoituksessa mutta verhot kiinni pimeässä huoneessa peiton alla ja vaatteet päällä valtion politrukkien vahtiessa vieressä.

      • kysyntä-tarjonta

        Ei sellaista tarvita meille. Homma toimii ihan hyvin ja suurempia ongelmia ei ole muilla kuin feministeillä ja muilla moraalinvartijoilla. Miksi pitäisi tehdä mitään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3361
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2006
    3. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1851
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1825
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1768
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1357
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe