tasa-arvovaalit.fi-sivustolle on kertynyt jo mukavasti teemoitettuja artikkeleita sekä vaaliviestejä :
http://www.tasa-arvovaalit.fi/
viimeisimpänä teemapäivityksenä on ilmestynyt kirjoitus aiheesta "ihmiskauppa ja prostituutio", mikä on sivuston moderniin yleisilmeeseen nähden suoranainen pettymys. kirjoitus nimittäin toistaa jo virheelliseksi todettuja näkökantoja ja koplaa ihmiskaupan ja prostituution samaa merkitseväksi.
sisäasiainministeriön asettaman ihmiskaupanvastaisen työryhmän raportissa ulkomaisen prostituution asema oli pudotettu marginaaliseksi ja varsinaiseksi ihmiskaupaksi tai kiristämisen kaltaiseksi työsyrjinnäksi nostettiin suomessa rakennus- ja ravintola-aloilla esiintyvä "harmaan työvoiman" käyttö.
sivuston omalla facebook-sivustolla artikkeli on saanut jo asianmukaista kritiikkiä ja luultavasti aihetta tullaan käsittelemään vastaisuudessa muussakin sosiaalisessa mediassa hyvinkin kärjistynein argumentein. :)
ihmiskauppa ja prostituutio
5
143
Vastaukset
- van_hus
Kiitos vinkistä. Laitoin samasta tietoa myös prostituutiopalstalle,.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9773029 - raha puhuu
kypsien naisten maksavat rattopojille,seksikauppaa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011042313572943_uu.shtml- Ihan eri asia
Älä vertaa ihanaa lomaromanssia iljettävään naisen ostamiseen.
- PIIKI LIHASSA
Joissain länsi-euroopan maissa on niin sanottua laillista prostituutiota joka toimii kaiketi kohtalaisen hyvin. Se tarkoittaa siis käytännössä sitä, että seksipalveluja myyvät naiset harjoittavat ammattiaan siinä missä kaupan myyjä tai hammaslääkäri. Työllä on lain suoja ja saadusta palkasta menee vero. Nämä ovat siis naisia jotka ovat oma-aloitteisesti pistäneet seksipalveluja myyvän yrityksen pystyyn. He päättävät omista työajoistaan, taksoistaan ja valitsevat asiakkaansa. Niin kauan kun toimintaan ei liity esim. pakottamista, alaikäisiä, eläimiä tai muuta rikollista kuten huumeita, se sallitaan. Kyseessä on siis täysin eri asia kuin järjestäytyneen rikollisuuden puitteissa toimiva prostituutio joka on siis rikollista. Siihen juuri liittyy ihmiskauppaa, alaikäisten värväystä seksityöntekijöiksi ja paljon muuta inhottavaa. Siihen pitäisi keskittää poliisien voimavaroja eikä sellaisten naisten vainoamiseen jotka haluavat pyörittää asiallista yritystoimintaa josta ei koidu vahinkoa kellekkään. Väkisinkin tulee mieleen, että osa heistä jotka haluavat nollatoleranssin prostituution suhteen, ovat oikeasti huolissaan ihmisoikeuksista ja osa taas haluaa fasistisen holhous- ja kontrolliyhteiskunnan jossa kaikki nautinnot on kielletty. Ei alkoholia, tupakkaa, karkkia, pikaruokaa, Rock-musiikkia eikä suutelemista ja halailuja julkisilla paikoilla. Seksi sallitaan ainastaan lapsentekotarkoituksessa mutta verhot kiinni pimeässä huoneessa peiton alla ja vaatteet päällä valtion politrukkien vahtiessa vieressä.
- kysyntä-tarjonta
Ei sellaista tarvita meille. Homma toimii ihan hyvin ja suurempia ongelmia ei ole muilla kuin feministeillä ja muilla moraalinvartijoilla. Miksi pitäisi tehdä mitään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä294301S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi154212Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2493878Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt431811Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11508Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu61425- 1051417
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111331