Katselin tossa Prisma-dokumenttia ja jäin miettimään, miten fossiiliset polttoaineet ovat muodostuneet?
Ne puhui siinä miljoonista vuosista ja myös Wikipedia väittää että "Maaöljy on fossiilinen polttoaine ja sellaisena ehtyvä luonnonvara, joka on syntynyt maapallolle miljoonien vuosien aikana".
Kaikkihan me tiedämme että maapallo on vain muutama tuhat vuotta vanha, joten voisitteko kertoa miten fossiiliset polttoaineet OIKEASTI ovat muodostuneet?
Ne puhui siinä miljoonista vuosista ja myös Wikipedia väittää että "Maaöljy on fossiilinen polttoaine ja sellaisena ehtyvä luonnonvara, joka on syntynyt maapallolle miljoonien vuosien aikana".
Kaikkihan me tiedämme että maapallo on vain muutama tuhat vuotta vanha, joten voisitteko kertoa miten fossiiliset polttoaineet OIKEASTI ovat muodostuneet?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kai minun pitää sit uskoa että maapallo on miljoonia/miljardeja vuosia vanha, kun ei parempiakaan selityksiä tule.
Fossiilisten polttoainen syntyyn ei suinkaantarvita miljoonia vuosia. Sopivassa paineessa ja kuumuudessa riittää huomattavasti lyhyempi aika.
Jotkut puhuvat jopa sadoista vuosista optimitilanteesta. Samoin fossiileja voi syntyä jopa alle sadassa vuodessa.
Näin se vain on.
Maa voi silti olla miljardikin vuotta vanha. Sitä ei näet kukaan tiedä.
"Fossiilisten polttoainen syntyyn ei suinkaantarvita miljoonia vuosia. Sopivassa paineessa ja kuumuudessa riittää huomattavasti lyhyempi aika.
Jotkut puhuvat jopa sadoista vuosista optimitilanteesta. Samoin fossiileja voi syntyä jopa alle sadassa vuodessa."
Sivullisten varalle on syytä muistuttaa, että nämä ovat tyypillisiä kreationistivalheita vailla tieteellisiä todisteita.
Evokkipuolueet ovat saastuttaneet maapalloamme jälleen kerran!
Nyt jo Suomenkin sadevesi säteilee!
http://theintelhub.com/2011/04/03/rainwater-in-california-measured-181-times-the-acceptable-limit-for-drinking-water/
Oikeistossa enemmän kylläkin kreationisteja.
"Maa voi silti olla miljardikin vuotta vanha. Sitä ei näet kukaan tiedä."
OK, Kiitos. Luulin että Raamattu tietää sen.
Raamattu ei tiedä maapallon ikää, mutta Luoja tietää.
Luoja tietää myöskin sen että ei ole ollut evoluutiota.
Fossiilistokin tietää ettei ole ollut evoluutiota.
Raamattukin tietää sen että luomispäivät oliva määrittelemättömän pitkiä ajanjaksoja jolloin elämä ilmaantui maan päälle vähitellen, yksinkertaiset elämänmuodot ensin, kukin lajinsa mukaan ilman kehityshistoriallista sukupuuta kuten fossiilisto varsin hyvin voi todistaa.
Raamatun mukaan suuret merieläimet luotiin ennen pieniä. Fossiilit osoittavat toisin pinien ilmaantuneen ensin.
Raamatun mukaan kukkivat maakasvit luotiin ennen niitä pölyttäviä eliöitä, kuten hyönteisiä. Fossiilit osoittavat tämänkin väiteen virheelliseksi. Jokaisen tulisi myös ymmärtää, että valtaosa kukkivista kasveista kuolisi sukupuuttoon ilman pölyttäjiä.