Määräaikainen kesätyösopimus? AUTTAKAA! :)

helpmehelp

Olen (sairaanhoitajaopiskelijana) tehnyt kesätyösopimuksen ensi kesäksi (2kk), sopimus on siis määräaikainen ilman koeaikaa. Olen ollut aiemmin kuukauden työsuhteessa sekä keikkailemassa talossa. Kyseessä vanhainkoti. Erittäin ikävän tapahtumien käänteen takia en haluaisi mennä paikkaan enää töihin; koen tulevani kiusatuksi siellä (en halua käsitellä asiaa pomon kanssa, se ei muutu; pomo ei ole mukava). Olen saanut kesätyötarjouksen muualta.

Voiko sopimuksen purkaa? Irtisanomisaika-kohdassa sanotaan: Työsopimuslain 8 luvun 1 (kohdan) tarkoittamissa tilanteissa työsopimus voidaan purkaa ilman irtisanomisaikaa. Ja siis sehän on painavasta syystä, jota minulla ei ole? Mikä on siis irtisanomisaika jos olen 2kk töissä, tehnyt määräaikaisen sopimuksen? Ollut alle vuoden koko paikassa yhteensä.

Miten toimin?

10

1202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5

      Oletko jo aloittanut tässä työssä, vaiko vasta tehnyt sopimuksen?

    • Nohätä

      Määräaikainen työsopimus päättyy määräajan päättyessä tai sovitun työn valmistuttua. Kummallakaan osapuolella ei siis ole oikeutta irtisanoa sopimusta ellei irtisanomisajasta ole sovittu. Määräaikaisen työsopimuksen purkaminen on sen sijaan mahdollista samoilla perusteilla kuin toistaiseksi voimassa olevan työsopimuksen.
      ...
      Jos toinen osapuoli päättää määräaikaisen työsopimuksen ilman toisen suostumusta, hän on velvollinen korvaamaan siitä aiheutuneen vahingon. Työntekijälle korvattava vahinko on yleensä hänelle aiheutunut ansionmenetys. Työnantajalle korvattava vahinko on yleensä kulut uuden työntekijän palkkaamisesta. Työnantajan on tällöin näytettävä yritykselle aiheutuneiden kulujen määrä. Työntekijä saa vähentää maksamansa vahingonkorvauksen verotuksessa. Maksusta on oltava kuitti.
      www.erto.fi

      Eli lyhyesti. Ilmoita sinne, että et tulekaan. Kuluja ei tarvitse pelätä. Tuskin tulet saamaan laskua. Sitä paitsi tilallesi saa uuden lähes kuluitta.

    • 20

      Työntekijähän SAA AINA VAIHTAA työpaikkaa halutessaan. Ainoa seuraamus ko toimesta voisi olla karenssi. Karenssi ei siirry jos menet toisiin töihin välittömästi vaan "palaa pois" uuden työn alla. Työvoima hallintokin katsoo työhistoriaa vain 4 viikkoa taakse käsin näissä tilanteissa eli jos menet vähintän 4 viikkoa kestäviin kokoaikaiseen työhön ( väh 18 tuntia/viikko) ei ole mitään seuraamuksia irtisanoutumisesta.

      • 5

        "Työntekijähän SAA AINA VAIHTAA työpaikkaa halutessaan. Ainoa seuraamus ko toimesta voisi olla karenssi. Karenssi ei siirry jos menet toisiin töihin välittömästi vaan "palaa pois" uuden työn alla. Työvoima hallintokin katsoo työhistoriaa vain 4 viikkoa taakse käsin näissä tilanteissa eli jos menet vähintän 4 viikkoa kestäviin kokoaikaiseen työhön ( väh 18 tuntia/viikko) ei ole mitään seuraamuksia irtisanoutumisesta. "

        Se on laissa juuri niinkuin tuossa aiemmin on selostettu. Työntekijällä on vahingonkorvausvelvollisuus sopimusrikkomuksesta.


      • 30
        5 kirjoitti:

        "Työntekijähän SAA AINA VAIHTAA työpaikkaa halutessaan. Ainoa seuraamus ko toimesta voisi olla karenssi. Karenssi ei siirry jos menet toisiin töihin välittömästi vaan "palaa pois" uuden työn alla. Työvoima hallintokin katsoo työhistoriaa vain 4 viikkoa taakse käsin näissä tilanteissa eli jos menet vähintän 4 viikkoa kestäviin kokoaikaiseen työhön ( väh 18 tuntia/viikko) ei ole mitään seuraamuksia irtisanoutumisesta. "

        Se on laissa juuri niinkuin tuossa aiemmin on selostettu. Työntekijällä on vahingonkorvausvelvollisuus sopimusrikkomuksesta.

        Työnantajan täytyy toteen näyttää tapahtuneen vahinkoa. Töihin tulematta jättäminen EI OLE AIHEUTETTUA VAHINKOA, jos se olisi sitä olisi myös sairas lomalle jääminenkin olisi. Ilmoitetun lääkärin tai kampaamo ajankin voi perua. Työntekijä saa sanoa itsensä irti ja työsopimuksen voi purkaa koska ja milloin tahtoo, sitä EI MIKÄÄN LAKI ESTÄ. Normaaleissa työsopimuksissa ei ole mitään karvausvelvotteita määritetty normaalille työlle, eikä varmasti kyseisenlaisessa 2 kk kesätyösopimuksessa ja jos olisi NIIN SE SOPIMUS ITSESSÄÄN OLISI LAINVASTAINEN.


    • 5

      Höpö, höpö. "Normaaleissa työsopimuksissa ei ole mitään karvausvelvotteita määritetty normaalille työlle, eikä varmasti kyseisenlaisessa 2 kk kesätyösopimuksessa ja jos olisi NIIN SE SOPIMUS ITSESSÄÄN OLISI LAINVASTAINEN. "

      Säännös työntekijän vahingonkorvausvelvollisuudesta määräaikaisen työsopimuksen ennenaikaisesta purkamisesta on työsopimuslaissa ja sen olemassaolo on todettu mm. jokaisessa alan oppikirjassa.

      • 24

        No tiedätkös yhtään käytännön esimerkkiä että joku olisi lähtenyt käräjöimään siitä että työntekijä vaihtaa työpaikkaa ? Eipä taida sellaista tapausta olla. Varsinkaan kun jos joku niin tekee niin sen jälkeenvarmasti kaikki potentiaaliset uudet työntekijät miettivät kahdesti että menkö tuonne töihin.

        Vahingonkorvaus voi koskea lähinnä edeltäkäsin maksettua palkkaa tai muita korvauksia.

        Lakia on laki, muttä käytäntö ihan muuta.


      • santtu1975
        24 kirjoitti:

        No tiedätkös yhtään käytännön esimerkkiä että joku olisi lähtenyt käräjöimään siitä että työntekijä vaihtaa työpaikkaa ? Eipä taida sellaista tapausta olla. Varsinkaan kun jos joku niin tekee niin sen jälkeenvarmasti kaikki potentiaaliset uudet työntekijät miettivät kahdesti että menkö tuonne töihin.

        Vahingonkorvaus voi koskea lähinnä edeltäkäsin maksettua palkkaa tai muita korvauksia.

        Lakia on laki, muttä käytäntö ihan muuta.

        Itse tein laittoman irtisanoutumisen noin kaksi vuotta sitten.
        Eli kyseessä oli rakennus-alan työt, toistaiseksi voimassa-olevalla työsopimuksella.
        Rakennus-alan TES määrittelee TYÖNTEKIJÄN IRTISANOUTUMISAJAKSI 5-työpäivää (eli työnantajalla on viisi työpäivää aikaa etsiä korvaava työntekijä) ja minä puhelimella ilmoitin silloiselle työn-antaajlleni sen että lopetan työt heti enkä tule enään töihin seuraavana päivänä.
        No, tämän takia työnantajani oli oikeutettu (tarkistin tämän vielä myöhemmin lakimieheltä) pidättämään lopputilistäni tuon viiden työpäivän palkkaani vastaavan summan, koska en ollut noudattanut tuota TYÖEHTOSOPIMUKSEN MÄÄRITTELEMÄÄ irtisanoutumisaikaa.

        Eli tilanne vaihtelee ala-kohtaisesti ja kannattaa katsoa mitä alalla noudatettava TES sanoo, ennen kuin alkaa antamaan yleispäteviä neuvoja, jotka eivät päde kaikilla aloilla.


    • aloittaja112

      Hei!

      Aloittaja tässä kysyy: Minun työsopimukseni siis TSL eli työsopimuslain mukainen (ei sanota tarkemmin). Mutta: sopimus on tehty määräaikaiseksi - Irtisanomisaika-kohdassa kuitenkin lukee: "Toistaiseksi voimassa olevan työsopimuksen irtisanomisaika on työsopimuslain (TSL) mukainen". Mitä tämä tarkoittaa; onko sopimukseni siis toistaiseksi voimassaoleva vaikka siinä on alkamis- ja loppumispäivämäärät?

    • eipä ei

      Ei ole toistainen. Työnantajallasi on vain huono lomake.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9932
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5664
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      4
      2723
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe