Eräs kaverini on jehovan todistaja. Hän ei esim suostunut tulemaan viettämään synttäreitäni. Loukkaannuin, mutta periaatteessa ymmärsin. Mutta käsittääkseni heidän ei myöskään olisi hyväksi käyttää alkoholia? Samainen ystäväni kuitenkin laivalla käydessämme (useampi kerta) käyttää alkoholia suht reilusti, samoin tanssii discoissa. Mielestäni tässä jotakin ristiriitaa?
mikä sallittua ja mikä ei
irkku
3380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Syy miksi emme osallistu syntymäpäiville on se että kristittyjä ei Raamatussa käsketä niitä viettämään,toisaalta Raamattu kyllä kertoo kaksista syntymäpäiväjuhlista joilla molemmilla tapettiin ihminen,joten ei kovin hyvä maine...Alkoholia saa käyttää, sehän on jumalan lahja, mutta tosiaan Raamattu tuomitsee juoppouden.Joten aika paljon yksilön omalletunnolle jää määritellä milloin hän on humalassa,koska alkoholi vaikuttaa toisilla eri tavalla kuin toisilla.Eikö niin että kenen tahansa kannalta on järkevää ottaa vain sen verran ettei tule tehtyä mitään sellaista mitä ei selvin päin voisi myös tehdä ja jokainen määrittelee sen rajan itse siihen pisteeseen että pystyy itsensä hallitsemaan.Yleensä kai juoppous määritellään siten että ottaa tarkoituksella humalatilan ja yleisesti siihen liittyy myös ongelmia jotka esiintyvät esim perhesuhteissa.Eli päävastuu on yksilöllä itsellään,omantunnon tulisi kyllä sanoa milloin on liikaa otettu ja yrittää jatkossa pitää varansa.Discot ovat yleensä huonomaineisia paikkoja jonka takia niitä vältetään...mutta vaikka yleinen käsitys Jehovan todistajista on sellainen että yksilöitä vahditaan, niin asiahan ei ole niin ,joten yksilöllä on kuitenkin valinnanvapaus.Ainoastaan lapsen vanhemmat voivat suoranaisesti kieltää lasta menemästä discoon, ei muut!
Niitähän on elämässä jos minkälaisia. Tuonkin ylläolevan, nimim on., heiton mukaan jokainen suomalainen on torilla ryyppäävä alkoholisti joka elää sosiaalin rahoilla ja näin on lähinnä sen vuoksi että Suomi on pieni maa täällä maapallon pohjoiskolkassa eristettynä. Ei tarvinne suurtakaan älyä ymmärtämään että senkaltaisia ei silti kovinkaan montaa ole.
Alkoholin käytöstä sanotaan suoraan että ei ole viisas yksikään joka siitä hoipertelee. Sitä ei ole kielletty käyttämästä mutta sen ylenmääräinen käyttö on pahasta.
Seurasta sanotaan yhtälailla että huono seura turmelee hyvät tavat. Siksi on neuvottu usein valvomaan askeleitaan, minne ne vievät. Diskoteekki on tuskin paikka mistä löytää seuraa joka rakentaa.
Johtopäätös on aivan oikea, ristiriitaa on käytöksessä jos se on tuollaista. Miksi et kysyisi sitä häneltä itseltään? Luulisi osaavan selittää oman käytöksensä.
Näin yleisesti sanottuna on hyvä muistaa että Jeesus ei sanonut seuraajiansa tunnistettavan täydellisyydestä vaan siitä että heillä on keskinäinen rakkaus. Jokaisen joka haluaa miellyttää Jumalaa tulee oikaista kurssiaan jatkuvasti!
Tekopyhää on meininki..on tottakai otettava huomioon että jehkutkin on vain ihmisiä.
Tuntemistani jehkuista turhan moni on pettänyt vaimoaan,juopottelee ja peittää sen todella taitavasti..