Apuva...osaako kukaan kertoa mitä teen?? Mulla alotettiin jurihoito pari vk sitten aukasemalla hammas ja sinne laitettiin pumpulissa se lääke ja väliaikainen paikka päälle. Nyt sitten purkkaa söin (kun hammaslääkäri käski :) ja se koko helahoito lähti pois ja nyt tunnen kielellä ihan kai sinne juurille saakka.. Kipua ei ole, mutta ei poskihampaalla tohdi pureskella ollenkaan, kun sillon tuntuu ikävälle. Kärsiikö mun nyt odotella viikko, jolloin mulla olis ens perjantaina seuraava aika varattuna, vai pitäiskö nuo juuret suojata????
Juurihoito -> väliaikainen paikka irtosi..
Sai juuri hoitoa :)
72400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Soitappa huomenna kyseiseen paikkaan ja kysy sieltä neuvoa. Oma lääkäris osaa neuvoa parhaiten sua kun tietää sun tilanteen. Kun on suora yhteys juurikanaviin, sinne pääsee bakteereja. Älä menetä kuitenkaan yöuniasi vaan soita huomenna heti aamulla niin luultavasti uusivat paikkan sulle heti huomenna. :)
NIin ja vielä se unohtu sanoa että älä ronki "reikää" kielellä tai muullakaan esineellä. Suosittelen myös välttämään sillä puolella ruoan puremista.
Kiitos :) Mulla kieli tuonne kokoajan hakeutuu :/
miks käsi purkkaa syödä?
lähtikö se pumpulikin pois?
Jos koko paikka on lähtenyt (joskus laitetaan alle erilaista paikkaa kun päälle), kannattaa soittaa samantien hammaslääkäriin!!!
Poistata se hammas. Minulle sanottiin Rautjärvellä että juurihoitoja ei kannata tehdä.
Heippa. Teen freelancena aikakauslehteen juttua juurihoidosta isomman jutun yhteyteen. Jos haluat osallistua jutuntekoon, ilmoittaudu haastateltavakseni sähköpostiini mimehto miukumauku jippii piste fi. Ei välilyöntejä. Virallisempaa osoitetta en tänne pysty luonnollisesti laittaa, mutta aloitetaan tuolta. Yst. ML