-koska olen lukuisien suomalaisten tapaan kyllästynyt nykyisiin kansanedustajiin
ja heidän toilailuihinsa (ja haluan uudet toilailijat)
-persut uskaltavat rohkeasti olla eri mieltä (vaikkei kaikki tule toteutumaan)
- EU:n lypsylehmänä oleva Suomi velkaantuu lisää (pärjäämme paremmin ilman EU:takin,tuontituotteista osa laskee,vientiin ei paljoa voi vaikuttaa kun suurimmat teollisuuden alat on jo ulkomailla)
- haluan takaisin arvot jotka huolehtivat ensisijaisesti oman maan kansalaisista
- maahanmuuttopolitiikkamme on liian antelias ja se näkyy kasvavana turvapaikan hakijoiden määränä (siis heidät ilmaiseksi lennätetään tänne)
- nykyinen tie on jo loppuun kuljettu, joten uudet tuulet puhaltakoot
tietenkin tulee ristiriitaa nykyisten päättäjien kanssa,mutta mehän haluamme muutosta
- on naurettavaa vastapelurien mustamaalaukset persuja kohtaan, ovat jopa unohtaneet omat vaalikampanjansa ja tavoitteensa kun pelkäävät todella persujen tuloa ( osoittaa huonoa itseluottamusta muissa puolueissa)
ja heidän toilailuihinsa (ja haluan uudet toilailijat)
-persut uskaltavat rohkeasti olla eri mieltä (vaikkei kaikki tule toteutumaan)
- EU:n lypsylehmänä oleva Suomi velkaantuu lisää (pärjäämme paremmin ilman EU:takin,tuontituotteista osa laskee,vientiin ei paljoa voi vaikuttaa kun suurimmat teollisuuden alat on jo ulkomailla)
- haluan takaisin arvot jotka huolehtivat ensisijaisesti oman maan kansalaisista
- maahanmuuttopolitiikkamme on liian antelias ja se näkyy kasvavana turvapaikan hakijoiden määränä (siis heidät ilmaiseksi lennätetään tänne)
- nykyinen tie on jo loppuun kuljettu, joten uudet tuulet puhaltakoot
tietenkin tulee ristiriitaa nykyisten päättäjien kanssa,mutta mehän haluamme muutosta
- on naurettavaa vastapelurien mustamaalaukset persuja kohtaan, ovat jopa unohtaneet omat vaalikampanjansa ja tavoitteensa kun pelkäävät todella persujen tuloa ( osoittaa huonoa itseluottamusta muissa puolueissa)
Vastaukset 42
Vanhimmat
äänestän vasmmistoliittoa
No löytyihän täältä toveri joka ymmärtää hyvän päälle
Jep. Persuille äänet. Kusetus loppui nyt! On taas kaunista tekstiä vaalimainoksissa että ihan tippa tulee linssiin. Vanhuksista ja vähäosaisista ollaan taas kerran liikuttavan huolissaan (voi krokotiilin kyynel. siis heidän äänistään ollaan huolissaan)
Viimeksi luvattiin 4 vuotta sitten samoille tahoile samalla tavalla. No mitä on saatu? Kasvaneet tuloerot. Rikkaat rikastuu ja köyhät ja eläkeläiset on jätetty taittelemaan indeksejään.
tältäosin valehdeltu, jotain muutosta on tapahduttava,
vaikka kansanedustajien.
Aivan hyvin olisivat ehdokkaat voineet ripustaa 4 vuotta vanhat vaalilauseet ja samat fotoshopatut nuoruudenkuvat esille. Kukaan ei olisi huomannut eroa. Rikkaitten puuhamaaksi ovat vaalit muodostuneet eli työhönttohaastettelusta on kyse. Hyväpalkkainen duuni siinä irtoaa eli kannaattaa vähän puhua pehmoisiakin, koska edut ovt hulppeat.
"Viimeksi luvattiin 4 vuotta sitten samoille tahoile samalla tavalla. No mitä on saatu?"
Mietinkin vähän kansalaisaktiivisuutta. Jos tuttu äänestää porvareita, siis niitä joiden puoluemanifesti lupaa tukea nitä joilla on jo liikaa, alan tekemään jäynää. Siitä tulee hauskaa!!
muutos on perSut,muita ei nyt ole.
Mietin mitä hyvää EU on meille tuonut.
Ei tule mitään mieleen.
Teollisuus on karannut maastamme vaikka visio oli että meille tulee
ulkomaista teollisuutta.
Meille tuli mutta tuli pakolaisia jotka oikeasti eivät välttämättä ole
pakolaiskriteerien alla, vaan keplottelulla hankkineet itselleen ja sukulaisilleen
kaikki sosiaaliedut ja vähän päällekin, tietenkin ilman aikomusta edes tehdä täällä töitä.
Lisäainepuolella olemme joutuneet hyväksymään aineita jotka oli meillä jo
kiellettyjä ennen euta.
Tuotemerkkien käyttö on rajoitettu eu-pykälien mukaan ja meni siinä makoisa
Lakupekkakin.
Rikollisten on ollut helpompi rantautua maahamme ihanan yhtenäisen eumme vuoksi.
Mikään elintarvike tms ei laskenut EU:n myötä vaikka kovin lupailtiin,päinvastoin
tuontitavarat kallistuivat reippaasti.
Tuemme lainoilla maita jotka ovat liian heikkoja tai haluttomia tai tuhlailevaisia,
ja velaksi tietenkin. Kreikasta voisi lohkaista muutama saari velkojen vastineeksi.
no...tätä listaa voin jatkaa loputtomiin ja samaan aikaan
velkataakkamme kasvaa jokaisena sekunttina lisää
Minä äänestin tänään Helsingin vaalipiirissä numeroa: 138
Hei, täältäkin menee ääni samalle numerolle :)
"mä kuuntelen Tomppaa"
Katainen höpöttää vastuunkannosta jota hänen mielestään on se että tuetaan jokaista
EU-maata joka on sössinyt taloutensa.
Miksi muiden maiden pitäisi kantaa vastuu, missä ovat pankkiirit yms joiden
päälle ei tule mitään vastuuta tapahtumien kulusta kun on päästetty valtiot tuohon tilaan. Kyllä minusta vastuu kuuluu jokaiselle maalle omasta tilastaan, turha sitä on taas yrittää Kataisen syyllistää ja leikkiä pyhäkoululaista vastuunkantokikkailuillaan.
Ei se ole meidän vastuullamme jos Kreikka,Irlanti ja nyt Portugali ovat eläneet yli varojensa. Varmasti tulee Italia pian perässä sillä nyt on jo julkisella sektorilla
suuria palkanmaksuvaikeuksia.
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2011040813514281_vl.shtml
miljonääreillä on sijoituksia näissä konkkaan menevissä maissa ja Kokoomus on päättänyt että rikkaiden tappiot on veronmaksajien korvattava mutta voitot laitetaan salaisille pankkitileille veroparatiiseihin.
Ja varsinkin suomalaisilla eläkekassoilla on riskisijoituksia jokaisessa konkkamaassa. Mietipä sitä.
Vastuuta olisi jos Kieltäydyttäisi tukemasta, kuten Lissabonin Sopimus Käskee!
Miksi rikkoa lakia, siis toimia roistomaisesti, vain muutaman ökyrikkaan pankkiirin leivän leventämiseksi??
"että tuetaan jokaista
EU-maata joka on sössinyt taloutensa."
Lissabonin sopimus kieltää tukemasta muita maita. Että tätä lakia rikotaan törkeästi, vesittää EU:n aseman luotettavana sopimuskumppanina:
http://monkkonen.blogit.kauppalehti.fi/
Persut eivät ole vaihtoehto. He ovat uudessa paketissa ne yksityiskansalaisen aseman heikennykset joita Nuorsuomalaiset ajoivat 1990-luvulla.
Tätä vain ei ole kerrottu kansalaisille tavoitteet on verhottu valheelliseen populismiin. Persuihin kuuluu myös useita rikollisten organisaatioiden edustajia. Perussuomalaiset ovat järjestäytyneen rikollisuuden yritys soluttautua yhteiskunnalliseeen päätöksentekoon uudella alueella eli eduskunnassa. Kun äänestätä Persuja äänestät sen puolesta, että lapsesi saa kuolla huumeisiin.
Vanhanen veti välistä,Tiura otti lahjuksia,Juhantalo teki kavalluksen,Vapaavuori tappelee kännissä ja rötösteli,Kaikkonen otti rahaa,Kanerva maksatti synttärinsä...
jne jne näitä rikollisia löytyy ilman että yrität vääntää perussuomalaisia samaan kastiin.
Sanojesi tueksi sinulta pitäisi löytyä muutakin kuin typeriä pelotteluita huumeilla.
Huumeet ovat olleet ennen persuja tässä maassa ja tulevat olemaan, oli persut sitten hallituksessa tai ei.
Tämä on todellista tietoa, jota en voi valitettavasti todistaa tässä tilanteessa. Perussuomalaisia ei missään nimessä saa äänestää.
Antipersuko tässä nyt alkaa neuvomaan vapaita Suomen kansalaisia, ketä saa äänestää.Eipä ole ylimielisyydellä äärtä ei rajaa.
suomalainen sosiaaliturva ei kannusta työn tekoon sanoo persujen ehdokas J. MÖNKKÖNEN.
pitää paikkansa.
älä viitti mönkkönen ite siellä kokoajan kirjoitella itsellesi,
olet säälittävä
tärkeää on äänestää oppositiota, puolueita, jotka eivät tue nykymenoa.
Tärkeintä on , että ei äänestä hallituspuolueita , jotka ovat ajaneet suomen sellaiseen velkaloukkuun josta selviäminen tulee olemaan vaikeaa tulipa millainen hallitus tahansa.
niin vähissä.
jo senkin takia ÄÄNESTIN PERSUJA että näkee Kataisen pitkäksi venähtäneen ja itkuisen naaman vaali-iltana. Ressukalle ei ole edes mitään palkinto virkaa varattuna.
vaihtoehtoja jos haluaa että eduskunnan naamat vaihtuu?
huonomman tilalle vielä huonompaa.
oma syyni on tämä
http://moranen.blogspot.com/2009/01/juutalaisten-vaikutusvalta-usassa.html
en halua, että meille käy samoin
juuri noin uhosi myös Halme aikanaan,
ja mitä tapahtui?
EI MITÄÄN!
Uskokaa jo, Persut eivät saa aikaan MITÄÄN!
Mitä on Soini saannut aikaan EU:ssa?
EI MITÄÄN!
Se on suuri suustaan mutta pieni teoiltaan.
Täysin bullshitteri koko kaveri
kansanedusta ken jää rannalle tuo jo itsestään muutosta.
Thors vei eduskuntaan uuden lain, jonka perusteella vankeustuomion saanutkin voi anoa täältä turvapaikkaa ja heittäytyä "rikkaan" Suomen syliin.
Moni kansanedustaja on myöntänytkin, että äänestyksessä kävi vahinko ja että laki pitää avata uudelleen uudessa eduskunnassa. Varmistaakseni että näin myös käy.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/HS Pakolaisille 700€ käteisenä - Kateus herää/art-1288381981989.html
"Valtio kannustaa suomalaisia ostamaan uusia autoja"
"– Jos porkkana ei auta, on pakko ottaa keppi käyttöön."
(neuvotteleva virkamies Saara Jääskeläinen)
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Oleskelulupia perhesiteen perusteella viime vuonna yli 5500lle/art-1288382482869.html
”Lainanantajan, eli tässä tapauksessa Suomen, on kuitenkin aina hyväksyttävä riski siitä, että kaikkia lainattavia varoja ei saadakaan korkojen kera takaisin.”
liian suuri monelle meistä.
Minä taas halauan tähän paskamaahan kunnon rähinän,sisällissodan ! Neekerit ja suomenhurrit vastaan valkoiset SUOMALISET !!Vastarintaliike alkaa nostaa päätään.
aloitettas sillä äänestämisellä.
Turun seudulla vierailee neljä Somalimaasta kotoisin olevaa henkilöä, jotka ovat tulleet Suomeen katsomaan, miten me täällä vaalit järjestämme.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9694885
eu lopetetaan,jää kauppa-alue+euro.
lainoitus ja vakuudet seis.
mamut seis ja pois jos ei vakityötä.
kehitysvoimat vain suomeen.
työtä kaikille suomalaisille.
ulkomaisten työt loputtava.
harmaa ja musta työ pois.
nälkäpalkat pois.
pätkätyöt pois.
luokkaerot seis.
eläkekatto max 3000e kk heti.
eläkeleikkuri pois ainakin alle 1500e kk.
palkkakatto 10 000e kaikkialle heti.
pomojen optiot pois heti.
asunto kaikille.
poliittinen ja yritysjohtojen valehtelu pois.
k-edustajien lomat max 2kk,nyt 5-6-kk/v
k-edustajien palkat -15%,uudet saa 50%/2v.
k-edustajien sivutyöt pois,omat työt tekemättä.
energian hinnoille loppu.
ruuan hinnan nousuille loppu.
asumiskulujen nousuille loppu.
lapsilisät pois varakkailta.
http://www.uusisuomi.fi/raha/111309-ts-”suomen-riski-–-vakausrahasto-onkin-velkaloukku”