Olen vaakaasti sitä mieltä, että kehitysmaiden tukeminen taloudellisten lahjoitusten ja muun ulkopuolisen aktiviteetin avulla ei auta kohdemaan ihmisiä. Se on kuin kuivaan kaivoon kannettua vettä. Kehitysmaan muutos lähtee sen asukkaista, paikallisten ihmisten asenteista ja maailmankatsomuksesta. Suomen ja muiden länsimaien valtioiden tullisi järjesää kristilistä lähetystyötä ja kristinuskon opettusta islamiilsn kehismaihin. Esim. luterilainen maailmankatsomus pitää sisällään monia hyviä asioita jotka tukevat ihmisten lisäksi myös yhteiskunnalllista kehiittymistä vastuulisempaan ja iihmisarvoisempaan suuntaan. Esimerkkinä vaikka ne primitiviset väkivaltsuudet joita isllamin myrkyttämissä maissa uskon varjolla tehdään omille kansalaisille. Niitä ei kristinuskon varjolla tehtäisi. Nyt islamilaisten maaien ihmiset joutuvat hakemaan turvaa pakenemalla kristittyihin maihin. Asian ei tarvitsis olla niin.
Kristinuskoa Somaliaan
kehitystä ja rauhaa
1190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomen Kirkon rahallisen tuen lopettaminen hihhulilahkoille on tärkeysjärjestyksessä kuitenkin ensimmäisenä.
ensimmäinen asia listalla on itseasiassa kaiken yhteiskunnallisen aseman poisto uskonnollisilta järjestöiltä.
tarkoittaa uskontojen sisällyttämistä päivähoitoon, kouluun, armeijaan, jne jne, verotusoikeutta, oikeutta ottaa alle 16-vuotiaita jäsenikseen, jne jne. tarkoittaa myös vallankäyttöä yhteiskunnassa ja ihmisten yksityiselämässä, jne jne..
Mahtavaa! Kerrankin täällä näkee jotakin rakentaviakin ehdotuksia. Olen itse sitä mieltä että noihin köyhiin ja islamin demonisoimiin maihin on aivan turha viedä sotakoneita, vaan rauhaa, jonka vain Kristus voi antaa.
Toinen ehdotukseni on lopettaa kaikki apu maahanmuuttaneilta ja alkaa antaa ne rahat suoraan kohdemaihin. Eikä niiden korruptiokoneistolle vaan suoraan yksityisten kansalaisten käteen RAHANA.
Jokainen "rikas" maa valitsee noin oman väkilukunsa kokoisen kohdemaan jota mikään muu maa ei ole vielä valinnut ja kaikki kehitysapu jaetaan sitten sen maan kansalaisille suoraan käteen. Kohta joka somali ajelee omassa maassaan omilla mersuillaan ja ostaa vaimoilleen kultaketjuja OMILLA RAHOILLAAN.
Ei kukaan halua sotia kun hyvinvointi ja rikkaus ylittää tavallisen suomalaisen tason mennen tullen. Silloin ne tännekin pesiytyneet "saatanan palvojat" rientäisivät kiireen vilkkaa kotimaihinsa kiittämään Allahia äkkirikastumisestaan
Epäilen, että suora rahan antaminen kehitysmaahan ei toimi: Mogadishussa Muhammed Ali Abdullah ostaa ilmaiseksi saamallaan rahalla taulutelevision ja satelliittiantennin. Sen sijaan tyttärensä sukuelimet hän silpoisi kuten aina ennenkin ja käärisi heidät kaapuihin. Mikään ei muuttuisi paremmaksi.
Asia menisi ehkä toisin jos Mogadishun Muhammedille opetettaisiin Kristinuskon sanomaa. Hän voisi merirosvoilun sijaan antaa tuleville tyttärilleen mahdollisuuden koulunkäyntiin yhdessä poikiensa kanssa. Uusi sukupolvi oppisi kristillisyyden myötä työntekemistä, ahkeruutta ja toisten ihmisten kunnioittamista. Siisi kaikkia niitä hyveitä jotka kantavat koko yhteisöä.
Muuta en viitsi kommentoida, kuin tuosta silpomisesta. Se ei kuulu islamiin mitenkään -- lähi-idässä ei leikellä -- vaan se on jäänteitä afrikan kulttuurista.
Siinä kulttuurissa on ns. miesten asioita ja naisten asioita. Miesten asiat eivät kuulu naisille ja päinvastoin. Leikkauksen tekee aina vanhempi nainen, koska se on naisten asia. Ainoa syy miksi niitä nykyään tehdään on se että äidit ovat vuosituhansia opettavat tyttärilleen että leikkaus suojelee taudeilta ja on siis hyödyllinen, kaikesta kivusta huolimatta.
Suomestakin lennätetään tyttäriä etelään silvottavaksi. Ei siksi että miehet vaativat vaan siksi että perheen vanhemmat naiset uskovat että siitä on hyötyä - ja pitävät suomalaisia lääkäreitä tyhminä kun eivät sitä tajua.
Asia olisi helposti korjattavissa kunnollisella valistuksella.
Kyllä siinä on kysymys ihan muusta kuin hygieniasta ;) Muslimitkaan eivät ole niin tyhmiä. Jokainen musliminainen ja mies tietää mitä iloa pimpin nyppylällä ja muulla lähiympäristöllä voi saada aikaiseksi. Ja se mahdollisuus hauskuuteen tahdotaan leikellä pois - siis sukupuolinen amputaatio, aivan kuin varkaan käden katkaiseminen. Tätä törkeää leikkaamistahan on helposti vaatimassa koko suku: naiset haluavat, että tyttäret eivät olisi sukupuolielämässään sen onnekkaampia kuin itsekään ja miehet ovat sitä mieltä, että nainen ei lähde vieraisiin kun naiminen on niin ikävän tuntuista leikatulla alapäällä.
Tämä brutaali kierre voitaisiin katkaista vaikuttamalla asenteisiin ja mikäs sen tehokkaampaa kuin tuoda kristillistä sanomaa ihmisille jotka ajattelevat uskonnon kautta maailmaa ja tekojaan.
Jumala sanoi minulle unessa.Somalialaiset tekevät parannuksen ja alkavat tuoda hyvinvointia Suomeen ja tekevät rintarinnan kovasti töitä Romanien kanssa.Näin myös toisessa näyssä.Suomen kohdalla on Jumalan siunaava käsi ja Suomi saa hallituksen joka ajaa kansan asiaa ja irtaantuminen EU:sta tapahtuu myös pian.Suomen kansa herää ja otta Jeesuksen vastaan.Timo Soinilla on Jumalan antama tehtävä myös kaikessa tulevassa.Hän on yksi joka tuo Suomeen oikeutta.
syystalvena keskityin spiritismiin ja ilmestyi Egyptin kuningas Amel minulle pienen pojan kautta ja sanoi: "Etsi kultakalaa pyöräkorjaamon kellarista ja Pyhä Pietarin sanansaattajat varjelevat sinua kiusaajahengiltä ja heidän valheiltaan
Kellarista löydät totuuden, joka on etsimäsi apostolien pyhä totuus Tuleen kirjoitettu ja pyhään kiveen iäksi lyöty"
Nyt on paljastanut Kristityissä piireissä myös uskovaisten tulemista kaapista homoina.Kokoajan paljastuu homovihaajista uusia homoja ja paljastuksia.Tämä kertoo totuuden ihmisistä.Nämä homo vihaajat koittavat peitellä totuutta mitä itse ovat.
Minulle iso ukko jumala kertoi kaiken olevan vaan harhaa jota ihmiset syöttävät toisilleen.Ukko kertoi minulle myös elämän olevan lyhyt ja sanoi:"Nauti siitä ja nussi ja lisäänny jos haluat".
Ukko jumala sanoi synnin olevan vain ihmisten luomaa harhaa ja turhaa vouhotusta.Ukko sanoi myös että kaikki tieto on ihmisessä itsessään ja hän ei millekään ihmislle ole koskaan kertonut niitä juutuja mitä raamatussa tai koraanissa lukee tai jossain muussa eepoksessa.
Ukko sanoi myös että ihminen on hyljännyt luonnon ja ei osaa elää siinä enään ja ennen pitkää ihminen tuhoaa itsensä kaikilla vouhotuksillaan.Koska luule olevansa parempi kuin luonto ja eläimet.Mutta tähän on vielä aikaa.
Jumala on mielikuvitusolento!!! TOTTA! Hän on mielikuvitusolento sille joka ei tunne elävää Jumalaa.
Mistä sitten sen oppii tuntemaan?
Raamatussa Jumala on kertonut itsestään kaiken niin selkeästi kuin Hän vain tietää yksinkertaisen ja sokeana synnin olevaisuudessa kuolemaa tekevän ihmisen kykenevän Täydellisyyttä ymmärtämään.
Jos haluaa tuntea elävän Luojamme, on se täysin mahdollista jokaiselle lukutaitoiselle. Olipa hän sitten ateisti tai islamisti. Molemmat helvetin perilliset ovat Kristuksen Golgatalla maahan vuotaneen Jumalan veren kautta vapahdetut kuolemasta tahtoessaan vastaanottaa Karitsan uhrin.