Olen kohta noin 35 vuota kiertäny maailmaa ja yritänyt kokea kaiken mahdolisen mitä kokea voi. Ja olen tulut tullokseen että ei ole elämä sen jälken kun kuolemme. Sitä on vaikea selitää, olen syntyny alunperrin Mikkelissä jsota lähdin maailmale hyvin nuorena. Olen testannut moniaa uskonnolisia ja henkisiää asoita mutta en olee vielä tavanu mitään epäluonnollista. Alan vähän menettää tpovoni..Olen pahollani mutta niin ne asit on ja siltä se näytää..Joten nautitaan tästä elämästä kerralla..
Rakaudela Joni
Rakaudela Joni
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Etsivä löytää", sanoo Raamattu, joten ehkäpä olet etsinyt väärästä paikasta. Ei maailman kiertäminen elämän totuutta opeta vaan maantietoa.
Ota seuraavaksi Raamattu käteesi ja lue sitä alusta alkaen todella huolellisesti niin opit näkemään sen että mikä on elämän tarkoitus.
Ne jotka eivät sitä tee, jäävät iäksi ihmettelemään sinun tavallasi elämän turhanpäiväisyyttä.
Ja jos et lukiessasi jotain oikein tajua niin kysy kokeneemmilta lukijoilta, vaikkapa minulta.
"Etsivä löytää", sanoo Raamattu, joten ehkäpä olet etsinyt väärästä paikasta. Ei maailman kiertäminen elämän totuutta opeta vaan maantietoa.
Ota seuraavaksi Raamattu käteesi ja lue sitä alusta alkaen todella huolellisesti niin opit näkemään sen että mikä on elämän tarkoitus."
Jaa. vai niin. Millähän perusteella sinäkin käytät nimimerkkiä "viksumpi"
»Ota seuraavaksi Raamattu käteesi ja lue sitä alusta alkaen todella huolellisesti niin opit näkemään sen että mikä on elämän tarkoitus.»
»Ja jos et lukiessasi jotain oikein tajua niin kysy kokeneemmilta lukijoilta, vaikkapa minulta.»
Joo tota, miten se Jumalan henki liikku vetten päällä kun ei se ollu luonu vasta kun maan ja taivaan?
Sitten mua vähän jäi ihmetyttämään toi matematiikka, jota ei ilmeisesti vielä oltu luotu, koska ekan päivän ja yön jälkeen tuli taas ensimmäinen päivä.
Tai oikeastaan mä menin jo vähän sekaisin, koska ennen nollatta päivää Jumala loi taivaan ja maan (joka siis ilmeisisti olikin vettä) ja vasta kahden päivän päästä (eka oli nollas ja toinen oli ensimmäinen) hän keksi erottaa ne toisistaan. Eli ei hän siis alussa luonutkaan maata ja taivasta vaan pelkän veden.
Sitku se Jumala teki kaks suurta valoa, toisen vallitsemaan päivää ja toisen yötä, niin minne se yövalo on viety kun ei meillä enää ole ku tollanen kivinen kappale tuolla joka vaan heijastaa valoa, eikä siis itse ole mikään valo?
Sitte mua jäi vähän ihmetyttämään et mistä järvissä elävät eläimet ilmesty ku Jumala loi vaan merieläimet, maaeläimet ja linnut taivaalle. Lepakkoki unohtu. Niinku muuten sienetkin, kun se Julli muisti luoda vaan eläimet ja kasvit.
Sit sekin jäi vähä ihmetyttämään, et kenen kaikkien kuvaks he (?) ihmisen teki. Vai oliks Jumalalla jo havaittavissa lievää skitsofreenisuutta? (Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme)
No olihan toi Mossen eka sivu (genesis 1) vähän sekavaa, mut paremmaks menee ku päästään toiselle sivulle (genesis 2).
Tälläkertaa ei ollukkaa ollenkaan vettä eikä kasveja eikä mitään vaikka Jumala olikin just edellisellä viikolla luonu ne kaikki. Saamari, se joutu alottamaan kaiken alusta.
No tälläkertaa hää ei voinukkaa sitte liidellä vetten päällä ku vettä ei yhtäkkiä ollukkaan vaan se oli kadonnu jonnekin minne lie mustaan aukkoon (jollasta ei kuitenkaan ollu vielä ees tehty), vaan nyppiti keksiä sumu joka nousi maasta. Nonii, nyt päästiin taas vauhtiin.
Tällä kertaa Jumala päättiki sitten luoda yhen ihmisen pelkästään, vaikka edellisellä viikolla hää oli kylä luonu just kaks ihmistä, miehen ja naisen, mut vissiin hukannu ne jonnekin. No sitähän sattuu.
No ny Jumala pisti sitte sen ihmisen elikkäs aadamin eedeniin ja istutti uusia kasveja edellisten tilalle, ne viimeviikkoiset ku oli kai kaikki kuollu ku kaikki vesi oli kadonnu mystisesti jonnekki.
Nomut sit tuliki ruuhkaa ku Jumala loi uuestaan kaikki eläimet kadonneiden tilalle ja niiden kaikkien piti mahtuu sinne eedeniin et aadami sais nimitellä niitä. Niin hänellä sit oliki hirvee keksiminen: hömötiainen, jääkarhu, kenguru, tinosaurus, saimaannorppa, pingviini, galapagossaaren jättiläiskilpikonna, napakettu, ai-ai-sormieläin.. jne.. Mahto olla kova urakka.
Ja niinku kaikesta tosta nimeämisestä ei ois jo tullu väsyneeks, ni Jumala vaivutti ihmisen uneen ku ei hää vissiin löytäny niist eläimistä sitä ihmisen parasta ystävää ni sit Jumala muisti et häähä oli just viimeviikolla luonu miehen ja naisen maan tomusta et jos mää tekisin taas naisen mut emmä viiti täl kertta tomusta tehä vaan pöllitääs tolta aatamilta yks kylkiluu ku tuli vahingos luotuu niit pariton määrä ni ei kai sitä haitta vaik mää yhen siltä varastan sen nukkuessa.
Nojoo, vähän tossa oli jotaan epälookisuutta, mut kyllähän mä aika hyvin ton ymmärsin vai mitä :)
Huomenna voisin selittää teil vaik eksoduxe.
mistä vesi koostuu ja millainen ainejakauma maailmankaikkeudessa on?
Mää innostuin ny tästä ni ajatettelin lukasta samantien kolmannenki kenesixe.
Jumala oli pirruuttaa päättäny luoda jonku oikee kavalan otuksen ku hällä oli ny niin tylsää ku kaik oli jo tehty ni piti sit vähä härnätä immeisiä. Ekaks hää oli tehny niist immeisistä niin tyhmiä et ne usko ihammitä vaan joku niille sano jaku kärmes sit sanos et teis tulis vähä viksumpia ku söisitte yhe hedelmä ni nehä tontut tietty usko. No nehä söi ja tajus yhtäkkii olevansa nakuja ja oli vähäse hämillää vaik eihä normaalit ihmiset sellasesta ois välittäny.. kivaaha se on naisen kans nakuna puutarhassa touhuta, mut ehkei ne ollu syöny viel tarpeeks ku äly oli vissiin jollaan kretiinin tasolla.
No se Jumala tulla töpsytteli sit vittuilee vähä ihmisille et mikä helvetti siin o ku ette tee just niinku mää sano ja niivvihane se oli et tappo pari elikkoa et sai tehtyy nahkavaatteet näille immeisille. Käski sit menee ja kasvattaa orjantappuroita ja tekee niistä leipää. Ja käärmeltä se varasti jalat ja sano et nyssyöt sit lopun ikääs pelkkää tomua, mut onneks kärmes oli senverti viksu et kylä se oikeesti söi paljo muutaki.
Mut kunnon sovinistina Ukko Ylijumala sit vissiin päätti perustaa piene herraseuran ja lupas aatamille et se saa kohella vaimoaan ihan miten lystää ja naiskennella sitä aina ku tekee mieli.
Sit viel vihjas et ois joku sellanenki hetelmä et ku sitä söis ni ei kuolis koskaan niinku ei muutkaan jamalat (niin tuolla tosiaan luki: "Katso, ihminen on tullut sellaiseksi kuin joku meistä (!), niin että hän tietää hyvän ja pahan. Kun ei hän nyt vain ojentaisi kättänsä ja ottaisi myös elämän puusta ja söisi ja eläisi iankaikkisesti!").
No sit hää ajo nää immeiset pois parasiitista ja laitto kerubit, jotka on kai vassiin kuollu sukupuuttoon jo aikaa sitte tai muuten vaan hävinny mystisesti jonnekki samalla ku koko paratiisiki, ni vartioittemaa sitä plantaasia.
Kerubit vissiinki päätti lentää pois ja vei sen paratiisin mennessään ku ei sellasesta oo näkyny senjälkeen jälkeäkään. Vai oiskoha se se kuuluisa Atlantis, tiedä häntä.
Nonii mut kuiteski aatami ja eeva alko siit sit kuksimaan ja ja siit synty sit pari jullia. Toisest jullista tuli lampuri ja toisest jurdgubbe elikkäs maanviljelijä. No ku kerran se viljelijai vie Ukolle uhrilahjan siit mitä se oli kasvattanu ni tää ukko katteli sitä nyrpeenä. Siit hää tykkäs enämpi ku tää toine vei lampaanraadon. Ei jumankekka et oli kyl vittumainen ukko, ihanku se hedelmät ois ollu jotenki vähempiarvosii ku lampaanraato varsinki ku kukaan ei ollu viel keksiny ees tulta.
Kai siit sit jätkä vähä sisuuntuu ja se sit tappoki se toisen jullin, mut hänen puolustuksekseen voi kyl sanoo et ei kukaan ollu kieltänykkää tappamasta toisii eikä mitään moraaliakaan ollu viel keksitty. No Ukko kuiteski vihastu tästä vaikkei toine ollukkaa tehny mitään mitä ois vielä edes kielletty ja Ukko ajo sen poijes. Mut taas oli Ukolla vähä tätä hyvävelimeininkiä ja lupas ettei kukaan pystyis tappamaa tätä toista jullia jonka nimi oli muute Kain. Tai jos kuitenki pystyis tappamaa ni sit "¤#""%¤" tää kyl muistetaa ja kostetaa, tana.
No sit se Kaini läks köpöttelee ja löys ilmeisesti sit kuitenki jotenki ihmeenkaupalla hengissäsäilyneen ekana viikkona luodun naise joka kylläki oli aatamin ex-vaimo mutta paskaaks siitä. Kaini pisti sen silti paksuks. No tää poika sit vissiin kuksi äitinsä kans ku seki sai lapsia (muita naisiaha ei ollu muutaku eeva siel jossaan josta Kaini oli joutunu lähtee).
No näähä alko sit lisääntyy ku sukurutsaat kaniinit, mut kai ne hyvin pärjäs. Kerran synty sit gubbe ku Juubal, josta tuli kai Krishnanki kantaisä ku se oli kuulemma kaikkien huilistien niinku veskuloirin kantaisä.
No eikai tota kuksimista ja sukurutsailua ny mitenkään kauheen tarkkaa tartte kuvata, samallaista se kai on kreationistien keskuudessa tänäki päivänä.
juu siihe loppu kenesis 4. eiks ollu jännää :)
En olisi noin varma. Ihan biologian oppikirjasta on ajatus, että solumme maatuvat, ja luustamme tulee matojen ruokaa... Hes 37:ko se oli, joka kertoi, että kuolleet luut saivat lihan päälleen, kun henget neljästä suunnasta menivät niihin: Ei NJET ILMAA, KYLLÄ ON VETTÄ, EHKÄ KAIKKI TULTA ja VARMASTI USKO KIVIMAAHAN!
Mutta se vain fyysistä. "EI lihasta ole mitään hyötyä"(Jeesus). Ja:"Henki on se joka eläväksi tekee, ja ne sanat jotka Jeesus sanoi ovat henki ja elämä, koska niillä voidaan päästä pälkähistä suurista". Samoin henkemme IKUISTETAAN, ja sanoistaan kaikki saavat ikuisen elämän, jos ovat sanoneet joku pientä sekä että suurta tai ei jaa ja....
Onko nyt kivaa olla Ylästi vaatteet päällä vain koko ajan?
Kuka kertoi että olette Ylästi? Ylästipahtaneita Avaruuteen ja Planeetalle Tellus, 3. kivi auringosta, jos ei kaikki asteroideja ja satelliitteja lasketa siinä välillä ja ulompaa....
Elämän puu? Salmonhan sen kertoi, se on se seuraava mistä otetaan, kun on otettu ja olemattomasta olennosta oikaistaan.
Tietoa piti Salomo edelleenkin samalla kahtiajaottelulla Kuoleman puuna hyvästä ja pahasta ja Luulotteleva usko(epäilevä) on se, millä otetaan elämästä siitä yhdestä asiasta:::::;
..............................................................................................,,,,.,.,.,,.,.,.,..,,.,.,
Kaikki tämä ynnä viljapeltokuviot ovat selvä todiste siitä että lehmä lentää.
Raamattu on ristiriidassa ihan itsensä kanssa:D