10 vuotta kestää ennenkun Fukushiman ydinvoimalat saadaan purettua
http://www.yle.fi/uutiset/teemat/japanin_tsunami/2011/04/reaktorivalmistaja_vaurioituneiden_reaktoreiden_alasajo_vie_vuosikymmenen_2502623.html
http://www.yle.fi/uutiset/teemat/japanin_tsunami/2011/04/reaktorivalmistaja_vaurioituneiden_reaktoreiden_alasajo_vie_vuosikymmenen_2502623.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toshiba on luotettava energiayhtiö; ainoa valmistaja amerikkalaisen lääketiedefirman jälkeen joka valmistaa nanotitanaattiakkuja (kopioitua/ostettua tekniikkaa?).
Toshiba myös kehitteli 2008 lanseerattavia 200 kW:n tritiumparistoja (20' x 6' konteissa), jotka olisivat toimineet nestemäisellä Litium-6 isotoopilla 40 vuoden ajan.
Toshiba 4S (Super Safe, Small and Simple) taas oli puoliksi maanalainen 10 MW ydinreaktoriholvi, joka olisi toiminut tavanomaisella höyryturbiinilla. Suunniteltiin Alaskaan, mutta ohjelma hylättiin.
P.S. 95 kWh riittää 480 km, joten 200 kW tritiumparistolla ajaisi 9 miljoonaa km vuodessa.
tuhojen korjaaminen kestää tuon ajan.Ei riitä rahaa eikä tekijöitä noin laajaan tuhoon lyhyemmälle ajalle.
Tilanne Fukushimassa pahenee koko ajan. En ymmärrä missä säkissä täällä hölmölässä ihmiset elävät, mutta muualla maailmassa ei kyllä eletä samassa todellisuudessa kuin täällä Suomessa.