USA:n uskonliikkeiden anti

uskontotutkija

Kuten kaikki tiedämme USA tarjoaa hyvän kasvualustan erilaisille uskonliikkeille ja tätytyy todeta että "babyloniasta" löytyy eri kansallisuuksien ja uskontojen kirjava runsas tarjonta moneen makuun.

Suurin eri osa kulteista on syntynyt Amerikan Yhdysvalloissa (7. maailman vaarallisinta USA:ssa)

Scientology
Children of God
The Ku Klux Klan
The Manson Family
Heaven’s Gate
Branch Davidians
The People’s Templ

Kulttien määritelmän mukaan tunnusmerkit myös täyttyvät osittain

- Jehovan todistajien
- Mormoonien
- Seitsemännen Päivän Adventistien osalta

-- kulttien tarkoituksena on jäljitellä mahdollisimman aidosti kristinuskoa

5

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sika säkissä srk:t

      Ennen kuin liittyy kulttiin jäsenksi niin kannatta ottaa selville että mikä on esim. lopunajan jäännösseurakuntien esim. 7. adventismin päämäärä?

    • PYH!

      Olet paskanpuhuja etkä edes mikään tutkija.

    • PYH!

      Ettei totuus unohtuisi, niin Suomessa on saksalainen uskonto (luterilaisuus), joka tuki natsismia. Siis yx iso kultti koko potaska.

      Lopetetaan koko Suomi.

      • >>> Ettei totuus unohtuisi, niin Suomessa on saksalainen uskonto (luterilaisuus), joka tuki natsismia. >>>

        Ei tukenut. Natsit valtasivat kirkon itselleen ja pistivät papiston, jotka eivät mukautuneet heidän visioihinsa, keskitysleireille ja laittoivat omat propagandapapit tilalle. Münchenin lähellä olevalla Dachaun keskitysleirillä oli oma "Pfarrerparak", pappien parakki, jonne natseja myötäilemättömät papit lähetettiin, suurin osa kesällä 1937.

        Natsit vaativat marraskuussa 1933 arjalaislain johdonmukaista täytäntöönpanoa Saksan kirkossa, ei-saksalaisten pappien erottamista, Vanhan testamentin poistamista käytöstä sekä Uuden testamentin säilyttämistä vain siltä osin, kuin se vastasi saksalaista henkeä. Kristinusko tuli puhdistaa juutalaisen Paavalin synti-käsityksestä ja luotava sen sijaan saksalaisuutta vastaava uskonto.

        Saksan kirkko oli kokonaan natsien hallussa ja natsit eivät edes pitäneet kristinuskosta, koska se ei sopinut natsi-ideologiaan.

        Natsien idologiassa arjalaiset olivat itse oma jumalansa ja koko arjalainen kansa oli jumalallista alkuperää.

        Saksan sotilaat olivat vannoneet uskollisuudenvalansa suoraan pääjumala Hitlerille.

        UT:n mukaan me kaikki olemme samanarvoisia, rotuun ja väriin katsomatta ja se ei oikein käynyt yksiin natsien ideologian kanssa, jossa arjalainen rotu on herrakansa ja muut on alistettava heille.

        Joten väitteesi on silkka valhe ja osoittaa vain, että et ole ollut koulussa millään tunnilla hereillä.


    • omantunnonkysymys...

      Eikös Lutteri ollut juutallaisia vastaan, ainakin jossain vaiheessa elämäänsä?
      "tappakaa ne Jumalan surmaajat" antisemitismiä!
      Sieltä ilmeisesti kumpusi aatun ajatukset. Paljoltihan nykyäänkin suomalaisissa yleisökirjoituksissa ajetaan juutalaisia maansa kamaralta mereen, kirkon kasvattamien ihmisten puheilla (lapsikaste ja rippis ihmiset). lähde:
      Iltasanomien ja Iltahden yleisöosasto kirjoitukset.

      ts. siihen juutalaisuuteen vielä, j- kansalla pitäisi olla rauhan rajansa, missä asua, vaikka ei nyt niin esimerkillisesti ole Jumalan kansan tapoja raamatullisesti esittämässä, omaisuuskansana.
      hmm... hieman esimerkkillisyydestä samalla tapaa, kuin kansankirkkomme seisoo sanan opetuksen vastaisesti ajassamme, oikein pappien ja piispojen siunauksella.

      Tehdään itsestämme jumalia.

      Se siemen, se siemen, se siemen. Se itää maaperässä, vaikka hieman myöhemmpäänkin, mitä on kylvetty, se vain odottaa olosuhteita ja vääriä sateita.

      Millaisia siemeniä sinun vakkasessa on?

      Olisiko sinulla vaatimus se, että "pitäisi olla samaa mieltä"?
      Siksi jaksat jaaritella päivästä toiseen näilläkin palstoilla.

      Eikös se ole vapaa tahto täälläkin puolen olla uskomatta sitä, että pitäisi alkaa vääristelemään sanaa? ts. miksi pitäisi yhtyä samanmieliseksi sinun kanssasi?

      Omantunnon kysymys, että jos sanot, ettei tarvitse, niin pakkoko sinun on päivästä toiseen sitten uskonpalstalla panetella sanaan uskomista?

      Olisiko silloin ongelma jossain, ..... missähän?

      sitten näistä papeista, sekä lukkareista,.... ketä mihinkin laitetaan.

      Mutta mitä pappeihin tulee, niin onhan niitä kirkoissa oikeitakin pappeja ja niitä meilläkin savustetaan evl.stä ulos, ja vääriä tilalle.

      ts. uskovia pappeja on, ... mutta oliko ne vääriä pappeja, jotka eivät usko raamattuun ja siihen oppiin... vaan uskovat omaan näkemykseen, jolla on oikeus kirjoittaa sana uudelleen, ts. tuliko tämä hieman kohti Bushmannia??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      80
      1542
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1014
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      912
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      95
      912
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      724
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      140
      680
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      641
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      76
      639
    Aihe