Tänään (10.04.11) YLE Teema esitti ohjelman "Saksalainen siirto", sen toisen osan, jossa tarkasteltiin Saksan yhdistymistä v.1990. Olennaisena asetelmaan vaikuttaneena realiteettina todettiin Helsingin ETYK-päätösasiakirja v:lta 1975. Helsingin ETYK-päätöksen tekstin olivat allekirjoittaneet kaikki osallistujavaltiot eli Neuvostoliitto, USA, Saksan liittotasvalta, DDR, Ranska, Iso-Britannia, ym. Helsingin päätöksen mukaisesti todettiin v.1990, että mahdollisesti yhdistyttyään Saksa sai itse päättää omasta liitoutumisestaan tai liittoutumattomuudestaan. ETYK-asiakirjan mukaisesti se oli yksin Saksan päätettävissä oleva asia. Kun myös Gorbatsovin johtama Neuvostoliitto totesi niin olevan, Saksojen yhdistyminen ja eteni ripeällä aikataululla. Mieleen tulee meillä Suomessa yleisesti ilmenevä nykyinen ETYK/ETYJ-prosessin vähätteleminen. Edelleen on hyvä muistaa, että taustalla oli yleisestä kansainvälisestä linjasta poikennut Suomen tasapuolinen suhtautuminen molempiin Saksoihin, joka tasapuolinen diplomaattinen suhtautuminen mahdollisti ETY-kokouksen järjestämisen ja sen järjestämisen nimen omaan Suomessa.
ETYK ratkaisi Saksan nopean yhdistymisen
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602834
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322395- 792208
- 602043
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408