Yksityinen hoitolaitos.

Neuvoa vailla.

Isäni asuu yksityisessä hoitolaitoksessa ja puoli vuotta sitten hoitajilta tuli pyyntö, että ostaisin isälle sairaalasängyn sinne, koska tavallisesta sängystä häntä on vaikea nostaa pyörätuoliin. Isän kotikunta ei suostunut sänkyä kustantamaan koska kyse oli hoitajien tarpeesta, ei isän. Hoitolaitos kieltäytyi myös sängyn ostosta, sen mielestä sängyn hankinta kuuluu asiakkaalle. Hoitolaitos sanoi, että mikäli sänkyä ei tule, he eivät pysty isääni enää hoitamaan. Vuokrasin sitten sängyn, että isä sai jäädä hoitopaikkaan.

Eilen sitten tuli hoitopaikasta taas soitto. Tällä kertaa he tarvitsevat isälle henkilönostimen, kun eivät jaksa isää nostella. Taaskaan isän kotikunta ei suostu kustannuksiin, koska tarve ei ole lähtöisin isältä, vaan hoitajilta. Ja taas hoitolaitos uhkaa, että isälle joudutaan etsimään uusi hoitopaikka, mikäli nostinta ei tule.

Onko tosiaan käytäntö tämä, että asiakas itse kustantaa apuvälineet yksityiseen hoitolaitokseen? Mitä omaiset tekevät esim. sairaalasängyllä sen jälkeen kun vanhus on kuollut? Hiukan oudolta tuntuu laitoksen ja kunnan toiminta.

10

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummojenhoitaja...

      Itse teen hoitsun hommia kaupungin vanhainkodissa. Meillä on uudet sairaalasängyt ja nostolaitteita löytyy vaikka minkälaista. Pitäiskö kysyä neuvoa potilasasiamieheltä? En ole koskaan kuullut että omaisten pitäisi kustantaa tämmöisiä hankintoja... Luulisi että jos hoitopaikka ottaa isäsi hoidettavaksi, heillä olisi myös tarjota isäsi tarvitsemaa hoitoa...

    • hävytöntä meininkiä

      En ole mikään asiantuntija, mutta minusta tuntuu siltä, että omaisten tehtävä ei ole ostaa hoitolaitokseen mitään välineitä. Kyllä se pitäisi kuulua sille hoitolaitokselle se hankinta, ja jos ei kotikunta osta vetoamalla siihen,että ei oel kyse isän tarpeesta, niin samaan voit vedota sinä. Älä osta mitään ennen kuin varmistat kenelle se ostaminen kuuluu. Kun isä kuolee tai menee muualle hoitoon, niin sinulla on oikeus ottaa ostamasi laitteet itsellesi, nehnä eivät ole hoitopaikan omaisuutta, jos sinä ne ostat. Kaikkea sitä kuulekin.

    • OmaNapa

      Yksityisen hoitolaitoksen ei kuulu ostaa laitteita, haavahoitovälineitä, lääkkeitä tms. Kaikki jää omaisille tai mahdoll. kunnalle riipuen ostopalvelusopimuksesta. Ja mitä teette sängyllä kun vanhus ei sitä tarvitse on teidän asianne eikä kuulu yksityiselle palveluntuottajalle.

    • meiilä näin

      Työskentelen yksityisessä palvelukodissa, meillä on ollut tapana saada kaupungin kautta kyseiset tuotteet, kaupungin apuvälineyksikön fysioterapeutti on aina arvioinut asiakkaan tarpeen. Kriteerit ovat olleet tiukat, mutta lopulta aina on esim. sairaalasänky sekä nostoihin vaadittavat apuvälineet saatu.
      Kyllähän pyyntö aina nimenomaan hoitajilta lähtee, koska asukas/asiakas/potilas ei välttämättä osaa asiaa esille ottaa.
      En tiedä millä paikkakunnalla olet, mutta suosittelen olemaan yhteydessä apuvälineyksikköön, mikäli paikkakunnallasi on. Myös vammaispalvelun kautta saat hyödyllistä tietoa, vaikkakaan juuri tästä ei kysymys ole.
      Tiedustele myös onko kaupungin mahdollisuutta tähän hankintaan suostua, mikäli isäsi itsensä arvioidaan sitä tarvitsevan. Fysioterapeuttia tilanne arvioimaan.

    • joku sattumalta tääl

      "Pitkäaikaishoidossa olevan kuntouttavasta toiminnasta on säädetty sosiaalihuoltolaissa (24 §) ja -asetuksessa (11 §). Asetuksessa täsmennetään "...on pyrittävä järjestämään turvallinen, kodinomainen ja virikkeitä antava elinympäristö, joka antaa mahdollisuuden yksityisyyteen ja edistää hänen kuntoutumistaan, omatoimisuuttaan ja toimintakykyään".

      Kysyjän mainitsemat liikkumisen apuvälineet pyörätuoli ym. kuuluvat laitoshuollossa vanhainkodin vastuulle. Niiden tarpeen arvioi terveydenhuollon henkilöstö. Apuvälineet kuuluvat osaksi laitoshoitoa, joten asukkaan ei tarvitse niitä hankkia omalla kustannuksellaan.

      Laitoskuntoutus korostaa fyysisen toimintakyvyn tukemista. Kuntoutumisen ja toimintakyvyn tukemista ja mahdollisuutta virikkeelliseen elinympäristöön voi tulkita laajemmin kuin mitä nykykäytäntö osoittaa. Niinpä konsulttiryhmämme haluaa kiinnittää huomiota myös psykososiaalisen tuen tarpeeseen pitkäaikaishoidossa olevilla. Katsomme, että yhtä perusteltua on hankkia lukutelineitä. Mahdollisuus lukea vahvistaa asukkaan henkisiä voimavaroja ja lisää arjen kokemista mielekkäänä ja merkityksellisenä.

      Vanhustyön konsulttiryhmä. Vastauksen laatimiseen osallistuivat Sirpa Andersson, Sinikka Hakonen, Kirsi Kuusinen-James ja Aila Turkka."

      http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/konsultointi/vanhustyo/kysymys/?groupId=371cb142-2dd7-4907-af4b-b1be8742a329&announcementId=ba005c95-bb7d-42a7-a3fa-fe6e58996d42

      • Niinpä Niin

        Yksityinen hoitokoti ei tuota laitoshuollonpalveluita vaan toimii avohuollon yksikkönä, joten edellämainittu sosiaalihuoltolain pykälä ei siihen liity.


    • xxxxxxxxxxxcc

      On olemassa yksityisiä laitoksiakin, ei tuosta ap:n kirjoituksesta käy ilmi, onko kyseessä laitos vai avohuollon yksikkö.

    • juuuuuuuuup

      Itse olen töissä kaupungin palvelukodissa... Olemme saaneet joitakin vanhoja sairaalasänkyjä tk:sta, mutta kyllä meillä asukkaan/omaisten kuuluu hommata sairaalasänky jos sellaista tarvitaan. Maksavathan asukkaat lääkkeensäkin yms. itse. Tosin nosturin olemme saaneet kaupungin kautta, joten sitä en ymmärrä. Varmasti sen saisi jostain vuokrattua/lainaan, koska uskon että hoitajat käyttäisivät sitä muutenkin kuin vain isälläsi.

    • kiikun kaakun kirjav

      Sinuna alkaisin etsimään omaiselleni muuta paikkaa.

      Voi olla, ettei tuokaan asuinpaikka ihan korvaamaton paratiisi ole. Jotain viestittää se, ettei talossa hoitajien ergonomia ole minkään arvoista. Jos kriteerinä käytetään sitä, että asukas/hoidettava/henkilö osaa itse ajateltua laitetta käyttää, sitten hän sen saa on tietämättömien tai välinpitämättöminen päättäjien keino säästää: nostolaitteita ja sähkösänkyjä tarvitaan nimenomaan sitten kun ne ovat hyvä hoidon edellytys, eikä pelkästään silloin, kun ne ovat vain potilaan/asukkaan mukavuudeksi.

      Jotain mätää tuossakin on, en vaan tiedä mitä, mutta tiedän olevan paikkoja, joissa on valtavat hoito/asumismaksut, eikä asukas/hoidettava saa muuta kuin välttämättömän perushoidon hienoista laatumääritelmistä ja toimintatapakansioista ja -sopimuksista huolimatta.

      • korjaan

        korjaan: sinuna alkaisin etsimään omaisellesi muuta paikkaa.

        Tai vaihtoehtoisesti: sinun tilanteessasi alkaisin etsimään omaiselleni muuta paikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe