Jeesus ei ole myöskään Jumalan poika!

Jeesus ei ole myöskään Jumalan poika!

Kristityt sanovat Kyllä. Jakeessa Matt.3:17 sanotaan Johanneksen kastettua Jeesuksen: ”Ja taivasta kuului ääni: "Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mieltynyt"”.


Sana poika ei pidä ottaa kirjaimellisesta, sillä Raamatussa monia profeettoja sanotan Jumalan pojaksi ja lapseksi. Lue 2.Moos. 4:22.


”Silloin sinun pitää sanoa faraolle: "Näin sanoo Herra: "Israel on minun esikoispoikani"”.


Jakeessa puhutaan Jaakobista (Israel), Hänen esikoispojastaan. Lue nyt 2.Sam. 7:13-14 tai 1.Aik. 22:10.

”Poikasi (Salomon) rakentaa nimelleni temppelin, ja minä pidän hänen kuninkaallisen valtaistuimensa vahvana ikiaikoihin asti. Minä olen oleva hänelle isä, ja hän on oleva minulle poika…”


Herättää sekaannusta lukea nyt kohta Jer.31:9: ”Minä olen Israelin isä, ja Efraim on minun esikoiseni”. Jakeessa 2.Moos. 4:22 Israeliakin sanottiin juuri esikoiseksi. Kumpi on oikea esikoinen? Israel vai Efraim? Myös tavallisia ihmisiä sanotaan Jumalan lapsiksi; lue 5.Moos. 14:1.

”Te olette Herran, Jumalan, lapsia”.


Ja tavallisia ihmisiä voidaan myös sanoa esikoisiksi; lue Room. 8:29.


”Ne, jotka hän edeltä käsin on valinnut, hän on myös edeltä määrännyt oman Poikansa kaltaisiksi, niin että hänen Poikansa olisi esikoinen suuressa veljesjoukossa”.


Jos kaikki ovat esikoisia, niin mikä on Jeesus?


Kauan ennen Jeesuksen syntymää Jumala sanoi Daavidille (Ps.2:7): ”Nyt kerron, mitä Herra on säätänyt. Hän sanoi minulle: "Sinä olet minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin”. Daavid on siis myös Jumalan ainokainen poika. Jumalan poika on vertauskuvallinen ilmaus. Kuka tahansa, jota Jumala rakastaa, voi olla Jumalan poika. Jeesus sanoi myös että Jumala ei ole vain hänen Isänsä vaan myös sinun Isäsi (Matt.5:45,48)

”..jotta olisitte taivaallisen Isänne lapsia”; ”Olkaa siis täydellisiä, niin kuin teidän taivaallinen Isänne on täydellinen”.


Raamatussa on siis monta kohtaa, jossa puhutaan ”Jumalan pojasta”, mikä viittaa Jumalan rakkauteen, huolenpitoon ja läheisyyteen, eikä se sovellu vain Jeesuksen. Puhutaan Jumalan pojista ja tyttäristä (2.Kor. 6:18): ”…ja olen oleva teidän Isänne, ja te olette minun poikiani ja tyttäriäni. Näin sanoo Herra, Kaikkivaltias”. Näiden sekä monien muiden raamatunkohtien perusteella ei ole mitään syytä, miksi Jeesusta pitäisi pitää Jumalan poikana kirjaimellisesti ja yksinomaisesti.



Kristitty vastaa: Mutta hänellä ei ole isää, siksi hän on Jumalan poika.


Silloinhan Aatamiakin on pidettävä Jumalan poikana. Hänellä ei ollut isää eikä äitiä, ja myös häntä kutsutaan Jumalan pojaksi kohdassa Luuk.3:38: ”…tämän Set, tämän Aadam, tämän Jumala”. Lue Hepr. 7:3.


”Hänellä ei ole isää, ei äitiä eikä sukuluetteloa, hänen elinpäivillään ei ole alkua eikä loppua. Hänet on kuvattu Jumalan Pojan kaltaiseksi, ja hän pysyy pappina ainaisesti”.



Kuka hän on? Vastaus löytyy kohdasta Hepr. 7:1: ”Tämä Melkisedek oli Salemin kuningas ja Korkeimman Jumalan pappi. Kun Abraham oli paluumatkalla… Melkisedek tuli häntä vastaan”. Hän on hämmästyttävämpi kuin Jeesus tai Aatami. Miksei juuri häntä pidetä Jumalan poikana tai Jumalana?


Me muslimit kutsumme häntä Jeesukseksi, Marian pojaksi.


Se on yksinkertaista, eikä kukaan voi kiistää sitä. Jeesus kutsui itseään Ihmisen pojaksi ja kielsi kutsumasta itseään Jumalan pojaksi. Lue Luuk.4:41.


”Monista lähti myös pahoja henkiä, jotka huusivat: "Sinä olet Jumalan Poika!" Mutta Jeesus nuhteli niitä eikä sallinut niiden puhua, koska ne tiesivät, että hän oli Messias”.


Tässä hän selvästi kielsi kutsumasta itseään Jumalan pojaksi. Hän kielsi sen uudelleen jakeissa Luuk.9:20 ja 21, ja myös nuhteli kutsujia.


”"Entä te?" kysyi Jeesus. "Kuka minä teidän mielestänne olen?" Pietari vastasi: "Sinä olet Kristus, Jumalan Voideltu." Jeesus kielsi heitä ankarasti puhumasta tästä kenellekään”.


Jeesus, joka oli odotettu Messias ja profeetta, ylennettiin opettajasta Herraksi, Jumalan pojaksi ja lopulta itse Jumalaksi. Katso Joh.3:2: ”Hän tuli yöllä Jeesuksen luo ja sanoi: "Rabbi, me tiedämme, että sinä olet Jumalan lähettämä opettaja…”; 8Joh. 6:14): ”Kun ihmiset näkivät, minkä tunnusteon Jeesus teki, he sanoivat: ”Tämä on todella se profeetta, jonka oli määrä tulla maailmaan."”; Jeesusta sanotaan myös profeetaksi jakeissa Joh.7:40, Matt.21:11, Luuk.7:16 ja 24:19. Jae Ap. t. 9:20: ”Hän alkoi heti synagogissa julistaa, että Jeesus on Jumalan poika”. (Tästä kohdasta näkee, että alkukristityt käyttivät vielä synagogia, mutta myöhemmin kun kristinusko etääntyi Jeesuksen alkuperäisistä opetuksista, perustettiin kirkkoja. Paavali, Barnabas ja toisuskoiset erotettiin synagogista ja heitä syytettiin jumalanpilkasta ja harhaopista. Katso Ap. t. 13:50, 17:18 ja 21:28) (Luuk.2:11): !Tänään on teille Daavidin kaupungissa syntynyt Vapahtaja. Hän on Kristus, Herra”. (Joh.1:1): ”Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala”.
22186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

minua ettekä minun Isääni; jos te tuntisitte minut, niin te tuntisitte myös minun Isäni."

Jeesus sanoo nyt teille : "Te olette alhaalta, minä olen ylhäältä; te olette tästä maailmasta, minä en ole tästä maailmasta.
Sentähden minä sanoin teille, että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne."

Äänestä

Hepr 5:5 lainaa tuota psalmia ja sanoo:
"Niinpä Kristuskaan ei itse korottanut itseänsä ylimmäisen papin kunniaan, vaan HÄN, JOKA SANOI HÄNELLE:
"Sinä olet minun Poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin".

Eli Daavid kertoo tuossa psalmin kohdassa, mitä Isä sanoi ainosyntyiselle Pojalleen.

Äänestä

Jumala ilmoittanut Raamatussa Israelin vaimokseen! Ja kyselee, että Hänenkö pitäisi olla hedelmätön! Jeesus syntyi Israelista! Ja kun Johannes Kastaja kastoi Jeesuksen Jordanilla, kuului Taivaasta Jumalan ääni:Tämä on Minun rakas poikani!
Tuo todistuksen kuulivat opetuslapset Jeesuksen seurassa vielä useita kertoja!

Jeesus on siis Jumalan Poika!

Äänestä

Melkisedek esikuvasi Jeesuksen Kristuksen pappeutta.


Eräässä huomattavassa Messiasta koskevassa profetiassa esitetään vala, jonka Jehova Jumala vannoi Daavidin ”Herralle”(Jeesukselle): "Sinä olet pappi iankaikkisesti, Melkisedekin järjestyksen mukaan". (Ps 110:1, 4; Mat 41-44) Tämän psalmin perusteella saatettiin odottaa, että tulevassa Messiaassa yhdistyisivät papin ja kuninkaan virat. Apostoli Paavali poisti heprealaisille kirjoittamassaan kirjeessä epäilykset siitä, ketä tuo ennustus koski, kun hän puhui Jeesuksesta: ”tultuaan ylimmäiseksi papiksi Melkisedekin järjestyksen mukaan, iankaikkisesti." (Hepr 6:20; 5:10).

Äänestä

Eihän Jeesus näissä antamissasi jakeissa (Luuk.9:20,21;4:41) kiellä sitä etteikö hän olisi Jumalan Poika, hän vaan kieltää puhumasta siitä asiasta. :-/

Äänestä

Jumalan poika on täysin eri asia kuin jumalan lapsi. Luuk 9.20 kielsi kesustelun hänen kanssa ei muuta,lukekaa kokonais valtaisesti raamattua eikä pelkkiä jakieta.

Äänestä

Kristus teissä KIRKKAUDEN toivo

Äänestä

Jeesus on ihmisen poika, näin sanoi hän itse. Tällä hän tarkoitti olevansa ihmisen poika, joka tarkoittaa selvästi että hän on ihmisen poika. Ihmisen pojalla jeesus tarkoitti poikaa, jonka on synnyttänyt ihminen.

Äänestä
  • Ei muuten tarkoita. Nimitys Ihmisen Poika tulee Danielin kirjasta luvusta 7.

    Äänestä

olet kyllä nyt tulkinnut raamattua väärin.

Äänestä

Nimimerkki "muslimi87" on ihan oikeassa kun hän kirjoittaa että Jeesus ei ollut jumalan poika.

Se johtuu siitä, että jumalaa ei ole olemassa.

Tiesitkö, että tiede kykenee nykyisin selittämään miksi ihminen uskoo jumaliin? Tiesitkö, että tieteen avulla pystymme selittämään miten oma lajimme on kehittynyt aikaisemmin eläneistä lajeista?

Tiede ei kykene vielä selittäämään, miten koko maailmankaikeus on saanut alkunsa. Tiedemiehet sensijaan ovat kyllin rohkeita myöntämään tämän ilman että heidän tarvitsee turvautua vanhoihin kansataruihin ja niiden tarjoamiin yliluonnollisiin lohdutusselityksiin.

Kivaa päivänjatkoa.

Äänestä

Kun Jeesus kävi kasteella, kuului Taivaasta Jumalan ääni:"Tämä on minun rakas pioikani, kuulkaat Häntä!" Uuden Tetsmentin mukaan. Tuo toistui Uuden Tetsamentin mukaan vielä toistekkin Jeesuksen aikana, jonka todistajia Apostolit ovat!!!

Äänestä

Kun Jeesus kävi kasteella, kuului Taivaasta Jumalan ääni:"Sinä olet minun rakas Poikani, sinuun minä mielistyin!" Uuden Testamentin mukaan. Tuo toistui Uuden Testamentin mukaan vielä toistekkin Jeesuksen aikana!!!:"Tämä on minun rakas poikani, kuulkaat Häntä!", jonka todistajia Apostolit ovat!

Äänestä

on valheen herra pimeydestä.

Äänestä

eivät tunne Jeesusta Isän ainosyntyisenä Poikana ja Immanuelina ja Pyhästä Hengestä siinneenä, voi heitä. Jolla ei ole Poikaa ei ole Iankaikkista Elämää.

Äänestä

muslimi87
Monista lähti myös pahoja henkiä, jotka huusivat: "Sinä olet Jumalan Poika!" Mutta Jeesus nuhteli niitä eikä sallinut niiden puhua, koska ne tiesivät, että hän oli Messias Luuk.4:41
Tässä pahat hengent tiesivät jeesuksen jumalan poijaksi,heiltä kielsi,itseään jumalanpojaksi. Eikä Ihmisiltä.

Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi tuhokseen vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.2.Piet.3:16

Äänestä

JOHANNEKSEN EVANKELIUMI 8:23-25.

23. Ja hän sanoi heille:>>Te olette alhaalta, minä olen ylhäältä; te olette tästä maailmasta, minä en ole tästä maailmasta.

24. Sentähden minä sanoin teille, että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua
siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne.>>

25. Niin he sanoivat hänelle: >>Kuka sinä olet?>> Jeesus sanoi heille: >>Juuri se, mitä minä puhunkin teille.

Sama luku 42. jae:
Jeesus sanoi heille: >>Jos Jumala olisi teidän Isänne, niin te rakastaisitte minua, sillä minä olen Jumalasta lähtenyt ja tullut; en minä ole itsestäni tullut, vaan hän on minut
lähettänyt.

Vielä 51. jae:
Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos joku pitää minun sanani, hän ei ikinä näe
kuolemaa>>.

Vielä 54. jae
Jeesus vastasi: >>Jos minä itse itselleni otan kunnian, niin minun kunniani ei ole mitään. minun Isäni on se, joka minulle kunnian antaa, hän, josta te sanotte: >>Hän on meidän Jumalamme`,

Äänestä

Eikä allhilla ole poikaa! Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin Jumalalla on Poika. Ja sana vakuuttaa "Jolla Poika on, sillä on elämä. Jolla Jumalan Poikaa ei ole sillä ei ole elämää."

Äänestä

Jeesus Nasaretilainen ei ollut Jumalan poika sen kummemmin kuin kukaan tahansa meistä. Historian Jeesus tuskin on edes sellaista väittänyt. Evankeliumeja on aivan turha siteerata, niissä tuskin yhtään aitoa Jeesuksen lausumaa. Jeesuksen kuoleman jälkeinen traditio kehittyi siihen suuntan että lopulta hänestä tuli Jumalan poika ja Jumala. Hurskas mielikuvitus on luovaa.

Äänestä
  • Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi tuhokseen vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
    Minä kysyin: 'Herra, kuka sinä olet?' Ääni vastasi: 'Minä olen Jeesus Nasaretilainen, jota sinä vainoat.Ap.t 22:8
    "Mitä sinä meistä tahdot, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut tuhoamaan meidät? Minä tiedän, kuka sinä olet, Jumalan Pyhä! Mark.1:24

    Äänestä

  • Puhut täyttä potaskaa.

    Äänestä

Isän Jumalan ainosyntyinen Poika, eikä muuta Nimeä ole annettu Pelastajasta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muslimi87 kirjoitti:

Jeesus ei ole myöskään Jumalan poika!

Kristityt sanovat Kyllä. Jakeessa Matt.3:17 sanotaan Johanneksen kastettua Jeesuksen: ”Ja taivasta kuului ääni: "Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mieltynyt"”.


Sana poika ei pidä ottaa kirjaimellisesta, sillä Raamatussa monia profeettoja sanotan Jumalan pojaksi ja lapseksi. Lue 2.Moos. 4:22.


”Silloin sinun pitää sanoa faraolle: "Näin sanoo Herra: "Israel on minun esikoispoikani"”.


Jakeessa puhutaan Jaakobista (Israel), Hänen esikoispojastaan. Lue nyt 2.Sam. 7:13-14 tai 1.Aik. 22:10.

”Poikasi (Salomon) rakentaa nimelleni temppelin, ja minä pidän hänen kuninkaallisen valtaistuimensa vahvana ikiaikoihin asti. Minä olen oleva hänelle isä, ja hän on oleva minulle poika…”


Herättää sekaannusta lukea nyt kohta Jer.31:9: ”Minä olen Israelin isä, ja Efraim on minun esikoiseni”. Jakeessa 2.Moos. 4:22 Israeliakin sanottiin juuri esikoiseksi. Kumpi on oikea esikoinen? Israel vai Efraim? Myös tavallisia ihmisiä sanotaan Jumalan lapsiksi; lue 5.Moos. 14:1.

”Te olette Herran, Jumalan, lapsia”.


Ja tavallisia ihmisiä voidaan myös sanoa esikoisiksi; lue Room. 8:29.


”Ne, jotka hän edeltä käsin on valinnut, hän on myös edeltä määrännyt oman Poikansa kaltaisiksi, niin että hänen Poikansa olisi esikoinen suuressa veljesjoukossa”.


Jos kaikki ovat esikoisia, niin mikä on Jeesus?


Kauan ennen Jeesuksen syntymää Jumala sanoi Daavidille (Ps.2:7): ”Nyt kerron, mitä Herra on säätänyt. Hän sanoi minulle: "Sinä olet minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin”. Daavid on siis myös Jumalan ainokainen poika. Jumalan poika on vertauskuvallinen ilmaus. Kuka tahansa, jota Jumala rakastaa, voi olla Jumalan poika. Jeesus sanoi myös että Jumala ei ole vain hänen Isänsä vaan myös sinun Isäsi (Matt.5:45,48)

”..jotta olisitte taivaallisen Isänne lapsia”; ”Olkaa siis täydellisiä, niin kuin teidän taivaallinen Isänne on täydellinen”.


Raamatussa on siis monta kohtaa, jossa puhutaan ”Jumalan pojasta”, mikä viittaa Jumalan rakkauteen, huolenpitoon ja läheisyyteen, eikä se sovellu vain Jeesuksen. Puhutaan Jumalan pojista ja tyttäristä (2.Kor. 6:18): ”…ja olen oleva teidän Isänne, ja te olette minun poikiani ja tyttäriäni. Näin sanoo Herra, Kaikkivaltias”. Näiden sekä monien muiden raamatunkohtien perusteella ei ole mitään syytä, miksi Jeesusta pitäisi pitää Jumalan poikana kirjaimellisesti ja yksinomaisesti.



Kristitty vastaa: Mutta hänellä ei ole isää, siksi hän on Jumalan poika.


Silloinhan Aatamiakin on pidettävä Jumalan poikana. Hänellä ei ollut isää eikä äitiä, ja myös häntä kutsutaan Jumalan pojaksi kohdassa Luuk.3:38: ”…tämän Set, tämän Aadam, tämän Jumala”. Lue Hepr. 7:3.


”Hänellä ei ole isää, ei äitiä eikä sukuluetteloa, hänen elinpäivillään ei ole alkua eikä loppua. Hänet on kuvattu Jumalan Pojan kaltaiseksi, ja hän pysyy pappina ainaisesti”.



Kuka hän on? Vastaus löytyy kohdasta Hepr. 7:1: ”Tämä Melkisedek oli Salemin kuningas ja Korkeimman Jumalan pappi. Kun Abraham oli paluumatkalla… Melkisedek tuli häntä vastaan”. Hän on hämmästyttävämpi kuin Jeesus tai Aatami. Miksei juuri häntä pidetä Jumalan poikana tai Jumalana?


Me muslimit kutsumme häntä Jeesukseksi, Marian pojaksi.


Se on yksinkertaista, eikä kukaan voi kiistää sitä. Jeesus kutsui itseään Ihmisen pojaksi ja kielsi kutsumasta itseään Jumalan pojaksi. Lue Luuk.4:41.


”Monista lähti myös pahoja henkiä, jotka huusivat: "Sinä olet Jumalan Poika!" Mutta Jeesus nuhteli niitä eikä sallinut niiden puhua, koska ne tiesivät, että hän oli Messias”.


Tässä hän selvästi kielsi kutsumasta itseään Jumalan pojaksi. Hän kielsi sen uudelleen jakeissa Luuk.9:20 ja 21, ja myös nuhteli kutsujia.


”"Entä te?" kysyi Jeesus. "Kuka minä teidän mielestänne olen?" Pietari vastasi: "Sinä olet Kristus, Jumalan Voideltu." Jeesus kielsi heitä ankarasti puhumasta tästä kenellekään”.


Jeesus, joka oli odotettu Messias ja profeetta, ylennettiin opettajasta Herraksi, Jumalan pojaksi ja lopulta itse Jumalaksi. Katso Joh.3:2: ”Hän tuli yöllä Jeesuksen luo ja sanoi: "Rabbi, me tiedämme, että sinä olet Jumalan lähettämä opettaja…”; 8Joh. 6:14): ”Kun ihmiset näkivät, minkä tunnusteon Jeesus teki, he sanoivat: ”Tämä on todella se profeetta, jonka oli määrä tulla maailmaan."”; Jeesusta sanotaan myös profeetaksi jakeissa Joh.7:40, Matt.21:11, Luuk.7:16 ja 24:19. Jae Ap. t. 9:20: ”Hän alkoi heti synagogissa julistaa, että Jeesus on Jumalan poika”. (Tästä kohdasta näkee, että alkukristityt käyttivät vielä synagogia, mutta myöhemmin kun kristinusko etääntyi Jeesuksen alkuperäisistä opetuksista, perustettiin kirkkoja. Paavali, Barnabas ja toisuskoiset erotettiin synagogista ja heitä syytettiin jumalanpilkasta ja harhaopista. Katso Ap. t. 13:50, 17:18 ja 21:28) (Luuk.2:11): !Tänään on teille Daavidin kaupungissa syntynyt Vapahtaja. Hän on Kristus, Herra”. (Joh.1:1): ”Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala”.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu