Kierukka.

Ajattelin siirtyä e-pillereistä kierukkaan.
Onko ennen kierukan asettamista jonkinlaisia tarkastuksia, esim. raskaustesti?
Koska joillakin naisillahan kuukautiset tulevat vaikka olisikin raskaana ja kierukka asennetaan 7päivän kuluessa kuukautisten alkamisesta..
5304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Täällä on monen monta keskustelua otsikoilla kierukka / kuparikierukka / hormonikierukka. Katso ne.

Kierukka asetetaan kuukautisten aikana. Mieluusti silloin, kun on runsain vuoto, koska helpottaa asettamista. Raskaustestiä ei tehdä, papa pitää olla tehtynä.

Jos syöt pillereitä oikein, niin todennäköisyys olla raskaana on melkoisen pieni. Jos taas kuulut niihin idiootteihin, jotka syövät lääkkeitä tietämättä miten niitä syödään, niin ehkä on hyvä että lopetat niiden lääkkeiden syömisen ja siirryt kierukan käyttäjäksi.

Äänestä
  • Asiasihan voisit hieman ystävällisemminkin ilmaista! Kaikki täällä eivät ole 15v teinityttöjä jotka eivät tiedä mitä pillereillä tehdään! Ja tiedän kyllä miten e-pillereitä käytetään, ei epäilystäkään siitä!
    Mietin vain että voiko pillereistä siirtyä suoraan kierukkaan?

    Äänestä

  • TodellaTietämötän kirjoitti:

    Asiasihan voisit hieman ystävällisemminkin ilmaista! Kaikki täällä eivät ole 15v teinityttöjä jotka eivät tiedä mitä pillereillä tehdään! Ja tiedän kyllä miten e-pillereitä käytetään, ei epäilystäkään siitä!
    Mietin vain että voiko pillereistä siirtyä suoraan kierukkaan?

    Minulle on laitettu kaksi kertaa kierukka.
    Ensimmäisellä kerralla kuukautiset olivat loppumassa ja toisella kerralla olivat jo loppuneet. Edellinen vastaaja sanoi, että mieluusti runsaan vuodon aikana, minulle gyne sanoi ettei runsaan vuodon aikana vaan kun vuoto on loppumassa.
    Muutenkin ihmetyttää jatkuvasti olevat kommentit joissa viitataan aikaisempiin keskusteluihin, eikö keskustelupalstoilla saa enää tehdä omia aloituksia vaan aina pitäisi vanhoja vain lukea? Sitten jos vanhoihin erehtyy vastaamaan saa kommenteiksi miksi vanhoja ketjuja nostellaan...

    Siihen en osaa vastatata voiko pilleristä siirtyä suoraan hormonikierukkaan, mutta luulisin että kupariseen aikakin voi.
    Papakoe tosiaan otetaan ennen laittoi ja muutenkin tutkitaan, ultraa on omalla kohdalla ainakin käytetty kuten myös asennus tilanteessa joten tuskin raskaus jäisi huomaamatta.

    Äänestä

Kyllä voi siirtyä pillereistä Mirenaan, aivan samalla tavoin kuin muistakin hormonaalisista toiseen hormonaaliseen.

Äänestä

Ei raskaus näy heti UÄ-tutkimuksessa...eli siihen ei kannata luottaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TodellaTietämätön kirjoitti:

Ajattelin siirtyä e-pillereistä kierukkaan.
Onko ennen kierukan asettamista jonkinlaisia tarkastuksia, esim. raskaustesti?
Koska joillakin naisillahan kuukautiset tulevat vaikka olisikin raskaana ja kierukka asennetaan 7päivän kuluessa kuukautisten alkamisesta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu