Vime aikoina ovat heterot joutuneet kaappiin myös kirkossakin. Kaapissa pitää olla hiljaa, ettei vain loukkaisi homoja. Ei homoja pidä hyssytellä ja palvoa, sillä pelkkä ihmisarvon kunnioittaminen riittää. Jos Jumala eheyttää jonkun homon, olkoon vaan arkkipiispa Mäkinenkin vain tyytyväinen! Minun mielestäni meillä ei ole oikeutta arvostella Jumalan töitä. Tulkaa vain kaikki heterot rohkeasti kaapista ulos! Onhan meitäkin heteroja moneen junaan ja vaikka omaan kulkueeseen! Olen kiitollinen Jumalalle, että olen hetero!
Heterot kaapista
Hetero sapiens
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
PIILOEKUMENIA!
Otsikon uusiosana tuli tajuntaani viime yönä. Sen myötä selkeni taas muutama asia.
Julmia susia lammasten vaatteissa on seurakunnan liikenteessä! Noita piiloekumenian harrastajia löytyy elävässä uskossa olevien keskuudesta, jotka muuten ovat ekumeniauskontojen ulkopuolella. Niitä hekumeenikkoja löytyy kasteasian vääristelijöistä ja vähättelijöistä.
Nykyajan uskonnollinen eksytys kulminoituu suurelta osin kasteasiaan. Sitä yritetään muotoilla itselle ja toisille sopivaksi. Näin vääristellään Jumalan Sanaa.
Kasteelle meneminen kuuluu kaikille uskoon tulleille. Raamattu ei anna muuta vaihtoehtoa. ".. ottakoon KUKIN TEISTÄ kasteen.." / "Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, NE kastettiin.." / "Ja HE pysyivät keskinäisessä yhteydessä... leivän murtamisessa.."
Seurakunta koostuu kaikista uskoon tulleista! Mutta työyhteyteen ja mm. ehtoollisen viettoon voivat RAAMATUN MUKAAN osallistua ainoastaan kasteella käyneet, kuten Apt. 2:38,41,42 selvästi osoittaa.
Kastamattomat uskoon tulleet on pidettävä oppilaan paikalla kunnes tahtovat lähteä Raamatun opettamalle tielle, parannukseen ja kasteelle.
Kasteesta kieltäytyvä uskoon tullut siirtyy "toiseen evankeliumiin". 2 Kor. 11:4. Gal. 1:8-9. Sellainen ei nauti seurakunnan luottamusta. Jeesus kutsuu kastamattomat kasteelle.
Kastamattomuutta puolustava kristitty on mukana piiloekumeniassa. Sitä jumlaattomuutta voi puolusta monin peuitetyin tavoin (=piiloekumeniaa). Jos joku esimerkiksi suostuu ottamaan kastamattoman mukaan ehtollisen viettoon, niin sellainen puolustaa kastamattomuutta ja on vakavan luokan eksyttäjä, joka johdattaa uskovia pois apostolisesta uskosta. Jokaisen tulee varoa sellaisia julmia susia.
Apostolisessa uskossa oleva ei voi hyväksyä epäraamnatullista kasteesta kieltäytymistä!!!
Piiloekumeniaa on sellainen toiminta, joka hajottaa seurakunnan raamatullisia rakenteita ottaen seurakuntatyöhön mukaan epäraamatullisia rakennusaineita.
Raamattu ei tunne, että eksyttäjien kanssa tulisi tehdä yhteistyötä. Kasteesta kieltäytyvä on kaikissa tapauksissa eksyttäjä!
Raamattu ei tunne sellaista ekumeenikkojen luomaa käsitettä, että muka rakennettaisiin yhteyttä "yli seurakuntarajojen". Raamattu tuntee yhteyden ILMAN SEURAKUNTARAJOJA.
_________________
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Älä mene mukaan tuohon eksyttäjien keksimään "hetero"- ja "homo"-puheeseen. On vain synnin tekeminen, tai sen tekemättä jättäminen. Kaikki muu on keksitty ihmisten harhauttamiseksi, vaikka kaikki on aivan selkeää. Tietyt teot eivät ole Jumalalle mieluisia. Hän on niin meille ilmoittanut Pyhässä Raamatussa. Eikä siihen ole mitään lisättävää.