Sandarmohin haudat

Tiesivätkö paikalliset ryssät että alueella oli ammuttu noin parituhatta Stalinin vainoissa vangittua mutta eivät kertoneet tätä suomalaisille "miehittäjille". Siitäkö johtuu ettei saksalaiset ja suomalaiset löytäneet uhrien jäänteitä ja voineet käyttää tätä tehokkaasti hyväksi neuvostovastaisessa propagandassaan.
6161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ihmisenäkin perseestä

Äänestä
  • Paikkansa pitävä ja osuva sanonta.

    Äänestä

Sinä typerys et edes tiedä mistä puhut!

Sandarmoh 1937 - 1938

http://heninen.net/sandarmoh/suomeksi.htm

Arkistotietojen mukaan 11. elokuuta 1937 alkaen vuoden 1938 joulukuun 24. päivään mennessä tällä paikalla oli ammuttu ja haudattu yli 9500 henkeä, jotka edustivat 58 kansallisuutta (venäläisiä, karjalaisia, suomalaisia, ukrainalaisia, valkovenäläisiä, tataareja, udmurteja, juutalaisia, romaneja, saksalaisia, puolalaisia ym.).



Krasnyi Bor 1937 - 1938

http://heninen.net/punakangas/suomeksi.htm

Säilyneiden arkistotietojen mukaan vuosina 1937-1938 Petroskoin lähistöllä ammuttiin ja salaa haudattiin ainakin 3776 henkeä.



NIMIHAKU

Teloitettujen suomalaisten ja karjalaisten nimiluettelo

http://uhreja.onego.ru/

Keskitä leiriin oli ajan henki:

http://uhreja.onego.ru/kartta.html

Äänestä

Seutu on kohtalaisen asumatonta, vieläpä nykyäänkin. Teloitukset tehtiin hyvin lyhyellä aikavälillä, joten paikalliset eivät siksikään ehkä tietäneet asiasta mitään.
Luultavasti teloitukset salattiin hyvin, vangithan tuotiin pääosin (vai ainoastaan?) pohjoisesta Solovetskin luostarialueelta.

Äänestä
  • Kyllä se joku maajussi sieltä ne laukaukset on kuullut. Aivan varmasti.

    Äänestä

  • nooh4t kirjoitti:

    Kyllä se joku maajussi sieltä ne laukaukset on kuullut. Aivan varmasti.

    Ovat ajatelleet, että johtajat seurueineen siellä karhuja ja hirviä metsästävät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


frenkel shalav kirjoitti:

Tiesivätkö paikalliset ryssät että alueella oli ammuttu noin parituhatta Stalinin vainoissa vangittua mutta eivät kertoneet tätä suomalaisille "miehittäjille". Siitäkö johtuu ettei saksalaiset ja suomalaiset löytäneet uhrien jäänteitä ja voineet käyttää tätä tehokkaasti hyväksi neuvostovastaisessa propagandassaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu