Kuulin, että vanhempien Vitojen turbokoneet ennen CDI-koneita eivät oikein kestäisi: turbot vioittuu ja kansissa on vikoja. CDI-koneet taitavat kestää paremmin. Onko kellään kokemuksia asiasta ?
Kestääkö vanhempien Vitojen koneet?
Vito mielessä
41777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olin duunissa autovuokraamossa muutamia vuosia sitten nuo vitot olivat kyllä huonoimpia autoja mitä koskaan meillä oli. niissä oli aina jotain vikaa ja korjaukset tietenkin kalliita. uudemmista ei kokemusta.
ja vähemmän ajettu
Ensimmäisissä oli jokin materiaalivirhe kansipahvissa, mennyt monessa vaihtoon (parempilaatuinen tullut tilalle). Sen jälkeen en ole kuullut murheista, niilläkin on ajettu aika hurjia kilometrejä. Itse ajelin yhdessä vaiheessa yli 500 000 ajetulla bussiversiolla ja kaikki toimi kuin kello. Vanhemmasta Vitosta katsoisin enemmän vetareiden kumeja ja esim. ovien sisäpintoja, huonosti hoidettuna saattaa alkaa kukkia sieltä - niinkuin pakut yleensäkin. Lisäksi jarrut kannattaa katsoa, ne ovat yleensä uusimiskunnossa 200 - 300 000 välillä.
surkeita vehkeitä... made in espana. Kaikkee pikkuvikaa ja isompaa. Kansipahvia, 7 l/ 10000 km öljynkulutusta... pakkasproppujakin tippunut ja vedet ulos. Kalliita ja korjauksiin vielä lisää... ja paljon. Veho kiittää, tekemistä riittää.
Pysy erossa!