Kolmiolääkkeet ja autolla ajaminen?

autolla ajaja

Näkyykä bentsot poliisin puhallustestissä?
Kannatko aina todistusta lääkkeistä mukana?

13

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • resepti mukana

      No puhallustesteissä ei näy kuin alkoholi, lääkkeet testataan vallan muulla menetelmällä. Ja näkyy, näkyy siinä sitten bentzot.

      • .

        Bentzot eivät sitten ole ainoita kolmiolääkkeitä.


    • bentsot punaisella

      Ja huom! Jos ja kun bentsot näkyy testeissä (muu kuin puhallus-), sillä ei ole mitään merkitystä ajoluvan kanssa. Huumeita ne sieltä seuloo.

    • näin on

      saa ajaa jos lääkärin mielestä voi ajella sillä määrällä jonka se kirjoittanut annokseksi.Mutta jos jotain sattuu niin sitten onkin kusessa sillä katsotaan kuten huumeidenkäyttäjää oikeudessa ikävä kyllä.Tietenkin jos silmät seisoo päässä kun poliisit pysäyttää ei auta vaikka kuinka olisi reseptiä tai muuta:=)Tämä pätee vain suomessa.Muistakaa,jotta ulkomailla olet aina huumekuski jos ajat ja käytät.Norjassa ei saa olla mitään lääkettä veressä kun ajaa EI EDES PANADOLLIA TAI KUSESSA ON.

      • lääkitys kohdallaan

        Taidat olla se sama joka aina toteaa jos jotain sattuu,miksi? kyllä saa ajaa
        ja niitä unilääkkeitten käyttäjiä on niin poliisissa kuin lääkäreissäkin.Tietääkseni
        rattijuoppokaan ei enää ole yhtä syyllinen kuin ennen, vaan katsotaan myös
        tekikö toinen osapuoli virheen esim.autokolari.


    • .

      "Norjassa ei saa olla mitään lääkettä veressä kun ajaa EI EDES PANADOLLIA TAI KUSESSA ON. " Höpö, höpö....parasetamoli ei tod. ole kielletty.

      Asun Norjassa.

    • x cddf

      Hoitamattomana masentuneena ajo ilman asianmukaisia lääkkeitä se todella vaarallista on.

    • Jaaahaaas

      Jos lääkäri on määrännyt kolmiolääkettä, se saa näkyä huumeseulassa. Jos ei ole määrännyt, niin eiköhän sieltä rattituomio saada kaivettua. Lääkärin määräämässä käytössä on toki se rajoitus, että päihtyneenä ei saa ajaa. Jos poliisi sanoo, että bentsokuski oli selvästi päihtynyt, niin kyllä tuomari siitä tuomion antaa.

      • lääkitys kohdallaan

        Aivan lääkärin pitää olla sairauteen määrännyt kolmiolääkkeet,joita on jopa
        yskänlääkkeissä.Normaali lääkeannoksilla ei yleensä vaikutusta kuin ehkä
        ihan alussa.Poliisin sana poliisihan voi piruuttaan sanoa toista päihtyneeksi
        kai hänen pitää se todistaa ja väärästä todistuksesta saa poliisikin kai jotain.
        Viihdekäyttäjät jotka usein käyttävät suuria annoksia ovat eri juttu, silloin on syyl
        linen päihtyneenä ajamiseen.Kuinkahan moni aamulla ajaakaan kolmiolääkkeiden voimalla joka päivä.


    • ....

      Ajokunnostahan voidaan hakea lausunto lääkäriltä, jos on epäily siitä, ettei kuljettaja ole ajokunnossa, vaikka on käyttänyt lääkärin määräämiä lääkkeitä ihan ohjeen mukaan. Vähän vastaavasti kuin puhaltamaan kieltäytyvältä voidaan ottaa verikoe ajokunnon varmistamiseksi.

      Se, että syö kolmiolääkkeitä lääkärin määräyksestä ja ohjeen mukaan, ei muuta tilannetta ajokunnon suhteen verrattuna siihen, että käyttää muita kautta hankittuja lääkkeitä. Yllättävän vähän lääkärit varoittelevat noista kolmiolääkkeistä niitä määrätessään, jää tosi paljon omalle vastuulle ajokunnon arvointi. (Itsestäni tiedän, että olen ihan ajokykyinen kahden panadolin tai 4 mg sirdaludin jälkeen, mutta otapa ne yhtäaikaa, niin ei ole mitään asiaa rattiin)

      • lääkitys kohdallaan

        Panadol tuohan on peruskipulääke ei kolmiolääke ei vaikutusta ajokykyyn.Miksi
        pitäisi ottaa yhtäaikaa?


    • fa.

      Pandol ei tehosta Sirdaludin vaikutusta mitenkään`? Ettet nyt vain olisi tarkoittanut Panacodia ja Sirdaludia?!

      Ja parasetamol siksi Siraludin kanssa koska toinen auttaa kipuun, toinen on sitten taas lihasrelaxantti....

    • ....

      Joo Panacodeja tarkoitin, tiedä mikä ajatusbugi tuossa tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe