Vaaditaanko henkilöauton katsastuksessa, että moottorin alla oleva pohjapanssari täytyy olla?
Itselläni se on tuollainen muoviläpäre 1993 mallisessa autossa, joka on pikkuhiljaa repeytynyt ja siitä on palasia irronnut. Aiemmin olen nippusiteillä vetänyt jäljellä olevan lärpäkkeen kiinni, mutta nyt ei jäljellä ole enää juuri muuta kuin ikävästi maassa roikkuva lepare. Jos otan sen kokonaan pois, mitä sanoo katsastaja? Jotain kohteliasta varmaan, vaikka hylkäisikin? Nykyäänhän ei katsastusmiehilläkään ole varaa alkaa kovin tärkeiksi. Toista oli ennen.
Katsastusmiehiä paikalla?
15
13621
Vastaukset
- jwojvgieorgjiorejgeo
ei tuosta ainakaan 90-luvulla sanottu mitään kun silloisesta 80-luvun japsistani moottorin alusmuovi repeytyi irti upottavassa loskassa peruuttaessa kun muovin takaosa haukkasi loskaa. Väkivaltainen irtoaminen repi sen niin että kiinnityskohtien ympäristökin meni säpäleiksi joten olisi pitänyt uusia suunnilleen koko keulan alusmuovit kaikkineen.
- inssi ..
Ei tuollainen moottorin suojamuovi ole mikään katsastusvaruste. Sen tehtävänä on moottorin suojaaminen likaantumiselta ja jossakin määrin myös ilmanvastuksen vähentäminen.
Ei sen puuttuminen ole hylkäysperuste, mutta ylenmäärin likainen moottori voi kyllä olla. Jos on vielä jotakin öljyvuotoja niin lopputulos voi olla hylkäyskin.- aha,
likainen moottori hylkäysperuste? miksi pitäisi hylätä jos öljypohja onkin hieman kurainen?`vaikuttaako jotenkin liikenneturvallisuuteen?
- ha hah
aha, kirjoitti:
likainen moottori hylkäysperuste? miksi pitäisi hylätä jos öljypohja onkin hieman kurainen?`vaikuttaako jotenkin liikenneturvallisuuteen?
Tee nyt ensin itsellesi selväksi, onko kysymyksessä "ylenmäärin likainen moottori" vai "öljypohja hieman kurainen".
Toinen on hylkäysperuste, toinen ei - saat itse arvata kumpi!
- vanha suikkapää
Laittakaa edes uudet polttimot palaneiden sijalle, älkää miettikö lepareita.
- juytrdcfvgbhn
Mikä lepari? Taitaa jo dementia vaivata...
- Poes vuan
Se roikuva muovilärpykkä mikään panssari ole, sen voi ottaa pois halutessaan.
Se on lisäksi ollut lisävaruste joissain malleissa... - ford f 350
Itse tein tukevasta turkkilevystä kunnon panssarin.Kestää suurempiakin kolauksia,tosin ajelen kotterollani paljon huonoja teitä,jolloin moinen on oiva varuste.
- kfdfd333
Hylätty!
- myynnissä nyt
- mazda121
Tyhmä kysymys: Saako ajokiellossa olevaa autoa hinata, koska sehän ei ole ajamista? Ja mitä sanktioita tulee, jos ajokiellossa olevalla autolla ajaa korjaamolle(kaverin luo). Edellyttäen, että narahtaa.
- käyttäkää järkee
Minkä ympärille te luulette KIIAT ja DAGIAT,HURNAIT ,SAAPIT olis peltiruuveilla kasailtu pitäähän niissäkin olla joku tukevampi kohta
- panhard.lavassor
Suomen autokannan kirjo vaan laajenee, nytkin ilmestyi uudet merkit Dagia ja Hurnai .
- Suoratodiste
Perehtykää http://www.adressit.com/autokatsastus_pois
- Qazw
En tiedä, eikä tiedä Kerttukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305043Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604907Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä524417Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131462- 1061440