Kepu menetti Pohjois-Suomessa valtavasti paikkoja, mutta ONNEKSi vanhoillislestadiolaisten ääntenkeskitys onnistui hyvin - lesta-kansanedustajien määrä pysyi kolmena.
Uuteen eduskuntaan valittiin ainoatoikeatuskovaiset kansanedustajat:
Markus Lohi. Tapani Tölli ja Inkeri Kerola.
Inkeri Kerola, Markus Lohi ja Tapani Tölli
5
365
Vastaukset
- oletko ahdasmielinen
Mikä on pointtisi tuossa viestissä? Ovat he tehneet jotain rikollista tai väärää, pitäisikö heidän hävetä itseään?
Eikö heidän äänestäjillään ole kansalaisoikeuksia, lupa äänestää ketä haluavat?
Ovatko he jotenkin loukanneet sinua?
Vai onko sinulla itselläsi jotain, mikä sinua hävettää ja siksi yrität kiinnittää huomiota muihin?
Suomessa on tietääkseni meillä kaikilla ajatuksen ja uskonnonvapaus, sinulla ja heillä yhtä lailla.- Epäeettistä salailla
Mielestäni avaaja teki fiksusti kun kertoi näiden kepulaisedustajien taustat.
Vanhoillislestadiolaiset haluavat päästä päättäjiksi ja lakien säätäjiksi Eduskuntaan, ja heillä on siihen samat oikeudet kuin muillakin.
Mutta suuri ongelma on, että he salaavat äänestäjiltä maailmankatsomuksensa. Moni on saattanut äänestää heitä tietämättä että heillä on omintakeiset katsomukselliset ehdot päätöksenteossaan, ehdot joillla saattaa olla huomattavia vaikutuksia silloin kun päätetään kansallisesta lainsäädännöstä.
Suurimmat ongelmat ovat todennäkööisesti käsityksissä ihmisoikeuksista, eli Suomen perustuslaista.
Vanhoillislestadiolaiset eivät salli esim. naispappeutta eivätkä ehkäisyä, ja heidän käsityksensä miesten ja naisten tasa-arvosta on kokonaan toinen kuin Suomen perustuslaissa.
Samaten he syrjivät seksuaalisia vähemmistöjä, mikä on perustuslaissa kielletty.
Vanhoillislestadiolaiset pitävät suurta osaa kulttuurielämästä ja kulttuurin tuotteista syntinä eivätkä voi tukea sitä päätöksissä Eduskunnassa. esimerkiksi konsertit, televisio, tanssitaide, ooppera, elokuva, teatteri jne on heistä syntiä. Kuinka he voivat siis olla ratkaisemassa kansallista kultturuipolitiikkaa ja sen rahoitusta. Jos he saisivat päättää, sitä ei olisi lainkaan.
Muutamat vanhoillislestadiolaiset poliitikot eivät kaikki) vaativat peruskoulun biologian opetukseen mukaan luomisoppia eli kreationismia Amerikan malliin. Tämä epätieteellinen hömppä ei kuulu tieteeseen, ja vaarantaisi suomalsiten osaammista, jopa peruskoulun PISA-tuloksia.
Maailmankatsomuksella on suuri merkitys päätöksenteossa, ja siksi se tulisi avoimesti julkistaa jo vaalikampanjan aikana.
Mitä lestadiolaisehdokas siinä pelkää?
On epäeettistä mennä vaaleihin "sammutetuin lyhdyin", oma uskonnollinen tausta äänestäjiltä salaten.
Äänestäjällä on oikeus kuluttajavalistukseen ja tietoon tässäkin suhteessa.
- XVL
Miksi eivät menneet KD:n listoilta?
KD on kuitenkin lähimpänä heidän mailmankatsomustaan!- Ukkojäärä
Eivät ole lähelläkään KD:n maailmankatsomusta, niin paljon ahdasmielisemmästä uskontokunnasta on kysymys.
- fuckmylestadius
Oma uskon lahko ei vaikuta kyllä mitenkään. Poliittiseen toimintaa ei eduskunnassa ajeta uskoa vaan suomen asiaa! Ei sinne uskoa lähetä ajaan. Eikä näyttäny kenenkään vaali ohjelmaan usko kuuluvan. Äänestin lestaadiolais ehokasta ihan sen takia että se oli ykkös ehokas vitut uskosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988