Ajankohtainen kakkonen vaalituloksesta oli kaiken arvostelun alapuolella. Suurinta vaalivoittajaa täytyy kunnioittaa, koska kansakin kunnioitti ja äänesti.
Nyt toimittajat yrittivät naama punaisena lypsää sammakkoa Perussuomalaisten suusta, mutta laukoivat niitä itse joka lauseessa.
Katsokaa itse. http://areena.yle.fi/video/1303241261271
Ohjelma oli tylsää jankkaamista, jollaista ei odottaisi ammattitoimittajilta.
Toivottavasti uusi hallitus karsii Ylestä vähintään puolet ja jättää ostettujen hömppäohjelmien ja elokuvien lähettämisen itsensä kustantavien kanavien tehtäväksi.
Oikeastaan Ylelle riittäisi yksi kanava, mutta sen on oltava ehdottoman puolueeton, toisin kuin nyt koko Yle on valjastettu ajamaan, en nyt viitsi kertoa mitä, koska tiedätte itsekin.
"Näin naapurissa" tyyliset ohjelmat saavat luvan loppua.
Lupamaksuksi pitää riittää noin viisikymppiä ja sekin veroina perittynä, eikä lainkaan niiltä, jotka ilmoittavat, että televisiota ei ole.
Sillä rahaa saa yhden kanavan ja sillä ehtii takuulla tiedottaa kansalle kaiken tarpeellisen.
Jos joku hömppää tai vaikka laatuelokuvia haluavat katsoa, ne kuuluu itsensä kustantaville kanaville.
Muutenkin televisio alkaa käydä kokonaan turhaksi, koska kansa luopuisi mieluummin televisiosta kuin netistä.
Nyt toimittajat yrittivät naama punaisena lypsää sammakkoa Perussuomalaisten suusta, mutta laukoivat niitä itse joka lauseessa.
Katsokaa itse. http://areena.yle.fi/video/1303241261271
Ohjelma oli tylsää jankkaamista, jollaista ei odottaisi ammattitoimittajilta.
Toivottavasti uusi hallitus karsii Ylestä vähintään puolet ja jättää ostettujen hömppäohjelmien ja elokuvien lähettämisen itsensä kustantavien kanavien tehtäväksi.
Oikeastaan Ylelle riittäisi yksi kanava, mutta sen on oltava ehdottoman puolueeton, toisin kuin nyt koko Yle on valjastettu ajamaan, en nyt viitsi kertoa mitä, koska tiedätte itsekin.
"Näin naapurissa" tyyliset ohjelmat saavat luvan loppua.
Lupamaksuksi pitää riittää noin viisikymppiä ja sekin veroina perittynä, eikä lainkaan niiltä, jotka ilmoittavat, että televisiota ei ole.
Sillä rahaa saa yhden kanavan ja sillä ehtii takuulla tiedottaa kansalle kaiken tarpeellisen.
Jos joku hömppää tai vaikka laatuelokuvia haluavat katsoa, ne kuuluu itsensä kustantaville kanaville.
Muutenkin televisio alkaa käydä kokonaan turhaksi, koska kansa luopuisi mieluummin televisiosta kuin netistä.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Vai pitäisi toimittajilta laittaa suut suppuun, ja vai myötäillä ja nuoleskella, mene Pohjois-Koreaan, siellä "kunnioitetaan" kansan johtajia.
Kyllä 24 tuntia päivässä riittää tiedottamiseen siitä mitä Suomessa on tapahtunut. Mikään muu ei Ylelle kuulu.
Jos haluat hubaa, niin kuuntele vaikka tämä; http://www.youtube.com/watch?v=g7IBZs0HAU8
Ei suinkaan, vaan päinvastoin kaikkien medioiden edustajien täytyy päästä seuraamaan vaaleja, linnanjuhlia ja muuta hömpää.
Linnanjuhlat ja kaikki muukin hömppä voidaan aivan hyvin myydä eniten tarjoavalle, mutta politiikkaan liittyvät tapahtumat kuuluvat kaikille jotka haluavat niistä uutisoida.
Olen täysin varma, että omarahoitteiset kanavat suorastaan kilpailisivat, kuka antaa ensiksi vaalien oikean lopputuloksen, joten Ylen ei tarvitsisi vaivautua, koska siitä aiheutuu turhia kuluja.
Minä en katso televisiosta juuri mitään, koska se on uutisten välittäjänä toivottoman hidas ja Ylen mammutti monine tuhansine (tyhjän)toimitajineen mielipuolisen kallis laitos verovaroilla ylläpidettäväksi.
Myyköön Yle maksukortteja niin kuin muutkin. Siinä ei pitäisi olla mitään ongelmaa, jos ohjelmat kerran ovat niin laadukkaita?
http://areena.yle.fi/video/1325186179639?ns_campaign=social-media&ns_mchannel=facebook&ns_source=like&ns_fee=0&cmpid=yes
Kuunnelkaa 13 sekunnin kohdalta, mitä Ylen "laatu" on!
Mahtoi Yleä kismittää tämän julkaiseminen?
"Kyselytulos veisi SDP:lta 10 kansanedustajaa
Politiikka
Kirjoittanut JUHA-PEKKA TIKKA 30.12.2011 17:50
Viimeksi päivitetty 30.12.2011 19:05
1
2
3
4
5
Share
PDFTulostaSähköposti
A A- A
Yle Uutisten puoluekannatusmittauksen luvut tietäisivät toteutuessaan SDP:lle isoja menetyksiä.
Yle Uutiset julkaisi perjantaina Taloustutkimuksella teettämänsä joulukuun puoluekannatusmittauksen.
Verkkouutisten vaalipiirikohtaisen laskelman mukaan kyselytulos tarkoittaisi, että kansanedustajien paikoissa PS:n lisäksi nyt myös keskusta ohittaisi SDP:n. Näin kävisi, vaikka keskusta on kannatusluvuissa hieman SDP:tä jäljessä.
Puolueiden kansanedustajapaikat jakautuisivat seuraavasti (suluissa muutos eduskuntavaaleista):
Kokoomus 50 ( 6)
PS 43 ( 4)
Keskusta 38 ( 3)
SDP 32 (-10)
Vas 15 ( 1)
Vihr 10 (-)
RKP 8 (-1)
KD 3 (-3)
(Ahvenanmaa 1) "
Itse asiassa Yle uutisoi tuon hieman toisin, "Kokoomuksen kannatus tipahti selvästi"?
Lisäystä olisi kuitenkin tiedossa kuusi paikkaa ja Keskustan "hyppäys" olisi kolme lisäpaikkaa.
"Keskustan kannatus hypähti joulukuussa 16,2 prosentin lukemiin. YLE Uutisten Taloustutkimuksella teettämässä mittauksessa SDP putosi ennätysalas, 16,4 prosenttiin. Myös kokoomuksen kannatus tipahti selvästi, mutta kokoomus jatkaa suosituimpana puolueena 22,7 prosentin kannatuksellaan. Perussuomalaisia äänestäisi nyt 19,9 prosenttia vastanneista."
Kyllä tuossa se tuska selvästi näkyy rivien välistä, koska eivät nuo muutokset aivan järisyttäviä olleet. Pienempiä kuin virhemarginaali, paitsi Keskustan 2,3%:n nousu.
Verkkouutiset osasi kertoa asian paljon selvemmin.
Ylen rahoitus saatiin kokoomuksen ja demarien avulla keskiluokan maksettavaksi, Miksei rahoitusta pantu suoraan budjettiin? No, sen takia tietenkin, koska kokoomuksen vaatimuksesta jälleen suosittiin suurituloisia.
Yle on tosiaan suuri riippa kansalaisille.
Ylessa puhutaan laajentumisesta, kun sitä pitäisi supistaa ja pienentää kuluja.
Panes laittaen linkkiä tuosta kokoomuksen vaatimuksesta...
fdgdg
Perussuomalaiset ne jaksaa vihata kaikkea, jatkuva vitutus on Perussuomalaisilla. Perussuomalaiset ovat ruikuttajia ja prinsessaitkijöitä, säälittäviä marisijoita. Perussuomalaiset ovat ilonpilaajia ja masentavaa seuraa, heikkoitsetuntoisia punaniskoja. Tappakaa itsenne jos noin ahdistaa!
arvoisa hullu;
"Tappakaa itsenne jos noin ahdistaa!"
Perussuomalaiset ovat hienoja ihmisiä....sossout ovat typeriä, naurettavia yhteiskunna syöpäläisiä, suolinkaisia, iilimatoja ja kihomatoja.....kaikille on se yhteistä että loisivat!
http://www.youtube.com/watch?v=MiifmLhmDd0
Kiitos!
Kiva biisi, kuten kaikki netissä. Saat valita mitä katsot ja kuuntelet, toisin kuin Yleltä, se lähettää vain ja ainoastaan propagandaa. Tyhmimmät eivät vain huomaa.
Mutta huomaa sinäkinmaksat Yle:lle mediamaksua.......katselet ja kuuntelet nettiä ja Yle maksu juoksee kuienkin! Elät Pohjois-Korean tasoisessa maassa.
Ei YLEä voi lakkauttaa. Bättre Folkin Baba Lybeck ja Stan Saanilan täytyy päästä hallitsemaan enemmistöä ja kertomaan mitä enemmistö saa tehdä ja mitä ei.
Bättre folk suuttuu jos niiden eduista leikataan. Uhkaavat Ruotsin armeijalla jos Dragsvikiin kosketaan. Kimmo Sasin täytyy taas sukkuloida Ahvenanmaalle kuuntelemaan isäntien ääntä.
ällöttäviä tyyppejä kaikki.....eikä siellä muita kuin ällöttäviä olekkaan...kaikki yhtä surkeita kommunistisieluisia pallinaamoja.....Hyökätkää suomen pojat Dragsvikiin ja ampukaa kaikki jotka ei saa selvää sanaa suustaan...
Eilisessä Uutisvuodossa Baba ja kumppanit solvasivat koko ohjelman ajan perussuomalaisia. Vieraat näyttivät olevan jo hiukan vaivautuneita. Tervo veti pisimmän korren solvauksissa, häpeä kirjailijalle.
Miten Kivinen sallii tällaista.
Baba ja kumppani voin vain kuvitella ja vin jo pahoin....äärikommunisteja ja luulevat olevansa uuden ajan airueita!
Noo, rakkaudesta se hevonenkin potkii...
Mutta kun tulossa Jätti-Jytky, niin sdp:n paasio-dynastiakikin menee mykäksi...
paavo ja päivi (nyt rasistit polttivat pizzerian Tampereella ja me Lipposet pistettiin lapsemme Kallion huippu-lukioon, kun vähän paavo painosti Rehtoria) tekisivät palveluksen työväenluokalle; ja kupsahtaisivat pois...
Jokohan alkaa olla aika pohtia tosissaan aloituksen aihetta, eli Ylen lakkauttamista?
On hävyttömyyden huippu, että painutaan SALAA jonnekin Afrikan savannille haaskaamaan pakkomaksulla kerättyjä rahoja. Pakko siksi, että haluan katsoa oikeasti ilmaisia kanavia, kolmosta, nelosta, satellitti-tv:tä ja käyttää tv:ä tietokoneen näyttönä työssäni, joten minull on oltava televisio.
Ylen puolustajat väittävät, että Yle on suosituin tv-media, joten jos niin on, niin laitetaan se maksukortin taakse ja rahantuloa ei voi estää.
Samalla minä joka en katso juurikaan katso Ylen ohjelmia pääsen maksamasta omaa aivopesuani.
Oli muuten vaikea löytää tällä otsikolla keskusteluketjua jossa oli tilaa. Löysin useita "Yle on lakkautettava"-ketjua jotka olivat täynnä. Myös monta oli poistettu. Miksiköhän?
Aihe tuntuu kiinnostavan ja viimeistään nyt on alettava kuuntelemaan kansan ääntä. (ei sitä lehteä)
Tällaisten salaisten produktioiden on kertakaikkiaan loputtava!
Muutaman kuukauden päästä siirrytään Yle-veroon ja silloin ihan kaikki Ylen toiminta on oltava julkista ja joka ainoa pöytäkirja netissä luettavana, että kansa pääsee kommentoimaan aikeita ennen kuin niitä on aloitettu.
Tuo Keniassa seikkaillut poppoo pitäisi samantien erottaa, koska tuollainen ei kuulu Yleisradion toimenkuvaan millään tavalla.
Kanavat on karsittava yhteen tai kahteen tai sitten yksi verovaroista ja vaikka kymmenen maksukortille, jos kerran osaamista löytyy.
Tämänkaltaisen menon on nyt loputtava vielä ennen pakkoveron alkamista!
Täydellisesti sanottu....en katsele Yle:n ohjelmia enkä kuntele Yle:n radiokanavaa....ohjelmat ovat niin p ö l l ö j ä !
TV meni roskiin!
https://www.tv-maksu.fi/index/lomakkeet/peruutusilmoitusyksityisille.html
Olisiko liikaa vaadittu, että Ylen tuottamat "elokuvat" vai miksi tuota Mannerheim-produktiota pitäisi nimittää, laitettaisiin maksukortti kanavalle, kuten vaikkapa formulat nyt ovat?
Kovin monia ei formulat nyt kiinnosta, kun suomalaismenestys ei ole päätähuimaavaa, mutta kanava pysyy silti pystyssä ja ilman mainoksia.
Uutisten tuottaminen on Ylen alkuperäinen tarkoitus ja se hoituu aivan hyvin yhdellä kanavalla, eikä se vie siitäkään kuin murto-osan ajasta.
Siihen sekaan sopisi sinfoniaorkesterin esityksiä, vaan niitäpä ei nähdä kuin aniharvoin.
Olisin kiinnostunut katsomaan, että millaisia konsertteja se on pitänyt mm. Japanissa ja Australiassa.
Minusta meillä olisi oikeus nähdä ne, koska mehän olemme nuo matkat maksaneetkin. Monelle sadalle hengelle.
Saisiko niitä edes maksukortilla nähtäväksi?
Mitä me olemme saaneet vastineeksi musiikkitaloon sijoittamillamme rahoilla? Joku konsertti lie ollut, mutta on päässyt menemään ohi.
Tuota Mannerheim-sontaa en aio katsoa vaikka maksettaisiin. En liioin Turkan Seitsemää Veljestä. Puoli jaksoa riitti.
Turkka on kova poika muutenkin heittämään pas-kaa maksavan yleisön päälle ja nyt myös Yle. Taas kerran.
"Suomen Marsalkka -elokuvan aiheuttama vihareaktio tuli suurena yllätyksenä, kertoi filmihankkeen tuottaja Erkko Lyytinen STT:lle keskiviikkona."
"Koska elokuva keskittyy Mannerheimin ihmissuhteisiin, tekijätiimi ei Lyytisen mukaan odottanut, että suomalaisten on vieläkin vaikeaa käsitellä aihetta.
- Mannerheim on näköjään yhä jossakin määrin tabu. Mutta ehkä uuden tulkinnan aika on nimenomaan nyt. Meidän täytyy pystyä kansakuntana kohtaamaan tämä."
Lyytinen porukoineen saa nyt luvan pystyä kohtaamaan tämä!
Kyllä varmasti tiesivät, että kansa raivostuu niin maan perkeIeesti, koska kerran tunnustivat uutisissa, että tämä piti tehdä salassa, koska muuten elokuvaa ei olisi saatu tehtyä.
Toivottavasti koko tuotantotiimi hakataan joka päivä elämänsä loppuun saakka, jos Suomen kamaralle vielä joskus uskaltautuvat!
Lyytinen oli siis oikeassa sinun suhteesi, et kykene käsittelemään Mannerheimia tavallisena tollona kuolevaisena himoineen?
Kuolevaisia ne on muutkin http://www.iltasanomat.fi/elokuvat/art-1288492568430.html
Uskaltakoon vain palata Suomeen!
Ensimmäiseksi pitäisi erottaaYlen pääjohtaja. Hän on osoittanut kaikkea muuta, kuin rahoittajiensa toivomaa linjaa. On hävytöntä toimia suuren palkan turvin noin suomalaisvastaisesti.
Vain pääjohtajan erottamisella voi tapahtua positiivisia muutoksia. Pääjohtaja puhuu riskien myönteisyydestä, mutta onko mielikuvituksen tuottamat luonnottomat visiot oikeita tapoja johonkin hyvään.
Ei Yle olisi tehnyt tällaista mokaa, jos rahoitus olisi säilynyt tällä entisellä tavalla.
Marski -rienaus olisi johtanut mahtaviin tv-maksun irtisanomiseen, mutta nyt kun on tulossa tämä pakkovero, herroilla on mahdollisuus toteuttaa mitä mieleen sattuu tulemaan. Nyt voimme vain kiroilla ja manailla Ylen toimintaa, mutta emme voi mitenkään vaikuttaa siihen, kun hallitus pani koko kansan Ylen pakkoliekaan.
Mitä mahtavia ylilyöntejä tulemme vielä näkemäänkään tämän rahoitusmallin takia.
Tuo on totisinta totta, Yle voi tehdä ihan mitä tahtoo ja kansa maksaa. Nyt jokaisen on pistettävä ylelle palautetta että ei voi jatkua tämmöinen rahojen hassaaminen
Kuinka sinulle kävisi jos painuisit osastosi kaverien kanssa firman rahoilla Afrikkaan rellestämään ja toteuttamaan pervoja fantasioitasi käyttäen edelleen firman rahoja omistajatahon tietämättä?
On melkoinen ihme jos tuollainen ole rikos.
Yle ja sen johtajat ei välitä hölynpölyä kansalaisten mielipiteistä sen jälkeen, kun saatiin tämä ihana pakkovero päällemme.
Inhottaa todella tämä Ylen raukkamainen katsojien halveksunta.
Onko Kivinen tämän kaiken takana.
Kappas, talouden realiteetit alkavat panemaan asioita reilaan. http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/hs-hallitus-kaymassa-ylen-kimppuun-rajuja-leikkauksia/5720920
Hienoa, että alkaa tapahtumaan! Ylen aivopesu on ollut aivan hävytömän julkeaa koska se on tehty verovaroin. Verovarat on otettu kansalaisilta "pakosta", eikä ole ollut mitään vaikuttamisen mahdollisuutta! Tämä on mielivaltaa josta on tehtävä loppu! Kiitos hallitukselle jos se nyt toimiin oikeudenmukaisemmin kuin edelliset hallitukset!
Lisäksi ohjelmat ovat niin etovia ja oksettavia, ettei niitä kukaan ihminen voi katos muuttumatta niiden kaltaiseksi! Suomisyöjät ovat vallanneet ylen! Ajakaa yle alas mahdollismman nopeasti! Viimeinen provosoiva ohjelma oli eilen ja tietenkin Israelin vastainen tietämättömyyden kukkanen ja tosiasioista viisveisaava vihervasemmiston ja muslimien toiveuni! JOs ylen suunta ei muutu niin, että se kertoisi meille mitä palestiinalaiset todella haluavat ja keitä he itseasiassa ovat....ylellä ei ole tulevaisuutta!
YLEn sontaluukku on supistettava hiiren peräaukon kokoiseksi, valtavat hyysärilaumat ylestä on irtisanottava ja muutenkin koko organisaatio on uudelleen järjestettävä.
Siellä on vuosien ajan ollut sellaisia puppelipoikia kuin tuo gigoloJukkeri, varsinain kani kaikenlisäksi, suukin sellaisessa vanhassavitussa että yököttää koko häntäheikki!
Late Kivinen se varsinainen tomppeli ollut suurella palkalla, mihinkähän tuota kokoomuksen tomppelia on tarvittu ylessä?
Pohjaton tietämättömyys ja ääretön ilkeys närmmä tuottaa kaikenmoisia tyhjänpäiväisyyksiä. Hyvinvointiyhteiskunnan ratkaisematon ongelma onkin "rupusakin" höntyilyt.