Många upplever att de är rädda
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article12903612.ab
Tuo juttu on aivan varmasti suomenruotsalaisten masinoima.
Kaikki nuo jutut, miten surut muka pelkäävät, kuin myös se ainainen ja sama juttu miten "ratikassa mies oli vihainen, kun lapsi puhui ruotsia" ovat keksittyjä juttuja; suomenruotsalaisten propagandaa, jota ei ole koskaan oikeasti tapahtunut.
AFTONBLADET julkaisi propagandansa uudelleen!
7
296
Vastaukset
- No comments
Päivin hyvä 90 v. ystävätär (sama josta Steffi jutteli tv:ssä) - ummikko ruotsalainen - oli menossa terveyskeskukseen gynekologin tarkastukseen (pelkäsi olevansa raskaana)...
- No comments
Kerran kaljoteltuani tuli hirveä nälkä ja meinas menna ostamaan nakit ja muusin, koska luulin olevani Ruotsissa. No meitä oli jonossa monta ja sitten kun sanoin muusschi, niin minua katsottiin pitkään vihamielisesti!!!!!!
- Salt och Peppar
Lukiessani nuo Aftonbladetin mielipidekirjoitukset päädyin siihen johtopäätökseen että kirjoittajista tuskin oli montakaan ruotsalaista , kirjoitettu kielikin oli useimmin kotikutoista Högsvenskaa joka jo sinälläänkin paljastaa kirjoittajan kotimaisuuden !
Pohjanmaan ruotsalaisuuskin oli useassa kirjoituksessa silmiinpistävä , riikinruotsalaiset käyttävät kirjoituksissaan toisenlaisia vivahteita jotka nekin on helppo tunnistaa !
Summa smnarium , Hurreilla on paha olla ! - finnishguy skriver
I think Carl Bildt is hypocritical. I don’t see any reason why Finland should treat Swedish speaking minority any better than Sweden treats Finnish speaking minority. At the moment Swedish speaking Finns oppress Finnish speakers and they have have all kinds of unfair privileges which should go away.
In Sweden about 5 percent of population speak Finnish. How would you feel if all people in Sweden were required to learn Finnish, you couldn’t get university degree or get any job in public sector without passing Finnish exam — and persons who speak Finnish as mother tongue had much larger quotas in universities than their proportion in the population (and because of that, they would have much lower required grades to enter universities, compared to Swedish speakers)? Just swap Finnish and Swedish and you have the current situation in Finland.- hurrit ja euro..?
Ruotsi ei kuulu euroon. Ruosti ei ole EU-myönteinen maa, vaan EU-epäileväinen. Carl Bildt puhuu harvinaista paskaa. Nyt Suomen on aika itsenäsityä ja antaa hurrin homoilla rauhassa. Mutta yhtän firmaa ei heile enää mydä. Mitä nyt Wärtsil''n tuli pomo hurrilasta. Taitaa koko firma muuttaakin sinne Nallen ja Olen toivomuksesta. Nokiahan meni jo Jenkkeihin Elopin(M-soft) johdolla.
- Arjupa
Ruotsalaisten pitää pikkuhiljaa oppia, että Suomi on itsenäinen valtio. Täällä ei tarvitse tehdä päätöksiä eikä äänestää ruotsalaisten tahdon mukaan.
Mikäli Ruotsin poliitikot jatkavat tällaista paskan puhumista, alkaa kohta ruotsalaiset saadakin turpaansa täällä Suomessa. Ei tuollaista rasistista arvostelua, mitä ruotsalaiset lehdet ja poliitikot tekevät, tarvitse yhdenkään itsenäisen kansan sietää. - Niinpä.
Moni humalainen vihainen mies on huutanut suomea puhuvalle lapselle.
Johtuiko se siitä, että lapsi puhui suomea?
Pientä on surujen kokema kohtelu verrattuna tummaihoisten kokemaan.
Mutta svekojen mielestä vain suruilla on väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061