Applen ydinvoimainto

Siinä missä Google hyödyntää omavaraisesti kuumia lähteitä ja tuulivoimaa (mm. Summan turbiinit), on Apple profiloitunut käyttämään hiili- ja ydinvoimaa.

Selvityksessä Applen pilvilaskentakeskus oli 62 % riippuvainen hiilivoimasta ja 32 % riippuvainen ydinvoimasta.

http://www.guardian.co.uk/environment/2011/apr/21/apple-least-green-tech-company
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Google vauhdissa: nyt maailman suurin tuulivoimala
Google on innostunut toden teolla vihreän energian hankkeista. Viikko sitten yhtiö ilmoitti jätti-investoinnista lajissaan maailman suurimpaan aurinkovoimalaan. Nyt Google teki toisen suurinvestoinnin, maailman suurimpaan tuulivoimalaan. Google ei ole pelkästään idealisti – yhtiö tarvitsee itsekin melkoiset määrät energiaa"

Google kertoo blogissaan, että yhtiö sijoittaa noin sata miljoonaa dollaria (noin 70 miljoonaa euroa) Shepherds Flat Wind Farm -hankkeeseen"
.
http://www.tietokone.fi/uutiset/google_vauhdissa_nyt_maailman_suurin_tuulivoimala


jebkeissä googlella on mm ilmaisia aurinkosähköllä sähköauton latauspisteitä laitostensa katolla työntekijöilleen.

Äänestä

Internetin saastepilvet

Tosi hyvä juttu ympäristöjärjestö Greenpecaen tutkimuksesta Internetin saastuttajista - Yahoo, Akamai ja Google ovat edelläkävijöitä, Facebookin saldo surkea:
http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/lehdistotiedotteet/Greenpeacen-tutkimus-paljastaa-saastepilvet-Internetin-kasvun-takana/
(Greenpeacen tutkimus paljastaa saastepilvet Internetin kasvun takana
Lehdistötiedote - huhtikuu 21, 2011)

Lyhyt lainaus:

"• Palvelinkeskukset kuluttavat 1,5-2 prosenttia sähköstä maailmassa. Kulutus kasvaa 12 prosentin vuotuista vauhtia. Ala ei julkaise tietoja omasta energiankulutuksestaan ja ilmastopäästöistään. (2)"

Sivulla on linkki täydellisen, englanninkielisen, raportin lataussivulle:
http://www.greenpeace.org/finland/fi/ajankohtaista/julkaisut/How-dirty-is-your-data/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ydinvoimayhtiö kirjoitti:

Siinä missä Google hyödyntää omavaraisesti kuumia lähteitä ja tuulivoimaa (mm. Summan turbiinit), on Apple profiloitunut käyttämään hiili- ja ydinvoimaa.

Selvityksessä Applen pilvilaskentakeskus oli 62 % riippuvainen hiilivoimasta ja 32 % riippuvainen ydinvoimasta.

http://www.guardian.co.uk/environment/2011/apr/21/apple-least-green-tech-company

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu