Mites sujuu ateistievokeilta

viksumpi

pääsiäinen? Onko lapsille järjestetty munia maalattavaksi ja tipusia ja rairuohoa? Onkos pajunkissoja vaasissa?

Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää pääsiäistä sillä se on uskontoa?
Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää juhannusta sillä se on uskontoa?
Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää vappua koska se on uskontoa?

Tiesittekö että ilman oikeaa jumaluuden omaksumista teidän olemassolonne maan päällä jää sen luokan visiitiksi että teistä ei jää edes muistoa tuleville sukupolville kautta ikuisuuden? Ei siis hajuakaan. Onko se kivaa?

13

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää juhannusta sillä se on uskontoa?
      Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää vappua koska se on uskontoa?"

      Mitä olet ryypännyt kun jo aamulla tuollaisia höpiset?

      • viksumpi

        Saaremaata maistoin, eikä ollut hassunpaa.
        Se pisti aivosoluihin kivasti vipinää.

        Joinkin koko pullon, sellaisen kahden desin pikkuisen muovipullon.

        Ei muuten jäänyt pahaa jälkimakua kuten jää noista kurjista Tapio- ja Savonmaa- viinoista, Suomi-ja Leijonaviinaa en ole maistanut.
        Viru Valge on parasta, paitsi se vahvempi versio.
        Saaremaa oli hiukan terävämmän tuntuista suussa kuin Viru Valge.
        Aidot kotimaiset ovat kuitenkin ihan eri luokkaa. Koskenkorva joka tehdään meidän pellon viljasta, on kaikkein parasta ja puhtainta mitä kaupasta saa. Se vain on ikävää että siinä maistuu hiuksenhienosti aktiivihiili.


    • Apo-Calypso

      "Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää pääsiäistä sillä se on uskontoa?
      Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää juhannusta sillä se on uskontoa?
      Tiesittekö että teillä ei ole lupaa viettää vappua koska se on uskontoa?"

      Mitä patologinen valehtelilja ajattelee tehdä asiaintilan korjaamiseksi?

      (Mihin valehteleva vajakki unohti muuten joulun?)

    • viksumpi

      Joulua en maininnut enkä monia muitakaan kirkkopyhiä. Itse asiassa Raamatusta ei löydy edes sanoja joulu, joulupukki9, joulutonttu, joulukuusi, joululahja, tipetipetiptap, pääsiäistipu, rairuoho, pääsiäisnoita, vappu, pyhäimiestenpäivä, jne. Ei sieltä löydy oikeastaan muita kuin vanhat juutalaiset juhlapäivät joita kristittyjen ei ole tarvis viettää.

      Mutta evokeista kyllä pääsemme eroon ihan nätisti.
      Ikävä kyllä Apo ei taida olla sitä näkemässä.

      http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?ref=2. Piet. 3:13&rnd=1303461654100

      • Apo-Calypso

        Kuvitteleeko valehteleva vajakki todellakin, että olisin kinnostunut kalttaisesi tyhjäpäisen jeesuspellen horinoista?


      • viksumpi
        Apo-Calypso kirjoitti:

        Kuvitteleeko valehteleva vajakki todellakin, että olisin kinnostunut kalttaisesi tyhjäpäisen jeesuspellen horinoista?

        Tottakai uskontopuoli kiinnostaa sinua. Muuten et roikkuisi koko ajan nilkassani kiinni mokoma rakkikoira.


    • Entä ken söi kesävoin?

    • Kiitos hyvin sujuu. Näitä kevätpäiväntasaukseen liittyviä vapaapäiviä on ihan viettää vapaalla synnissä rypemällä.

      • Jäi sana "kiva" pois, olinpas huolimaton: "ihan viettää" -> " ihan kiva viettää"

        Noin, nyt takaisin rypemään synnissä.


    • Töppönen.

      Eipähän nuo pajunkissat ja munanmaalaukset nyt niin kovin raamatullisia asioita ole. Tokihan ne kuvastavat uutta alkua, kevättä.

      On se kyllä yks perkele kun uskisten pitää kaikki meidän juhlat julistaa uskonnollisiksi, niin keskikesän, keskitalven kuin keväänkin.


      »Tiesittekö että ilman oikeaa jumaluuden omaksumista teidän olemassolonne maan päällä jää sen luokan visiitiksi että teistä ei jää edes muistoa tuleville sukupolville kautta ikuisuuden?»

      Juu tota, ei se uskiksen visiitti täällä maanpäällä sen kummempi ole kuin muidenkaan. Muisto jää jälkipolville tietenkin. Ihan samalla tavalla kuin uskiksillakin.

      » Ei siis hajuakaan. Onko se kivaa? »

      Niin, sun jälkeesi saattaa tietenkin jäädä melkoinen mädän haju, mutta tuskin sekään kovin montaa sukupolvea löyhkää.

    • viksumpi
      • Niinhän sinä USKOT, mutta kuten tunnettua: luulo ei ole tiedän väärtti.


    • Peruskoulutettu

      Voisit varmaan kertoa missä kohtaa Raamattua mainitaan vaikkapa narsisistsit, rairuoho, pääsiäsitiput tai pääsiäispuput? Ne kuitenkin ovat oleellinen osa pääsiäisen rekvisiittaa varmaan niin uskonnottomissa kuin uskonnollisissa kodeissa.

      On helppo ymmärtää, miten ensimmäiset kevään kukat, uusi ruoho ja keväällä ensimmäisenä poikiva eläin jänis/kani liittyivät Eorten eli Ostaran julhlintaan, mutta kanien kristillinen symboliarvo on ainakin minulta jäänyt vähän hämärän peittoon?

      Englannin "Eastern"-sanan alkumuotona on useiden tutkijoiden mukaan juuri vanha anglosaksinen kevään ja aamunnousun jumalatar Eorte tao Ostara.

      Paljastavaa on, kun hakusanalla "pääsiäinen" käyttää Googlen kuvahakua, niin ensimmäisen sivun kuvista 2/20 liittyy kristinuskoon. Muut ovat tipuja, narsisseja, leivonnaisia jne.

      Täytyy olla myös melko sokea, jos näkee uuteen kasvukauteen juuri heränneillä oksilla "tuoreeks ja terveeks" virpomisessa pelkästään kristillistä tapaperinnettä. Kytkös palmunoksiin on suhteellisen keinotekoisen oloinen. Ikivihreillä palmunlehvillä ei Raamatun mukaan taiottu kenellekään terveyttä, vaan kunnioitettiin kohti marttyyrikuolemaansa kulkevaa messiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe