asiallista ydinvoimasta

Tässä asiallinen ja hyvin kirjoitettu ydinvoimasta. Kylläkin puolesta mutta antaa ajattelemista ydinvoiman haitoista tulevaisuudessa

http://planeetta.wordpress.com/2010/12/29/kuuluuko-ydinvoima-historiaan/
1196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eipä ole kuultukaan.
Uutisen kommenteissa on järjen häivää.

Jutun perusteella ydinjätteitä ei pitäisikään loppusijoittaa ollenkaan.
Vaan annetaan niiden tuulettua edelleen uudelleenkäytttöä varten.

Ollaanko meillä tekemässä jälkeenjäänyttä raskaan luokan hölmöyttä?
Nykyisiä kattiloita tulee olemaan kallis päivittää neljänteen polveen.

Tai sitten juttu on tosi kuin fuusioenegian aikataulu.

Äänestä

Pitkään aikaan hyvä viesti tällä palstalla.Aloittaja kirjoittaa harvoin,mutta silloin onkin asiallista tekstiä tiedossa.Tulee tuosta mieleen kysymys jota olen ajoittain pohdiskellut asian tiimoilta.Onko koko Posivan luolatouhu turhaa,koska vanhojen voimaloiden jätteiden uusiokäyttöhän sen korvaisi?

Äänestä
  • Kun tekniikka kehittyy niin luolaan ei jääkään mitään laitettavaa.

    Äänestä

  • Kysykääpä vaikka greenpeacen "asiantuntijoita" joiden mukaan ydinjätettä joudutaan säilyttämään hamaan maailman tappiin saakka.
    Näiden viherhiipparienkin mielestä tekniikan kehitys on jämähtänyt paikoileen.

    Äänestä

  • Hyvä kysymys kirjoitti:

    Kun tekniikka kehittyy niin luolaan ei jääkään mitään laitettavaa.

    pois Posivan luolasta takaisin uusiokäyttöön kun tekniikka kehittyy.Tyhjästä se kännykkäkin saatiin maailman laajuiseksi runsaassa 10 vuodessa.

    Äänestä

kysytä mitään.Osa toimista on rikollisia,joten pikku terroristeja ei oikeat asiantuntijat noteeraa.

Äänestä

ollatodella hyvä koska viheruskovaiset ovat sen miinuspeukuttaneet noin paljon.He ovat oikein ahkeroineet asian parissa.

Äänestä

mikä siinä viestissä niitä kyrsii.Periaatteenko vuoksi vain painelevat?

Äänestä

miellytä kaikkia,mutta Luukolta näkyy tulevan asiallisia ja kiihtottomia viestejä.Hyvä keskustelun pohjaksi ja sitähän tälläkin keskustelupalstalla tarvittaisiin.

Äänestä

Fukushimankin polttoaineita tullaan käyttämään viidennen sukupolven voimaloissa tuon aloituksen mukaan.Aikaa hiukan menee,mutta energiasta ei tuolloin tule pulaa.

Äänestä
  • Käytännön tilanteesta ei kukaan vielä täysin tiedä mitään.Mutta toivotaan parasta,koska kierrätys on muotia tulevaisuudessakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan vaan minä kirjoitti:

Tässä asiallinen ja hyvin kirjoitettu ydinvoimasta. Kylläkin puolesta mutta antaa ajattelemista ydinvoiman haitoista tulevaisuudessa

http://planeetta.wordpress.com/2010/12/29/kuuluuko-ydinvoima-historiaan/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu