Stargate Universe

Scifisti1977

Olen tänne aikaisemmin kirjoitellut näistä Stargate -sarjoista. Nyt taidan hieman kirjoitella viimeisimmästä eli Stargate Universe -sarjasta.

Olihan se melkoinen "shokki" kun ekaa kertaa näin SGU:ta. Synkkää, realistista jopa ahdistavaa. Kun oli tottunut "iloiseen" mahdottomuuksista selviytyviin SG1 ja SGA -jaksoihin, niin tämä oli jotain muuta. SGU on vielä tehty niin, että kun sarjaa katsoo tuntuu että katsoisi todella pitkää elokuvaa. Olen miettinyt, että jos kaikki SGU:n jaksot laittaisi putkeen ja vain ekaa ja viimeiseen jaksoon alku- ja loppumusiikit niin se tuntuisi yhdeltä piiiitkältä elokuvalta. Niin hyvin jaksoja on tehty. Eli sarja ei toimi täysin tai ainakaan hyvin sillei että jaksot olisivat itsenäisiä kokonaisuuksia. Siispä kannattaa katsella alusta lähtien järjestyksessä kaikki jaksot.

1.Tuotankausi oli aika sellaista totuttelua ja juoni eteni hitaasti. Lähinnä ihmisten välisiä vuorovaikutuksia tutkittiin. Muutamia mielenkiintoisia juonikuvioita oli, mutta pääosin minusta kausi oli ei-niin-hyvä. En sano huonoksia, koska tässä tyylilajissa sarja on laadukas.

2.Tuotantokautta on esitetty 17 jaksoa ja niistä 16 jaksoa nähneenä voin sanoa, että sarja on parantunut reippaasti! Jaksot ovat edelleen synkkiä, realistisia jne mutta juoni ja asiat joita jaksoissa käsitellään ovat paaaljon mielenkiintoisempia. Vierailevat tähdet SG1 ja SGA -sarjoista tuovat oman mausteensa. Dr McKay:n vierailu esim jaksossa 2x15 Seizure oli helmi! Aion todellakin ostaa 2.kauden dvd:nä kun se ilmestyy syksyllä (ilmeisesti).

Nyt hieman harmittaa, kun pitkäaikaisena Stargate -fanina kuulin viime viikolla uutisen, että Stargate on tullut nyt lopulta tiensä päähän. SGU:n 2.kauden jälkeen ei ole luvassa elokuvia eikä mitään. SGI, SGA ja SGU elokuvat ovat haudattu eikä niitä ainakaan näiden nykyisten tekijöiden osalta tulla tekemään. Sellaista mahdollisuutta väläyteltiin, että jossain vaiheessa tulevaisuudessa saattaa olla mahdollista että joku toinen kaivaa Stargate -brändin taas esille ja jatkaa sitä tavalla tai toisella. Mutta olipahan melkoista kyytiä!

Vuoden 1994 Tähtiportti -elokuva, 214 jaksoa SG1:stä, kaksi SG1 -elokuvaa, 100 jaksoa SGA:ta ja nyt viimeiset 40 jaksoa SGU:ta. Galaksin parasta scifiä ehdottomasti. Tulen viettämään sarjan parissa vielä useita tunteja DVD:den kautta. Klassikko!

Scifisti1977

3

475

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • d-estiny

      Samaten DVD:tä odottelen, kaksi viimeistä jaksoa 2x17 ja 2x18 ovat olleet varsinkin mahtavia!
      Lisääkin voisi kyseistä sarjaa kattella, harmi kun menivät lopettamaan...

    • Scifisti1977

      Niinpä...ja kun kuullemma SGU päättyy isoon cliffhangeriin ("Huge cliffhanger", sanoi Luutnantti Scottin näyttelijä jossain haastattelussa) niin ärsyttävää kun ei tule jatkoa. Samoin ärsytti se Terminator - Sarah Connor Chronicles kun sekin sarja jäin cliffhangeriin ja lopetettiin toisen kauden jälkeen. Minusta sekin sarja oli loistava. No sellaista se on.

      Ainakin on nämä DVD:t niin voi niitä kattella ja muistella upeita sarjoja.

      Scifisti1977

      • Scifisti1977

        Stargate Universe on sitten loppunut. Eilen tuli viimeinen jakso. Nähtyäni sen, voin vain sanoa että olipa loistava lopetus sarjalle! Cliffhanger ei ollut sellainen, joka kaipaa ratkaisua välittömästi kuten monissa sarjoissa on. Tämä oli sen tyyppinen cliffhanger, että ratkaisu voi tulla vasta vuosien päästäkin. Erinomainen jakso, joka jätti katsojansa yllättävän tyydytetyksi tarinan osalta.
        Toki Destinyn matka jatkuu eikä ole lähelläkään loppuansa. Mutta silti tämä oli loistava lopetusjakso. On melkoisen varmaa (tai ainakin itse uskon niin) että tavalla tai toisella (kirjoissa, sarjakuvissa jne..tai ehkä joskus jopa dvd:llä) tarina jatkuu. Olipa hieno!

        Scifisti1977


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1365
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1239
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      78
      1218
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      240
      1144
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1026
    6. 63
      911
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      747
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    14. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      453
    Aihe