Opetushallitus aikaistaisi ruotsin opetusta

"Opetushallitus pelkää, että huonontunut kielitaito johtaa perustuslain rikkomiseen. Perustuslaissa on säädetty, että jokaisella on käyttää tuomioistuimissa ja muissa viranomaisasioissa omaa kieltään."

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/03/opetushallitus_aikaistaisi_ruotsin_opetusta_2418632.html

OPH:n despootit eivät ymmärrä, että kansalaiset eivät ole viranomaisten palveluksessa vaan demokratiassa viranomaiset ovat kansalaisten palveluksessa.
368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Surut palvelkoot itse itseään ja avuksi otettakoon tulkit.

Ei millään muullakaan noin pienellä kielivähemmistöllä ola kattavaa palvelua missään maassa maailmassa.

Miksi Suomen pitäisi olla poikkeus?

Perustuslakitulkinta on vain tekosyy.

Äänestä

Eihän Nordenin suurmaallakaan Ruotsilla ole pakkosuomea, pakkoarabiaa, pakkosomaliaa, pakkojugosslaviaa jne. Siksi ne teki uuden kielilain josta Suomen on otettava mallia. Pääkielenä suomi vähemmistökielinä muut..! Vähemmistökielellä saa palvelua puhelimella määrättyinä aikoina määrättyinä viikonpäivinä, samoin virastoissa ei ole pakko päivystää joka päivä..! Tällä kannustetaan opetteleman virallinen kieli. Tässä voisi sanoa Ruotsin tie on Suomen tie. Jos järkeviä ollaan tässä maassa..!

Äänestä

Perustuslakivaliokunta on tulkinnut perustuslakia siten, että ruotsi on pakollista kaikille suomenkielisille. Tämä virheellinen tulkinta on johtanut pakkoruotsiin koulussa. Suomenkielisen ei tarvitse osata sanaakaan ruotsia Suomessa. Perustuslaki takaa palvelut virastoissa ja tuomioistuimissa molemmilla kielillä. Valtiolla on velvollisuus toimittaa palvelut molemmilla kielillä. Valtio ja yksilö ovat kaksi eri asiaa. Jos palvelut toimitetaan tulkeilla, niin silloin on täytetty perustuslain vaatimukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pakkoruotsi.net kirjoitti:

"Opetushallitus pelkää, että huonontunut kielitaito johtaa perustuslain rikkomiseen. Perustuslaissa on säädetty, että jokaisella on käyttää tuomioistuimissa ja muissa viranomaisasioissa omaa kieltään."

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/03/opetushallitus_aikaistaisi_ruotsin_opetusta_2418632.html

OPH:n despootit eivät ymmärrä, että kansalaiset eivät ole viranomaisten palveluksessa vaan demokratiassa viranomaiset ovat kansalaisten palveluksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu