LIBYAN SOTALEIKKI, SUURI KUPRU!

Kuka sotii ja ketä vastaan? Kuten muissakin (islaminuskoisissa maissa) on nähty sotien alkavan heimojen tai uskonlahkojen, maasta riippuen, (sunnit/shiat) jne,välisistä kiistoista. Libyassa sama juttu. Jotkut eivät vaan ole tyytyväisiä nykyiseen menoon, haluavat päästa valtaan kapinalla. Sotimalla se ei onnistu, sen näkee jo uutiskuvista, ammutaan enemmän ilmaan kuin vihollista kohti ja hirveä huuto päälle. Urheat "taistelijat" ampuvat mihin tahansa kulman taakse kameroiden edessä. Ammattiarmeija voittaa halutessaan. Loppujen lopuksi, kun tämä kaikki on ohi, jos on, syytetään länsimaita kehnosta avusta tai ylireagoinnista.
Lopullinen voittaja voi olla, ja on, al-gaida, joka sanoo länsimaiden olevan syyllinen koko sotkuun, ja on melkein oikeassa.
Onneksi Suomi ei ole mukana tässä leikissä.
26219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Jenkit ovat pahin kaikista!
Ahneus ja kierous on jenkeillä veressä!

Jenkit ovat rakentaneet "vankileirien saariston", josta Soltsenitsynkin olisi ihmeissään!

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Todellinen Wikileaks-pommi Totuus maailman vaarallisimmista vangeista/art-1288384899646.html

Äänestä
  • Arabit ovat myyneet toisiaan jenkeille vangeiksi. Korkkiruuvin kierot ja ahneet löytyvät arabimaista.

    Äänestä

  • valitusta kieroillua kirjoitti:

    Arabit ovat myyneet toisiaan jenkeille vangeiksi. Korkkiruuvin kierot ja ahneet löytyvät arabimaista.

    Samanlaisia kieroja löytyy mistä maasta vaan kun hinnasta sovitaan.

    Äänestä

Libyan "kapinalliset" ovat CIA:n palkkasotilaita, kysymyksessä on NWO-operaatio Libyan öljyn ryöstämiseksi.

http://www.iltalehti.fi/libyankriisi/2011041213536548_lc.shtml
"- Kun luultiin, että asiat etenisivät yhtä nopeasti kun Tunisiassa tai Egyptissä, niin oltiin väärässä. Tämä operaatio nyt selvästi kestää"

http://www.iltalehti.fi/libyankriisi/2011040513496064_lc.shtml
"Ahtisaari harmitteli, että monet kiirehtivät operaation alkuvaiheessa korostamaan, ettei tavoitteena ole Gaddafin syrjäyttäminen.
- Se oli täysin väärin, ei sellaista olisi pitänyt mennä sanomaan, Ahtisaari arvioi."

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Lehtipaljastus Yhdysvallat tuki salaa Syyrian oppositiota/art-1288383563525.html
"Yhdysvallat tuki salaa Syyrian oppositiota"

Eli nämä "vallankumoukset" olivat sittenkin järjestettyjä operaatioita, joiden tarkoitus on siirtää valta näissä maissa NWO-ystävälliselle taholle.

Näyttää siltä, että EU on hypännyt täysin rinnoin Usan kelkkaan, kaatamaan hallituksia ja vaihtamaan hallitsijoita mieleisekseen.

Maiden sisäisiin asioihin puuttumattomuus on muisto vain, ja perimmäinen tarkoitushan näillä operaatioilla on kolmansien maiden luonnonvarojen riisto, mitä ennen kutsuttiin kolonialismiksi.

Kolonialismi aiheuttaa myös pakolaisuutta, jonka maksumieheksi joutuu valloitukseen osallistuneet maat, mutta eihän toki American Yhdysvallat.

Äänestä
  • Nato eli käytännössä Eurooppa on alkanut murhaamaan siviilejä.

    Eurooppalaiset murhasivat Gaddafin nuorimman pojan ja tämän kolme lasta.

    Perhe oli murhan aikana betonilla ja teräksellä vahvistetussa turvatalossa, eurooppalaiset suorittivat iskun bunkkerinmurtajaohjuksella.

    Talo ei ollut sotilaskohde, eikä siellä ollut aseita.

    Äänestä

Kyllä sotapeli oli maailman laajuinen.

Suomi24 tällä palstalla lyötiin vetoja kello ajasta, koska pommitus alkaa. Vaadittiin Suomea osallistumaan ja raivottiin, kun ei kutsu käynyt.

Media on ainakin todistanut, se vie juuri niin kuin haluaa.

Äänestä

Voi teitä sokeita joita toiset sokeat taluttavat!!!

Tulette heräämään todellisuuteen vasta kun paluuta ei enää ole.

Kopioi itsellesi ja tutustu hyvällä ajalla:

http://aikapommi.wordpress.com/

Äänestä

Eiköhän siellä Libanonissa ole se Gaddafi aikoinan valittu maan johtoon omien kansalaisten toimesta.
Jos Gaddaafi halutaan nyt pois, niin sen pitäisi vain kuulua maan omalle väelle, eikä rynnätä sinne pommittamaan tai muutenkaan sotkeutumaan maan asioihin.
Itse pitäisi libyalaisten hoitaa omat sotkunsa. Aikaa siinä varmasti olisi mennyt, mutta nyt saatta tulla uusi Irak tai Afganistan.
Pakolaisuuden varjolla ainakin väkeä lappaa elätettäväksi eurooppaan.
Ihmeellisintä siinäkin on, että vain nuoria miehiä.

Äänestä

Libya ei ole velkaa maailmanpankille ja näin ollen ei ole heidän talutus nuorassa.
Libyalla oma valuutta sekä oma pankki.
Ja jokainen kansalainen saa 1000 dollaria joka vuosi.
Sähkö sekä vesi ilmaista.
Bensa litra 10 senttiä.
ym.
JOTEN MIKSI ? YK rikkoi tämänmaan.
Toki joku haluaa vallan itselleen onhan kysymyksessä öljyvaltio.
Mutta valtamedia valehtelee ja kertoo vain sen mikä on eduksi niille jotka haluavat Libyan öljyn.
Onneksi kaikki tämä tulee kääntymään itseään vastaan.

Äänestä

NO ei kyllä mikään lebanon ole valinnut Gaddafia minnekkään, yksi on jo mennyt aika sekasin, ja muuten tiedoksi Syyrialla ei ole oljyä muualla kuin bensaasemilla.

Äänestä

Tahtoo pakolaiseksi Libyaan!!!!!

Äänestä
  • Odotellaan nyt hiukka vielä.
    Kunhan ne saavat noi riitansa sovittua.
    Millanenhan on Libyan Halla-aho?

    Äänestä

KANSAT HALUAA VAPAIKSI, IRTI DIKTATUUREISTA JA SOSIALISMIN IKEESTÄ!

Äänestä
  • Libya ei ollut diktatuuri maa.
    Sen jutun keksi valtamedia.

    Äänestä

  • Astialla kirjoitti:

    Libya ei ollut diktatuuri maa.
    Sen jutun keksi valtamedia.

    VAPAANA TUHANSIA KIINALAISIA JA POHJOIS-KOREALAISIA, ON DIKTATUURI!

    Äänestä

Taas saanut Usa.n aseteollisuus lobattua sodan, pommeja menee ja voitot kasvaa. Usan aseteollisuus taitaa lobata kaikkei eniten sotia.

Äänestä

Libyalla meni hyvin.
Oli oma pankki ja oma raha.
Ei ollut velkaa, kuten esim. Suomella.
Meitä kusetettiin taas kerran valtamedian taholta, että mukamas Gaddaf olisi hyökännyt siviilejä vastaan asein.
Kusetusta. Kuinka sellainen hemmo hyökkää joka on luonut kansalleen seuraavat edut?

* BKT asukasta kohden - 14.192 dollaria.
* Työttömyyskorvaus - 730 dollaria.
* Valtio tukee jokaista perheenjäsentä vuodessa 1000 dollarilla.
* Sairaanhoitajien palkka - 1000 dollaria.
* Jokaisesta vastasyntyneestä maksetaan 7000 dollaria.
* Morsian ja sulhanen saavat 64000 dollaria ostaa ensi asunto.
* Major veroja ja maksuja kielletty.
* Voit avata henkilökohtaisen liiketoiminnan kertaluonteinen rahoitusapu 20,000 dollaria
* Koulutus ja lääketiede ovat ilmaisia.
* Koulutus Harjoittelu ulkomailla - hallitustasolla kustannuksella.
* Kaupat suurperheille symbolinen hintoja peruselintarvikkeiden.
* Osa apteekeista - ilmainen jakelu.
* Lainat ostaa auton ja asunnon - ei kiinnosta.
* Kiinteistöpalvelut ovat kiellettyjä.,
* Auton ostaminen 50% valtio maksaa.
* Ei sähkö eikä vesimaksuja.
* Alkoholin käyttö ja myynti kielletty
* Bensiini on halvempaa kuin vesi. 1 litra bensiiniä - 0,14 dollaria.

http://www.rumormillnews.com/cgi-bin/forum.cgi?noframes, lue = 202824

Onko tuo kansan riistämistä.
Suomessa oltaisiin ainakin vain tyytyväisiä, jos valtio tekisi meille saman.

Äänestä
  • Onhan tuo ihan selvästi länsimaiden riistämistä. Perkele, siellä jaetaan kansalle meidän öljystä saatuja tuloja.

    Äänestä

Rotchildien muori sanoi aikoinaan että kun hänen poikansa kyllästyvät sotimaan, niin sodat loppuvat maapallolta.

Äänestä

"Politiikassa ei mitään tapahdu niin, ettei sitä olisi etukäteen suunniteltu tapahtuvaksi"

Juutalaisbankstereiden suunnitelmien mukaan valtaansa nousi niin Hitleri ja hänen ashke-nazinsa, kuin Venajän bolsevikkijuutalaisetkin, tuloksena satojen miljoonien kristittyjen ryöstö, kuolema ja vammautuminen.

Äänestä

Libyalla 140 tonnia kultaa omissa holvissaan.
Gaddafi on ajanut Euron ja Dollarin syrjäyttämistä kultaan sidotulla valuutalla.
Rotchild ei tykkää jos heille ei ole velkaa.
Öljy ei ole syy Libyan sotaan vaan edellämainittu seikka.

Äänestä

Tota. Eikös toi Halonenkin jotain sanonut että pohditaan jos vaikka lähettettäis toi miinalaiva Pohjanmaa valvomaan sitä lentokieltoaluetta siellä. Soumi ei ole vielä mukana siellä.

Äänestä

Paskaa tällainen helpon eläjän kyyninen lässy. Libyan kansa haluaa öykkäristä ja kansa varojen ryöstäjästä eroon keinolla millä hyvänsä. Hienoa, että NATO haluaa olla mukansa edistämässä Libyan kansan pitkäaikaista haavetta. Suuri kunnioitus Mistaran ja muiden kapinallisten toimille. Onneksi eivät voi lukea näitä Suomilässyjen (russofiilien) aatoksia.

Äänestä

Opiskelepa misrata ensin 30 vuotta yhteiskuntafilosofiaa ja esitä mielipiteitäsi
vasta sitten,mutta Muammar Gaddaf on jo voittanut sodan öljyimperialisteja ja
heidän kätyreitä vastaan.Vaikka minä en ole kommari enkä persu,Leninin
Teoksissa imperialismiteoria pätee muuten vieläkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9319427 kirjoitti:

Kuka sotii ja ketä vastaan? Kuten muissakin (islaminuskoisissa maissa) on nähty sotien alkavan heimojen tai uskonlahkojen, maasta riippuen, (sunnit/shiat) jne,välisistä kiistoista. Libyassa sama juttu. Jotkut eivät vaan ole tyytyväisiä nykyiseen menoon, haluavat päästa valtaan kapinalla. Sotimalla se ei onnistu, sen näkee jo uutiskuvista, ammutaan enemmän ilmaan kuin vihollista kohti ja hirveä huuto päälle. Urheat "taistelijat" ampuvat mihin tahansa kulman taakse kameroiden edessä. Ammattiarmeija voittaa halutessaan. Loppujen lopuksi, kun tämä kaikki on ohi, jos on, syytetään länsimaita kehnosta avusta tai ylireagoinnista.
Lopullinen voittaja voi olla, ja on, al-gaida, joka sanoo länsimaiden olevan syyllinen koko sotkuun, ja on melkein oikeassa.
Onneksi Suomi ei ole mukana tässä leikissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu