Jos jumala on luonut ihmisen ja rakastaa ihmisiä, niin miksi hän on luonut myrkkykäärmeet,myrkkyjasvit ja myrkkyhämähäkit tappaakseen ihmisiä?
missä logiikkasi siinä lepää?
Jaakobille kysymys
22
161
Vastaukset
- Jaska alias Jaakob
Koska Jumala on oikeasti paha. Hän vetää meitä uskovaisia turpaan, jos me emme silti kehu häntä hyväksi. Kerran eräs seurakuntamme jäsenistä niksautti nilkkansa ja manasi siinä tuskissaan Jumalan. Samana kesänä häntä puri kyykäärme samaan nilkkaan. Niin kannattaa olla varovainen Jumalan kanssa. Rehellisesti sanottuna Jumala on perseestä.
Kaikki pahuus tuli ensimmäisten ihmisten syntiinlankeemuksen seurauksena. Maa joutui kirouksen alle ja se vaikuttaa tänäkin päivänä.
- Muikkuinen
Toki tiedämme että näin on vain jumalharhaisessa tietämättömyydessä, nykyään tiedetään hyvin mistä nykyisen kaltainen eläinkunta on tullut. Jos suljemme silmät niinkuin jumalharhainen on mielikuvitukseen perustuvia vaihtoehtoja tarjolla rajaton määrä.
- puuöljy
"Kaikki pahuus tuli ensimmäisten ihmisten syntiinlankeemuksen seurauksena."
"Käärme edustaa saatanaa. Jumala ei luonut saatanaa, jota alunperin kutsuttiin Luciferiksi, pahaksi, vaan hyväksi. Mutta sillä oli valinnan vapaus, kuten ihmiselläkin. Se lankesi syntiin ja heitettiin sen seurauksena alas Taivaasta."
Voisitko selventää Jaakob kuka lankesi ensimmäisenä syntiin, oliko se Lucifer eli Saatana vai Aatami ja Eeva? - Pekka P.
puuöljy kirjoitti:
"Kaikki pahuus tuli ensimmäisten ihmisten syntiinlankeemuksen seurauksena."
"Käärme edustaa saatanaa. Jumala ei luonut saatanaa, jota alunperin kutsuttiin Luciferiksi, pahaksi, vaan hyväksi. Mutta sillä oli valinnan vapaus, kuten ihmiselläkin. Se lankesi syntiin ja heitettiin sen seurauksena alas Taivaasta."
Voisitko selventää Jaakob kuka lankesi ensimmäisenä syntiin, oliko se Lucifer eli Saatana vai Aatami ja Eeva?"Kaikki pahuus tuli ensimmäisten ihmisten syntiinlankeemuksen seurauksena"
Tuo on taas ristiriidassa raamatun kanssa joten eiköhän se ole silleen että jaakob ei ole lukenut raamattua ollenkaan.
Jos se kärme oli saatana niin paahuutta oli jo ennen ensimmäistä syntiilankeamusta, ja jos ei ollut niin se paha jota paholainen edusti oli suoraan jumalan luoma.
joten jälleen me palaamme siihen että jumala on joko typerys tai paha.
- sdgbsese
Mitä vittua täällä tapahtuu? Saatanan vasikat! Mun ihan asiallinen viesti on poistettu täältä. No, laitetaan se uudestaan. Kysyin aloitukseen liittyen:
Mitä pahaa kuolemassa on?- sdghbc
Kysy samaa holokustin uhreilta
- sehtrerh
Ja päätit vetää natsikortin.
Jokainen kuolee joskus. Mitä pahaa siinä on?- asbfwa
Siis tämä vastauksena tuohon "Kysy samaa holokustin uhreilta ". Perkele, kun tää uus lauta on vaikee käyttää...
- ssegsegesg
asbfwa kirjoitti:
Siis tämä vastauksena tuohon "Kysy samaa holokustin uhreilta ". Perkele, kun tää uus lauta on vaikee käyttää...
En ole mitään natsikorttia vetänyt.
Menes kertomaan se "mitä vikaa kuolemassa on" jollekkin leukemialapselle. - fslefeslfn
ssegsegesg kirjoitti:
En ole mitään natsikorttia vetänyt.
Menes kertomaan se "mitä vikaa kuolemassa on" jollekkin leukemialapselle.Tai vieläpä paremmin, tee siitä kyltti ja lähde sen kanssa kiertämään japania.
- fdnbsredhb
ssegsegesg kirjoitti:
En ole mitään natsikorttia vetänyt.
Menes kertomaan se "mitä vikaa kuolemassa on" jollekkin leukemialapselle.No onko siinä jotain pahaa. Mitä jos kukaan ei kuolisi? Kuolema kuuluu elämään. Näin on aina ollut.
- ethe4h
fslefeslfn kirjoitti:
Tai vieläpä paremmin, tee siitä kyltti ja lähde sen kanssa kiertämään japania.
Mitä helevettiä te kauhistelette mokomaa kuolemaa? Eihän ateisteilla pitäisi olla mitään pelättävää kuolemassa. Niin se menee. Eläimet, mukaanluettuna ihmiset, syntyvät lisääntyvät ja kuolevat. Sellasta se on. Ei kuolema ole sen pahempi kuin syntymä. Ihan normaaleja asioita.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111648Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401404- 541143
- 581053
- 721005
- 106932
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva53926Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31774