kohottavat instrumentit ovat. Tässä viitataan Ahvenanmaan ruotsinkielisyyteen.
-Vi behöver förbättra kunskapen generellt bland både allmänheten och politiker om hur viktiga våra nationalitetsskapande instrument är.
- Minä ajattelin omassa mielessäni, että eikö Suomessa kiintomaalla saa olla samanlaista "kansallistunnetta" jota ainoastaan kieli antaa? Puhun suomea = olen suomalainen!
http://www.alandstidningen.ax/article.con?id=26417&iPage=1
Ahvenanmaalla keskustellaan kuinka tärkeitä "kansallistunnetta"
14
303
Vastaukset
- Hyvä pointti.
Tuntuu siltä, että Suomessa kaikki muiden kuin suomalaisten kansallistunteet hyväksytään ja kannustetaan. Jopa ääri-ilmiöt ovat hyväksyttävissä.
Vain pääväestön kansallistunne nähdään jonakin hyvin arveluttavana, nationalismina tai jopa fasismina.- exkok
Tänään Höblässä:
Ahvenanmaalla on projekti tuoda sinne svenska invandrare tekemään työtä ja asumaan Ahvenanmaalle. Sitä varten käytiin Ruotsissa lobbaamassa bussilla ja todettiin, että kyllä Ahvenanmaalta voi ostaa maata! Siis suomalaiset eivät ole tervetulleita asumaan ja tekemään työtä siellä, PÖYRISTYTTÄVÄÄ, miksi ei Suomesta haeta bussilla halukkaita tekemään työtä ja asumaan, työttömiä koulutettuja ihmisiä on riittävästi mantereella. Ihmetelkää vaan, miksi ihmiset ovat vihaisia. exkok kirjoitti:
Tänään Höblässä:
Ahvenanmaalla on projekti tuoda sinne svenska invandrare tekemään työtä ja asumaan Ahvenanmaalle. Sitä varten käytiin Ruotsissa lobbaamassa bussilla ja todettiin, että kyllä Ahvenanmaalta voi ostaa maata! Siis suomalaiset eivät ole tervetulleita asumaan ja tekemään työtä siellä, PÖYRISTYTTÄVÄÄ, miksi ei Suomesta haeta bussilla halukkaita tekemään työtä ja asumaan, työttömiä koulutettuja ihmisiä on riittävästi mantereella. Ihmetelkää vaan, miksi ihmiset ovat vihaisia.Kyllä erityisesti Ahvenanmaan saaristokunnat ovat järjestäneet lobbaustilaisuuksia manner-Suomessa. Ja kai suomalainen voi ihan itsekin muuttaa tänne, täällä todellakin on töitä tarjolla1 Että tervetuloa tänne vaan!
- Ensin oikeuksia
ahvennainen kirjoitti:
Kyllä erityisesti Ahvenanmaan saaristokunnat ovat järjestäneet lobbaustilaisuuksia manner-Suomessa. Ja kai suomalainen voi ihan itsekin muuttaa tänne, täällä todellakin on töitä tarjolla1 Että tervetuloa tänne vaan!
Suomenkieliset eivät muuta Ahvenanmaalle ja syy on lailla suojattu syrjintä
joka kohdistuu suomenkielisiin. Miksi suomenkielinen muuttaisi paikkaan, jossa
hänellä ei ole samoja oikeuksia mitä muilla sen paikan asukkailla?
Ahvenanmaakin voisi olla suopeampi omanmaamme kansalaisille ja korjata ikävän fasistisen politiikkansa ihmisystävällisemmäksi kaikkia kansallisuksia kohtaan. Ensin oikeuksia kirjoitti:
Suomenkieliset eivät muuta Ahvenanmaalle ja syy on lailla suojattu syrjintä
joka kohdistuu suomenkielisiin. Miksi suomenkielinen muuttaisi paikkaan, jossa
hänellä ei ole samoja oikeuksia mitä muilla sen paikan asukkailla?
Ahvenanmaakin voisi olla suopeampi omanmaamme kansalaisille ja korjata ikävän fasistisen politiikkansa ihmisystävällisemmäksi kaikkia kansallisuksia kohtaan.Minulla (ja muilla täällä asuvilla suomenkielisillä) on ihan samat oikeudet kuin muillkin tänne muuttaneilla, ja meillä esim. kotiseutuoikeuden saaminen on helpompaa kuin ruotsalaisilla, koska siihen vaaditaan Suomen kansalaisuus.
- 65654646
ahvennainen kirjoitti:
Minulla (ja muilla täällä asuvilla suomenkielisillä) on ihan samat oikeudet kuin muillkin tänne muuttaneilla, ja meillä esim. kotiseutuoikeuden saaminen on helpompaa kuin ruotsalaisilla, koska siihen vaaditaan Suomen kansalaisuus.
Kun Ahvenanmaalta muuttaa mantereelle ei ole puhettakaan mistään kotiseutuoikeudesta.
Sellaista tasa-arvoa taas.
- voi sentään
Täytyy sanoa että säälin ruotsalaisia jos saavat ålantiloiset vielä kiusakseen. Saab on konkurssissa, Volvo kiinalaisilla, leirintäalueella hirtetään ihmisiä ja ydinvoimalat reistailee. Nyt on vielä ålantiloiset tulossa tukiaisia vinkumaan. Ei hyvältä näytä.
Kannatan ehdottomasta Ahvenanmaan liittämistä Ruotsiin koska se rasittaa jo muutenkin heikkoa Ruotsin taloutta. - Joopa, joo
Ahvenanmaalaiset ovat rasisteja ja se korostuu tuossakin selvästi.
Täytyy olla melko tomppeli jos ei tajua heti, mitä he tuollakin tarkoittavat.- pahinta
Pahintahan siinä on se että nämä reppanat joutuvat menemään TKK:hon opiskelemaan koska Åbo pelleakademissa ei ole tarpeeksi suuria resursseja kunnon tutkimukseen ja koulutukseen.
- ^vastaus^
Saa.
- miehitys menossa
Ruotsikos miehittämässä SUOMIA siinäs sen roistot näkee mitä kusipäitä ne on yleensä... hurrit on siirtolaisia pohjolassa
Ja suomalaiset ei, niinhän?
Olemmehan kuitenkin alkujamme Venäjältä, ja sittemmin Ruotsi auttoi luomaan Suomelle kulttuurin, kielen jne.antialandfobikko kirjoitti:
Ja suomalaiset ei, niinhän?
Olemmehan kuitenkin alkujamme Venäjältä, ja sittemmin Ruotsi auttoi luomaan Suomelle kulttuurin, kielen jne.Mitä sekoilua tuo oli?
Pohjolassa suomea on puhuttu ja kalevalaisia runoja laulettu ennen kuin Ruotsista tai ruotsin kielestä on tiedetty mitään.
http://www.maproom.org/00/46/present.php?m=0003
http://edmaps.com/europe_charlemagne.jpg- mitä se
antialandfobikko kirjoitti:
Ja suomalaiset ei, niinhän?
Olemmehan kuitenkin alkujamme Venäjältä, ja sittemmin Ruotsi auttoi luomaan Suomelle kulttuurin, kielen jne.Idiootti taas sekoilee. Mitään Venäjää ollut olemassa ennen mongooli vallan romahdusta. Ja jos teorisoidaan paikan perusteella kotiseutuja, niin kielitieteilijöiden mukaan svekkulien koti on Pakistanin ja Intian vuoristoissa. Sinne vaan vaikka SAS romulla. Ei taida koneet ÖÖlannista lentää sinne asti.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT952281Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252