1.6. Korkean polttoaineverotuksen vastalausepäivä
Alkuperäinen viestini on tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000003429921
Alkuperäinen viestini on tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000003429921
Vastaukset 4
Vanhimmat
En näe mitään syytä vastalauseisiin. Polttoainetta on verotettava, se ei Suomessa ole juuri kallimpaa kuin monissa muissakaan maissa, nyt kyseessä oleva muista kuin verotuksesta johtuva hintapiikki lienee ohimenevä ja nostaa keskivertoautoilijan kustannuksia muutamalla kympillä. Vastalausepäivän logiikalla voisi olla päivän syömättä vastustaakseen ruoan arvonlisäveroa, ja siinä olisi jo jotain järkeäkin.
kannatan mut laita nyt varmuuden vuoksi aamullakin sama viesti!
Ihan ok on protestoida. Mutta kun minä en nyt ymmäärä, miten tuo verottajan eli valtion eli eduskunnan nilkkaan kolahtaa?
Minä protestoin äänestyskopissa. Ja jos oikein ***ttaa, pistän sähköpostia sille kansanedustajalle, jota viimeksi äänestin. uhkaan ensi vaaleissa äänestää jotakuta muuta.
Mitäpä jos seuraavaksi protestoisit vaikkapa ruuan korkeaa hintaa? 1.6 jälkeen et enää osta ruokaa ennen kuin hinta on alentunut. Tarpeeksi kauan kun protestoit niin luonto hoitaa loput.