Olen 25-vuotias nainen. Aloitin Meliane e-pillerit 17-vuotiaana ja käytin niitä 22-vuotiaaksi asti. Koko tämän ajan minulle oli jonkin verran finnejä. Ei mitään pahaa akneja, mutta finnejä kuitenkin. Olin lukenut Diane Nova e-pilleristä paljon positiivisia juttuja, että iho tulee todella hyvään kuntoon jne. ja päätin kokeilla - aloitin ko. pillerit kolme vuotta sitten. Kuitenkin minulla on edelleen finnejä, joita ilmaantuu koko naama täyteen 1.viikon jälkeen e-pillerilaatan aloituksesta. Ainoastaan taukoviikon aikana, jolloin tulee tyhjennysvuoto, niin ihoni on todella hyvässä kunnossa eikä finnin finniä näy. Voisiko tämä kertoa siitä, että ko. pillerit nimenomaan aiheuttavat minulle finnejä? En ole nimittäin koskaan kuullut, että Diane Novat voisivat aiheuttaa finnejä. Onko kokemuksia, että Diane Novat voisivat pahentaa aknea? Eikö niitä nimenomaan käytetä aknen hoitoon? Mietin, että olisiko syytä lopettaa... en kuitenkaan viitsisi lopettaa "turhaan" ja aloittaa sitten taas uudelleen, jos akne paheneekin entisestään...
Diane Nova e-pillerit ja aknen paheneminen?
Luna**
103576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä DN voi aiheuttaa ja/tai pahentaa acnea siinä kuin jokin toinenkin merkki.
Yksilöllistä.
Käytän myös kyseistä merkkiä tai minulle määrättiin se useiden muiden jälkeen. Minulla oli ensimmäinen puoli vuotta iho todella huonossa kunnossa ja tuntui ettei pillerit millään auta. Suosittelen kuitenkin, että kokeilen rinnakkaisvalmistetta cypretyliä, koska olen ollut siihen todella tyytyväinen. Tiedän miltä tuntuu, kun kukkivasta ihosta ei meinaa päästä millään eroon, mutta voi mennä jopa viisikin vuotta että pillerit alkavat vaikuttamaan. Suosittelen vain että syöt kaksi laattaa putkeen säännöllisesti niin uskon että ihosi tulee kuntoon :)
"mutta voi mennä jopa viisikin vuotta että pillerit alkavat vaikuttamaan."
HÖPÖHÖPÖ.
Missään nimessä ei mitään viittä vuotta kannata odotella; kyllä vaikutukset näkee muutamien kuukausien aikana, jos sellaisia on tullakseen.
Juu olen kyllä kokeillut Cypretyliä, Vreyjaa jne. rinnakkaisvalmisteita. Mutta kaikissa sama vaikutus: aina ekan viikon jälkeen naama alkaa kukkimaan ja sitte taukoviikko on ainut, millon on iho tosi hyvä. Oon koittanu syödä kahta laattaa putkeen, mut siitä aiheutuu tosi inhottavaa välivuotoa, joka kestää useita kuukausia. Sen takia oon pitäny aina tauon, niin välivuotoja ei ole.
Puhuin mun gynekologille asiasta, niin se vaan sanoi jotain, ettei oo kyllä koskaan kuullut, et Diane Novasta tulis finnejä ekan viikon jälkeen... weird... :/
Sama kävi minulle. Aloitin siis ihon parantumisen toivossa Dianet ja parantumisen sijaan ensimmäisen kahden viikon jälkeen iho meni tosi huonoksi ja vain taukoviikolla tulehdukset tuntui rauhoittuvan. Uuden laatan alussa jopa tunsin aina "hormonimyrskyn", jota seurasi hetkellinen huomattava seksihalujen nousu ja samaan aikaan ihon paheneminen. Söin kaksi laattaa DianeNovaa ja yhden laatan Cypretyliä, kunnes luovutin ja hain Roaccutanin (samalla lopetin nuo cypretylit, enkä ole sen jälkeen pillereihin koskenut).
Eli ei toimi kaikilla!
Ilmeisesti aknen pahentuminen on niin harvinainen sivuvaikutus, ettei sitä ole edes listattu.
Sama kävi minulle. Aloitin siis ihon parantumisen toivossa Dianet ja parantumisen sijaan ensimmäisen kahden viikon jälkeen iho meni tosi huonoksi ja vain taukoviikolla tulehdukset tuntui rauhoittuvan. Uuden laatan alussa jopa tunsin aina "hormonimyrskyn", jota seurasi hetkellinen huomattava seksihalujen nousu ja samaan aikaan ihon paheneminen. Söin kaksi laattaa DianeNovaa ja yhden laatan Cypretyliä, kunnes luovutin ja hain Roaccutanin (samalla lopetin nuo cypretylit, enkä ole sen jälkeen pillereihin koskenut).
Eli ei toimi kaikilla!
Ilmeisesti aknen pahentuminen on niin harvinainen sivuvaikutus, ettei sitä ole edes listattu.
Joo siis ihan sama tilanne minulla! Ihana kuulla, etten ole ainut. Täytynee siis lopettaa Dianet ja ellei iho parane, niin varmaan hakea Roaa... vaikken sitä mielelläni ottaisi :(
Kokeilitko olla yhtään ilman pillereitä, ennen kuin aloitit Roaccutanin? Mitä iholle tapahtui?
En kokeillut, koska oli helpompi sanoa lääkärille käyttävänsä ehkäisyä, se kun on periaatteessa pakollista Roaccutania hakiessa. Cypretyliä ehdin käyttää sen yhden laatan isotretinoiinin kanssa päällekäin ja iho suorastaan parantui silmissä, kun päätin luopua pillereistä kokonaan. Sen koommin ei akne ole enää vaivannut, vaikka murrosiästä asti olen siitä kärsinyt.
Suosittelen kyllä lämpimästi Roaccutania, koska ei se oikeasti ole mikään paha kuuri useimmille :)
Eihän kukaan kiellä kokeilemasta jotain muuta pillerimerkkiä, mutta se saattaa lopulta olla vain ongelman pitkittämistä.
Heips!
Ajattelin vielä kertoa täällä omia kokemuksiani, eli lopetin e-pillerit 5.5. (n. 2,5 viikkoa sitten) ja ainakin nyt vaikuttaa siltä, että se oli oikea päätös! Minulle ei ole tullut _YHTÄÄN_ finniä lopettamisen jälkeen ja iho on todella hyvässä kunnossa!!!!! Muutenkin uskon, että lopettamisella on positiivisia vaikutuksia.. toivon mm. että kauan kadoksissa olleet seksihaluni palaavat :)
Tietysti pillereiden lopettamisesta on vielä vähän aikaa, ei voi tietää mitä tulevaisuus tuo tullessaan... mutta nyt ainakin näyttää hyvältä! Aina jo muutaman pillerin ottamisen jälkeen (siis taukoviikon jälkeen) naamaan alkoi puskea finnejä, joita ei ole nyt ainakaan vielä toistaiseksi näkynyt...
Mä en oo ainut!!!
Aloitin 4 vuotta sitten Yasminelle pillerit , nimenomaan kun mulla oli paha akne. No sehän se paransi sen. Yhtäkkiä alkoikin vastapäinen vaikutus, taukoviikolla finnit hilseilivät kokonaan pois (jopa mustapäät ja pienet näpyt) ja kun iuskan aloitti, naama rupes kukkii hirveest ihonalaisia finnejä ja pikkunäppyä rupes tulee.. Vaihoin pillerit Minuletteen, sama juttu.... Pidin kuukauden taukoa pillereistä, ei tullut yhtään finnejä.. Kaikki vaan hilseili pois ja iho oli kuin vauvan pylly.
Aloitin nyt Cypretylin.. Jos ei tulis samaa vaikutusta :S Ku eiks siin oo ainaki toinen vaikuttava aine eri ku noissa yleisimmissä...