mun käännekohta

RumaHävinnytMies

Nuoruuteni tein töitä, sain oman asunto-osakkeen helsingistä. 10-12 tuhannen markan bruttokuukausi tuloilla sinnittelin...ja menestyin.

Sitten tuli petollinen avovaimo ja hänen kanssaan tein 2 lasta. Muijapa huorasi ja vei lapset mennessään.Löysi uuden miehen, ja minä nuhteeton ja päihteetön...sain tosi paskan kohtalon..

Tuossa vaiheessa minä, köyhän perheen kasvatti joka omillaan saanu osakkeen, sittemmin perheen vuoksi myynyt osakkeen, jäin siis yksin.

Enää ei oel toivoa että saisin asunto-osaketta. Elatusmaksuja maksan ja vuorkalla asun. Ennen tein ahkeraan ylitöitä ja osakettani lyhensin.

Ja sen ajattelin että jso lapset teen, ni en eroa, olsi tärkeää elää lasten kaa aina. Sekin vietiin multa.

EN ENNEN 30-vuotispäivääni olltu asioinut sossussa. Nyt sitten käytän sossua lähes koko ajan, annan suurimman osan vuotta yhteiskunnan maksaa elatusmaksuni, kikkkailen ja katkerana välttelen töitä.

Toisaalta,työttömänä oleminen on kivaa. Ehkä 10 vuoden kuluttua kun elatusmaksuvapaus kahdesta lapsesta loppuu, saan ostettua osakkeen,ja ennen kuolemaani maksettua sen....

Noh, kuka tohon uskoo ??

Niin, tää on mun käännekohta elämässäni, noin kuutisen vuotta sitten.

Voi olla järkyttäviä mielenkääntyviä juttuja ihmisillä, ja heistä tulee ikikatkeria.

Mutta vittu, sinäkin työssäkäyvä maksat mun elämisen nyt, ja sekös mua haittaa ???

Nostakaa tukia lisää ni mä saan leipää,valvoa yöt ja nukkua päivät...jos töihin pakotetaan, ni tapan itseni. Onneksi ei pakoteta, ja otan vaikka psykiatriseen poliklinikkana yhteyttä jos meinataan pakottaa.

Näin jokin asia muuttaa elämää......

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei muuta kuin eteenp

      Mulla samantyyppinen kohtalo, mutta minä siitä vaan innostuin taistelemaan itselleni hyvän elämän takaisin!
      Niin rakasta ihmistä ei tule, jonka antaisin tuhota MINUN elämäni. Ja nyt on exä niin kateellinen minun menestyksestäni, että oikein naurattaa!

    • jk

      vai ninnkävi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe