mistä johtuu

kun -88 astrossa, menee kolmos vaihde päälle niin kuuluu kolahdus muut vaihteet ei pidä ääntä/kolahdusta, perä pitää tietyllä nopeudella ääntä tai laakeri?
Mistä johtuvat nämä viat?
1159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

luonnollisesta kulumisesta. Tasauspyörästön ja laakereiden välykset kasvavat, jolloin vetopyörästön osat alkavat äännellä aluksi jollain tietyllä nopeudella esim. usein noin 80 - 100 km/h nopeudessa. Vaihdelaatikon kolaukset johtunevat myös kulumisesta ja mahdollisesti säädöllä niitä voi pienentää. Toivottavasti olet vaihtanut öljyt vaihteistoon ja perään säännöllisesti. Omassa Capricessani vm. 89 on aivan samoja oireita eli perä ääntelee määrätyssä nopeudessa ja jotkut vaihteet kolahtavat eikä vaihteisto vaihda enää niin pehmeästi kuin uutena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön kirjoitti:

kun -88 astrossa, menee kolmos vaihde päälle niin kuuluu kolahdus muut vaihteet ei pidä ääntä/kolahdusta, perä pitää tietyllä nopeudella ääntä tai laakeri?
Mistä johtuvat nämä viat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu